زمان مطالعه: 7 دقیقه

Loading

محتوا پنهان

کانادا

1- فراخوان ثبت نام برای آخرین قرعه کشی Express Entry

اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا اعلام کرد که در آخرین قرعه کشی (Express Entry) انجام شده سال 2023، برای متقاضیان بیشتری دعوتنامه صادر کرده است. این اداره تاکید کرد که در این قرعه کشی از 4300 متقاضی با حداقل امتیاز 496 دعوت نموده است. گفتنی است اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا تاکنون در ماه جاری سه قرعه کشی اکسپرس انتری انجام داده است.

www.cicnews.com

2- تاثیر نامطلوب افزایش نرخ تورم ماه گذشته بر بانک مرکزی کانادا

بر اساس آخرین داده‌ها با افزایش قیمت بنزین، نرخ تورم کانادا در ماه جولای به ۳.۳ درصد افزایش یافت و اقتصاد‌دانان هشدار دادند که این رقم برای بانک مرکزی کانادا تاثیر ناخوشایندی به همراه خواهد داشت. با توجه به سیاست بانک مرکزی مبنی بر نگه داشتن نرخ تورم بین 2 تا 3 درصد، پیش بینی میشود این بانک برای کنترل نرخ تورم، میزان بهره بانکی خود را ماه آینده افزایش دهد. کارشناسان امیدوارند که تصمیمات سریع در مورد نرخ بهره گرفته نشود زیرا که باعث افزایش هزینه‌های سود وام‌های مسکن شده و خود عاملی برای افزایش تورم خواهد بود.

www.ctvnews.ca

3- اعلام برنامه‌های جدید دولت فدرال در حوزه مسکن

Sean Fraser، وزیر مسکن فدرال در مصاحبه ای مطبوعاتی، سیاست‌های جدید دولت در حوزه ساخت و ساز و مهار بحران مسکن را اعلام کرد. او در این مصاحبه گفت: دولت فدرال درست زمانی که افراد با درآمد بالا در پیدا کردن خانه مناسب با مشکل مواجه هستند از فعالیت در حوزه مسکن خارج شده است. او تاکید کرد که دولت در تلاش است با ایجاد تسهیلاتی سرعت ساخت و ساز را افزایش داده و مسکن مناسب برای تمام اقشار جامعه را فراهم کند. او تصریح کرد که باید تعداد واحدهای اجاره‌ای افزایش یابد تا تمامی شاغلین با هر دستمزدی توانایی تامین مسکن متناسب با خودشان را داشته باشند.

www.ctvnews.ca

4- مسدود شدن کامل شبکه‌های خبری کانادا در پلتفرم‌های متا

پس از تصویب قانون C-18 ،دسترسی به اخبار شبکه‌های مهم کانادایی در پلتفرمهای متا یعنی فیسبوک و اینستاگرام به طور کامل مسدود شده است. به دنبال تصویب این قانون شرکتهای متا و گوگل اعلام کردند که حاضر به پرداخت هزینه برای به اشتراک گذاری اخبار نیستند و اخبار کانادا را مسدود خواهند کرد که در اولین واکنش متا تهدید خود را عملی کرد و علاوه بر مسدود کردن خبرهای کانادا، اکنون کاربران نیز قادر به ارسال و به اشتراک گذاری اخبار در فیسبوک و اینستاگرام نیستند

www.ctvnews.ca

5- سیاست جدید دولت برای مهار بحران مسکن

دولت فدرال در تلاش است تا با استفاده از ارائه پاداش و مزایا، شهرهای کانادا را به ساخت و ساز بیشتر خانه تشویق کند. دولت برای پرداخت این پاداشها صندوقی به نام تسریع ساخت مسکن به ارزش 4 میلیارد دلار را ماه ژوئن تاسیس کرده و قصد دارد با این سیاست تغییرات چشمگیری در حوزه مسکن ایجاد کند. بر اساس این برنامه شهرداری‌ها و دولت‌های محلی می‌توانند درخواست دریافت تأمین مالی اضافی از محل این صندوق برای افزایش ساخت مسکن را داشته باشند.

www.ctvnews.ca

انتاریو

6- احتمال اعتصابات معلمان مدارس آنتریو در پاییز امسال

مذاکرات معلمان ابتدایی و متوسطه‌ای انتاریو با دولت این استان متوقف شده و این آموزگاران اکنون در حال رای گیری برای اعتصاب در پاییز هستند. اتحادیه معلمان ابتدایی انتاریو در این باره اعلام کرد که این رای‌ گیری آنلاین در سراسر استان از نیمه سپتامبر تا نیمه اکتبر برگزار خواهد شد. این معلمان در تلاشند با این اقدام به دولت برای ادامه مذاکرات و رسیدن به یک توافق مناسب فشار بیاورند.

toronto.ctvnews.ca

7- آلوده شدن یک رودخانه با مواد شیمیایی و سیم

آتش‌سوزی بزرگ یک شرکت تولید مواد شیمیایی در منطقه Etobicoke تورنتو باعث نشت مواد شیمایی به آب یک رودخانه و در نتیجه مرگ چندین اردک و هزاران ماهی شده است. سازمان محیط زیست تورنتو در این باره اعلام کرد که اکو سیستم این رودخانه کاملا آلوده شده و تعداد زیادی ماهی و حیوانات دیگر از جمله قورباغه‌ها، لاک پشت‌ها و سگ‌های دریایی تحت تاثیر مواد شیمیایی قرار گرفته‌اند و نگرانی‌هایی بر آلودگی حیوانات خشکی نیز وجود دارد. تلاشهای محیط زیست کانادا و فعالان محیط زیست برای نجات حیوانات این رودخانه آغاز شده است.

toronto.ctvnews.ca

8- جان باختن مردی در یک آتش سوزی

اداره آتش نشانی تورنتو اعلام کرد که به دنبال آتش سوزی یک ساختمان در غرب تورنتو نیروها به محل اعزام شده و مردی را که داخل آتش به دام افتاده بود با حالتی وخیم به بیرون انتقال دادند ولی تلاشهای تیم پزشکی برای نجات او بی ثمر بود و او جان باخت. این حادثه در شامگاه دوشنبه اتفاق افتاد و مقامات اطلاعات بیشتر درباره این حادثه منتشر نکرده اند.

toronto.ctvnews.ca

9- فروش بلیط‌های جعلی کنسرت Taylor Swift در تورنتو

مادری پس از پرداخت 1600 دلار به منظور خرید بلیط کنسرت Taylor Swift برای دخترش، متوجه شد که بلیط جعلی بوده و از او کلاهبرداری شده است. این کلاهبرداری از طریق فضای مجازی صورت گرفت و این مادر تورنتویی آگهی فروش 4 بلیط کنسرت را در توییتی از اکانتی به ظاهر معتبر دید، ولی پس از پرداخت پول توسط صاحب اکانت مسدود گردید.

toronto.ctvnews.ca

بریتیش کلمبیا

10- کمک به بی خانمان‌های بریتیش کلمبیا برای مقابله با موج گرما

به منظور حفظ سلامتی افراد بی‌خانمان و محروم در منطقه Downtown Eastside ونکوور در مقابل افزایش دما تیمهای امدادی در این منطقه شروع به کار کردند. این تیمها با توزیع آب، کلاه و کرم ضد آفتاب و تشویق این افراد به استفاده از ایستگاه‌های خنک کننده و پناه‌گاهها برای حفظ سلامتی بی خانمها تلاش خواهند کرد. وزارت مدیریت شرایط اضطراری بریتیش کلمبیا در این باره گفت که افراد بی‌خانمان یا دارای بیماری مزمن و شرایط سلامتی نامناسب، در مشکلات جدی ناشی از گرما هستند.

bc.ctvnews.ca

11- مهار آتش سوزی پیرامون جاده‌ی Okanagan Connector

این آتش‌سوزی جنگلی دوشنبه شب نزدیک به جاده Okanagan Connector در بریتیش کلمبیا آغاز  شد بود و پس از سوزاندن سه هکتار از اراضی منطقه با تلاش آتش نشانها کنترل و مهار شد. با این حال کارشناسان هواشناسی با ورود موج گرمای شدید از احتمال وقوع آتش سوزی‌های جدید در بریتیش کلمبیا خبر دادند و هشدار دادند که هنوز 377 آتش سوزی در این استان شعله ور است.

https://bc.ctvnews.ca/wildfire-discovered-along-okanagan-connector-under-control-b-c-officials-say-1.6519917

12- رکورد مصرف برق در بریتیش کلمبیا شکسته شد

شرکت Hydro بریتیش کلمبیا اعلام کرد که با ورود موج گرما به این استان و استفاده زیاد از دستگاه‌های تهویه مطبوع و خنک کننده، مصرف برق استان به 8400 مگاوات رسیده و رکورد جدیدی را به ثبت رسانده است. این شرکت تاکید کرد که این مصرف برق نشان دهنده‌ی روشن بودن حدود 1 میلیون دستگاه تهویه مطبوع و خنک کننده در استان است.

bc.ctvnews.ca

مونترال (کبک) 

13- تقاضای افزایش بودجه لوازم التحریر برای سال تحصیلی جدید

نماینده مونترال در مجلس قانون گذاری کبک درخواست دو برابر کردن کمک هزینه‌های مالی به خانواده‌ها برای خرید لوازم التحریر و وسایل مورد نیاز دانش آموزان در سال تحصیلی جدید را کرد. این نماینده گفت که قیمت وسایل تحصیلی در سال‌های اخیر تقریباً 25 درصد افزایش یافته اما کمک‌های دولتی افزایش نداشته است و ما نیازمند 126.5 میلیون دلار بودجه برای کمک به 1.1 میلیون کودک هستیم. گفتنی است این کمک هزینه هر سال بدون توجه به درآمد خانواده‌ها، برای خرید وسایل تحصیلی در ابتدای سال تحصیلی به صورت خودکار به حساب خانواده‌هایی که حداقل یک فرزند در سنین 4 تا 16 سال دارند، واریز می شود.

montreal.ctvnews.ca

14- کبک جلسات مشاوره در محیط کار راه را راه اندازی کرد

با اختصاص بودجه‌ای به مبلغ 2.4 میلیون دلار به پروژه سلامت روان کارمندان، گروهی شامل چندین مشاور و روانشناس در این استان تشکیل شده و به ارائه خدمات در این زمینه میپردازد. این گروه برای حل مشکلات کارکنان در محیط کار از قبیل تعرضات در محیط کاری، آزار های روانی، بار کاری زیاد و کمبود استقلال به آنها مشاوره داده و به آنها برای بهبود سلامت روان، افزایش آگاهی و راهکارهای حل بحران خدمات ارائه خواهد داد. بودجه‌ای بالغ بر 2.4 میلیون دلار در سال به این پروژه اختصاص یافته و مشاوران علاوه بر افزایش آگاهی، اطلاعاتی راجع به حقوق و راهکارهای ممکن نیز ارائه خواهند داد.

montreal.ctvnews.ca

15- محکومیت معلم متجاوز به 8 سال زندان

Dominic Blanchette معلم سابق یک دبستان مونترال به اتهام 8 جرم از جمله آزار جنسی پنج دختر بچه، سوء استفاده از جایگاه و داشتن فیلم‌های مبتذل از کودکان توسط دادگاه کبک به هشت سال زندان محکوم شد. او این اقدامات را در خلال سال‌های 2017 تا 2022 انجام داده بود.

montreal.ctvnews.ca

اخبار ورزشی

16- ورزشکار کانادایی قهرمان مسابقات کراس فیت جهان شد

Jeffrey Adler، اهل مونترال در مسابقات کراس فیت جهان در Madison  به قهرمانی رسید و عنوان “فیت ترین مرد جهان” را به دست آورد. او پس از کسب این عنوان گفت که به آن افتخار می کنم و این قهرمانی نتیجه کار تیمی و سالها تمرین و تلاشم است.

www.ctvnews.ca

17- Bobby Baun بازیکن افسانه‌ای هاکی در گذشت

روز گذشته مسئولان لیگ ملی هاکی با انتشار بیانیه ای خبر در گذشت این بازیکن سابق تیم Maple Leafs تورنتو، در سن 86 سالگی را اعلام کردند. Baun، که با عنوان ” Boomer ” هم شناخته می‌شد، در طول 17 فصل حضور خود در لیگ هاکی ملی افتخارات زیادی کسب کرد و برای مدت زمان طولانی به عنوان بازیکن افسانه‌ای و ستاره تیم Maple Leafs تورنتو شناخته می‌شد. یکی از دلایل محبوبیت این بازیکن گلزنی با پاشنه پای شکسته در فینال مسابقات جام استنلی در سال 1964 بود که به قهرمانی تیمش منجر شد.

toronto.ctvnews.ca

اخبار فرهنگی

18- ازدواج Jonathan Scott مجری و بازیگر آمریکایی

این مجری محبوب تلویزیونی در یک پست مشترک اینستاگرامی با Zooey Deschanel گفت، ما پس از چهار سال رابطه سر انجام تصمیم به ازدواج گرفته‌ایم. این زوج در سال 2019 با هم آشنا شدند و در چهار سال گذشته همکاری‌های زیادی را با هم داشته‌اند. گفتنی است این ازدواج دوم Scott و سومین پیوند زناشویی Deschanel خواهد بود.

www.ctvnews.ca

19- Madonna به کانادا باز میگردد

این خواننده محبوب که تورش به دلیل بیماری به تعویق افتاد در ماه‌های ژانویه و فوریه 2024 برای ادامه آن به کانادا خواهد آمد. حضور او در این تور ماه گذشته و در ونکوور برنامه‌ریزی شده بود ولی اکنون با یک برنامه جدید در 11 و 12 ژانویه در تورنتو به اجرای برنامه خواهد پرداخت و در 21 فوریه در ونکوور به روی صحنه خواهد رفت. گفتنی است مدیر برنامه‌ریزی این خواننده اعلام کرد بلیطهای پیش فروش شده قبلی برای این تور اعتبار دارند.

www.ctvnews.ca

بیت کوین –تتر – دلار

هر واحد از بیت کوین در 24 ساعت گذشته به طور متوسط با قیمت 29189 دلار، معادل 1.443,400,006 تومان معامله شد و حجم مبادلات آن 3.29  میلیون دلار برآورد گردیده است. میانگین قیمت این ارز در ۲۴ ساعت اخیر -0.55% کاهش یافته است.

هر واحد از اتریوم در 24 ساعت گذشته به طور متوسط با قیمت 1827 دلار، معادل 90,357,018 تومان معامله شد و حجم مبادلات روزانه آن 1.03 میلیون دلار برآورد گردیده است. میانگین قیمت این ارز در ۲۴ ساعت اخیر + -0.88% کاهش یافته است.

هر واحد از تتر در 24 ساعت گذشته به طور متوسط با قیمت 99/0 دلار، معادل 50100 تومان معامله شد و حجم مبادلات روزانه آن 16.00 میلیون دلار برآورد گردیده است. میانگین قیمت این ارز  در ۲۴ ساعت اخیر -0.01%  کاهش یافته است.

آخرین قیمت دلار امریکا در بازار آزاد 49450 اعلام شد.

آخرین نرخ دلار کانادا در بازار آزاد 36700 تومان اعلام شده است.

آب و هوا

دمای هوا تورنتو امروز  بین 16 تا 27 درجه سانتی گراد است و شاهد آسمانی آفتابی هستیم. همچنین فردا دمای هوا بین 15 تا 27 درجه سانتی گراد خواهد بود و شاهد بارش باران خواهیم بود.

دمای هوا ونکوور امروز بین 18 تا 29 درجه سانتی گراد است و شاهد آسمانی صاف هستیم همچنین فردا دمای هوا بین 15 تا 27 درجه سانتی گراد خواهد بود و شاهد آسمانی صاف خواهیم بود.

دمای هوای مونترال امروز بین 18 تا 24 درجه سانتیگراد است و شاهد بارش باران هستیم. همچنین فردا، نیز دمای هوا بین 20 تا 28 درجه سانتیگراد خواهد بود و شاهد آسمانی نیمه ابری خواهیم بود.

لطفا با ارسال نظرات و پیشنهادات خود ما را در در بهبود و ارتقاء سطح بخش خبری شبکه یاری کنید. راه ارتباطی ما و شما:

tfn.news@gmail.com