زمان مطالعه: 7 دقیقه

Loading

محتوا پنهان

کانادا

سه وزیر کابینه جاستین ترودو استعفا دادند

یک روز قبل از اینکه جاستین ترودو اعضای جدید کابینه اش را معرفی کند، Omar Alghabra  وزیر حمل‌ونقل، Joyce Murray وزیر شیلات و اقیانوس‌ها و Helena Jaczek  وزیر خدمات عمومی و تدارکات، از سمت خود کناره گیری کردند.

باتوجه به کاهش محبوبیت دولت لیبرال فعلی میان مردم خروج این اعضای برجسته کابینه جاستین ترودو قبل از انتخابات 2025 زمینه را برای حضور چهره های جدید در دولت فراهم میکند که میتواند با بازنگری در سیاست‌های دولت شرایط را برای  جلب نظر مردم برای مشارکت در انتخابات فراهم کند.

https://www.ctvnews.ca

اعتراض به حقوق و مزایای بالای کارمندان آژانس مسکن ملی کانادا

اسناد منتشر شده توسط اتحادیه پرداخت‌کنندگان مالیاتی کانادا نشان میدهد 90 درصد کارمندان این آژانس در سال 2022 بطور میانگین بیش از 11،700 دلار پاداش دریافت کردند همچنین تعداد کارمندانی که سالانه بیش از 100،000 دلار درآمد دارند نیز بین سال‌های 2018 تا 2022 به 931 نفر افزایش یافته است، این افزایش دستمزد و پاداش‌ها در زمانی که بسیاری از کانادایی‌ها با چالش‌های اقتصادی بخصوص در حوزه مسکن مواجه هستند، اعتراضات زیادی را نسبت به سیاست‌های دولت برانگیخته است. گفتنیست آژانس مسکن ملی کانادا یک سازمان دولتی است که در جهت افزایش دسترسی به مسکن مقرون به صرفه برای شهروندان فعالیت می‌کند.

https://www.ctvnews.ca

اجساد دو نفر از گمشدگان سیل نوا اسکوشیا پیدا شد.

مأموران پلیس و تیم‌های جستجو و نجات بعد از ساعت‌ها تلاش بی وقفه موفق شدند جسد یک مرد ۵۲ ساله اهل Windsor و بقایای جسد یک فرد دیگر را پیدا کنند. این درحالیست که عملیات جستجو برای یافتن دو کودک گمشده همچنان ادامه دارد Tim Houston نخست‌وزیر نوا اسکوشیا با قدردانی از تلاش‌های شجاعانه‌ نیروهای امدادی  گفت وقوع این  حادثه برای ایالت ما بسیار وحشت‌ناک بود.پلیس منطقه نیز اعلام کرد برای بهبود شرایط با استفاده از  تجهیزات پمپاژ صنعتی ، سطح آب در منطقه را کاهش میدهد.

https://atlantic.ctvnews.ca

تاخیر در پرواز های دو شرکت هواپیمایی کانادا

اطلاعات منتشر شده توسط شرکت Cirium نشان می‌دهد در دو هفته اخیر ژوئن و دو هفته اول ژوئیه تنها 50 درصد پروازهای Air Canada و 36 درصد پروازهای WestJet تاخیر نداشته و این دو شرکت بزرگ هواپیمایی کانادا نسبت به بسیاری از همتایان خارجی خود، تأخیر بیشتری در پروازها داشته اند. با این حال 98 درصد هواپیماهای این دو شرکت با کمتر از دو ساعت تأخیر به فرودگاه ها رسیده‌اند، که حاکی از بهبود شرایط نسبت به بی‌نظمی و تاخیرهای طولانی معمول در پروازهای تابستان است.

https://www.ctvnews.ca

جایگزینی مجوز با ویزا برای سفر به اروپا

از سال 2024، کانادایی‌ها برای سفر به  30 کشور عضو اتحادیه اروپا باید با پرداخت 10 دلار درخواستشان را بصورت آنلاین در سیستم اطلاعات ثبت کنند و مجوز سفر اروپا بگیرند ارائه‌ی مجوز با هدف تقویت امنیت مرزی اتحادیه اروپا صورت گرفته و مدت زمان انتظار برای دریافت آن بسیار کم است. گفتنی‌ است کودکان زیر 18 سال، سالمندان بالای 70 سال و همچنین کانادایی های که اعضای خانواده‌ شان ساکن اروپا هستند لازم نیست این هزینه را پرداخت کنند.

https://globalnews.ca

انتاریو

اسکان 212 پناهنده‌ی آواره

در تورنتو هفته پیش شورای شهر با پیشنهاد شهردار تورنتو مبنی بر افتتاح فوری ۱۵۰ پناهگاه موافقت کرد و تاکنون ۲۱۲ نفر از پناهندگانی که هفته‌ها در خیابان های این شهر آواره بودند، اسکان یافتند در این طرح  با تمدید قرارداد اجاره هتل‌ها و شناسایی ۱۰۰ فضای مناسب، این پناهندگان ساماندهی شدند همچنین، شهردار تورنتو نیز برای رفع نیاز این افراد خواستار کمک بیشتر دولت فدرال برای مقابله با این بحران شد.

https://toronto.ctvnews.ca/

هزینه‌ی بالای جذب پرستار از شرکت های خصوصی

دولت آنتاریو برای رفع کمبود کارکنان بیمارستان های این استان اقدام به جذب پرستار از شرکت های خصوصی کرده که هزینه‌ی این اقدام نسبت به شروع همه گیری کرونا 4 برابر شده است. براساس آمار هزینه ها در سال 2022 و 2023  نسبت به  سال‌های 2020و 2021،  135.318.852 دلار افزایش یافته است. سخنگوی وزیر بهداشت در این باره گفت گرچه شرکت‌های پرستاری در شرایط بحرانی نیاز بیمارستان‌ها را تامین می‌کنند، اما مشکلاتی نیز در استخدام و نگهداری پرستاران بوجود آورده اند.

https://toronto.ctvnews.ca/

خارج شدن قطار Scarborough RT از ریل

سخنگوی اداره حمل و نقل عمومی کانادا اعلام کرد که دوشنبه شب این قطار از ریل خارج شده و در این حادثه 5 نفر راهی بیمارستان شدند وی تاکید کرد این حادثه  احتمالا به علت فرسودگی قطار Scarborough RT بوده و تنها در صورت اطمینان از ایمن بودن مسیر، این قطار دوباره شروع به کار خواهد کرد. کارشناسان با توجه به اینکه این خط ریلی در سال 1985 افتتاح شده و 10 سال بیشتر از عمر خود کار کرده خواستار تعطیلی آن شدندگفتنیست با توجه به نامشخص بودن  زمان پایان تحقیقات درحال حاضر اتوبوس های جایگزین برای این مسیر در نظر گرفته شده است.

https://toronto.ctvnews.ca

برنامه های نخست‌وزیر انتاریو برای راه‌ها Doug Ford

نخست‌وزیر انتاریو چند روز قبل از برگزاری انتخابات استانی از اتاوا بازدید کرد  و با وزیر حمل و نقل در مورد هزینه‌های دولت برای تعویض سریع پل در بزرگراه 417 مذاکره کردندFord در این دیدار اعلام کرد، با رشد جمعیت و اقتصاد استان  دولت صدها میلیون دلار در سیستم جاده‌ها و بزرگراه‌های اتاوا سرمایه‌گذاری می‌کند.این استان بودجه ی 425 میلیون دلاری برای جایگزینی پل‌های Queensway اختصاص داده بود که تاکنون پل‌های خیابان Booth، Rochester، و Bronson تعمیر و مرمت شده‌اند.

https://ottawa.ctvnews.ca

بریتیش کلمبیا

کارگران بنادر بریتیش کلمبیا موقتا شروع به کار کردند

آنها تا زمان اطلاع از جزئیات توافق نامه بین اتحادیه و کارفرمایان  به اعتصاب خود پایان دادند بر همین اساس انجمن کارفرمایان دریایی بریتیش کلمبیا اعلام کرد پیشنهادی که رهبران اتحادیه بین‌المللی Warehouse & Longshore قبلاً رد کرده بودند را دوباره مطرح کرده و منتظر است اعضای این اتحادیه در اواخر این هفته به آن رای دهند، اما هنوز زمان اعلام عمومی نتایج مشخص نشده است گفتنی‌ست این اعتصاب 13 روزه در روز ملی کانادا آغاز شد و صادرات و وادرات میلیاردها دلار کالا را به برخی از شلوغ ترین بنادر کشور مختل کرد.

https://bc.ctvnews.ca

خارج شدن یکی از کشتی های  شرکت BC Ferries از سرویس دهی

خارج شدن یکی از کشتی های  شرکت BC Ferries از سرویس دهی کشتی  Coastal Celebrationکه یکی از کشتی‌های اصلی بین دو ایستگاه‌ شهر ونکوور و ویکتوریا ست برای تعمیر سیستم محرکه خود به خشکی منتقل شده و ده‌ها سفر آن لغو شده  استبا طولانی شدن زمان تعمیر این کشتی 9 قایق برای سفر از ونکوور به ویکتوریا جایگزین این کشتی شدهو شرکت  BC Ferries  ضمن عذرخواهی بابت تاخیر در حرکت بعضی قایق ها اعلام کرد کشتی Coastal Celebration اواخر این هفته مجددا شروع به کار میکند

https://bc.ctvnews.ca

اعتراض شهروندان دنبال زخمی شدن پدر فداکار

Colin Dube-Wheat  21 ساله صبح روز 14 ژوئیه در مسیر برگشت به خانه صدای کمک خواستن شهروندی را شنید که مورد حمله ی یک معتاد قرار گرفته بود این معتاد که بعلت مصرف بیش از حد مواد مخدر اوردوز کرده بود حال طبیعی نداشت و با چاقو به سمت  Dube-Wheat که میخواست از شهروند قربانی دفاع کند، حمله ور شد و این پدر جوان را  بشدت مجروح کرد مردم منطقه ی Campbell River بریتیش کلمبیا پس از اعلام این خبر  در حمایت از Dube-Wheat  تجمع کرده و از مقامات خواستند که هرچه سریعتر عامل این حادثه را مجازات کنند  مردم همچنین در این تجمع بیش از 15000 دلار کمک های مالی برای حمایت از این پدر جوان و خانواده اش ، جمع آوری کرده اند.

https://globalnews.ca

مونترال (کبک)

تبدیل محله چینی های مونترال به میراث استانی

اداره فرهنگ کبک اعلام کرد با توجه به وجود المان های مهم جامعه ی چین در این محله مانند طاق سنگی در ورودی غربی منطقه، مدرسه قرن نوزدهمی و یک کارخانه سیگار قدیمی  که عمرشان به بیش از صد سال میرسد، از  9 ساختمان در این منطقه محافظت می کند. گفتنی‌ است اعضای جامعه چینی مونترال سالهاست که برای محافظت از این محله، در حال مذاکره با شهرداری شهر و استان هستند.

https://montreal.ctvnews.ca

آهنگ باربی توسط یک نوازنده

چنگ  Naomi Silver-Vezina نوازنده چنگ اهل مونترال رنگ موهای خود را بلوند کرد و در یک فضای صورتی کاور آهنگ باربی را نواخت. این ویدیو با استقبال بی نظیر مخاطبان مواجه شد و بیش از 5400 بازدید داشت.Naomi در دوران کرونا شروع به یادگیری این ساز کرد و تا کنون کاور موسیقی های محبوب و معروف بسیاری را نواخته  او درباره ی اثر جدیدش گفت: فیلم باربی مورد توجه مخاطبان زیادی قرار گرفت  و از لحاظ زیبایی شناسی نمادین و به یاد ماندنی شد. من فکر می کنم باربی نوستالژی همه ما از دوران کودکی است.

https://montreal.ctvnews.ca

وقوع پانزدهمین قتل سال 2023

در مونترال براساس گزارش پلیس مونترال شب دوشنبه در نزدیکی فضای سبز Champ des Possibles در محله Mile End جنازه ی یک مرد 42 ساله پیدا شده که با ضربات چاقوبه قتل رسیده است. سخنگوی پلیس اعلام کرد، بازرسان در حال بازبینی فیلم دوربین‌های امنیتی مدار بسته اطراف محل بوده و تیم‌های تحقیقات جنایی و پزشکی قانونی نیز در حال بررسی صحنه ی قتل هستند. گفتنی‌ است این حادثه پانزدهمین قتل سال 2023 در این شهر است.

https://montreal.ctvnews.ca

اخبار ورزشی

تیم ملی فوتبال زنان کانادا راه سختی برای عبور از مرحله ی مقدماتی در پیش دارد

این تیم که در اولین بازی خود با نتیجه ی بدون گل مقابل نیجریه متوقف شد روز چهارشنبه به مصاف ایرلند خواهد رفت و باید برای اطمینان از صعود به مرحله ی بعد پیروز این میدان باشد و هر سه امتیاز این بازی را از ان خود کند.

https://www.ctvnews.ca

جام Stanley به شهر Winnipeg رفت

Mark Stone، کاپیتان تیم هاکی Vegas Golden Knights، پس از قهرمانی در این جام

کاپ قهرمانی این مسابقات را با خود به شهر کودکی اش Winnipeg برد.

گفتنیست تیم هاکی Vegas Golden Knights برای اولین بار به فینال جام Stanley راه یافت و قهرمان امسال این مسابقات شد

https://winnipeg.ctvnews.ca

اخبار فرهنگی

Tori Kelly به کما رفت

به گزارش رسانه ها این خواننده‌ی برنده جایزه Grammy در روز یکشنبه همراه با دوستانش در یکی از رستوران های لس آنجلس شام می‌خورد که ناگهان از هوش رفت و پس از انتقال به بیمارستان پزشکان با تشخیص وجود  لخته خونی در سرش او را در بخش مراقبت‌های ویژه بستری کردند و اعلام کردند وضعیت سلامتی او بحرانی است

طرفداران این خواننده پس از انتشار این خبر  برای او آرزوی سلامتی کردند.

https://globalnews.ca

حاشیه های اکران موفق  فیلم‌های باربی  و “Oppenheimer”

این دو فیلم با فروش بالای خود در صدر اخبار رسانه ها قرار گرفتند و تماشاگران با اشاره به محتوای کاملا متفاوت این دو فیلم جک های زیادی در شبکه های اجتماعی  برای آنها ساختند

این لطیفه ها و متفاوت بودن محتوای دو فیلم برای مخاطبان انگیزه ایجاد کرده تا هردو را در سینما تماشا کنند

https://www.ctvnews.ca

بیت کوین –تتر – دلار

هر واحد از بیت کوین در 24 ساعت گذشته به طور متوسط با قیمت  29,230 دلار ، معادل 1,430,821,227 تومان معامله شد و حجم مبادلات آن 2.56 میلیون دلار برآورد گردیده است.  میانگین قیمت این ارز در ۲۴ ساعت اخیر  +0.34% افزایش  یافته است.

هر واحد از اتریوم در 24 ساعت گذشته به طور متوسط با قیمت  1,864دلار، معادل   91,221,262 تومان معامله شد و حجم مبادلات روزانه آن 1.1 میلیون دلار برآورد گردیده است. میانگین قیمت  این ارز در ۲۴ ساعت اخیر   +0.86% افزایش یافته است.

هر واحد از تتر در 24 ساعت گذشته به طور متوسط با قیمت ۱  دلار،   معادل 49,200  تومان معامله شد و حجم مبادلات روزانه آن 13.45 میلیون  دلار برآورد گردیده است. میانگین قیمت این ارز  در ۲۴ ساعت اخیر +0.03%   افزایش یافته است.

آخرین قیمت دلار امریکا در بازار آزاد 48950 اعلام شد.

آخرین نرخ دلار کانادا در بازار آزاد 37150 تومان اعلام شده است.

آب و هوا

دمای هوا تورنتو امروز  بین 18 تا  28 درجه سانتی گراد است و شاهد آسمان آفتابی هستیم. همچنین فردا دمای هوا بین 20 تا 31 درجه سانتی گراد خواهد بود و شاهد آسمان ابری و نیمه آفتابی خواهیم بود. دمای هوا ونکوور امروز بین 13 تا 20 درجه سانتی گراد است و شاهد بارش باران هستیم همچنین فردا دمای هوا بین 13 تا 22 درجه سانتی گراد خواهد بود و شاهد آسمان ابری و نیمه آفتابی خواهیم  بود. دمای هوای مونترال امروز بین 19 تا 27 درجه سانتیگراد است و  شاهد آسمان ابری و نیمه آفتابی هستیم. همچنین فردا،  نیز دمای هوا بین 19 تا 30 درجه سانتیگراد خواهد بود و شاهد آسمان ابری و نیمه آفتابی خواهیم بود.

لطفا با ارسال نظرات و پیشنهادات  خود ما را در در بهبود و ارتقاء سطح بخش خبری شبکه یاری کنید.راه ارتباطی ما و شما : News@tfn.tv