زمان مطالعه: 8 دقیقه

Loading

محتوا پنهان

سرخط خبر ها 

1-اصلاح مقررات منع خرید املاک توسط خارجی ها

2- افزایش میانگین دستمزد ساعتی

3-رشد نرخ بیکاری و میزان ورشکستگی

4-بهبود خدمات فرودگاه ها همزمان با لغو محدودیت های کرونایی

5- مشاهده دود ناشی از آتش سوزی های آلبرتا در  اسمان انتاریو

6- بررسی وعده های انتخاباتی کاندیدهای شهردار تورنتو

7- کاهش شاخص سهام کانادا

8- احتمال  وقوع آتش‌سوزی‌  در بریتیش کلمبیا

9-رونق بازار مسکن ونکوور

10- امکان لغو جشنواره تابستانی کارائیب

11-  احداث واحد های اجاره ای جدید در کبک

12 حضور Anunoby در تیم دوم تمام دفاعی NBA

13- درگذشت Joe Kapp

14- پدر شدن رابرت دنیرو برای هفتمین بار

15- برگزاری دادگاه تجدید نظر   Jonathan Majors

16-اخبار دنیای ارز

17-هواشناسی

کانادا

1- کانادا قوانین منع خرید املاک توسط خارجی ها را اصلاح می کند

تغییر در بندهای این قانون زمین های خالی را از ممنوعیت خرید توسط افراد خارجی معاف می کند و زین پس افراد غیرکانادایی دارای مجوز کار قادر به خرید ملک مسکونی هستند.

این قانون سال 2022 توسط پارلمان به تصویب رسید و هدف از اجرای آن  در 1 ژانویه 2023 رفع

بحران کمبود مسکن کانادایی ها و کاهش قیمت مسکن بود.

احمد حسین وزیر مسکن در پاسخ به نگرانی‌ها در مورد محدودیت‌های اجرای این طرح، گفت:  اصلاحات جدید شرایط را برای  خرید املاک توسط مهاجران تازه وارد  و افرادی که در پی افزایش عرضه مسکن در کانادا هستند،تسهیل می کند

وی افزود:  اصلاح قوانین،  امکان خرید ، توسعه و ساخت واحد های  مسکوندری زمین های خالی منطقه بندی شده را برای افراد غیر کانادایی فراهم میکند و نقش مهمی در گردش اقتصاد کشور دارد.

https://www.rebgv.org/content/rebgv-org/news-archive/canada-amends-foreign-buyer-ban-regulations.html

2- افزایش میانگین دستمزد ساعتی کارمندان در کانادا.

بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط مرکز  آمار کانادا ، دستمزد ماهانه کارمندان تمام وقت سراسر کشور،  بین ژانویه تا فوریه 2023 از 42 دلارو 37 سنت   به 42 دلار و  58 سنت  افزایش یافته است.

میانگین دستمزد ساعتی نیز از 29 دلارو 25 سنت  به 29 دلار و 44 سنت  افزایش یافته و  شامل ساعات اضافه کاری نیز  می شود.

همانطور که حقوق کارمندان تمام وقت کانادا  طی  شش ماه متوالی افزایش یافته دستمزد کارمندان  (نیمه وقت ) نیز طی  هشت ماه متوالی با رشد همراه بوده.

طبق اظهارات مقامات در آینده نیز شاهد  افزایش دستمزد ها خواهیم بود .

https://www.cicnews.com/2023/05/average-hourly-wages-in-canada-continue-to-rise-for-both-salaried-and-hourly-employees-0534789.html#gs.xlv0y5

3- افزایش نرخ بیکاری و میزان ورشکستگی طی سال های آینده

با توجه به ادامه رکود اقتصادی ، افزایش هزینه‌های زندگی و نرخ‌های بهره ، اقتصاددانان نسبت به رشد نرخ بیکاری تا 6/6 درصد  تا اوایل سال 2024 هشدار میدهند و همچنین  پیش‌بینی می‌شود.

افزایش بدهی‌ها  موجب عدم ثبات وضعیت مالی کانادایی‌ها شده با استمرار رشد هزینه های زندگی، پیش بینی می شود  سال آینده معوقات وام مسکن  بیش از یک سوم افزایش یابد. و شاهد رشد 30 درصدی میزان ورشکستگی طی سه سال آینده باشیم.علیرغم  نگرانی ها بابت تاثیر همه گیری کرونا بر شرایط اقتصادی خانوارها ،با اجرای برنامه‌های حمایتی دولت، وضعیت مالی کانادایی ها در این دوران رشد یافت اما به گفته اقتصاد دانان با پایان یافتن این دوره طی سه سال آینده، میزان ورشکستگی ها مجددا به سطح پیش از همه‌گیری بازخواهد گشت.

https://www.ctvnews.ca/business/rbc-projects-unemployment-rate-to-reach-6-6-by-2024-insolvencies-to-jump-30-over-3-years-1.6390038

4- بهبود ارائه خدمات در، فرودگاه ها و خطوط هوایی کانادا

با لغو تمام محدودیت‌های مسافرتی مرتبط با کووید-۱۹، انتظار می‌رود که تمایل برای سفر های هوایی در طی ماه‌های آینده با افزایش چشمگیری مواجه باشد از این رو فرودگاه های کانادا در پی پیاده سازی تدابیر لازم جهت ارائه خدمات بهتر به مسافران هستند

فرود گاه پیرسون، که تابستان گذشته با شرایط بحرانی مواجه شد اعلام نموده است که خدمات خود را در تمامی زمینه ها ارتقا داده است .  فرودگاه بین‌المللی مونترالاعلام  کرده که در کنار  افزایش کارکنان ، سیستم‌های جابجایی چمدان‌ها و امکانات رفاهی برای  مسافران را بهبود بخشیده

. فرودگاه  ونکوور می‌گوید انتظار دارد که آگوست شلوغ‌ترین ماه تابستانی آن باشد، / پیش‌بینی می‌کند که در تابستان روزانه  به‌طور متوسط ۸۱۰۰۰ مسافر از از طریق این فرودگاه جابجا شوند و هماهنگی های لازم جهت ارائه خدمات به این حجم از مسافران انجام شده است .

https://www.cbc.ca/news/canada/summer-air-travel-canada-airports-1.6836273

انتاریو

5 –مشاهده دود ناشی از آتش سوزی های جنگلی آلبرتا

در آسمان انتاریودر پی ادامه آتش سوزی ها در آلبرتا، مدیر سازمان محیط زیست کانادا  اعلام کرد که ساکنان مناطق شمال شرقی، و جنوب شرقی این استان روز سه شنبه شاهد آسمانی مه آلود خواهند بود.سخنگو سازمان هواشناسی،استمرار این شرایط را وابسته به مسیر حرکت دود و وزش باد دانست و گفت: با افزایش ارتفاع و رسیدن  دود ً به سطوح بالاتر جو،  این آلودگی برکیفیت هوای استان تاثیر چندانی نداشته استبا ادامه آتش‌سوزی در ده‌ها هزار هکتار از اراضی آلبرتا، دانیل اسمیت، نخست‌وزیر این استان، روز شنبه اعلام وضعیت فوق‌العاده کرد. وقوع 89 مورد آتش سوزی در البرتا، بیش از 29000 نفر از شهروندان را آواره کرده است .با وجود تلاش های شبانه روزی،  نیروهای امداد در  24 مورد موفق به اطفا حریق نشدند.

https://toronto.ctvnews.ca/smoke-from-alberta-wildfires-visible-in-parts-of-ontario-1.6390913

۶ -بررسی وعده های انتخاباتی کاندیدهای شهردار تورنتو

بازار داغ وعده های انتخاباتی کاندیدهاتا کنون 76 نامزد برای شرکت در انتخابات دور دوم شهردای تورنتو ثبت نام کرده اند. این انتخابات 26 ژوئن برگزار میشود  و جمعه آخرین فرصت  متقاضیان برای ثبت  یا انصراف از این رقابت استبا نزدیک شدن به تاریخ برگزاری انتخابات تلاش نامزد ها برای جذب رای دهندگان بیشتر میشود تخصیص مسکن شهری، بهبود وضعیت حمل ونقل و رونق کسب و کار  از جمله وعده هایی است که  برخی نامزدهای شهرداری در سخرانی روز دوشنبه به آن اشاره کردند.Mitzie Hunter  یکی از کاندیدای این رقابت گفت که در صورت پیروزی در انتخابات اقدام به تاسیس یک شرکت مسکن ارزان قیمت  در تورنتو خواهد کرد وی افزود: ما قصد داریم از زمین های عمومی متعلق به شهرداری  برای ساخت آپارتمان های اجاره ای ارزان قیمت   استفاده کنیم و در مدت شش سالنزدیک به 22700 واحد بسازیم. Hunter  با بیان اینکه  هیچ اولویتی بالاتر از استفاده از املاک شهرداری برای توسعه مسکن ارزان قیمت  نیست تصریح کرد: در صورت انتصاب به عنوان شهردار، در اولین روز خدمت خود  تمام اراضی استان را تعیین کاربری میکنم.”

https://www.cbc.ca/news/canada/toronto/toronto-mayoral-campaign-monday-may-8-1.6836552

۷-کاهش شاخص سهام کانادا

شاخص سهام اصلی کانادا در پی زیان در بخش‌های مالی و فلزات اساسی کاهش یافت، بازارهای سهام ایالات متحده نیز روند نزولی داشتند.شاخص ترکیبی S&P/TSX با 34.08 واحد کاهش به 20551.07 واحد رسید.در نیویورک، میانگین صنعتی داوجونز با 27.7 واحد کاهش به 33590.99 واحد رسید. شاخص S&P 500 با 13.23 واحد کاهش به 4124.89 رسید، قرارداد نفت خام ماه ژوئن نیز با 97 سنت کاهش به 72 دلار و 19 سنت در هر بشکه و قرارداد گاز طبیعی ماه ژوئن  با یک پنی کاهش به 2 دلار و 23 سنت در هر mmBTU رسید.قرارداد طلای ماه  ژوئن با 60 سنت کاهش به 2032 دلار   و 60 سنت  در هر اونس رسید و قرارداد مس ماه جولای با 4 سنت کاهش به 3 دلار و 89 سنت  در هر پوند رسید.

https://globalnews.ca/news/9684851/tsx-may-9-2023/

بریتیش کلمبیا

8- آتش‌سوزی‌ در بریتیش کلمبیا در پی افزایش دما

سخنگوی BC Wildfire Service با اشاره ببه اینکه  افزایش دما  در اواخر این هفته تهدیدی جدی محسوب میشود گفت: بارش باران و کاهش دمای هوا، در شمال شرقی بریتیش کلمبیا در کنترل آتش سوزی موثر است.مدیر عملیات آتش‌سوزی جنگلی استان ، با اشاره به تاثیر بارندگی در اطفا حریق گفت: این میزان بارش باران برای کنترل آتش سوزی کافی نیست.وی در ادامه  افزود: بالا رفتن  دمای هوا نه تنها ما را در مهار آتش‌سوزی‌های فعلی به چالش می‌کشد، بلکه احتمال وقوع  آتش‌سوزی‌های جدید را نیز افزایش می دهد .در همین راستا دستور تخلیه  و هشدار برای ساکنین بسیاری از مناطق اطراف آتش سوزی صادر شده است سخنگو سازمان آتش نشانی استان نیز ضمن ابراز نگرانی بابت گسترش آتش سوزی ، وسعت حریق در منطقه  دریاچه Boundary   و Red Creek  را به ترتیب حدود 5900 هکتار و 2800  هکتار برآورد کردhttps://bc.ctvnews.ca/high-temperatures-in-b-c-pose-threat-of-new-wildfires-wildfire-service-warns-1.6390743

9 – رشد در بازار املاک و مستغلات مترو ونکوور در پی افزایش نرخ‌های بهره، و رکود کوتاه مدت در بازار املاک ونکور کارشناسان املاک از پایان رکود و رشد قیمت ها در بازار خبر دادند. یک کارشناسان املاک با اشاره به  تاثیر افزایش عرضه و تقاضا در رشد قیمت ها گفت: .، درخواست های تلفنی و بازدید مشتریان افزایش یافته و ما،شاهد افزایش تقاضا و بازگشت به حالت سابق بازار هستیم.برخلاف کارشناسان که عرضه کم را  عامل افزایش قیمت مسکن، میدانند. نماینده هیئت املاک و مستغلات ونکوور بزرگ ، ثابت ماندن  نرخ وام مسکن رابه عنوان عامل موثر در این افزایش قیمت به شمار می آورد، وی در این باره گفت:  طبق آخرین داده‌ها، قیمت مسکن تا به امروز حدود پنج درصد افزایش یافته  که از پیش‌بینی ما نیز بیشتر بوده است.

https://bc.ctvnews.ca/red-hot-real-estate-bidding-wars-back-in-lower-mainland-real-estate-agents-1.6390996

مونترال (کبک)

10 – احتمال لغو برگزاری جشنواره Carifiesta مونترال

برگزار دهندگان رژه Carifiesta   با اشاره به رد در خواست تخصیص  بودجه توسط شهردار، از عدم برگزاری این رویداد در تابستان امسال خبر دادند

مدیر بخش خدمات فرهنگی مونترال  با اشاره به حجم زیاد درخواست‌ها گفت:، کمیته ارزیابی باید برنامه هایی که بیشترین همسویی را با اهداف سازمان فرهنگی  دارند، انتخاب کند وی افزود: . متأسفانه این جشنواره توسط کمیته انتخاب  و تایید نشد».

مونترال  سالانه ودجه ای معادل  30000 دلار به برگزارکنندگان این جشنواره  اختصاص میدهد.

این رویداد از  سال 1974  با هدف بزرگداشت فرهنگ و تاریخ کارائیب برگزار می شود .

https://www.cbc.ca/news/canada/montreal/carifiesta-montreal-funding-cut-1.6835860

11- ساخت 130000 واحد مسکونی جدید  در کبک تا سال 2031

نتایج یک مطالعه جدید  از  رشد30 درصدی اجاره مسکن در کبک بین سال‌های 2012 تا 2021 حکایت دارد.

نیاز به احداث واحد های مسکونی در مونترال و کبک بیشتر از سایر مناطق استان است

بطوریکه  برای مهار بحران مسکن  46.9 درصد از 130000 واحد های اجاره ای جدید در منطقه مونترال احداث میشود. .

همچنین طبق این مطالعه کبکی ها نسبت به سایر نقاط کانادا هزینه کمتری برای خرید و اجاره مسکن پرداخت می کنند

ساکنان کبک به طور متوسط 18.1 درصد از درآمد خود را به اجاره اختصاص می دهند در حالیکه این رقم در سایر مناطق کشور برابر با  22.9 درصد درامد افراد است.

گفتنیست، 42 درصد از نیاز فعلی مسکن مربوط به مناطق خارج از کلان‌شهرهای استان است.

https://montreal.ctvnews.ca/more-flexible-regulations-needed-to-curb-housing-crisis-quebec-real-estate-report-1.6390857

 اخبار ورزشی

12- حضور Anunoby در تیم دوم تمام دفاعی NBA

Anunoby مهاجم تیم بسکتبال Toronto Raptors در چینش تیم دوم تمام دفاعی NBA قرار گرفت است.

آنونوبی، 25 ساله، در طول فصل جاری ، با میانگین 1.9 امتیاز در هر بازی، عنوان بهترین  “توپ ربا ” لیگ را از آن خود کرد. او برای حضور در تیم دوم  53 رای مثبت به دست آورد. تیم Toronto Raptors نیز   با کسب 9.4 توپ ربایی در هر بازی پیشتاز لیگ NBA بود.

https://globalnews.ca/news/9685434/anunoby-named-to-nba-all-defensive-second-team/

13- درگذشت Joe Kapp

Joe Kapp ، مدافع سابق CFL و NFL  در سن 85 سالگی درگذشت کاپ پیش تر در سال 2016 طی مصاحبه ای گفته بود که به بیماری آلزایمر مبتلاست و بنا دارد مغز خود را برای تحقیق در این حوزه اهدا ‌کند.مدیرکل تیم  فوتبال Lions  ضمن ابراز تاسف بابت درگذشت این اسطوره افسانه ای در بیانیه‌ای از او به عنوان  یکی از بهترین بازیکنان تاریخ لیگ فوتبال کانادا یاد کرد.رندی امبروزی، کمیسر CFL نیز در بیانیه ای گفت: « او  در عمر حرفه ای خود، مظهر یک بازیکن  جوان و تهاجمی بود و اقدامات تاثیرگذاری در عرصه ورزش از خود بجا گذاشت. گفتنیست تا کنون جزئیات بیشتری درباره ی علت مرگ او  منتشر نشده است.

https://bc.ctvnews.ca/former-cfl-nfl-quarterback-joe-kapp-dead-at-age-of-85-1.6391044

اخبار فرهنگی

14-  فرزند رابرت دنیرو به دنیا آمد

این بازیگر  79 ساله ، تولد هفتمین فرزندش را جشن گرفت .

یکی از نزدیکان این بازیگر ، روز سه شنبه خبر تولد فرزند این بازیگر را تایید کرد

تاکنون جزئیات بیشتری دراین باره منتشر نشده

دنیرو هنرمندی ستودنی و محبوب است و تا کنون دو بار موفق به کسب  جایزه  اسکار نقش مکمل، در دومین قسمت مجموعه «پدرخوانده»  شده

وی همچنین عنوان بهترین بازیگر مرد در فیلم «گاو خشمگین» را از آن خود کرده است.

https://www.ctvnews.ca/entertainment/robert-de-niro-at-79-becomes-a-father-for-the-7th-time-1.6390934

15- تجدید نظر درباره ی اتهام Jonathan Majors

این بازیگر نام آشنای عرصه سینما ، در دادگاه روز سشنبه به اعمال خشونت علیه یک ، زن متهم شد طبق اظهارات شاکی پرونده،  این بازیگر ماه مارس در نیویورک این خانم را ملاقات کرده  و با ضرب و شتم او را به داخل یک وسیله نقلیه هل داده است.وکیل Jonathan Majors ، ضمن رد اتهامات وارده، از عملکرد غیرمنصفانه دادگاه انتقاد کرد و گفت : دادستان ها در مواجهه با دروغ های آشکار این زن، اتهامات جدیدی  را به موکلم نسبت دادند.

https://www.ctvnews.ca/entertainment/jonathan-majors-charge-revised-lawyer-says-he-s-innocent-1.6391063

 بیت کوین –تتر – دلار

هر واحد از بیت کوین در این لحظه با قیمت ۲۷,۴۳۶ دلار،   معادل ۱,۴۸۷,۰۵۱,۳۱۰ تومان معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن 53/18 میلیون دلار است. قیمت این ارز در ۲۴ ساعت اخیر- 62/1 % کاهش یافته است.

هر واحد از اتریوم در این لحظه با قیمت ۱,۸۴۴ دلار،   معادل ۱۰۰,۱۳۴,۵۹۸ تومان معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن 32/9 میلیون دلار است. قیمت این ارز در ۲۴ ساعت اخیر -11/1 % کاهش یافته است.

هر واحد از تتر در این لحظه با قیمت ۱ دلار،   معادل ۵۴,۳۶۷ تومان معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن 07/32میلیون دلار است. قیمت این ارز در ۲۴ ساعت اخیر -03/0 % کاهش یافته است.

دلار امریکا در بازار آزاد  امروز 53150 تومان معامله شد.

دلار کانادا در بازار امروز   39650 تومان نرخ گذاری شد.

آب و هوا

دمای هوا تورنتو امروز  بین 11تا  19 درجه سانتی گراد است و شاهد اسمانی نیمه ابری  هستیم.همچنین فردا دمای هوا بین 12 تا 20 درجه سانتی گراد خواهد بود  و شاهد اسمانی نیمه ابری خواهیم بود . دمای هوا ونکوور امروز بین  9 تا 20 درجه سانتی گراد است  و شاهد آسمانی صاف هستیمهمچنین فردا دمای هوا بین  11 تا 21 درجه سانتی گراد خواهد بود و شاهد اسمانی نیمه ابری خواهیم  بود .   دمای هوای مونترال امروز بین 11 تا 23درجه سانتیگراد است و  شاهد آسمانی صاف هستیمهمچنین فردا ،  نیز دمای هوا بین 14تا 25 درجه سانتیگراد خواهد بود و شاهد اسمانی صاف خواهیم بود .