زمان مطالعه: 8 دقیقه

Loading

1-  اعلام فهرست مشاغل دارای اولویت برای مهاجرت

2- هجوم و دسترسی هکرها به داده های شخصی مردم

3-  درخواست رسمی  برای اخراج وزیر امنیت فدرال

4- افزایش میزان بدهی کانادایی ها در سال جاری

5- نامزدی Bonnie Crombie،  برای رهبری حزب لیبرال انتاریو

6- انتقاد به ساخت کارخانه باتری خودروهای الکتریکی

7- مرگ یک نوجوان در یک نزاع گروهی

8-  هزینه های میلیونی برای مهار آتش‌سوزی‌ها

9- دستگیری متهم به آتش‌ افروزی عمدی

10- تاثیرات اتش سوزی ها بر شکار و ماهیگیری در غرب کبک

11- افزایش  درخواست حفاظت  از کودکان کبکی

12-  قهرمانیGolden Knights   در جام Stanley

13- اغاز مسابقات جایزه بزرگ فرمول یک در کانادا

14- کمک Johnny Depp  به موسسات خیریه

15-  درگذشت John Romita

16-اخبار دنیای ارز

17-هواشناس

——————— کانادا ——————–

1.مرکز آمار کانادا اولویتها و فرصتهای شغلی را برای متقاضیان مهاجرت از طریق مهارت اعلام نمود.

قرعه‌کشی‌های جدید اداره مهاجرت و پناهندگی کانادا بر اساس دسته‌بندی های خاص انجام می شود.

در این قرعه کشی ها از متقاضیانی با بالاترین امتیاز دعوت خواهد شد که ضمن تسلط بر زبان فرانسه در یکی از زمینه‌های: مراقبت های بهداشتی ، علوم ، فناوری ، مهندسی و ریاضیات دارای مهارت بوده و یا در حوزه  تاسیسات ساختمان و حمل ونقل از تجربه عملی لازم برخوردار باشند.

بر اساس گزارش مرکز آمار کانادا ، این کشور برای تامین نیاز های خود در سیستم مراقبت های بهداشتی وابستگی بسیاری به مهاجران دارد به طوریکه یک چهارم از پرستاران و 36 درصد از پزشکان شاغل در کشور ، خارج از کانادا متولد شده اند.

گفتنی است که هم اکنون در حوزه علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات تعداد 56915 فرصت شغلی وجود دارد.

https://www.cicnews.com/2023/06/express-entry-category-based-draws-which-categories-have-the-most-job-vacancies-0635520.html#gs.0mcou7

2. وزیر امنیت سایبری Nova Scotia از شناسایی هزاران قربانی هک داده ها خبر داد.

وی اعلام کرد که دپارتمان او افراد زیادی را شناسایی کرده ، که تحت تأثیر نقص امنیتی اخیر ، داده های آنها هک شده و مورد سوء استفاده قرار گرفته است.

Colton LeBlanc  همچنین افزود که به دشواری می توان تخمین زد که چند نفر در سرویس انتقال فایل MOVEit هک شده اند.

به گفته وزیر ، اطلاعات شخصی بیش از 100000 نفر در استان به سرقت رفته است که شماره بیمه اجتماعی، آدرس و اطلاعات بانکی آنها را در بر میگیرد.

وزیر با ابراز نگرانی افزود که 13000 کارمند فعال در مراکز آموزشی و هیئت مدیره مدارس فرانسوی زبان استان، ازجمله قربانیان سرقت اخیر اطلاعات بوده اند.

https://globalnews.ca/news/9768492/nova-scotia-cybersecurity-breach-moveit-file-transfer/

3. رهبر محافظه‌کاران، Pierre Poilievre ، وزیر امنیت عمومی فدرال را به دروغ گویی متهم کرد و خواستار استعفا یا اخراج وی شد.

او اظهار داشت که Marco Mendicino به دروغ اعلام داشته که از انتقال Bernardo  به زندانی با امنیت متوسط در کبک مطلع نبوده است.

گفتنی است که Bernardo یک متجاوز و قاتل سریالی است که خبر انتقال او به چنین زندانی ، خشم و اعتراض عمومی را بر انگیخت.

Mendicino در پاسخ به این اتهام گفت که ، از این انتقال غیرقابل درک عمیقا نگران و شوکه است.

وی دلیل عدم آگاهی خود را کشمکش و نبود هماهنگی بین سرویس اصلاح و تربیت کانادا و دستگاه تحت مدیریت خود اعلام کرد.

Pierre Poilievre، خواستار استعفای این وزیر شد و به خبرنگاران گفت که اگر او کناره‌گیری نکند یا برای اخراج افراد مسئول در دفترش،  اقدامی انجام ندهد. نخست‌وزیر جاستین ترودو باید وی را از سمتش عزل کند.

https://www.ctvnews.ca/politics/canada-s-corrections-service-informed-mendicino-s-office-months-before-bernardo-transfer-1.6440480

4. گزارش مرکز آمار کانادا حاکی از افزایش میزان بدهی کانادایی ها است.

بنابر این گزارش در سه ماهه اول سال ، سطح بدهی ساکنان کانادا نسبت به درآمدشان افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش ،  طبق نرخ تعدیل فصلی، بدهی اعتباری خانوارهای کانادایی نسبت به سه ماهه پایانی سال 2022 بیش از 4 درصد افزایش داشته است.

گفتنی است خانوارهای کانادایی  16.5 میلیارد دلار در سه ماهه اول سال جاری وام گرفته اند ،  11.2 میلیارد دلار از این مبلغ وام مسکن بوده که منجر به افزایش سطح بدهی ها شده است.

https://globalnews.ca/news/9767692/statistics-canada-debt-disposable-income/

—————— انتاریو ———————

5- Bonnie Crombie، شهردار Mississauga ، رسما برای رهبری حزب لیبرال انتاریو نامزد شد. او در بیانیه‌ اخیر خود به اولویت‌های دولت داگ فورد حمله کرد و گفت : دولت فورد از طریق کاهش بودجه خدمات عمومی، تنها اوضاع را بدتر کرده است ،  من معتقدم که دولت می‌تواند در رفع نگرانی‌های مردم در مورد مسائلی مانند مراقبت‌های بهداشتی ، آموزش و هزینه‌های اقتصادی نقش موثرتری را ایفا کند.Bonnie Crombie از سال 2014 شهردار Mississauga بوده و در طی سه دوره و با کسب حداکثر آراء مردمی این منصب را حفظ نموده است.وی در طول دوران تصدی خود، همواره از دولت فورد انتقاد کرده و مسائل مختلفی از جمله ، کمبود بودجه و استفاده از دستورات منطقه‌بندی در شهرش را زیر سوال برده است.فورد قبلاً به صراحت اعلام کرده بود که آماده است تا با او مبارزه کند .گفتنی است که نامزدهای رهبری حزب لیبرال انتاریو ، باید تا 5 سپتامبر ثبت نام کنند.لیبرال های انتاریو در 25 و 26 نوامبر رای خود را به صندوق می اندازند و رهبر جدید حزب رهبر در دوم دسامبر معرفی خواهد شد.

https://toronto.ctvnews.ca/mississauga-mayor-bonnie-crombie-to-run-for-leader-of-the-ontario-liberal-party-1.6439566

6- انتقاد از تولید باتری خودرو در کانادایک ناظر مستقل،  مزایای ساخت اولین کارخانه تولید باتری برای خودروهای الکتریکی ، توسط شرکت فولکس واگن را مورد انتقاد قرار داد و آن را برای اقتصاد کانادا زیانبار دانست.در گزارشی که روز چهارشنبه منتشر شد، Yves Giroux افسر بودجه پارلمانی کانادا اعلام کرد که  ساخت این کارخانه  ممکن است طی 10 سال آینده حدود 16.3 میلیارد دلار برای دولت فدرال هزینه داشته باشد و در نتیجه بار سنگین مالیاتی را به مردم تحمیل کند.وی در گزارش یاده شده افزود ، مزایای اقتصادی ساخت تاسیسات جدید آنگونه که براورد شده نخواهد بود.گفتنی است که دولت فدرال در ماه آوریل ضمن بیان جزئیات این قرارداد قول داد که با تاسیس این کارخانه   3000 شغل مستقیم و 30000 شغل غیرمستقیم ایجاد کند.نخست وزیر جاستین ترودو نیز در  همین مورد گفته است که این کارخانه در دهه های آینده بیش از 200 میلیارد دلار به اقتصاد کانادا کمک خواهد کرد.  https://globalnews.ca/news/9767656/volkswagen-ev-battery-plant-canada-cost-pbo-report/

7- کشته شدن یک نوجوان به ضرب چاقو بنا بر گزارش رسیده ، صبح روز چهارشنبه یک نوجوان در حمله با چاقو کشته و نوجوان دیگری در همین حادثه زخمی شد.پلیس منطقه Sudbury  پس از دریافت گزارش ، ماموران خود را کمی قبل از ساعت 3 بامداد به محل حادثه اعزام نمود و اعلام داشت که این دو جوان به علت جراحات شدید به بیمارستان منتقل شدند.متاسفانه در این حادثه یک نوجوان 17 ساله پس از انتقال به بیمارستان ، جان خود را از دست داد  ، ولی نفر دوم زنده مانده است. پلیس می‌گوید احتمالا این دو در یک نزاع  گروهی مورد حمله قرار گرفته اند.در همین راستا بازرسان قتل برای رسیدگی به موضوع ، اطلاعات و تصاویر ضبط شده در دوربین های منطقه را  بررسی خواهند کرد.

https://globalnews.ca/news/9767550/stabbing-sudbury-teen-boy-killed/

—————— بریتیش کلمبیا  ——————-

8- بیش از یکصد میلیون دلار برای مقابله با آتش سوزی های جنگلی هزینه شده است.سرویس آتش‌ نشانی بریتیش کلمبیا اعلام کرد که تاکنون 105 میلیون دلار ، برای مبارزه با آتش‌سوزی‌های اخیر هزینه کرده است.این مرکز در بیانیه خود آورده است که بودجه اختصاص داده شده برای کل سال 2023 به آنها 204 میلیون دلار بوده که در نتیجه این آتش سوزی ها تاکنون نیمی از بودجه کل این مرکز هزینه شده است.در همین راستا وزارت جنگل‌ها در بیانیه‌ای اعلام کرد:  خدمات آتش‌نشانی بریتیش کلمبیا این اختیار را دارد که بر اساس نیاز ، برای مقابله با اتش سوزی ها ، تمام بودجه خود را هزینه نماید  و در صورت نیاز به بودجه بیشتر ، مبالغ اضافی از طریق  منابع  دولتی تأمین خواهند شد.

https://www.cbc.ca/news/canada/british-columbia/bc-wildfire-costs-2023-1.6875171

9 – مردی به اتهام آتش افروزی عمدی دو منزل بازداشت شد.به گفته پلیس ، مردی با اتهام آتش زدن و تخریب دو خانه در منطقهCoquitlam  دستگیر شد.بر طبق گزارش پلیس این فرد  به شش جرم کیفری ، از جمله اقدام به قتل و آتش‌سوزی متهم شده است . پلیس تمام اتهاماتی را که این مرد  با آن روبه‌روست اعلام نکرده است. آشنایی متهم با مالکان خانه ها توسط پلیس مورد تایید قرار گرفته و احتمال مجرم بودن او را افزایش می دهد.

https://bc.ctvnews.ca/attempted-murder-charges-approved-in-coquitlam-arson-that-destroyed-2-homes-1.6440064

—————– مونترال (کبک) ——————–

10- ابراز نگرانی فروشندگان تجهیزات شکار و ماهیگیری از کاهش درآمد و فروش

این فروشندگان در غرب کبک ضمن ابراز نگرانی می گویند ، آتش سوزی های جنگلی احتمالا تجارت آنها تحت تاثیر قرار می دهد

آتش‌سوزی‌های جنگلی در اوج فصل شکار و ماهیگیری ، راه ‌های دسترسی  به کمپ ‌های شکار را مختل کرده است .

به گفته  صاحبان کسب و کار در این منطقه ، هزینه نگهداری برخی از اردوگاه ها و کمپ ها در فصل شکار و ماهیگیری ، روزانه بالغ بر  10,000 دلار است ، در حالی که این کمپها به دلیل وقوع آتش سوزی و عدم استقبال مردم ، هیچگونه در آمدی نداشته اند و این یک فاجعه است.

آنها از دولت استانی خواستند  به کسانی که کسب و کارشان در آتش سوزی آسیب دیده کمک کند.

هفته گذشته، وزیر منابع طبیعی کبک گفت که نسبت به وضعیت  مشاغل اسیب دیده حساس است. با این حال، هنوز  هیچ برنامه کمکی خاصی برای این کسب و کار ها اعلام نشده است.

https://www.cbc.ca/news/canada/ottawa/quebec-forest-fire-smoke-business-economy-1.6875172

11 – از هر 10 کودک در کبک ، یک نفر تحت حمایت و حفاظت قرار گرفته است .

مدیران دپارتمان حفاظت از نوجوانان کبک اعلام نمودند که این دپارتمان از آغاز سال 2022 تا کنون،  135839 مورد درخواست حمایتی دریافت داشته است. به همین دلیل آنان شرایط کنونی را بسیار نگران کننده توصیف کردند.

به عبارت دیگر، از هر 10 کودک و نوجوان 1 تا 17 ساله تقریباً یک نفر نیاز به خدمات حمایتی داشته است. مدیر سازمان  حفاظت از نوجوانان مونترال ، طی جلسه ای با مطبوعات در روز سه شنبه ، خاطرنشان کرد که این شهر نیز دارای وضعیت مشابهی است.

وی تاکید کرد: این آمار همچنان در کلان شهرها رو به افزایش است . او این وضعیت را به عوامل مختلفی مانند خشونت خانگی ، بحران مسکن و مشکلات اقتصادی نسبت داد.

وی خاطرنشان کرد: به طور کلی، ادارات حفاظت از نوجوانان در حال حاضر با کمبود کارکنان مواجه هستند که این امر منجر به تاخیر در ارائه خدمات و افزایش افراد در لیست انتظار می شود.

https://montreal.ctvnews.ca/very-worrying-1-in-10-children-in-quebec-were-the-subject-of-youth-protection-reports-1.6439167

——————- اخبار ورزشی ——————-

12-تیم هاکی Golden Knights  با نتیجه قاطع و دور از انتظار 9 بر 3 تیم Panthers  را شکست داد و اولین عنوان قهرمانی  جام Stanley  را به دست آورد.

مربی تیم Golden Knights در جمع خبرنگاران اعلام کرد که : یک روز قبل از بازی مطمئن بوده که تیمش بازی درخشانی خواهد داشت.

گفتنی است که این تیم ، با به ثمر رساندن 9 گل ، رکورد بیشترین تعداد گل در فینال جام حذفی هاکی را به نام خود ثبت کرد.

کمیسر NHL در جشن قهرمانی Golden Knights  به طرفداران این تیم گفت: آنچه امروز در طول بازی اتفاق افتاد باورکردنی نبود.

https://www.ctvnews.ca/sports/golden-knights-blast-panthers-9-3-in-game-5-to-capture-first-stanley-cup-title-1.6440255

13- مسابقات اتوموبیل رانی جایزه بزرگ فرمول یک کانادا، آخر این هفته در مونترال آغاز می شود.این مسابقات در پارک Jean Dreapeau  برگزار خواهد شد. مراسم افتتاحیه  این رقابتها ساعت 12:30 بعد از ظهر پنجشنبه و با حضور  DJ Skittel’zz آغاز می شود.   گفتنی است که در حاشیه این مراسم ، طرفداران خودروهای لوکس  می توانند در یک نمایشگاه ویژه از آخرین مدل های Alfa Romeo,  ، Lincoln ، Lucid،  پورشه و دیگر برندهای مطرح خودرو ، دیدن کنند.

—————– اخبار فرهنگی ——————-

14- Johnny Depp اعلام کرد که غرامت دریافتی از همسر پیشین خود Amber Heard را به موسسات خیریه اهدا میکند.

این مبلغ که توسط دادگاه یک میلیون دلار آمریکا تعیین شده است ، به طور مساوی در اختیار 5 موسسه خیریه قرار خواهد گرفت.

بنا به گزارش رسیده از منابع خبری ، یکی از این موسسات ، بنگاه خیریه ای است با عنوان   Tetiaroa Society که یادگاری از هنرمند فقید مارلون براندو می باشد.

https://www.ctvnews.ca/entertainment/johnny-depp-selects-charities-for-the-us-1-million-he-received-from-amber-heard-in-defamation-settlement-1.6440567

15-  John Romita  ِ، یکی از طراحان پیشکسوت کمیک در شرکت Marvel ، چشم از جهان فرو بست.

از آثار به یاد ماندنی او می توان به مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز  و خلق شخصیت‌هایی مانند Wolverine,  اشاره کرد.

پسر این هنرمند فقید ، سه شنبه شب با پیامی در تویتر ، درگذشت پدر خود را در سن 93 سالگی تایید کرد و افزود : این خبر را با قلبی اندوهگین اعلام میکنم ، پدرم در خواب با آرامش از دنیا رفت.

او همواره به عنوان یک اسطوره در دنیای هنر باقی خواهد ماند و باعث افتخار من است که راه او را ادامه دهم.

https://www.ctvnews.ca/entertainment/john-romita-sr-renowned-marvel-comics-artist-dead-at-93-1.6440591

—————– بیت کوین –تتر – دلار —————-

هر واحد از بیت کوین در این لحظه با قیمت ۲۵,۹۶۸ دلار، معادل ۱,۲۸۲,۸۹۰,۴۷۷ تومان معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن 39/21میلیون دلار است. قیمت این ارز در ۲۴ ساعت اخیر 3/0 % افزایش یافته است.

 

هر واحد از اتریوم در این لحظه با قیمت ۱,۷۳۸ دلار، معادل ۸۶,۰۳۷,۲۰۷ تومان معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن 14/9 میلیون  دلار است. قیمت این ارز در ۲۴ ساعت اخیر 004/0 % افزایش یافته است.

 

هر واحد از تتر در این لحظه با قیمت 99/0 دلار، معادل ۴۹,۴۶۰ تومان معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن 54/33 میلیون دلار است. قیمت این ارز در ۲۴ ساعت اخیر -001/0 % کاهش یافته است.

دلار امریکا در بازار آزاد  امروز 49400تومان معامله شد.

دلار کانادا در بازار امروز  36350تومان نرخ گذاری شد.

——————– آب و هوا ——————–

دمای هوا تورنتو امروز  بین 15 تا  20 درجه سانتی گراد است و شاهد بارش باران  می باشیم .همچنین فردا دمای هوا بین 16تا 21 درجه سانتی گراد خواهد بود  و شاهد بارش باران   خواهیم بود . دمای هوا ونکوور امروز 12 تا 21 درجه سانتی گراد است  و شاهد آسمانی نیمه ابری    می باشیمهمچنین فردا دمای هوا بین 12 تا 19 درجه سانتی گراد خواهد بود و شاهد بارش باران   خواهیم  بود .   دمای هوای مونترال امروز بین16 تا 25 درجه سانتیگراد و  شاهد بارش باران و رعد و برق  می باشیم.همچنین فردا ،  نیز دمای هوا بین 15 تا 24 درجه سانتیگراد خواهد بود و شاهد بارش باران و رعد و برق  خواهیم بود .