زمان مطالعه: 8 دقیقه

Loading

—————— عنوان خبرها ——————–

1- تمهیدات جدید دولت کانادا برای تحصیل نیروهای کار خارجی موقت

2-  ممنوعیت آزمایش محصولات آرایش بر روی حیوانات در کانادا

3- کاهش نرخ تورم کانادا در ماه می

4- ممنوعیت استفاده از برخی صندلی های خودرو کودک ساخت چین

5- برنامه ریزی جدید کانادا برای جذب نیروی کار ماهر خارجی

6 – انتخاب Olivia Chow مورد توجه رسانه های بین المللی قرار گرفت.

7- شهردار دوچرخه، عنوانی جدید در شهر تورنتو

8-  افزایش 3 برابری آمار مرگ و میر بر اثر مواد مخدر در انتاریو

9-  آموزش رایگان دولت انتاریو برای رانندگان کامیون

10- هشدار در مورد افزایش قربانیان غرق شدن در دریا

11- اختصاص بودجه برای بازسازی پناهگاه های حیوانات

12-   تهویه مطبوع رایگان برای افراد بی بضاعت در بریتیش کلمبیا

13-  دود آتش سوزی های کبک به اروپا رسید

14- افزایش آمار حیوانات خانگی رها شده

15- سیل ناگهانی در شهر Vaudreuil-Dorion

16- مشکلات شدید مالی تیم ملی فوتبال کانادا

17-  رفع تبعیض جنسیتی در بازیهای تنیس

18-  Kevin Spacey بار دیگر متهم به تجاوز جنسی شد

19- Lewis Capaldi تورهای خودر را به علت بیماری لغو کرد

——————— کانادا ——————–

1- تمهیدات جدید دولت کانادا برای تحصیل نیروهای کار خارجی موقت

Sean Fraser وزیر مهاجرت و پناهندگی کانادا با معرفی یک طرح سه ساله ، گفت که نیروهای کار خارجی دارای جواز اشتغال ، می توانند بدون نیاز به اخذ مجوز ادامه تحصیل دهند.

درگذشته نیروهای کار خارجی موقت تنها تا 6 ماه مجاز به تحصیل بودند اما با این اقدام امکان گسترش فرصت‌های شغلی و افزایش امتیاز CRS از طریق تحصیلات بالاتر فراهم می شود.

گفتنی است که نیروهای کار خارجی موقت که درخواست تمدید مجوز خود را ثبت  نموده اند نیز شامل این طرح خواهند بود.

https://www.cicnews.com/2023/06/ircc-to-provide-more-flexibility-for-work-permit-holders-to-also-study-in-canada-0635730.html#gs.1ue6w3

2-  ممنوعیت آزمایش محصولات آرایش بر روی حیوانات در کاناداJean-Yves Duclos وزیر بهداشت فدرال با اشاره به اصلاح قانون غذا و دارو اعلام کرد که زین پس محصولات آرایشی دارای تست حیوانی مجوز فروش در کشور نخواهند داشت.این ممنوعیت از اول دسامبر اجرا می شود و شامل محصولات تولید شده قبلی نخواهد بود.گفتنی است این سیاست ، کانادا را با دهها کشور حامی حقوق حیوانات همسو میکند.

https://www.ctvnews.ca/canada/canada-bans-testing-of-cosmetic-products-on-animals-1.6457689

3- نرخ تورم در کانادا کاهش یافت.با وجود افزایش بهای مواد غذایی در کانادا ، کاهش قیمت بنزین نسبت به سال گذشته نرخ تورم کانادا در ماه می را به 3.4 درصد رساند.این کمترین نرخ تورم از ژوئن 2021 تاکنون به حساب می آید و بانک مرکزی کانادا قرار است بر این مبنا نرخ بهره بعدی خود را در 12 ژوئیه اعلام کند.گفتنی است نرخ تورم مواد غذایی در کانادا درماه می 9 درصد محاسبه گردیده است.

https://www.ctvnews.ca/business/canada-s-inflation-rate-falls-to-3-4-per-cent-last-month-lowest-rate-since-june-2021-1.6457446

4- وزارت بهداشت کانادا استفاده از برخی صندلی های کودک خودرو تولید چین را ممنوع اعلام کرد.این صندلیها که از طریق سایت Temu.com به فروش رسیده اند فاقد گواهی ایمنی و استاندارد از سازمان حمل و نقل کانادا بوده و استفاده از آنها ممنوع است.

گرچه تاکنون هیچ حادثه مرتبطی با این محصولات گزارش نشده اما  طبق اعلام وزارت بهداشت کانادا شهروندان میتوانند در صورت خرید این کالاها ، آنها را به سایت مربوطه مرجوع و مبلغ پرداختی خود را دریافت کنند.

https://www.ctvnews.ca/canada/health-canada-recalls-series-of-car-seats-manufactured-in-china-sold-on-temu-com-1.6457091

5- تسهیلات جدید دولت کانادا برای جذب نیروهای کار خارجی در حوزه فن آوری اطلاعاتدولت فدرال با هدف جذب استعدادهای برتر جهانی اقدام به معرفی یک برنامه جدید کرده است که از طریق آن شرایط کار و زندگی در کانادا برای خارجی ها تسهیل می شود.مطابق این برنامه نیروهای کار خارجی که با یک کارفرمای کانادایی قرارداد دارند میتوانند تا شش ماه در کانادا کار و زندگی کنند و این شرایط در صورت دریافت پیشنهاد شغلی تمدید خواهد شد.گفتنی است ، وزیر مهاجرت و پناهندگی کانادا، طی روزهای گذشته از طرح  استخدامی جدید نیروی کار خارجی در حوزه های علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات نیز پرده برداری کرده است.

https://www.ctvnews.ca/politics/feds-announce-new-digital-nomad-strategy-for-foreign-workers-1.6457744

——————– انتاریو ———————

6- انتخاب Olivia Chow به عنوان شهردار جدید تورنتو مورد توجه رسانه های بین المللی قرار گرفت.

اگر چه او از سال 1991 عضو شورای شهر تورنتو است ولی انتخاب او به عنوان نخستین زن آسیایی الاصل و رنگین پوست در سمت شهردار بزرگترین شهر کانادا ، توجه رسانه های بین المللی به خود جلب کرد.

این نماینده 66 ساله سابق حزب دموکرات ملی ، از سال 2014 در تلاش برای تصاحب جایگاه شهرداری تورنتو بود که سرانجام در سال 2023 موفق به کسب این عنوان شد.

گفتنی است وی در سن 13 سالگی همراه خانواده خود از هنگ کنگ به کانادا مهاجرت کرد و 23 سال است  که در حوزه های مختلف سیاسی و اجتماعی فعالیت دارد.

https://globalnews.ca/news/9788682/who-is-oliva-chow-toronto-new-mayor-2023/

7- Lanrick Bennett به عنوان شهردار دوچرخه در تورنتو معرفی شد.

این سمت غیر رسمی ، نخستین بار توسط شرکتی در آمستردام با هدف حمایت از دوچرخه سواری مطرح شد.

Lanrick Bennett شهردار دوچرخه تورنتو در مصاحبه با رسانه ها گفت که من یکی از 150 شهردار دوچرخه در جهان هستم و در 18 ماهی ک در این سمت حضور دارم 13000 کیلومتر با دوچرخه تردد کرده ام.

ماموریت اصلی من کمک به ایجاد یک شبکه دوچرخه سواری ایمن تر در سطح شهر و تشویق تمام اقشار جامعه در هر سنی به دوچرخه سواری است.

https://toronto.ctvnews.ca/first-unofficial-bicycle-mayor-of-toronto-hopes-to-make-cycling-safer-and-more-accessible-1.6458002

8- افزایش آمار فوت ناشی از مصرف مواد مخدر در میان جوانان

جدیدترین گزارش دفتر پزشکی قانونی و بهداشت عمومی انتاریو حاکی از رشد سه برابری مرگ و میر ناشی از مصرف مواد مخدر بین جوانان 15 تا 24 سال است.

بر اساس این گزارش بین سالهای 2014 تا 2021 ، از میان 5401 نفری که به علت سوء مصرف مواد مخدر به اورژانسها مراجعه کرده اند ، 752 نفر جان خود را از دست داده اند که 94 نفر از جانباختگان بی خانمان بوده اند.

در این گزارش تاکید شده است که انگیزه جوانان برای درمان به شدت کم شده به طوریکه میزان استفاده از داروهای ترک اعتیاد با کاهش 50 درصدی روبرو بوده است.

https://globalnews.ca/news/9795513/opioid-death-rates-tripled-ontario-teens-young-adults/

9- طرح جدید نخست وزیر آنتاریو برای حمایت از اشتغالDoug ford روز سه ‌شنبه از سرمایه گذاری 1.3 میلیون دلاری در صنعت حمل و نقل به منظور کمک به جویندگان کار خبر داد.

این بودجه با مدیریت فدراسیون حمل و نقل زنان کانادا صرف آموزش 200 ساعته 54 زن خواهد شد تا پس از دریافت مجوزهای رانندگی با تریلی ، تراکتور و کامیون به سیستم حمل و نقل کانادا بپیوندند.

گفتنی است  به منظور تسهیل روند آموزش بانوان در این پروژه مبلغ 1000 دلار به عنوان کمک هزینه رفت و امد و مراقبت از فرزندان، 300 دلار برای تجهیزات و 400 دلار کمک هزینه هفتگی به شرکت کنندگان پرداخت خواهد شد.

https://kitchener.ctvnews.ca/ontario-government-to-provide-free-training-for-future-truck-drivers-1.6457793

—————— بریتیش کلمبیا  ——————-

10- افزایش خطر غرق شدن در دریا با شروع فصل گرما

مدیر بخش تحقیقات و پیشگیری از صدمات بریتیش کلمبیا اعلام کرد که با توجه به افزایش سفر به سواحل کشور در طول فصل تابستان ، پیش بینی می شود که مرگ ناشی از خفگی در آب افزایش یابد.

او بیان این که هر ساله 75 نفر در دریاها غرق می شوند  گفت ، بیشترین آمار فوتی ها مربوط به کودکان ، پسران جوان و افرادی است که نوشیدنی های الکلی مصرف کرده اند.

وی در ادامه به مردم توصیه کرد پیش از شنا و فعالیتهای آبی از نوشیدن الکل خودداری کنند.

https://bc.ctvnews.ca/with-summer-in-full-swing-vancouver-doctor-warns-of-drowning-risks-1.6457830

11- تخصیص بودجه 12 میلیون دلار برای حمایت از حیوانات

دولت بریتیش کلمبیا اعلام کرد که این بودجه صرف ساخت و بازسازی پناهگاه های حمایت از حیوانات خواهد شد.

7 میلیون دلار این بودجه به ونکوور تخصیص یافته و مابقی در سه شهر مهم استان صرف خواهد شد.

گفتنی است این پناهگاه ها، مراکزی برای حفاظت و حمایت از حیوانات، آموزش انسانی و مبارزه با خشونت علیه حیوانات خواهند بود.

https://bc.ctvnews.ca/b-c-government-invests-12m-to-revamp-4-spca-locations-with-7m-slated-for-vancouver-1.6456630

12- دولت بریتیش کلمبیا تهویه مطبوع را برای افراد کم بضاعت رایگان کرد.

این دولت با پرداخت 10 میلیون دلار به شرکت برق Crown ، تهویه مطبوع را برای 8000 واحد آپارتمان ویژه افراد آسیب پذیر و کم بضاعت رایگان کرد.

این اقدام به دنبال گزارش اداره پزشکی قانونی بریتیش کلمبیا مبنی بر فوت 619 نفر در اثر موج شدید گرمای سال 2021 در دستور کار قرار گرفت.

گفتنی است تمامی فوت شدگان افراد کم درآمد و آسیب پذیری بودند که 60 سال و بالاتر سن داشتند.
https://bc.ctvnews.ca/b-c-plans-to-provide-air-conditioning-units-to-low-income-residents-1.6458269—————– مونترال (کبک) ——————–

13- دود ناشی از آتیش سوزی های جنگلی کانادا به اروپا رسید

سازمان ناسا گزارش داد که بر اساس تصاویر ماهواره ای دود آتش سوزی های جنگلی شمال کبک با حرکت به سمت شرق ، اقیانوس اطلس شمالی ، شبه جزیره Ibearian ، فرانسه و جنوب غربی اروپا را فرا گرفته است.

ناسا اعلام کرد که این دود به سطوح بالای جو رسیده و کیفیت هوای اروپا را تحت تاثیر قرار نمی دهد.

گفتنی است که هنوز 77 مورد آتش سوزی در نیمه جنوبی کبک فعال بوده و کیفیت هوا در این مناطق در وضعیت هشدار است.

14- رها کردن حیوانات خانگی در مونترال افزایش یافته است.

به دنبال افزایش هزینه های زندگی ، امسال مونترال شاهد افزایش بی سابقه تعداد حیوانات خانگی رها شده است.

کارشناسان بر این باورند که قانون ممنوعیت حضور حیوانات خانگی در اجاره نامه های مسکن و افزایش هزینه های دامپزشکی نیز در این مساله نقش موثری داشته اند.

بنا بر گزارشهای رسیده ، در شش ماه اول سال 2023 ، پناهگاه های SPCA  ، در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، 20 درصد حیوانات بیشتری در خیابان ها پیدا کرده اند.

https://montreal.ctvnews.ca/rising-cost-of-living-caused-record-number-of-abandoned-pets-this-year-montreal-spca-1.6457849

15- سیل شدید ، شهر Vaudreuil-Dorion را در هم نوردید.

این سیل به چندین مرکز ورزشی و ساختمان اداری خسارتهای شدیدی وارد کرد و باعث تعطیلی آنها شد.

سخنگوی اداره محیط زیست کانادا در این باره گفت ، با توجه به کوتاه و شدید بودن بارش در این منطقه هیچ کدام از ایستگاه های ما داده ای ثبت نکرد و احتمال وقوع این سیل قابل پیش بینی نبود.

گفتنی است طوفان های بارانی اخیر در بسیاری از مناطق مونترال چندان زیاد و غیر قابل کنترل نبود و سیل دیگری جاری نشد.

https://montreal.ctvnews.ca/short-intense-rainstorm-causes-flash-flooding-in-vaudreuil-dorion-funnel-clouds-spotted-1.6457438

——————- اخبار ورزشی ——————-

16- تیم ملی فوتبال کانادا همچنان با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می کند.

John Herdman، سرمربی تیم ملی فوتبال مردان کانادا، در مصاحبه‌ای ضمن ابراز نگرانی نسبت به آینده این تیم گفت: وقت آن رسیده تا همه به دنبال یافتن راه‌حل‌هایی برای مشکلات مالی باشیم.

او تاکید کرد که با نزدیک شدن زمان برگزاری جام جهانی بعدی ، این مسئله باید به سرعت حل شود.

گزارشها حاکی از آن است که مشکلات مالی به حدی نگران کننده شده است که احتمال بازی این تیم در رقابتهای بین‌المللی پاییز امسال با تردید روبرو است.

https://www.ctvnews.ca/sports/herdman-solutions-needed-quickly-for-financially-troubled-canada-soccer-1.6457368

17- رفع تبعیض جنسیتی در ورزش تنیس

فدراسیون تنیس کانادا در تلاش هست تا تبعیض جنسیتی در پرداخت دستمزد بازیکنان تنیس را پایان دهد.

دستمزد بازیکنان زن معمولا نصف مردان است که این موضوع تاثیر منفی زیادی بر انگیزه ی این بانوان داشته است.

گفتنی است رئیس فدراسیون تنیس ایتالیا نیز اعلام کرده است که در رقابتهای اصلی تنیس این کشور تا سال 2025 جایزه یکسانی به زنان و مردان تعلق خواهد گرفت.

https://www.ctvnews.ca/sports/the-women-s-tennis-tour-plans-for-its-players-to-earn-the-same-as-men-at-more-events-1.6457371

—————– اخبار فرهنگی ——————-

18- محاکمه مجدد Kevin Spacey به اتهام تجاوز جنسی

Kevin Spacey، بازیگر سرشناس و برنده دو جایزه اسکار، که به تجاوز جنسی متهم و حرفه بازیگری را از دست داده بود ، دوباره به دادگاهی در لندن فراخوانده شد.

وی به ارتکاب جرایم جنسی علیه چهار مرد در بریتانیا متهم شده است که در طول چهار هفته به اتهامات وی رسیدگی خواهد شد.

گفتنی است او که بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۳ به 12 مورد تجاوز جنسی متهم شده بود ، توسط دادگاه بی گناه شناخته شد.

https://www.ctvnews.ca/entertainment/kevin-spacey-is-about-to-stand-trial-in-london-on-sex-charges-here-s-what-to-know-1.6457512

19 –Lewis Capaldi تورهای خودر را به علت بیماری لغو کرد

این خواننده و آهنگساز اسکاتلندی روز سه‌شنبه اعلام کرد که برای پذیرش تآثیرات سندرمTourette خود ، به مدت نامعلومی تور کنسرت‌ برگزار نخواهد کرد، خبر ابتلای او به این بیماری سپتامبر سال گذشته رسانه ای شد.

به نظر می رسد این موضوع در پی گرفتگی صدای او در جشنواره Glastonbury صورت گرفته باشد.

گفتنی است سندرم Tourette نوعی اختلال عصبی است که باعث تولید صداها و حرکات غیرارادی در افراد می‌شود.

https://www.ctvnews.ca/entertainment/scottish-singer-songwriter-lewis-capaldi-cancels-tour-to-adjust-to-the-impact-of-tourette-syndrome-1.6457574

—————– بیت کوین –تتر – دلار —————-

هر واحد از بیت کوین در 24 ساعت گذشته به طور متوسط با قیمت  30,604  دلار ، معادل 1,508,771,284 تومان معامله شد و حجم مبادلات آن 43.18 میلیون دلار برآورد گردیده است.  میانگین قیمت این ارز در ۲۴ ساعت اخیر  +1.33% افزایش  یافته است.

هر واحد از اتریوم در 24 ساعت گذشته به طور متوسط با قیمت  1,889دلار، معادل  93,111,924تومان معامله شد و حجم مبادلات روزانه آن 3.14 میلیون دلار برآورد گردیده است..   میانگین قیمت  این ارز در ۲۴ ساعت اخیر   +1.87% افزایش یافته است.

هر واحد از تتر در 24 ساعت گذشته به طور متوسط با قیمت ۱  دلار،   معادل 50,300  تومان معامله شد و حجم مبادلات روزانه آن 43/22 میلیون  دلار برآورد گردیده است. میانگین قیمت این ارز  در ۲۴ ساعت اخیر 03/0 افزایش یافته است.

آخرین قیمت دلار امریکا در بازار آزاد 49300 اعلام شد.

آخرین نرخ دلار کانادا در بازار آزاد 37400 تومان اعلام شده است.

 

——————– آب و هوا ——————–

دمای هوا تورنتو امروز  بین 18 تا  23 درجه سانتی گراد است و شاهد بارش باران  می باشیم .

همچنین فردا دمای هوا بین 16 26 درجه سانتی گراد خواهد بود  و شاهد آسمان آفتابی خواهیم بود .

دمای هوا ونکوور امروز 14 تا 23 درجه سانتی گراد است  و شاهد آسمان آفتابی    می باشیم

همچنین فردا دمای هوا بین 15 تا 24 درجه سانتی گراد خواهد بود و شاهد آسمان آفتابی    خواهیم  بود .

دمای هوای مونترال امروز بین 20 تا 27 درجه سانتیگراد و  شاهد بارش باران می باشیم.

همچنین فردا ،  نیز دمای هوا بین 19 تا 24 درجه سانتیگراد خواهد بود و شاهد بارش باران خواهیم بود .