زمان مطالعه: 9 دقیقه

Loading

—————— سرخط خبر ها ——————-

1-  – حمایت نخست وزیر ترودو از طرحِ جلسهِ عمومی Johnston

2- از سر گیری روابط دیپلماتیک کانادا با پادشاهی عربستان سعودی

3- کاهش شدید سود ِ دو بانک بزرگ کانادا

4- سرمایه گذاری دولت فدرال برای توسعه گردشگری Nova Scotia

5- حذف شرط تجربه کار کانادایی برای دریافت لایسنس

6-  بزرگترین جایزه بدون مدعی  در تاریخ لاتاری کانادا

7- یک کشته  و یک زخمی در جریان تیراندازی در Vaughan

8-بار مالیاتی چند میلیارد دلاری برای کسب و کارها

9- توسعه 700 میلیون دلاری شرکت بیوتکنولوژی کانادایی

10- کشف راز قتل نوجوان مونترالی پس از 50 سال

11-افزایش قابل توجه جمعیت کبک

12 –تدابیر امنینی  فرانسه برای  المپیک 2024 پاریس

13- شکایتی 15 میلیون دلاری علیه لیگ هاکی جوانان

14- حضور هنرمندان مشهور در  رویداد PNE 2023

15- محکومیت Fetty Wap  به اتهام قاچاق مواد مخدر

16-اخبار دنیای ارز

17-هواشناسی

——————— کانادا ——————–

1- نخست وزیر جاستین ترودو از طرحِ جلسهِ عمومی Johnston حمایت می کند

David Johnston ، گزارشگر ویژه روز سه‌شنبه اعلام کرد که قصد دارد یک سری جلسات عمومی با شهروندان کانادایی را برگزار کند تا ابعاد مشکل مداخله خارجی برای عموم بیشتر روشن شود و افکار عمومی و سیاست‌گذاران را در مورد تهدیدی که این امر  ایجاد می‌کند و راه‌های رسیدگی فوری به آن آگاه کند. نخست‌وزیر جاستین ترودو نیز  حمایت کامل خود  از تصمیم David Johnston اعلام نمود David Johnston در اولین گزارش خود در نقش گزارشگر ویژه نوشته است : دولت های خارجی بدون شک تلاش می کنند بر نامزدها و رأی دهندگان در کانادا تأثیر بگذارند تاکنون اقداماتی برای جلو گیری از این امر  انجام شده است، اما اقدامات بیشتری برای تقویت ظرفیت ما برای جلوگیری در برابر مداخله خارجی باید صورت گیرد .او  قصد دارد برگزاری  این جلسات عمومی  را در پنج ماه باقی مانده از ماموریت خود انجام دهد.

https://www.ctvnews.ca/politics/no-public-inquiry-into-foreign-interference-trudeau-backs-johnston-s-public-hearings-plan-1.6409048

2- اتاوا اعلام کرد که کانادا روابط دیپلماتیک خود را  با پادشاهی عربستان سعودی به طور کامل احیا خواهد کرد و به اختلاف پنج ساله ای که روابط بین دو کشور را تیره کرد، پایان می دهد .

این اقدام پس از آن صورت گرفت که ، نخست وزیر جاستین ترودو ، با محمد بن سلمان، در حاشیه اجلاس همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه در نوامبر گذشته در بانکوک دیدار کرد. پس از آنکه سفارت کانادا در ریاض با انتشار توییتی به زبان عربی خواستار آزادی فعالان حقوق زنان در این کشور شد، عربستان سعودی سفیر خود را از کانادا فراخواند و تجارت بین کشورها را به شدت محدود کرد. این توییت پس از اظهارات مشابه Chrystia Freeland،  وزیر امور خارجه وقت کانادا، منتشر شد.

او در توئیت خود در 2 اوت 2018 خواستار آزادی Raif Badawi  وبلاگ نویس مخالف حکومت عربستان و خواهرش شد. Raif Badawi در مارس 2022، یک سال پس از آزادی خواهرش ، آزاد شد.

https://globalnews.ca/news/9720081/canada-saudi-arabia-ambassadors-diplomatic-ties/

3 – دو بانک بزرگ کانادا گزارش درآمد سه ماهه ی  خود را در روز چهارشنبه اعلام کردند که حاکی از چشم اندازی تیره برای اقتصاد کانادا است،

این گزارش حاکی از کاهش شدید در میزان  سود  بانک  Montreal و Scotiabank و افزایش بسیار زیاد  ذخایر زیان اعتباری  توسط این دو بانک می باشد . این دو بانک بزرگ کانادایی نتایج  سه ماهه خود را قبل از باز شدن بازارهای سهام در روز چهارشنبه منتشر کردند که شامل نتایج نگران کننده ای بود .Scotiabank اعلام کرد که در سه ماه منتهی به پایان آپریل 2.1 میلیارد دلار سود داشته است که در مقایسه با  2.7 میلیارد دلاری که در مدت مشابه سال گذشته به دست آورده بود، با 21 درصد کاهش سود مواجهه شده است . بخشی از این کاهش سود به این دلیل بود که بانک 709 میلیون دلار را برای ذخایر زیان  اعتباری در نظر گرفته است در حالی که این مبلغ در مدت مشابه سال گذشته ، تنها 219 میلیون دلار بوده است . بانک مونترال نیز در اقدامی مشابه بیش از یک میلیارد دلار برای ذخایر زیان اعتباری   کنار گذاشته  است . که این مبلغ  نسبت به 50 میلیون دلاری که در مدت مشابه در سال گذشته در نظر گرفته بود بسیار بیشتر است.

https://www.cbc.ca/news/business/bank-earnings-bmo-scotia-1.6852824

4 – دولت فدرال اعلام کرد که 6.3 میلیون دلار برای 53 پروژه گردشگری جدید در Nova Scotia. اختصاص می دهد .

هدف  از این سرمایه گذاری جذب بازدیدکنندگان بیشتر و ارتقای صنعت گردشگری  در سطح جهانی می باشد . این بودجه  علاوه بر 7.1 میلیون دلاری خواهد بود که به 52 پروژه مشابه در دو سال گذشته در این منطقه  اختصاص داده  شده است. Petitpas Taylor وزیر و مسئول آژانس فرصت های آتلانتیک کانادا در بیانیه ای گفت: ما چیزهای زیادی برای افتخار کردن در منطقه زیبای خود داریم و چیزهای زیادی برای جذب  گردشگران داریم. همزمان با آغاز فصل گردشگری، بر اهمیت حیاتی این بخش برای اقتصاد و تعهد خود برای کمک به کسب‌وکارها و سازمان‌های گردشگری در این منطقه وبرای توسعه تجربیات در سطح جهانی تاکید می‌کنیم.»

https://globalnews.ca/news/9719806/nova-scotia-tourism-federal-funding-tourism-relief-fund/

—————— انتاریو ———————

5 –شرط تجربه کار کانادایی برای دریافت لایسنس از  انجمن مهندسان حرفه ایی انتاریو حذف می شود بر اساس تصمیم و توافق انجام شده توسط انجمن مهندسان حرفه‌ای انتاریو در روز سه‌شنبه ، نیروهای کار ماهر خارجی ، بدون تجربه کاری در کانادا میتوانند لایسنس انجمن مهندسان حرفه ایی انتاریو را دریافت کنداین تصمیم به منظور کاهش موانع اشتغال برای مهاجران و نیروهای کار خارجی صورت پذیرفته است.مشاغل مهندسی در کانادا از مشاغل نظام مند هستند و برای اینکه فرد بتواند به عنوان مهندس مشغول به کار شود باید لایسنس انجمن مهندسان حرفه ایی را دریافت نمایدیکی دیگر از اهداف اصلی این تغییرات در قوانین کار در این استان ، جذب استعدادهای بین‌المللی در حوزه مهندسی و تشویق آنها به کار در انتاریو میباشد.دولت آنتاریو تمایل دارد با تسهیل روند استخدام مهندسان بین‌المللی و استفاده از استعدادهای جهانی در جهت رشد و توسعه اونتاریو گامهای موثری را بردارد.

https://toronto.ctvnews.ca/international-engineers-don-t-need-canadian-work-experience-to-get-license-in-ontario-1.6409486

6 –  اگر صاحب واقعی بلیتی که سال گذشته 70 میلیون دلار در قرعه کشی Lotto Max  برنده شده بود، به زودی پیدا  نشود، این بلیط منقضی می شود و به عنوان بزرگترین جایزه بدون ادعا در تاریخ لاتاری کانادا ثبت می شود.روز سه‌شنبه، شرکت لاتاری و بازی انتاریو اعلام نمود  که مردم بلیت‌های خود را که مربوط به  قرعه‌کشی 28 ژوئن 2022 می باشد  بررسی کنند، زیرا  بلیتی که برنده قرعه کشی  شده بود در منطقه Scarborough تورنتو فروخته شده است در حال منقضی شدن است  .این شرکت  گفت: هنوز کسی برای در یافت جایزه  این بلیط  که معادل 70 میلیون دلار است مراجعه نکرده است  و  این بلیط  در 28 ژوئن 2023 منقضی می شود، اگر برنده به زودی مراجعه نکند  ،این جایزه  به بزرگترین جایزه در تاریخ بخت آزمایی کانادا تبدیل خواهد شد که کسی برای دریافت ان مراجعه نکرده است .

https://globalnews.ca/news/9719619/70m-lotto-max-win-largest-unclaimed-canadian-lottery-prize-ever/

7-  تیراندازی در Vaughan یک کشته  و یک زخمی برجای گذاشت .پلیس منطقه‌ای York می‌گوید پس از تیراندازی  کهدر Vaughan در اوایل چهارشنبه رخ داد ، یک مرد 39 ساله کشته و یک مرد 27 ساله به شدت مجروح شده است.این حادثه  حوالی ساعت 3:50 صبح در جاده Creditstone ،  درست در شمال بزرگراه شماره 7، رخ داده است به گفته پلیس، هنگامی که مامورین به محل حادثه رسیدند مرد 39 ساله هیچ علائم حیاتی نداشته و مرگ او اعلام شد، و مرد دوم که به شدت مجروح شده بود  به بیمارستان منتقل شد. و هنوز به دلیل شدت جراحاتش در بیمارستان بستری است.به گفته پلیس  در محل حادثه  یک استودیوی ضبط وجود دارد. و برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که تیراندازی با افرادی که در استودیو ضبط حضور داشتند، مرتبط بوده است. با این حال، این موضوع هنوز تأیید نشده است و مظنونی دستگیر نشده ، تحقیقات ادامه دارد.

https://globalnews.ca/news/9719284/shooting-creditstone-highway-7-vaughan/

—————— بریتیش کلمبیا  ——————-

8 – گزارش جدیدی که توسط هیئت تجارت ونکوور بزرگ در روز چهارشنبه منتشر شد نشان می دهد که کسب‌وکارها رد بریتیش کلمبیا. به دلیل مالیات‌های دولتی و سایر برنامه‌های مالی6.5 میلیارد دلار هزینه را متحمل خواهند شد.این گزارش به بررسی و  ارزیابی چالش‌های اقتصادی برای کسب‌وکارها در بریتیش کلمبیا پرداخته و  نشان می‌دهد که بین سال‌های 2022 تا 2024، مالیات شرکت‌ها، مالیات بر سلامت، و مالیات بر کربن میلیاردها دلار  هزینه مستقیم برای شهروندان و کسب و کار های این استان  درپی خواهدداشت  .و نشان می دهد که رشدِ کارآفرینی و سرمایه گذاری در این استان  با مشکل مواجه شده است.رئیس و مدیر عامل این هیئت ، می گوید که دولت استانی باید از مشاغل حمایت کند.تا با اجرای اقدامات توصیه شده، بتوانیم فضای کسب‌وکار رقابتی ایجاد کنیم که نوآوری، کارآفرینی و شکوفایی اقتصادی را افزایش دهد این گزارش در حالی منتشر می شود که بسیاری از اقتصاددانان از احتمال رکود اقتصادی در کشور خبر می دهند.

https://bc.ctvnews.ca/b-c-businesses-will-shoulder-6-5b-due-to-government-taxes-programs-report-1.6411389

9 – شرکت بیوتکنولوژی کانادایی که به توسعه اولین درمان آنتی بادی درمانی برای کووید-19 کمک کرد، زمینه  فعالیت خود در ونکوور را بیش از دو برابر توسعه می دهد .AbCellera Biologics روز چهارشنبه از آغاز یک پروژه جدید 700 میلیون دلاری خبر داد  که  یک واحد  تحقیق و توسعه را به این مجموعه تولیدی اضافه خواهد نمود .دولت فدرال که در سال 2020 با شروع همه گیری کووید-19، 176 میلیون دلار به کارخانه تولیدی AbCellera کمک کرد. این هفته، نیز 225 میلیون دلار دیگر برای پروژه های تحقیقاتی و بالینی کمک خواهد نمود دولت استانی بریتیش کلمبیا 75نیز  میلیون دلار کمک می کند.وزیر نوآوری، علم و صنعت می‌گوید که این سرمایه‌گذاری تضمین می‌کند که کانادا در خط مقدم توسعه داروهای آنتی‌بادی قرار می گیرد  ، معاون ارشد AbCellera می‌گوید که بخش جدید این شرکت می‌تواند تحقیقات در مورد درمان‌های آنتی‌بادی را از ایده‌های اولیه تا آزمایش‌های بالینی انجام دهد.

https://www.cbc.ca/news/canada/british-columbia/abcellera-expansion-biotech-vancouver-1.6853274

—————– مونترال (کبک) ——————–

10- پلیس قاتل Sharron Priorنوجوان اهل مونترال را که  در سال 1975 به قتل رسید از طریق DNA شناسایی نمود

در یک کنفرانس خبری بازرس ارشد بخش جرایم عمده پلیس Longueuil  ، از یک پیشرفت علمی در زمینه ژنتیک خبر داد که آنها را به شناسایی عامل پرونده قتل  سال 1975 رساند

او گفت که آزمایش‌های بیولوژیکی 100 درصد تأیید کرده‌اند که ranklin Maywood Romine  ، متولد 2 آپریل 1946، که او نیز اکنون مرده است ، قاتلی است که پلیس نزدیک به پنج دهه در تلاش برای شناسایی او بود. خواهرِ نوجوانِ مقتول  گفت: درست است که حل کردن پرونده هرگز Sharron را برنمی‌گرداند. اما دانستن اینکه قاتل او دیگر زنده نیست و دیگر کسی را  نمی‌کشد، ما را تا حدودی آرام کرده است.

این دختر ، 16 ساله، در سال 1975 در محله Pointe-Saint-Charles در مونترال ناپدید شد،

چهار روز بعد، جسد کتک خورده و برهنه او در مزرعه ای در Longueuil، در ساحل جنوبی مونترال پیدا شد.

https://montreal.ctvnews.ca/police-solve-1975-murder-of-montreal-teen-sharron-prior-after-new-dna-evidence-1.6408607

11 –کبک بالاترین  رشد جمعیت را نسبت به  50 سال گذشته  ثبت نمود .

موسسه آمار کبک می گوید کبک در سال 2022 رشد سالانه جمعیت بیشتری را نسبت به 50 سال گذشته به لطف مهاجرت تجربه کرده است. ، اما  در عین حال این استان کمترین رشد جمعیت  را در بین استان های کانادا داشته است. گزارش آمارجمعیتی کبک در سال 2022 که چهارشنبه منتشر شد، نشان می دهد که در حالی که  میزان مهاجرت افزایش یافته است، میزان تولدها کاهش یافته ومیزان  مرگ و میر نیز  افزایش قابل توجهی را در کبک در سال 2022 داشته است.  کبک 68700 مهاجر دائمی را  در سال 2022 پذیرفته است ،

کبک محل سکونت 57 درصد از پناهجویان در کانادا است، اما 16 درصد از نیروی کار موقت و تنها 12 درصد از دانشجویان خارجی در این استان زندگی می کنند .نرخ رشد کبک 1.7 درصد است، در حالی که در بقیه کانادا 3 درصد است.

https://montreal.ctvnews.ca/strongest-population-growth-in-quebec-in-50-years-due-to-immigration-births-down-1.6411316

——————- اخبار ورزشی ——————-

12- فرانسه برای  المپیک 2024 پاریس35 هزار افسر پلیس را  برای مراسم افتتاحیه به کار می گیرد

برگزارکنندگان فرانسوی اکنون برای انجام جسورانه ترین مراسم افتتاحیه تاریخ المپیک آماده می شوند

دولت فرانسه، رئیس کمیته سازماندهی بازی‌های پاریس 2024 و شهردار پاریس  روز سه‌شنبه پروتکل امنیتی 11 صفحه‌ای را امضا کردند و برای اولین بار به طور علنی برخی از جزئیات مهم برنامه‌ریزی خود را برای محافظت از مراسم افتتاحیه بی‌سابقه ای که در 26 جولای برگزار خواهد شد، اعلام نمودند . که شامل تدابیر امنیتی و طرح های جامع برای برقراری امنیت در طول برگزاری المپیک خواهد بود .

https://globalnews.ca/news/9716944/paris-olympics-2024-opening-ceremony-security/

13 – درخواست غرامت بازیکن سابق لیگ برتر هاکی جوانان  کبکCarl Latulippe  در جدیدترین اظهاراتش از تهدید و ارعاب خود برای عدم خبری شدن موضوع پرده برداشت  اوکه بین سال‌های 1994 تا 1996 برای لیگ اصلی جوانان کبک بازی میکرد  و ادعا کرده که توسط هم تیمی هایش در  تیم های Drummondville Voltigeurs و Chicoutimi Saguenéens مورد آزار و اذیت قرار گرفته است Carl Latulippe، 45 ساله، گفت که  در طول اردوی تمرینی، توسط بازیکنان  تیم Chicoutimi Saguenéens  تحت تحقیر و سوء استفاده جنسی  قرار گرفته و اکنون خواستار تنظیم شکایت علیه این لیگ و تیم های آن و دریافت غرامت 15 میلیون دلاری است.

https://globalnews.ca/news/9719595/qmjhl-class-action-lawsuit-hazing/

—————– اخبار فرهنگی ——————-

14- هنرمندان منحصربه فردی در  کنسرت های تابستانی Pacific National Exhibition 2023 حضور خواهند داشت

این مجموعه شامل هنرمندان و گروه‌های مشهوری  مانند Billy Talent، AQUA و Billy Idol است.

رویداد PNE 2023 ، که از 19 اوت تا 4 سپتامبر برگزار می شود، طولانی ترین و بزرگترین رویداد موسیقی در بریتیش کلمبیا است.

https://globalnews.ca/news/9719489/billy-talent-boney-m-billy-idol-jason-derulo-coming-to-vancouver-for-pne-summer-shows/

15- خواننده  رپ Fetty Wap  به اتهام قاچاق مواد مخدر به 6 سال زندان محکوم شداو در اکتبر 2021 به اتهام شرکت در یک توطئه برای قاچاق مقادیر زیادی هروئین، و انواع دیگر مواد مخدر در نیویورک دستگیر شد.این خواننده رپ متولد نیوجرسی و پنج شخص دیگر متهم به در اختیار داشتن و توزیع بیش از 100 کیلوگرم (220 پوند) هروئین، و کراک بین ژوئن 2019 تا ژوئن 2020 بودند.

https://www.ctvnews.ca/entertainment/rapper-fetty-wap-sentenced-to-6-years-in-prison-for-drug-trafficking-scheme-1.6411381

—————– بیت کوین –تتر – دلار —————-

هر واحد از بیت کوین در این لحظه با قیمت ۲۶,۶۹۱ دلار،   معادل ۱,۴۱۸,۵۵۹,۸۷۱ تومان معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن ۱۰.۶۷ میلیون دلار است. قیمت این ارز در ۲۴ ساعت اخیر -22/2 % کاهش یافته است.

هر واحد از اتریوم در این لحظه با قیمت ۱,۸۱۶  دلار،   معادل ۹۶,۵۴۵,۲۴۳ تومان معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن ۴.۴ میلیون دلار است. قیمت در ۲۴ ساعت اخیر -95/1 % کاهش یافته است.

هر واحد از تتر در این لحظه با قیمت ۰.۹۹  دلار،   معادل ۵۳,۱۱۶ تومان معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن ۱۶.۷۴ میلیون  دلار است. قیمت در ۲۴ ساعت اخیر -03/0 % کاهش یافته است.

دلار امریکا در بازار آزاد  امروز 52300 تومان معامله شد.

دلار کانادا در بازار امروز  38600 تومان نرخ گذاری شد.

——————– آب و هوا ——————–

دمای هوا تورنتو امروز  بین 8 تا  14 درجه سانتی گراد است و شاهد اسمانی صاف  می باشیم .همچنین فردا دمای هوا بین 10 تا 17 درجه سانتی گراد خواهد بود  و شاهد آسمانی صاف  خواهیم بود . دمای هوا ونکوور امروز 13 تا 25 درجه سانتی گراد است  و شاهد آسمانی نیمه ابری  می باشیمهمچنین فردا دمای هوا بین  12 تا 24 درجه سانتی گراد خواهد بود و شاهد اسمانی ابری  خواهیم  بود .   دمای هوای مونترال امروز بین8 تا 18 درجه سانتیگراد و  شاهد آسمانی صاف  می باشیم.همچنین فردا ،  نیز دمای هوا بین 10 تا 21 درجه سانتیگراد خواهد بود و شاهد آسمانی صاف  خواهیم بود .