زمان مطالعه: 8 دقیقه

Loading

——————— سرخط خبر ها ———————–

1- بهبود وضعیت بازار مسکن کانادا

2- آغاز فستیوال های ماهانه

3- ناتوانی والدین در تامین هزینه های تحصیل فرزندان

4- نخست‌وزیر سابق مناطق شمال غربی به تجاوز متهم شد

5- ساخت سری جدید Law& Order  در تورنتو

6-  قاتل نوجوان به20 سال حبس محکوم شد

7- درخواست صاحبان مشاغل برای افزایش امنیت شغلی

8- –  اعتصاب کارمندان دانشگاه شمال ونکوور

9- لغو قرارداد پرستاری در بریتیش کلمبیا ،به دلیل قصور در انجام وظایف

10- وقوع حمله تروریستی در مرکز شهر مونترال

11- انتشار پیام وحدت با خلق اثر هنری در کوه مونترال

12- سرمایه گذاری عربستان صعودی در گلف

13- بازداشت فوتبالیست کره ای

14- درخواست تشکیل سازمان بین الملی OpenAI

15-  برگزاریجشنواره موسیقی  iHeartRadio

16-اخبار دنیای ارز

17-هواشناسی

 

——————— کانادا ——————–

-1 رونق معاملات مسکن در سه ماهه اول سال

به گزارش بانک ملی کانادا، شرایط برای خرید ملک ، در بهترین حالت نسبت به چهار سال گذشته است.

در سه ماهه اول سال ۲۰۲۳، خانوارهای طبقه متوسط ، با پس انداز 10 درصد درآمد خود پیش از کسر مالیات، می توانند صاحب خانه شوند.

براساس یافته ها، قابلیت خرید مسکن برای نخستین بار طی دو سال اخیر در ده منطقه مهم کانادا بهبود یافته و بیشترین تاثیرات آن در ونکوور، همیلتون و تورنتو قابل مشاهده بود در مقابل، شهرهای کالگری، ادمونتون و کبک کمترین تغییرات را نشان داده‌اند.

با وجود بهبود فرآیند پرداخت وام مسکن ،، اقتصاددانان  بخاطر  نوسانات  حاصل از  پاندمی کرونا همچنان خرید خانه را ،امری دشوار تلقی میکنند.

https://www.ctvnews.ca/business/canada-s-housing-market-sees-largest-improvement-in-affordability-in-four-years-national-bank-1.6428779

2- آغاز جشن های ماهانه در کانادا

کانادا همزمان با ورود به ماه ژوئن با برگزاری  رویداد ها یی  با محوریت تنوع فرهنگی و تقویت وحدت به استقبال تابستان می رود.

این مراسم شامل جشن ملی و تاریخی شهروندان بومی ایتالیایی، فیلیپینی و پرتغالی است.

علاوه بر این، مردم سراسر کشور  ۲۱ ژوئن روز ملی شهروندان بومی و ۲۴ ژوئن روز Saint-Jean Baptiste را نیز جشن میگیرند باوجود اهمیت برپایی جشن در این روزها، هیچکدام به عنوان تعطیلات قانونی فدرال اعلام نشده اند

براساس اعلامیه برگزارکنندگان، هر هفته با اجرای تمی خاص ،  جنبه‌های متفاوتی از تاریخ، فرهنگ و دیدگاه‌ افراد بومی کانادا به نمایش گذاشته میشود.

https://www.cicnews.com/2023/06/june-celebrates-diversity-and-inclusion-in-canada-0635318.html#gs.zp5v1w

3-  دشورای های پس انداز برای تحصیل فرزندان

آخرین نظرسنجی از ۱۰۰۰ شهروند کانادایی  که حداقل یک فرزند دارند، نشان می‌دهد ۸۱ درصد والدین خود را موظف  به پرداخت هزینه‌های دانشگاه فرزندشان میدانند.

۷۳ درصد از والدین شرکت کننده در این نظرسنجی ، افزایش قیمت‌ها را مانعی برای  پس‌انداز عنوان کردندبطوریکه 52 درصد والدین   این مبلغ را از طریق وام فراهم میکنند و ۶۱ درصد با تاخیر در بازنشستگی، هزینه های تحصیل را میپردازند

با وجود این چالش ها،    ۴۰ درصد  از والدین اعلام کردند علیرغم میل باطنی شان،  بعلت افزایش هزینه های زندگی ، قادر به پس انداز برای پرداخت هزنیه تحصیلات آکادمیک  فرزند خود نیستند.

https://www.ctvnews.ca/canada/parents-being-stretched-thin-saving-up-for-children-s-education-survey-1.6428290

4 – شکایت از بنیاد ترودو و نخست‌وزیر سابق مناطق شمال غربی

Cherry Smiley ،  نخست‌وزیر سابق مناطق شمال غربی Stephen Kakfwi  را، به تجاوز جنسی متهم کرده و مدعی است ژوئن ۲۰۱۸ توسط این کارمند بنیاد Pierre Elliott Trudeau  تحت خشونت قرار گرفته

این شکایت مارس ۲۰۲۲ در دادگاه عالی Newfoundland و Labrador Supreme صورت جلسه شد  و  Stephen Kakfwi  و Trudeau Foundation.  به عنوان متهمان اصلی پرونده محکوم شدند.

گرچه  وکیل Cherry Smiley خواستار بررسی پرونده در ایالت مذکور بود، اما وکیل Stephen Kakfwi و همچنین وکیل بنیاد ترودو ضمن رد این موضوع معتقدند: با توجه به نقض قراردادی که مفاد آن براساس قوانین کبک تنظیم شده،  این پرونده باید در کبک پیگیری شود.

با توجه به اهمیت محل برگزاری دادگاه ،  تصمیم قضات می‌تواند تأثیر زیادی برنحوه پیگیری پرونده  و محکومیت متهمان داشته باشد.

https://atlantic.ctvnews.ca/sex-harassment-case-involving-trudeau-foundation-should-be-heard-in-n-l-lawyer-says-1.6429585

——————– انتاریو ———————

5- اقتباس از سریال معروف نظم و قانون برای ساخت نسخه کانادایی این اثر

مجری شبکه Citytv روز دوشنبه از ساخت نسخه جدید مجموعه تلویزیونی نظم و قانون در شهر تورنتو خبر داد.

سریال جنایی جدید “Law & Order Toronto: Criminal Intent”  با سرمایه گذاری شرکت Rogers Media  در مرحله پیش تولید است  و فرآیند ساخت آن از پاییز امسال آغاز خواهد شد

فیلمنامه این مجموعه 10 قسمتی براساس واقعیت نوشته شده و داستان  یک تیم نخبه از کارآگاهان را روایت میکند که به تحقیق درباره پرونده های جنایی  تورنتو می‌پردازند.

معاون ارشد شبکه تلویزیونی Rogers ، با انتشار  اعلامیه ای نسبت به جذب مخاطبان جدید و رضایت مخاطبان قدیم، ابراز امیدواری کرد.”و گفت:این سریال بهار سال 2024 روی آنتن میرود.

https://toronto.ctvnews.ca/law-order-expands-to-canada-with-toronto-adaptation-1.6429369

6- تصمیم تاریخی دادگاه تورنتو

نوجوانی که هویتش بنا بر قانون دادگاه کیفری جوانان فاش نشده ، با شمشیر،  مسئول پذیرش یک مرکز ماساژ در York را ، 42 بار زخمی و او را به قتل رساند و مدیر این مجموعه را نیز زخمی کرد.

با توجه به عبارت حک شده زنده باد شورش incel بر روی این شمشیر و براساس قانون کیفری کانادا، این عمل تروریستی شناخته شد.

این نوجوان ، سپتامبر ۲۰۲۲  نیز متهم به یک فقره قتل درجه یک و یک فقره اقدام به قتل شده بود

این نخستین بار است که  حادثه مرتبط با “incel” به عنوان  عمل تروریستی شناخته میشود

در همین راستا دادستان دادگاه برای مجرم ۲۰ ساله  این پرونده، حکمی معادل یک فرد بزرگسال صادر کرده است.

https://toronto.ctvnews.ca/toronto-massage-parlour-murder-was-act-of-terrorism-court-finds-in-historical-decision-1.6429387

7- درخواست صاحبان مشاغل برای افزایش امنیت شغلی در بازار ByWard

طبق آمار عمومی پلیس اتاوا، این بازار در سال ۲۰۲۱ بالاترین نرخ  ارتکاب جرم  را نسبت به سایر مناطق داشته .

در هیمن راستا صاحبان کسب و کارهای محلی در نشست مشترک با کمیته مالی و خدمات شرکتی شهر اتاوا نگرانی های خود درباره ی عدم امنیت و ثبات در  بازار را  با مسئولان مربوطه در میان گذاشتند.

کمیته مالی و خدمات شرکتی شهر اتاوا با حداکثر آرا ، طرح جدید بازار ByWard  را تصویب کرد

این طرح شامل انحلال ByWard Market BIA و بررسی “مالیات منطقه ویژه” برای حمایت از این منطقه است

پیش تر هم اعضای شورای شهر به دنبال کاهش نرخ جرائم در بازار ByWard بودند به همین علت قانونگذاران،  بهبود امنیت عمومی و پیشگیری از وقوع جرم و جنایت در بازار، را  به عنوان  وظایف جدید اداره ByWard، تعریف کردند.

https://ottawa.ctvnews.ca/business-owners-call-for-greater-security-as-part-of-byward-market-revival-1.6429549

—————— بریتیش کلمبیا  ——————-

8-  اعتصاب کارمندان  در دانشگاه Capilano در شمال ونکوور

براساس بیانیه ی منتشر شده در وبسایت دانشگاه Capilano ، بعلت عدم حضور کارمندان، کلاس‌ها در پردیس اصلی و شعبه‌ی Sechelt ساحل Sunshine به حالت تعلیق درآمده است.

این اعتصابات با تاثیر بر ۲۱۰۰ نفر از کارکنان پشتیبانی بخش دولتی و  پنج مؤسسه آموزش عالی در بریتیش کلمبیا نگرانی مقامات را برانگیخته

در همین راستا نماینده اتحادیه کارمندان اداری کانادا، شعبه ۳۷۸، که به نام MoveUP شناخته می‌شود، از آغاز مذاکره بین کارمندان دانشگاه و اتحادیه خبر داد و گفت: مطالبات کارمندان درحال بررسی ست

بر اساس پیشنهادات مطرح شده،  حقوق کارکنان از آپریل ۲۰۲۲در طول دوره،  حدود ۱۱ درصد افزایش خواهد یافت همچنین طرح های حمایتی برای کاهش هزینه زندگی و  ارائه مزایا،  مرخصی تشویقی و  خدمات مراقبت از سلامت روان در دستور کار قرار گرفت.

https://bc.ctvnews.ca/strike-halts-classes-at-1-b-c-university-as-contracts-inked-with-staff-at-5-other-schools-1.6429645

9- لغو قرارداد ،به دلیل قصور در انجام وظایف

کالج پرستاران بریتیش کلمبیا   با انتشار مفاد قرارداد یکی از پرستاران ، جزئیاتی درباره ی نقض این توافق را در وبسایت خود به اشتراک گذاشته.

Imelda Wright به تعهدات کاری خود در شرکت خدماتدهی 24 ساعته بیماران مسن عمل نکرده و قرارداد پرستاری او برای حداقل 18 ماه لغو شده است.

نماینده کالج پرستاران  در این باره گفت: فرد خاطی،  وظایفش را به سایر افراد از جمله همراهان بیماران واگذار میکرد  و با وجود عدم حضور در شیفت کاری  مبلغی معادل ۳۳,۰۰۰ دلار بابت مراقبت‌های پرستاری در صورتحساب خود اعمال کرده.

نماینده کالج تصریح کرد: بعد از گذشت دوره توافقنامه،

Wright تنها در صورتی مجاز به ثبت قرارداد  پرستاری  خواهد بود که علاوه بر پایبندی به تعهدات کاری ،  شخصیت و شایستگی یک پرستار را نیز دارا باشد

https://bc.ctvnews.ca/nurse-loses-registration-over-malpractice-on-the-most-serious-end-of-the-spectrum-bccnm-1.6429517

—————– مونترال (کبک) ——————–

10 – آسیب یک ساختمان در مرکز شهر مونترال طی حمله تروریستی

براساس بیانیه خبری پلیس ساعت ۱ صبح روز سه شنبه فردی  با پرتاب یک کوکتل مولوتف در  خیابان Cathédrale  به ساختمان واقع در محله مرکزی شهر مونترال خسارت وارد کرد و سپس با پای پیاده متواری شد

در پی این اقدام تروریستی آتش نشانان به سرعت آتش را مهار کردند و نیروهای امداد وارد صحنه شدند

گرچه  ساختمانی که هدف حمله قرار گفته در منطقه ای پرجمعیت و نزدیک به  دفتر مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کاناداست اما خوشبختانه این حادثه  آسیب جانی نداشته.

هم اکنون تلاش های پلیس برای دستگیری متهم ادامه دارد و خیابان کاتدرال جنوب خیابان سنت-آنتوان برای کمک به تحقیقات مسدود شده است.

https://globalnews.ca/news/9748615/montreal-downtown-arson-attack/

 

11- اعلام پیام وحدت در دامنه کوه مونترال

جشنواره MURAL  از فردا در مونترال آغاز میشود

Saype، هنرمند فرانسوی ۳۴ ساله، یکی از شرکت کنندگان این جشنواره است که با بهره گیری از طبیعت به خلق آثاری با محوریت امید و وحدت میپردازد

او به مدت یک هفته مشغول طراحی نمادی بر کوه های رویال  بود که از  شمال غربی خیابان‌های Mont-Royal و Parc قابل رویت است و طبق پیش بینی اش طی دو هفته آینده از بین خواهد رفت.

این هنرمند جوان با سفر به مناطق مختلف  و ثبت نقاشی‌های غول‌پیکر بر مناظر طبیعی پیام خود را به گوش جهانیان میرساند. Saype درباره ی هنرش گفت: سعی دارم با خلق آثار هنری کوتاه مدت بدون آسیب به طبیعت، بر رویکرد جامعه تاثیرگذار باشم

https://globalnews.ca/news/9746648/french-artist-message-of-unity-montreal-mountainside/

——————- اخبار ورزشی ——————-

12- سرمایه گذاری عربستان صعودی در تور PGA گلف

در پی توافق تور (PGA) برای شراکت با  مجموعه سرمایه گذاریSaudi Arabia’s. احتمال امضا قراداد تجاری با  Public Investment Fund و European tour نیز بالا پیش بینی میشود

از نگاه تجاری، مدیر صندوق سرمایه‌گذاری سعودی  به عنوان رئیس جدید این توافق و عضوی از هیئت مدیره تور (PGA) تلقی می‌شود با این حال، تور (PGA) بیشترین سهم را در این شراکت خواهد داشت.

به عنوان بخشی از این توافق، طرفین تمامی شکایات حقوقی مرتبط با LIV Golf را منحل کردند.

اما نماینده LIV Golf با شاره به پیگیری پرونده بازیکنانی مانند Brooks Koepka و Dustin Johnson که پاداش‌های150 میلیون دلاری دریافت کردند گفت: شرایط برای پیوستن مجدد این بازیکنان به تور PGA  در حال بررسی ست.

https://www.ctvnews.ca/sports/pga-tour-agrees-to-merge-with-saudi-backed-liv-golf-1.6429260

13- بازداشت فوتبالیست کره ای به دلیل قبول رشوه

Son Jun-ho بازیکن تیم Shandong Taishan ماه گذشته در فرودگاه شانگهای بازداشت شد و تقریباً چهار هفته است که توسط مقامات چینی بازداشت شده است این بازیکن پیش تر در سال 2021 با حضور در باشگاه Jinan مقدمات قهرمانی چین  را فراهم کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین،  با اشاره به حضور Son Jun-ho   به عنوان نماینده  کره جنوبی در جام جهانی سال گذشته قطر ، در باره ی این محکومیت گفت: وی در حال حاضر متهم به دریافت رشوه شده است

با وجود محکومیت این بازیکن، توسط سرمربی کره جنوبی، یورگن کلینسمان Jurgen Klinsmann ، برای حضور در دو بازی دوستانه بین‌المللی با پرو و السالوادور در تاریخ 16 و 20 ژوئن انتخاب شده است..

https://www.ctvnews.ca/sports/son-jun-ho-selected-for-south-korean-soccer-team-despite-being-detained-in-china-1.6429059

——————- اخبار فرهنگی ——————-

14 –پیشنهاد تشکیل سازمان بین الملی OpenAI

Sam Altman  ، مدیرعامل OpenAI ، در حالی که مشغول برگزاری یک تور جهانی درباره هوش مصنوعی است. پیشنهاد افتتاح یک سازمان بین‌المللی  ناظر بر فناوری هوش مصنوعی را مطرح کرده

او روز سه‌شنبه در حاشیه بازدید از امارات متحده عربی در جمع خبرنگاران گفت: جهان در حال حاضر برای مدیریت هوش مصنوعی با چالش مواجه شده ، در نتیجه پیدا کردن مسیری مطمئن برای پیشبرد هوشمندانه این دانش  امری ضروری تلقی میشود

استفاده کاربران از چت‌بات ChatGPT ، نگرانی سیاستمداران را در سراسر جهان برانگیخته

بطوریکه اتحادیه اروپا ، در حال تصویب قانونی درباره هوش مصنوعی است که  به عنوان استاندارد جهانی غیررسمی در زمینه هوش مصنوعی اجرا شود.

https://www.ctvnews.ca/sci-tech/openai-ceo-suggests-international-agency-like-un-s-nuclear-watchdog-could-oversee-ai-1.6429362

15-  برگزاری جشنواره موسیقی  iHeartRadio در لاس وگاس

Ryan Seacrest اجرای این رویداد را در تاریخ ۲۲ و ۲۳ سپتامبر برعهده دراد

در این مراسم همه هنرمندان به اجرای آثار خود در ژانرهای مختلف میپردازند

Foo Fighters ، Fall Out Boy ، Kelly Clarkson ، Kane Brown و Lil Wayne، تابستان ۲۰۲۳ در جشنواره موسیقی  iHeartRadio لاس وگاس بر روی صحنه خواهند رفت.

قرار است این رویداد به صورت زنده در سراسرب کشور پخش شود.

علاقه مندان میتوانند ۱۶ ژوئن از طریق سایت AXS.com نسبت به خرید  بلیت‌های این رویداد اقدام کنند.

https://www.ctvnews.ca/entertainment/foo-fighters-fall-out-boy-kelly-clarkson-kane-brown-lil-wayne-headline-iheartradio-festival-1.6429816

—————– بیت کوین –تتر – دلار —————-

هر واحد از بیت کوین در این لحظه با قیمت 26,981 دلار، معادل   1,373,322,211تومان معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن  41.42 میلیون دلار است. قیمت این ارز  در ۲۴ ساعت اخیر +5.32% افزایش یافته است.

هر واحد از اتریوم در این لحظه با قیمت 1,877 دلار، معادل  95,549,989تومان معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن 3.48 میلیون دلار است. قیمت این ارز در ۲۴ ساعت اخیر +3.98%  افزایش یافته است.

هر واحد از تتر در این لحظه با قیمت ۱. دلار، معادل  51,700تومان معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن 60.14 میلیون دلار است. قیمت  این ارز در ۲۴ ساعت اخیر   -0.03% کاهش یافته است.

 

دلار امریکا در بازار آزاد  امروز   50900 تومان معامله شد.

دلار کانادا در بازار امروز 37950 تومان نرخ گذاری شد.

 

——————– آب و هوا ——————–

دمای هوا تورنتو امروز  بین 15 تا 25 درجه سانتی گراد است و شاهد آسمان آفتابی هستیم.

همچنین فردا دمای هوا بین 12 تا 22 درجه سانتی گراد خواهد بود  و شاهد آسمان آفتابی خواهیم بود .

 

دمای هوا ونکوور امروز بین 12 تا 26  درجه سانتی گراد است  و شاهد آسمان آفتابی هستیم.

و فردا دمای هوا بین  14 تا 29 درجه سانتی گراد خواهد بود و شاهد آسمان آفتابی خواهیم  بود .

 

دمای هوای مونترال امروز بین 13 تا 21 درجه سانتیگراد است و  شاهد بارش باران هستیم .

همچنین فردا ،  نیز دمای هوا بین 11 تا 15  درجه سانتیگراد خواهد بود و شاهد بارش باران خواهیم بود.