زمان مطالعه: 9 دقیقه

Loading

—————— سرخط خبر ها ——————-

1-  امکان تمدید آنلاین گذرنامه در کانادا

2-  واکنش نخست وزیر ترودو به موضع مدیرعامل شرکت  Meta

3-عدم رضایت مسافران از خدمات رسانی در خطوط هواپیمایی

4-  اجرا طرح مزایای مسکن کانادا- Manitoba

5- تصمیم گیری برای بهبود سیستم حمل و نقل در Scarborough

6-اعتراض ساکنان Minden به تعطیلی بخش اورژانس

7-روند نزولی شاخص سهام اصلی کانادا

8- کاهش مالیات خانه های خالی از سکنه ونکوور

9-  شروع به کار Uber در Kelowna و Victoria

10- رد طرح مهاجرتی فدرال از سوی کبک

11- سرمایه گذاری فدرال برای بهبود شرایط زیست محیطی کبک

12-  مصدومیت   Ilya Samsonov   و جایگزینی  Woll

13-حضور یک داورِ زن ، در جام جهانی راگبی مردان

14-  لغو تور جهانی Morgan Wallen

15- رد درخواست وکلای خواننده رپ Tory Lanez

16-اخبار دنیای ارز

17-هواشناسی

——————— کانادا ——————-

1- اعمال تغییرات در فرآیند صدور پاسپورت های جدید

وزیر مهاجرت در مراسم رونمایی از طرح جدید پاسپورت کانادا،   گفت: کانادایی ها از پاییز امسال می توانند با آپلود مدارک لازم در وب‌سایت مربوطه ،   گذرنامه  خود را به صورت آنلاین تمدید کنند.

وی با اشاره به ارتقا ویژگی های امنیتی و طراحی جدید  پاسپورت ها افزود: طبق توضیح مقامات در  فرآیند صدور این پاسپورت ها از صفحه ای پلی کربناتی استفاده میشود  که مشابه فناوری حافظت از ارز و گواهینامه‌های رانندگی ست.

وزیر مهاجرت با تاکید بر اهمیت حفظ اطلاعات شخصی تصریح کرد:  برای به حداقل رساندن درصد دستکاری و جعل گذرنامه ها ، اطلاعات شخصی با استفاده از لیزر روی اسناد هک میشود.

.مقامات نیز از اعمال فناوری Kinegram بر روی عکس اصلی گذرنامه های جدید ، و همچنین کاربرد جوهر حساس به دما برای به حداقل رساندن درصد خطا در احراز هویت افراد خبر دادند.

لازم به ذکر است کودکان و افرادی که برای نخستین  برای صدور  پاسپورت درخواست میدهند، همچنان باید طبق قوانین قبلی عمل کنند.

https://www.ctvnews.ca/canada/canadians-can-apply-to-renew-their-passports-online-beginning-this-fall-1.6392318

https://www.ctvnews.ca/canada/what-s-changing-in-canada-s-new-look-passports-1.6392509

2- شرکت Meta  اخبار را فاقد ارزش اقتصادی می داند.

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا در نشست خبری روز سه‌شنبه گفت : Meta با این استدلال که اخبار ارزش اقتصادی ندارند، با قانون پرداخت هزینه به تولیدکنندگان محتوای خبری  مخالفت کرد.

یکی از مقامات مِتا در مذاکره  با کمیته پارلمانی درباره قانون جدید دولت ترودو گفت: اخبار دارای ارزش اجتماعی هستند، اما ارزش اقتصادی ندارند در هیمن حال رئیس سیاست عمومی Meta در کانادا، نیز با بیان اینکه  پرداخت حقوق به ناشران  و تهیه کنندگان سودی برای شرکت ندارد، پیروی از این قانون را بی اساس خواند.

همچنین مدیر مجموعه فیس‌بوک که یکی از قدیمی ترین پلتفرم های Meta به شمار میرود با نقد این قانون گفت: مقالات خبری کمتر از 3 درصد از محتوای موجود برای  کاربران این پلتفرم را تشکیل می‌دهد و ارزش چندانی ندارند

ترودو در پاسخ به این اظهارات گفت:  استدلال غول های اینترنتی نه تنها ناقص است، بلکه مباحٍث دموکراسی و اقتصاد را نیز به خطر می اندازند.

مقامات هر دو شرکت گوگل و متا هشدار داده اند که در صورت تصویب این لایحه دسترسی به مقالات خبری را برای کاربران  کانادایی  مسدود  خواهند کرد.

https://globalnews.ca/news/9685112/meta-news-economic-value-trudeau/

3- شرکت های هواپیمایی  Air Canada وWestJet در تلاش برای جلب رضایت مشتریان

نظرسنجی جدید شرکت تجزیه و تحلیل J.D. Power ، عملکرد 11 شرکت های هواپیمایی بزرگ آمریکای شمالی را مقایسه کرده

عملکرد ضعیف  دو شرکت بزرگ هواپیمایی کانادا یعنی  Air Canada و WestJet به ترتیب انها را در رتبه های پنجم و هشتم این لیست قرار داد

رئیس بخش مسافرتی J.D. Power، با اشاره به کاهش رضایتمندی مسافران از خدمات این  خطوط هوایی طی دو سال گذشته،  گران بودن بلیط پرواز ، تاخیر و فواصل طولانی بین سفرها را از جمله دلایل کاهش رضایت مشتریان برشمرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: با وجود نواقص موجود  هنوز هم تقاضا برای سفر با این خطوط هوایی زیاد است.

این نظرسنجی بر اساس پاسخ  بیش از 7 هزار  مسافری که از  مارس 2022 تا  مارس 2023 با خطوط هوایی آمریکای شمالی پرواز کردند، تدوین شده است.

https://www.ctvnews.ca/business/customer-satisfaction-with-air-canada-westjet-falls-below-average-survey-1.6392576

4 –تخصیص بیش از 154 میلیون دلار برای حمایت از 17000 خانوار در طرح مزایای مسکن کانادا- Manitoba

این طرح حمایتی  علاوه بر کمک به مستاجران برای پرداخت اجاره بها  ، کمک هزینه ماهانه افراد واجد شرایط را تا سقف  350 دلار پوشش می دهد.

وزیر خانواده این  استان در باره این طرح گفت : افزایش هزینه های زندگی افراد را با چالش مواجه کرده، ما با تدوین چنین طرح هایی در تلاشیم تا به افراد برای حفظ محل زندگی شان کمک کنیم .

وی افزود: استراتژی دولت  در  سامان دهی  بی‌خانمان‌ها، خبر از  اهمیت ارائه مسکن برای قشر آسیب پذیر  دارد و  سطح زندگی  مردم را بهبود می‌بخشد

وزیر خانواده Manitoba  در پایان تصریح کرد: ما از شهروندانی که محل زندگی خود را از دست دادند  حمایت میکنیم و برای تامین نیاز های مستاجران کم‌درآمد کمک هزینه های حمایتی  مقرون به صرفه ای در نظر گرفته ایم.

https://globalnews.ca/news/9685138/federal-initiative-support-manitobans-housing-benefits/

—————— انتاریو ———————

5- تصمیم گیری برای بهبود سیستم حمل و نقل در Scarborough

تصمیم گیری درباره ی سیستم حمل و نقل  Scarboroughروزانه 35000 مسافر در  این منطقه بوسیله مترو تردد میکنند، ی هفته گذشته، یک کمیته کلیدی شهر از طرحی برای تردد این مسافران با مسیرهای اتوبوس رونمایی کرد.این طرح شامل اضافه شدن خطوط اتوبوس به خیابان ها  و اعمال  تغییرات در نقشه برخی  تقاطع ها بود.تصمیم گیری درباره ی سیستم حمل و نقل منطقه،  این هفته در دستور کار شهرداری تورنتو  قرار گرفتشورای شهر نیز  یک خط  اتوبوس اختصاصی را به عنوان جایگزین خط مترو  قدیمی حومه شهر  معرفی کرده  که در امتداد همان مسیر مسافران را جابجا میکند با وجود تایید این طرح ، راه اندازی این خط  اتوبوس  سال ها به طول می انجامد و نیازمند تخصیص بودجه 60 میلیون دلاریست. با این وجود، معاون شهردار و پنج عضو دیگر شورای شهر بر صدور رای مثبت    دیگر اعضای  شورا برای راه اندازی  خط اتوبوس اختصاصی پافشاری میکنند.

https://www.cbc.ca/news/canada/toronto/srt-plan-council-meeting-1.6837653

6 – اعتراض ساکنان Minden به تعطیلی بخش اورژانس  معاون مرکز خدمات بهداشتی Haliburton- Highlands از تعطیلی بخش اورژانس منطقه  Minden از ابتدای ژوئن خبر داد  این تصمیم به دنبال کمبود کادر پرستاری و پزشکی در این منطقه اتخاذ شده و به موجب آن ، زین پس ساکنان  برای دریافت خدمات اورژانسی باید به مرکز  درمانی  Haliburton  مراجعه کنند در پی انتشار این خبر ، گروهی از ساکنان Minden با جمع آوری بیش از 17000 امضا  خواستار ممانعت از تعطیلی این مرکز درمانی  شده اند.برخی از آن ها معتقدند نزدیکی خدمات اورژانس و مراقبت‌های اضطراری جانشانشان را در مواقع بحرانی نجات داده وزیر بهداشت استان نیز با تاکید بر اهیمت اورژانس محلی درباره ی این تصمیم گفت: مدیریت منطقه دستور تعطیلی این مرکز را صادر کرده است. https://www.cbc.ca/news/canada/toronto/minden-residents-ask-minister-moratorium-emergency-department-1.6838484

7- زیان در بخش فلزات اساسی و سهام شرکت‌هاباعث کاهش شاخص سهام اصلی کانادا شد، در حالی که بازارهای سهام ایالات متحده در نوسان بودند .شاخص ترکیبی S&P/TSX با 78.63 واحد کاهش به 20507.1 واحد رسید.در نیویورک، میانگین صنعتی داوجونز با 62.71 واحد کاهش به 33499.1 واحد رسید. شاخص S&P 500 با 10.62 واحد افزایش به 4129.79 واحد رسید، قرارداد نفت خام ماه ژوئن با 86 سنت کاهش به 72 دلار و 85 سنت  در هر بشکه و قرارداد گاز طبیعی ماه ژوئن نیز با 7 سنت کاهش به 2 دلار و 19 سنت در هر بشکه رسید.قرارداد طلای  ماه ژوئن با 7 دلار و 70 سنت کاهش به 2035 دلار و 20 سنت در هر اونس و قرارداد مس  ماه جولای با 7 سنت کاهش به 3 دلار  و 84 سنت در هر پوند رسید.

https://globalnews.ca/news/9687686/tsx-may-10-2023/

—————— بریتیش کلمبیا  ——————-

8- کاهش مالیات خانه های خالی از سکنهطبق تصمیم شورا شهر ونکوور در سال 2022 مالیات خانه های خالی  از سه درصد ارزش ملک به پنج درصد افزایش یافت براساس اعلام  سخنگوشورای شهر  از ابتدای اجرای این طرح بیش از 115 میلیون دلار درآمد حاصل از مالیات  به تامین مسکن ارزان قیمت اختصاص داده شده است.با این حال کارشناسان کمیته مسکن  در بیانیه ای خواستار صدور  معافیت های جدید مالیاتی و کاهش دو درصدی رقم مالیات شدند.این تغییرات بر املاکی که بیش از 6 ماه  خالی بودند،  اعمال می شود.  و هدف  از آن ،  کاهش خانه‌های خالی ، کمک به حل بحران مسکن و تضمین مشارکت مالکان خارجی، ، در سیستم مالیاتی بریتیش کلمبیا است. طبق نظر کارشناسان: اگرچه افزایش قابل توجه نرخ مالیات موجب کاهش بحران مسکن میشود  اما می‌تواند ریسک  فرار مالیاتی را  نیز افزایش دهد

.https://globalnews.ca/news/9688104/vancouver-empty-homes-tax-change-city-council/

9 – شروع به کار Uber در Kelowna و Victoria مدیرعامل این شرکت در بیانیه‌ای از راه اندازی سرویس خدماتی خود در Kelowna و Victoria خبر داد وی  دراین بیانیه  گفت: با تایید مجوز شرکت توسطهیئت حمل و امکان  دسترسی به سرویس های مقرون به صرفه و قابل اعتماد برای مسافران  در Kelowna و Victoria  ، فراهم شده و به زودی اطلاعات بیشتری دراین باره منتشر خواهد شد این شرکت  در اواخر ماه آگوست 2022 درخواست صدور مجوز را به هیئت حمل و نقل ارسال کرد وطبق زمانبدی اعلام شده قرار بود  این سرویس تا ابتدای کریسمس راه اندازی شود اما اجرای .این طرح بخاطر ثبت بازخوردهای منفی شهرموندان به تعویق افتاد   شرکت‌های تاکسیرانی منتقدین اصلی این طرح هستند چرا که معتقدند حضور  این شرکت بر درامد و بازدهی شغل آنها تاثیر خواهد گذاشت .https://globalnews.ca/news/9688509/uber-gets-get-green-light-to-start-rolling-in-kelowna-and-victoria/

—————– مونترال (کبک) ——————–

10 – دولت کبک با طرح مهاجرتی نخست وزیر ترودو  و دولت فدرال مخالفت کرد

برنامه جدید کانادا با هدف افزایش نرخ مهاجرت ، نگرانی مقامات سیاسی کبک  را برانگیخته

قانونگذاران کبک معتقدند  این تغییرات با کاهش  نفوذ استان در کشور ، حفاظت از زبان فرانسه را دشوار می کند.

نماینده مجلس استانی روز چهارشنبه گفت: طرح کانادا  برای پذیرش سالانه   500000 مهاجر تا سال 2025  با حمایت از فرانسوی های کبک ناسازگار است. و کبک در مورد مسائل مهاجرت از سیاست های استانی خود پیروی خواهد کرد.

François Legault  ، نخست‌وزیر کبک ضمن مخالفت  با طرح  افزایش 100 میلیون نفری جمعیت کانادا  تا سال 2100 گفت.: « ما از اهمیت. پذیرش مهاجرین در بهبود شرایط جامعه آگاهیم  اما ، شرایط کبک با بقیه مناطق آمریکای شمالی متفاوت است

وی افزود: یکی از راه های حفاظت از زبان فرانسه  حمایت از ورود مهاجران فرانسوی زبان به کشور است

https://globalnews.ca/news/9688266/quebec-immigration-french-language-protection/

11- سرمایه گذاری دولت فدرال برای پیشبرد  برنامه های تغییرات آب و هوایی کبک.

وزیر محیط زیست فدرال، ، از تخصیص  بودجه 187 میلیون دلاری برای پیشبرد برنامه های آب و هوایی کبک و همچنیین پرداخت بیش از 40 میلیون دلار برای اجرای سه طرح درختکاری در منطقه مونترال خبر داد.

پیش بینی میشود با صرف 40 میلیون دلار به عنوان بخشی از برنامه ملی کاشت درخت ، بیش از 275000 درخت در منطقه مونترال بزرگ کاشته شود.

60 میلیون دلار از  مبلغ بودجه  پیشبرد اولویت های آب و هوایی کبک  نیز، به تامین نیازهای  خانوارهای کم درآمد استان اختصاص می یابد. تا گزینه های مقرون به صرفه تر را جایگزین سوخت های فسیلی کنند

سخنگو دولت فدرال همچنین از سرمایه گذاری

127 میلیون دلاری  برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای تا سال 2030 خبر داد. این طرح

با اهداف کاهش کربن  کانادا و کبک همسو ست و تاثیر چشمگیری در بهبود کیفیت شرایط آب و هوایی دارد.

https://montreal.ctvnews.ca/canadian-environment-minister-announces-275-000-trees-and-187-million-for-climate-in-quebec-1.6392131

——————- اخبار ورزشی ——————-

12- حضور Wollدر ترکیب تیم Maple Leafs  Toronto

در پی مصدومیت   Ilya Samsonov   ،  Joseph Woll به عنوان بازیکن جایگزین تیم هاکی Maple Leafs  Toronto در چهارمین بازی  از سری  دوم پلی آف به مصاف Florida Panthers ،  میرود

Joseph Woll  پس از تمرین روز سه‌شنبه در FLA Live Arena گفت: زمان آن رسیده که

به عملکرد خودم و سایر بازیکنان تیم  اعتماد کنم سعی دارم بهترین عملکرد را داشته باشم با این حال احتمال وقوع هر حادثه ای وجود دارد .»

https://globalnews.ca/news/9687552/leafs-turn-to-rookie-goaltender-joseph-woll-game-4/

13 – برای نخستین بار  یک  زن  به عنوان داور مسابقات جام جهانی راگبی مردان انتخاب شد Joy Neville   نام داور زنی ست که  داوری این دور از رقابت ها را برعهده دارد  او اهل ایرلند است و  سابقه قضاوت فینال جام جهانی زنان در سال 2017  در کارنامه اش میدرخشد همچنینNika Amashukeli  اهل گرجستان،  نیز به عنوان یکی از 12 داور انتخاب شده در جام جهانی راگبی  حضور داردنام Wayne Barnes  انگلیسی،  که برای  نخستین بار به عنوان داور در تورنمنت 2007 فرانسه حضور داشت نیر در لیست داوران   این دور جام جهانی ثبت شده .جام جهانی راگبی از 8 سپتامبر تا28 اکتبر در فرانسه برگزار می شود.

https://www.ctvnews.ca/sports/female-rugby-ref-joy-neville-to-officiate-at-men-s-world-cup-1.6392338

—————— اخبار فرهنگی ——————-

14-تعویق تاریخ برگزاری تور جهانی Morgan Wallen ”

در پی آسیب به تارهای صوتی این خواننده ،وی در یک پیام ویدئویی از لغو  تور جهانی “یک شب در یک زمان” خبر داد

Wallen در ویدیوی منتشر شده درحساب  توییتر خود گفت: «پس از 10 روز استراحت ، آخر هفته گذشته همزمان با پایان  سومین اجرایم درد وحشتناکی احساس کردم، پزشکان بعد از بررسی آزمایشات تشخیص دادند که تارهای صوتی ام دوباره آسیب دیده ».

این خواننده افسانه ای در ادامه گفت که بنا به توصیه پزشکان شش هفته استراحت خواهد کرد اما

قصد دارد این کنسرت را  تحت هر شرایطی برگزار کند چراکه احتمال آسیب به حنجره و محرومیت همیشگی اش از اجرا بالاست.

https://www.ctvnews.ca/entertainment/morgan-wallen-delays-tour-due-to-vocal-cord-injury-1.6392640

15- رد درخواست وکلای خواننده رپ Tory Lanez    یک قاضی در لس آنجلس درخواست وکلای خواننده رپ یعنی Tory Lanez   را مبنی بر برگزاری دادگاه تجدید نظر رد کرد.Lanez ماه دسامبر به جرم تیراندازی به پاهای ستاره هیپ هاپ Megan Thee Stallion  و زخمی کردن او، متهم شد . از آن زمان تلاش ها برای آزادی وی ادامه دارد با این جال قاضی دادگاه عالی  با رد  استدلال های وکلای Lanez  گفت: حذف مدارک مورد مناقشه تاثیری در نتیجه و رای دادگاه ندارد. https://www.ctvnews.ca/entertainment/tory-lanez-denied-new-trial-in-megan-thee-stallion-shooting-1.6392798.

—————– بیت کوین –تتر – دلار —————-

هر واحد از بیت کوین در این لحظه با قیمت ۲۸,۱۸۴ دلار،   معادل ۱,۵۱۵,۱۷۷,۴۲۵ تومان معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن 3/14 میلیون  دلار است. قیمت  این ارز در ۲۴ ساعت اخیر 62/2 % افزایش یافته است.

هر واحد از اتریوم در این لحظه با قیمت ۱,۸۷۳ دلار، معادل ۱۰۰,۷۸۶,۵۶۷ تومان معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن 22/6 میلیون  دلار است. قیمت این ارز  در ۲۴ ساعت اخیر 79/1 % افزایش یافته است.

هر واحد از تتر در این لحظه با قیمت 1 دلار، معادل ۵۳,۷۹۴ تومان معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن 3/22 میلیون دلار است. قیمت  این ارز در ۲۴ ساعت اخیر -02/0 % کاهش یافته است.

دلار امریکا در بازار آزاد  امروز 52950 تومان معامله شد.

دلار کانادا در بازار امروز   39600 تومان نرخ گذاری شد.

——————– آب و هوا ——————– 

دمای هوا تورنتو امروز  بین 12تا  20 درجه سانتی گراد است و شاهد اسمانی صاف هستیم .همچنین فردا دمای هوا بین 13 تا 22 درجه سانتی گراد خواهد بود  و شاهد اسمانی نیمه ابری خواهیم بود . دمای هوا ونکوور امروز   بین11 تا 22 درجه سانتی گراد است  و شاهد آسمانی نیمه ابری هستیمهمچنین فردا دمای هوا بین  14 تا 25 درجه سانتی گراد خواهد بود و شاهد اسمانی نیمه ابری خواهیم  بود .   دمای هوای مونترال امروز بین 14 تا 25 درجه سانتیگراد است و  شاهد آسمانی نیمه ابری هستیمهمچنین فردا ،  نیز دمای هوا بین 11تا 26 درجه سانتیگراد خواهد بود و شاهد اسمانی صاف خواهیم بود .