زمان مطالعه: 2 دقیقه

Loading

جشنواره فیلم تورنتو (TIFF Toronto International Film Festival) یک سازمان فرهنگی غیر انتفاعی است که مأموریت آن تغییر دیدگاه مردم جهان از طریق فیلم است که سپتامبر هر سال در تورونتو ، انتاریو ، کانادا برگزار می‌شود. این جشنواره پنجشنبه شب پس از روز جهانی کارگر (که در کانادا نخستین دوشنبه سپتامبر است) آغاز می‌شود و تا ده روز به درازا می‌کشد.

جشنواره تورنتو از سال ۱۹۷۶ با عنوان «جشنواره جشنواره‌ها» آغاز به‌کار کرد. در نخستین سال برگزاری این جشنواره بیش از ۳۵ هزار نفر از بیش از ۳۰ کشور جهان در آن حضور یافتند. تا سال ۲۰۰۹، تعداد بازدیدکنندگان از ۳۳۶ فیلم از ۶۴ کشور جهان به بیش از نیم میلیون نفر رسید.

TIFF Toronto International Film Festival
جشنواره بین المللی فیلم تورنتو

جشنواره فیلم تورنتو طی دهه‌های گذشته به یکی از معتبرترین رویدادهای هنری و سینمایی جهان تبدیل شده‌است. در سال ۱۹۹۸ مجله  Variety این جشنواره را از لحاظ کیفیت فیلم‌ها، ستاره‌ها و عملکرد بازار فیلم‌ها، دارای رتبه دوم پس جشنواره کن برشمرد.

مجموع تماشاگران این جشنواره، در سال‌های اخیر بیش از ۲۵۰٬۰۰۰ نفر برای هر دوره بوده‌است که در سال ۲۰۰۹ به بالاترین حد خود رسید. در این دوره ۲۸۷٬۰۰۰ نفر از عموم مردم و اهالی سینما با خرید بلیت در سالن‌های نمایش حضور یافتند و افزون بر آن بیش از ۲۳۹٬۰۰۰ نفر در نمایش عمومی میدان یانگ-داندس فیلم‌ها را به صورت رایگان تماشا کردند.

با توجه به این‌که جشنواره فیلم تورنتو یک جشنواره غیررقابتی است بنابراین بخش مسابقه رسمی و هیئت داوران ندارد، اما در پایان بهترین فیلم با آرای تماشاگران انتخاب می‌شود.

به عنوان اولین خانه سینمای کانادا، TIFF نمایش‌ها، سخنرانی‌ها، بحث‌ها، جشنواره‌ها، کارگاه‌های آموزشی، رویدادها، توسعه حرفه‌ای و فرصت‌هایی برای ملاقات، شنیدن و یادگیری فیلم‌سازان از کانادا و سراسر جهان ارائه می‌دهد.

TIFF متعهد است با برداشتن موانع فیزیکی، اجتماعی و اقتصادی برای مشارکت با همه افراد با احترام، عزت و انصاف رفتار کند تا اطمینان حاصل شود که همه کسانی که مایل به لذت بردن از برنامه‌های TIFF هستند می‌توانند این کار را انجام دهند.چهل و هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو پنج‌شنبه 7 تا 17 سپتامبر 2023 برگزار می‌شود. لذت بردن از این رویداد بزرگ امتیازی است که تورنتوئی ها دارند و سعی می کنند بهترین استفاده را از آن ببرند.

حتما بخوانید: فیلم عاشقانه ۲۰۲۳

نویسنده: مارال امینیان