زمان مطالعه: 8 دقیقه

Loading

1- معرفی دسته بندی های جدید برای پذیرش داوطلبان اکسپرس اینتری
2- افزایش نرخ بهره در پی اعلام تولید ناخالص داخلی
3-توقف نخستین پروژه نفتی، در آب های عمیق کانادا
4- سقوط اتوبوس حامل دانش آموزان
5- انتشار لیست شاد ترین شهر های کانادا
6- انهدام باند قاچاق انسان و نجات ده ها قربانی
7- هشدار بابت افزایش سطح آلودگی هوا در تورنتو
8- وضعیت بحرانی کمبود معلم
9- وقوع آتش سوزی در بریتیش کلمبیا
10- اجرای تغییرات در لایحه 96 کبک
11- دستگیری مظنونین قتل سال 2021
12 – آکادمی جدید زنان باشگاه CF Montreal
13- محرومیت Chase Elliott از شرکت در مسابقات
14- برگزاری فشن شو رایگان عروس
15- درگذشت Michel Cote
16-اخبار دنیای ارز
17-هواشناسی

——————— کانادا ——————–

1- دسته بندی شغلی جدید برای  شرکت در اکسپرس اینتری

مهاجرت یک مؤلفه حیاتی برای کاهش کمبود نیروی کار و همچنین  توسعه  زبان فرانسه در جوامع مختلف به شمار می آید در هیمن راستا وزیر مهاجرت کانادا از  اعمال تغییر در فرآیند برگزاری قرعه کشی های اکسپرس اینتری خبر داد

به گفته سخنگو این اداره،   داوطلبان مسلط به زبان فرانسه،  یا دارای تجربه کاری در زمینه های: مراقبت  بهداشتی ، علوم پایه ، فناوری، مهندسی و ریاضیات در اولویت خواهند بود

همچنین با توجه به شرایط اقتصادی،  کانادا متقاضی جذب افراد  در مشاغلی مانند نجاری، لوله کشی ، حمل و نقل ،کشاورزی وصنایع غذایی ست.

وزیر مهاجرت  ضمن حمایت از این طرح ، پذیرش هدفمند نیروی کار  را مبنی بر تعهد کانادا به جذب متخصصان دانست و پیش بینی کرد ، قرعه‌کشی‌های  مربوط به دسته‌بندی  جدید از اواخر تابستان امسال آغاز شود.

https://www.cicnews.com/2023/05/ircc-announces-new-selection-categories-for-express-entry-candidates-0535212.html#gs.z5bdk8

2- بانک مرکزی،  پس از اعلام تولید ناخالص داخلی ، در مورد افزایش نرخ بهره تصمیم میگیرد

با توجه به استمرار رشد اقتصاد ملی در سه ماهه اول سال 2023  اکثر کارشناسان معتقدند بانک مرکزی برای مهار تورم ، مجبور به افزایش مجدد نرخ بهره سیاستی میشود.

گرچه برآوردهای اولیه مرکز آمار کانادا، رشد اقتصادی را 2.5 درصد پیش بینی میکرد اما رشد 3.1 درصدی .اقتصاد کانادا در سه ماهه اول ،   بالاتر از برآوردهای اولیه بود و اقتصاددانان را شگفت زده کرد.

گزارش این مرکز، همچنین حاکی از رشد  مخارج خانوارها در سه ماه ابتدایی سال است، گرچه  کانادایی ها در این بازه زمانی،  بیشتر هزینه را صرف  خرید خودرو کردند. اما با افزایش هزینه های استقراض،  در این دوران شاهد کاهش  سرمایه گذاری در بازار  مسکن بودیم.

https://globalnews.ca/news/9735035/canada-gdp-march-q1-2023/

3 – شرکت  Equinor از توقف سه ساله پروژه نفتی Bay du Nord خبر داد

این غول نفتی نروژی، نخستین پروژه استخراج در آب های عمیق کانادارا  به علت  مواجهه با شرایط چالش برانگیز بازارمتوقف میکند . رئیس Equinor  با اشاره به نوسانات بازار انرژی و  افزایش قابل توجه هزینه ها در ماه های اخیر گفت: از این موقعیت برای بازیابی نیرو و بررسی نحوه  ادامه پروژه Bay du Nord بهره خواهیم برد.

در همین راستا  معاون ارشد توسعه پروژه،نیز با تاکید بر اهمیت  این پروژه برای Equinor گفت: ارزیابی حفاری اکتشافی در اطراف این  میدان نفتی ادامه دارد با این حال با بررسی مجدد  پروژه امکان بهینه‌سازی‌ برنامه و  استراتژی‌های خود را ارزیابی میکنیم

https://www.cbc.ca/news/canada/newfoundland-labrador/bay-du-nord-on-hold-1.6860387

4 –  سقوط اتوبوس حامل دانش آموزان

رئیس پلیس منطقه گفت: بنابر گزارشات اولیه ،  صبح چهارشنبه یک دستگاه اتوبوس حامل  دانش آموزان  حین بازگشت از سفر علمی   در منطقه Winnipeg از ارتفاع20 فوتی سقوط کرد.

وی  با اشاره به این که تیم ویژه پلیس ، هم اکنون در محل حاضر و در حال بررسی علت حادثه است گفت:  16 کودک   10 ساله  و یک فرد بزرگسال در پی این حادثه مجروج و  به بیمارستان منتقل شدند. طبق جدیدترین اخبار: وضعیت  سه کودک وخیم و ناپایدار  گزارش شده

شهردار وینیپگ ساعاتی پس از وقوع این حادثه با انتشار پستی در توییتر ضمن ابراز تاسف نوشت: ما به فکر مجروحان و خانواده های آنها هستیم  و از واکنش سریع اوژانس و آتش نشانی Winnipeg. سپاسگزاریم.

https://winnipeg.ctvnews.ca/16-children-one-adult-sent-to-hospital-after-incident-at-winnipeg-s-fort-gibraltar-1.6421235

—————— انتاریو ———————

5 – وب سایت املاک و مستغلات ، نام شادترین شهرهای کانادا رامنتشر کرد.طبق این رتبه‌بندی،  5 شهر واقع در جنوب آنتاریو یعنی   Caledon ، Milton ، Halton Hills ، Clarington  و Burlingtonجایگاه یکم تا پنجم لیست شادترین‌ شهرها را به خود اختصاص دادند معیارهای  دخیل در این رتبه بندی در چهار دسته اقتصاد ، املاک و مستغلات،  سلامتی و تندرستی ،جامعه و محیط زیست و موقعیت و جمعیت قرار میگیرند.  شهرCaledon با بافتی روستایی  که در  فاصله 45 دقیقه ای تورنتو واقع است  موفق به کسب 67 امتیاز  شده،   بالاترین امتیازات این منطقه ییلاقی مربوط به رفاه اجتماعی  ست بطوریکه متوسط درآمد در این شهربه  بیش از 107000 دلار میرسد و بیش از 89 درصد خانوارهای منطقه  مالک خانه هستند همچنین نتایج حاصل از بررسی وضعیت تاهل بر مبنای آمار جمعیتی نشان داد  Milton  با نرخ طلاق 7.5 درصد، یکی از با ثبات ترین شهرهای کانادا در زمینه تعهد ازدواج است، این در حالیست که  براساس گزارش مرکز آمار کانادا ، ، نرخ طلاق در این کشور طی سال 2020 به 43000 رسیده است.

https://www.cicnews.com/2023/05/report-canadas-top-five-happiest-cities-are-in-ontario-0535026.html#gs.z5bekr

6 – پلیس منطقه ای peel از  نجات 13 قربانی از دام قاچاقیان  انسان خبر داد.معاون رئیس پلیس  در جلسه خبری روز چهارشنبه گفت : در پی  تماس تلفنی یکی از  شهروندان،  پلیس اقدام به دستگیری  پنج  قاچاقچی  و نجات  ده ها قربانی کردوی افزود:  ما با هدف شناسایی گروهک های سواستفاده از پناهندگان و مهاجران غیر قانونی ، در تلاشیم تا از وقوع مجدد چنین جرایمی پیشگیری کنیم.به گفته پلیس طی این عملیات ، شبکه جنایی ناظر بر منازل غیر قانونی منهدم شدقاچاقچیان این شبکه   در یک آپارتمان مسکونی واقع  در Mississauga. از قربانیان  برای ارائه خدمات جنسی سو استفاده می کردند. براساس گزارشات همه  قربانیان این پرونده چینی‌تبار بودند و براساس  وضعیت‌ مهاجرتی شان  تحت حمایت قرار گرفتند.https://globalnews.ca/news/9735473/project-pacific-human-trafficking-peel-region/

7-  افزایش سطح آلودگی هوا در منطقه بزرگ تورنتو.سخنگو سازمان هواشناسی با اشاره به گرما و رطوبت آب ،از افزایش سطح آلودگی در این منطقه خبر داد.در این بیانیه آمده است :  با رسیدن مقادیر شاخص سلامت کیفیت هوا به سطوح پرخطر ،  افراد علائمی مانند افزایش سرفه، تحریک گلو، سردرد یا تنگی نفس را تجربه خواهند کرد.رئیس سازمان هواشناسی  کانادا با بیان اینکه کودکان، سالمندان و افراد مبتلا به بیماری های قلبی عروقی و ریوی ، بیشترین آسیب را از آلودگی محیطی می بینند، گفت: با توجه به احتمال تشدید بیماری ها به افراد توصیه میکنیم از تردد غیرضروری پرهیز کرده و در صورت لزوم از ماسک ها مخصوص استفاده کنند.با گسترش موج هوای گرم در چند روز آینده پیش بینی میشود دمای هوا تا روز جمعه در تورنتو به  30 درجه سانتی گراد برسد.

https://globalnews.ca/news/9735911/gta-air-pollution-may-31-2023/

—————- بریتیش کلمبیا  ——————-

8- کمبود بحرانی معلم در بریتیش کلمبیا بر اساس نتایج نظرسنجی انجام شده توسط اتحادیه، کمبود نیروی آموزشی با افزایش فشار کاری، ناتوانی معلمان در رفع نیازهای دانش آموزان را در پی داشتهاتحادیه معلمان بریتیش کلمبیا  با اشاره به نتایج نظرسنجی خواستار اقدام جدی دولت در راستای   رفع کمبود معلم در سیستم آموزشی شدندرئیس اتحادیه در بیانیه‌ای  گفت: جذب نیروهای غیرحرفه ای به‌دلیل عدم رعایت صلاحیت‌های حرفه‌ای معلمی، موجب چالش‌هایی در کیفیت نظام آموزشی و همچنین عدالت آموزشی شده است. نتایج این نظرسنجی که در آن  معلمان به مقایسه حجم کار، استرس و سلامتی خود را در سال جاری پرداخته بودند ، نشان داد 1/64 درصد  از آنها   شاهد افزایش  حجم کاری و همچنین 5/65 درصد  شاهد افزایش سطح استرسبودند  توزیع نادرست نیرو در سیستم آموزش بر سلامت این قشر نیز تاثیر گذار بود بطوریکه ، 5/40درصد افت سلامت جسمانی  و 4/40درصد آسیب به سلامت روانی را گزارش کرده بودند  سخنگو اتحادیه امیدوار است دولت با اتکا به ظرفیت فعلی نیروی انسانی تا حدی بحران نیروی انسانی را جبران کند.

https://bc.ctvnews.ca/b-c-teachers-facing-unsustainable-pressures-due-to-staff-shortages-union-says-1.6420518

9 – مهار آتش سوزی در بریتیش کلمبیا  آتش سوزی در نزدیکی روستای Sayward  واقع در جزیره ونکوور شدت گرفته  و نیروهای نجات موفق به مهار آتش سوزی در پنج کیلومتری غربی منطقه نشدند. سخنگو سازمان آتش نشانی منطقه با بیان اینکه آتش سوزی جمعیت 300 نفره روستا را تهدید نمیکند.  از صدور   دستور تخلیه اجتناب کرد افسر اطلاعات آتش‌نشانی نیز با اشاره به اینکه آتش همچنان در موازات   روستادر حال  پیشروی ست گفت:آتش در دومین روز  حدود 90 هکتار از اراضی را در برگرفته، پیش بینی میشود  خنک شدن هوا و بارش باران  طی هفته پیش رو ما را در کنترل آتش سوزی یاری کند. وی با اعلام این که دستکم 60 آتش نشان، چهار هلیکوپتر و چندین کامیون آبرسانی از عصر دیروز برای مهار آتش در منطقه حضور دارند افزود : وزش بادهای شدید باعث افزایش 6 برابری وسعت آتش سوزی شده و هم اکنون عملیات نجات در ارتفاعات ادامه دارد

https://vancouverisland.ctvnews.ca/wildfire-near-sayward-b-c-continues-to-burn-out-of-control-with-60-firefighters-4-helicopters-on-scene-1.6421281

—————- مونترال (کبک) ——————–

10-  اجرای تغییرات لایحه 96 کبک

تصویب قانون 96 کبک در 1 ژوئن 2022، با تغییرات گسترده  در منشور زبان فرانسه  همراه بود

این قانون بحث برانگیز که برای ترویج زبان فرانسه در کبک وضع شده و کاربرد زبان انگلیسی در برخی مکان‌ها  را محدود می‌کند، اعتراض‌ کبکی‌های انگلیسی زبان را برانگیخت.

براساس این قانون از ابتدای  ژوئن، مهاجران جدید خدمات دولتی را منحصراً به زبان فرانسه دریافت میکنند. این درحالیست که تازه واردان ممکن است  در شش ماه اول فرصتی برای یادگیری این زبان نداشته باشند.

همچنین  سخنگو دولت کبک با اشاره به تاثیر تسلط بر زبان فرانسه در فرآیند انتخاب متقاضیان اقامت دائم گفت: مهارت زبان فرانسه در برخی برنامه های مهاجرتی برای کسانی که مایل به انتقال از اقامت موقت به دائم  هستند الزامی ست.

https://montreal.ctvnews.ca/5-changes-in-quebec-s-bill-96-that-come-into-effect-june-1-1.6419788

11 – سه فرد مظنون به قتل در سال 2021 ، شناسایی شدند

مهاجمان ناشنانس  24 دسامبر 2021، حین برپایی جشن، با ورود غیرقانونی به آپارتمانی  در شهر Mount Royal یکی از مهمانان را  مجبور به ترک  خانه کردند و زمانیکه با  مقاومت وی روبرو شدند ، این جوان 18 ساله را با شلیک گلوله به قتل رساندند.

براساس گزارش پلیس مونترال، تلاش های کادر ردمان برای احیا  مقتول بی نتیجه بوده و وی به علت شدت جراحات وارده درگذشت

دو مرد 20 ساله به عنوان مظنونان اصلی این پرونده شناسایی،  . و روز، چهارشنبه برای اعتراف به جرم شراکت در قتل درجه دو در دادگاه حاضر شدند

در هیمن راستا  پلیس از بازداشت یک زن 20 ساله که گفته میشود در این قتل نقش داشته نیز خبر داد

. https://montreal.ctvnews.ca/3-arrests-in-fatal-christmas-eve-shooting-of-teen-montreal-1.6421140

——————- اخبار ورزشی ——————-

12- باشگاه CF Montreal از احداث مرکز فوتبال بانوان خبر داد

سخنگو آکادمی CF Montreal روز چهارشنبه اعلام کرد مرکزExcel زنان را به عنوان قطب توسعه ملی فوتبال ، به آکادمی خود اضافه می کند.

این مجموعه یکی از سه مرکز فعال Excel  در زمینه پرورش زنان فوتبالیست 15 تا 18 ساله  استان است.

سخنگو باشگاه در پایان نشست خبری گفت: هدف  از این طرح کمک به دانش‌آموزان ورزشکاری ست که از لحاظ

جسمی و تحصیلی قابلیت های بالایی دارند و میتوانند به عنوان سرمایه های ارزشمند  در تیم‌ ملی جوانان کانادا به رقابت بپردازند.

https://montreal.ctvnews.ca/cf-montreal-introducing-a-women-s-program-to-its-academy-1.6421312

13 –   تعلیق ، Chase Elliott  ،وقتی مشخص شد در رقابت های دور 186 ، Chase Elliott عمدا به سمت  ماشین رقیبش Denny  منحرف شده . فدراسیون اتومبیل رانی بخاطر رفتار غیر حرفه ای حکم تعلیق او  را صادر کردبراثر این تصادف ، اتومبیل   Denny Hamlin شدیدا آسیب دید  و  او از  دور مسابقات خارج شد .https://globalnews.ca/news/9735882/nascar-chase-elliott-suspended-denny-hamlin-crash/.

—————– اخبار فرهنگی ——————-

14- برگزاری فشن شو عروس  در سالن استارنیشن

نامور استودیو و sky video دو  اسپانسر برگزاری این فشن شو هستند

در این مراسم فعالان حوزه ی گل ارایی،  طراحان لباس عروس ، جواهرات وکیک و شیرینی  حضور دارند

و بازدیدکنندگان را  جهت برگزاری مراسم های عروسی و رویداد ها در سالن استارنیشن راهنمایی میکنند

ورک شاپهای آرایش عروس  و  مدلینگ نیز در حاشیه  این مراسم  برگزار میشود

همچنین مربیان باتجربه ، همزمان با اجرای زنده خسرو ملک و آرمین نصرتی به آموزش رقص عروس داماد میپردازند

علاقه مندان می توانند سوم و چهارم ژوئن از بیزینس های مرتبط با برگزاری ایونت و عروسی در این  فشن شو بازدید کنند

15- Michel Cote ،درگذشت

این هنرپیشه محبوب اهل کبک که با ایفای نقش در تئاتر « Broue » و فیلم‌هایی نظیر « Cruising Bar  » مخاطبان زیادی را مجذوب خود کرده بود سرانجام، درسن  ۷۲ سالگی درگذشت.

او یک سال پیش از فوتش بخاطر ابتلا به بیماری، از دنیای بازیگری کناره گیری کرد تا  تحت درمان قرار بگیرد.

Cote در عرصه بازیگری  خوش درخشید و  سال 2013  موفق به کسب جایزه یک عمر دستاورد جشنواره Jutra   شد

پس از انتشار خبر فوت او ،

Francois Legault  ، نخست‌وزیر کبک،  ضمن ادای احترام به این هنرمند فقید از او  به عنوان یکی از بازیگران بزرگ کبک یاد کرد .

https://montreal.ctvnews.ca/quebec-actor-michel-cote-known-for-film-and-theatre-roles-dead-at-72-1.6417391

—————– بیت کوین –تتر – دلار —————-

هر واحد از بیت کوین در این لحظه با قیمت ۲۶,۹۴۱ دلار  معادل ۱,۴۰۰,۰۱۵,۲۰۳ تومان معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن 06/13 میلیون  دلار است. قیمت این ارز  در ۲۴ ساعت اخیر -56/2 % کاهش یافته است.

هر واحد از اتریوم در این لحظه با قیمت ۱,۸۶۳ دلار،   معادل ۹۶,۷۷۷,۰۶۵ تومان معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن 28/5 میلیون  دلار است. قیمت این ارز در ۲۴ ساعت اخیر -34/2 % کاهش یافته است

هر واحد از تتر در این لحظه با قیمت ۱ دلار، معادل ۵۱,۹۹۲ تومان معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن 28/21  میلیون  دلار است. قیمت این ارز  در ۲۴ ساعت اخیر 01/0 % افزایش یافته است.

دلار امریکا در بازار آزاد  امروز 50800 تومان معامله شد.

دلار کانادا در بازار امروز  38300 تومان نرخ گذاری شد.

——————– آب و هوا ——————–

دمای هوا تورنتو امروز  بین 20 تا  27 درجه سانتی گراد است و شاهد اسمانی صاف  هستیم .همچنین فردا دمای هوا بین 19 تا 27 درجه سانتی گراد خواهد بود  و شاهد آسمانی نیمه ابری  خواهیم بود . دمای هوا ونکوور امروز بین 9 تا 20 درجه سانتی گراد است  و شاهد آسمانی صاف    هستیم .همچنین فردا دمای هوا بین 11 تا 21 درجه سانتی گراد خواهد بود و شاهد اسمانی نیمه ابری  خواهیم  بود .   دمای هوای مونترال امروز بین19 تا 34 درجه سانتیگراد است و  شاهد آسمانی نیمه ابری  هستیم .همچنین فردا ،  نیز دمای هوا بین 13 تا 30 درجه سانتیگراد خواهد بود و شاهد آسمانی ابری  خواهیم بود .