زمان مطالعه: 8 دقیقه

Loading

—————— عنوان خبرها ——————–

1- برگزاری اولین قرعه کشی اکسپرس انتری برای جذب کادر درمان

2-  راه اندازی یک سیستم مهاجرتی جدید برای متخصصان

3- کشف بقایای زیر دریایی تایتان توسط کشتی کانادایی

4-  بیانیه آژانس خدمات مرزی کانادا

5-  پذیرش مهاجران جدید نیازمند عرضه بیشتر مسکن است

6- تورنتو آلوده ترین شهر جهان اعلام شد.

7- حمایت جاستین ترودو از شهردار جدید تورنتو

8- افزایش فسا در بخش های سلامت دولتی انتاریو

9- سه مجروح در پی حمله با چاقو در دانشگاه Waterloo

10- اقدام جدید دولت بریتیش کلمبیا برای مهار اجاره بها مسکن

11-  اتحادیه کارگران بنادر بریتیش کلمبیا اخطار اعتصاب صادر کرد

12- متهم تیراندازی به پلیس در نوامبر 2021 بی گناه شناخته شد

13- شهرداران کلان شهرهای استان کبک خواستار ایجاد یک دفتر ثبت اجاره بهاء شدند

14- راه اندازی یک خط تلفن اضطراری برای جلوگیری از خشونت مسلحانه در مونترال

15- اظهار نارضایتی تاجر معروف از انتشار مسائل خصوصی خود در رسانه ها

16- معرفی  سرمربی جدید  تیم ملی بسکتبال مردان کانادا

17-  صعود Carol Zhao به دور بعدی مسابقات مقدماتی ویمبلدون

18-  اجرای گروه موسیقی  Foo Fighters در مونترال

19- بستری شدن  مدونا در بخش مراقبت های ویژه

——————— کانادا ——————–

1- برگزاری نخستین قرعه کشی اکسپرس انتری برای جذب کادر درمان

Sean Fraser، وزیر مهاجرت و پناهندگی کانادا اعلام کرد که اولین قرعه کشی اکسپرس انتری بر اساس سیستم رتبه بندی جدید انجام و برای 500 متقاضی کار در سیستم مراقبتهای بهداشتی دعوتنامه صادر شده است.

وی افزود این نخستین قرعه کشی برگزار شده بر اساس اولویتهای شغلی بوده و هفته آینده نیز برای 1500 متقاضی دیگر دعوتنامه صادر خواهد شد.

از 6 دسته بندی شغلی دارای اولویت، مراقبت های بهداشتی با 35 زیر مجموعه در صدر این رتبه بندی قرار میگیرد.

https://www.cicnews.com/2023/06/express-entry-ircc-to-make-healthcare-announcement-today-0635795.html#gs.1x3btw

2- کانادا در حال راه اندازی یک سیستم مهاجرتی جدید برای متخصصان است.

بر مبنای این سیستم مهاجرتی جدید متخصصان حوزه های علوم ، فناوری ، مهندسی و ریاضیات برای مهاجرت به کانادا در اولویت قرار می گیرند.

اولین قرعه کشی اکسپرس انتری برای متخصصان این حوزه که به اختصار STEM  نامیده می شوند ، 5 جولای برگزار خواهد شد.

بر اساس معیارهای جدید ، این متخصصین دیگر به سوابقی نظیر تحصیل یا تجربه کاری در کانادا نیازی ندارند.

دولت فدرال با راه اندازی این برنامه در تلاش است که با پذیرش متخصصانی  مانند برنامه نویسان، ریاضیدانان و مهندسان برق و الکترونیک، به بخش علم و فناوری کانادا کمک کند.

https://www.ctvnews.ca/canada/international-experts-in-science-tech-engineering-and-math-can-apply-soon-for-express-entry-to-canada-1.6459698

3- کشف بقایای زیر دریایی تایتان

بقایای زیردریایی تایتان روز چهارشنبه، توسط یک کشتی کانادایی به ساحل منطقه Newfoundland بازگردانده شد.

این کشتی که در عملیات جستجوی این زیر دریایی شرکت کرده بود ، موفق به کشف قطعات باقی مانده از تایتان از جمله دماغه آن در نزدیکی بقایای کشتی تایتانیک گردید.

گفتنی است زیر دریایی تایتان 18 ژوئن در سفر خود برای بازدید  از محل لاشه کشتی تایتانیک ، تقریباً چهار کیلومتر زیر سطح دریا منفجر شد و هر پنج مسافر و خدمه آن جان خود را از دست دادند.

https://www.ctvnews.ca/canada/vessel-with-underwater-vehicle-that-searched-for-titan-returns-to-newfoundland-port-1.6459527

4- بیانیه آژانس خدمات مرزی کانادا در آستانه افزایش سفر به آمریکا

با نزدیک شدن به روز کانادا و سالگرد استقلال ایالات متحده، آژانس خدمات مرزی کشور ، CBSA ، بیانیه ای برای تسهیل عبور از مرز صادر کرد.

این بیانیه شامل دستور العمل و رویه های بازرسی مرزی برای جلوگیری از تبادل کالاهای غیر قانونی است.

این آژانس به مسافران توصیه کرد با توجه به مجازات کیفری شدید حمل حشیش در ایالات متحده آن را به همراه نبرند.

CBSA تاکید کرد که شهروندان به هیچ عنوان با سلاح گرم به مرز مراجعه نکنند.

گفتنی است CBSA سال گذشته بیش از 24400 قبضه اسلحه و 41000 کیلوگرم مواد مخدر را کشف و ضبط کرده است.

https://www.ctvnews.ca/canada/planning-to-travel-for-canada-day-or-u-s-independence-day-cbsa-shares-tips-for-a-smoother-trip-1.6458664

5 – پذیرش مهاجران جدید نیازمند عرضه بیشتر مسکن است

دولت فدرال در حال تسریع روند مهاجرت به کانادا است و اقتصاددانان این روند را برای اقتصاد کشور مثبت ارزیابی میکنند اما بر این باورند که افزایش ورود مهاجرین چالشهای جدیدی را نیز به دنبال دارد.

طبق داده های مرکز آمار کانادا ، پذیرش 145000 مهاجر جدید در سه ماهه اول امسال سرعت رشد جمعیت را به 98 درصد رسانده که این سریعترین رشد جمعیت ثبت شده در کشور است.

اقتصاددانان تاکید کردند که این رشد سریع نیازمند عرضه هر چه بیشتر مسکن بوده و ممکن است تلاشهای بانک مرکزی برای کاهش تورم را بی اثر کند.

https://globalnews.ca/news/9798739/canada-immigration-housing-supply/

——————– انتاریو ———————

6- تورنتو آلوده ترین شهر جهان اعلام شد.بر اساس گزارش ردیاب کیفیت هوای سوئیس IQAir، در حال حاضر تورنتو به دلیل دود ناشی از آتش‌سوزی های جنگلی بدترین کیفیت هوا را در جهان دارد.در این گزارش شیکاگو تحت تاثیر دود ناشی از آتش سوزی های جنگلی کانادا به عنوان دومین شهر آلوده جهان معرفی شد.محیط زیست کانادا نیز ضمن بحرانی دانستن شرایط از گسترش دود آتش سوزیها به سایر مناطق استان از جمله تورنتو بزرگ و منطقه Hamilton خبر داد.https://toronto.ctvnews.ca/toronto-air-quality-currently-listed-as-worst-in-the-world-1.6458972

7- حمایت جاستین ترودو از شهردار جدید تورنتونخست وزیر کانادا ضمن ابراز خرسندی از پیروزی  الویا چاو در انتخابات شهرداری تورنتو،  گفت: از موفقیت این نماینده سابق حزب دموکرات ملی در انتخابات روز دوشنبه واقعاً هیجانزده ام.جاستین ترودو  در جمع خبرنگاران با بیان اینکه  اولویا چاو  توانسته به خوبی با نخست وزیر داگ فورد کار کند افزود: همکاری قوی دو حزب محافظه کار و دموکرات برای بزرگترین شهر کانادا یک فرصت استثنایی است.گفتنی است که Olivia Chow نماینده سابق حزب دموکرات ملی در انتخابات روز دوشنبه با کسب حدود 37 درصد آرا به عنوان شهردار جدید تورنتو منصوب شد که مورد توجه رسانه های بین المللی نیز قرار گرفت.

https://toronto.ctvnews.ca/trudeau-says-he-is-really-excited-about-olivia-chow-s-election-win-1.6459961

8- افزایش فساد در Ontario Healthگزارش سالانه کمیسر صداقت آنتریو نشان می دهد که لابی‌گری در Ontario Health، آژانس دولتی مسئول مراقبت های بهداشتی ، افزایش یافته است./در این گزارش آمده است که در این آژانس 276 بار لابی انجام شده که نسبت به سال قبل 50 درصد افزایش داشته است.

https://globalnews.ca/news/9797982/ontario-integrity-commissioner-annual-report-health-lobbying/

9- حمله با چاقو به دانشجویان دانشگاه Waterlooپلیس منطقه Waterloo اعلام کرد ، حمله یک نفر در محوطه دانشگاه به دانشجویان سه زخمی بر جای گذاشته است.این حادثه روز گذشته و در ساعت 3:30 بعد از ظهر رخ داد و فرد مهاجم توسط پلیس بازداشت شده است.پلیس ضمن هشدار به مردم اعلام کرد که حضور خود در این منطقه را افزایش داده است.حساب این دانشگاه نیز با انتشار چند توییت با اشاره به اینکه دانشجویان در امنیت کامل هستند از همکاری کامل خود با نیروهای پلیس خبر داد. پلیس درحال بررسی این حادثه است و هنوز گزارشی از انگیزه مهاجم منتشر نشده است.

https://globalnews.ca/news/9799815/university-of-waterloo-stabbing/

—————— بریتیش کلمبیا  ——————-

10- اقدام جدید دولت بریتیش کلمبیا برای مهار اجاره بها مسکندولت بریتیش کلمبیا با هدف کنترل افزایش روز افزون اجاره بها در این استان یک صندوق 500 میلیون دلاری تاسیس کرد ، این صندوق برای خرید ساختمانهایی با اجاره مناسب به سازمانهای غیرانتفاعی تسهیلات ارائه خواهد کرد.این اقدام همزمان با افزایش قیمت اجاره بها و جایگزینی واحد های مسکونی با condominium، در دستور کار قرار گرفت.گفتنی است در سالهای اخیر دسترسی مردم به بیش از 97000 واحد با اجاره ماهانه کمتر از 1000 دلار از بین رفته است.

https://globalnews.ca/news/9799364/bc-rental-protection-fund-opens/

11-  اتحادیه کارگران بنادر بریتیش کلمبیا اخطار اعتصاب صادر کرداین اتحادیه اعلام کرد که اعضای آن در صورت عدم رسیدگی به خواسته هایشان از روز شنبه اعتصاب خواهند کرد.در صورت انجام این اعتصاب بیش از 7000 نیروی کار در بخش بارگیری بنادر در 30 بندر این استاندست از کار خواهند کشید.در همین راستا اتحادیه بین المللی Longshore and Warehouse نیز  اعلام کرد که اعضای آن با 99.24 درصد رای مثبت با اعتصاب در اوایل ماه جاری موافقت کردند.گفتنی است این انجمن نماینده 49 کارفرمای بخش خصوصی در سراسر بریتیش کلمبیا است و حمل تولیدات صنایع در بخش های مختلف این استان را برعهده دارد.

https://www.cbc.ca/news/canada/british-columbia/b-c-port-union-issues-72-hour-strike-notice-affecting-more-than-7-000-workers-1.6891347

12- متهم تیراندازی به پلیس در نوامبر 2021 بی گناه شناخته شد.Paul Nicolas که برای تیر اندازی به یگان پلیس سواره نظام سلطنتی کانادا و تلاش برای کشتن یک افسر پلیس متهم شده بود ، بی گناه شناخته شد.اما دادگاه عالی او را در رابطه با چندین اتهام از جمله ، بی احتیاطی در حمل سلاح گرم ، همراه  داشتن سلاح برای اهداف خطرناک و شرارت نسبت به اموال عمومی مجرم شناخت. تاریخ صدور حکم او ماه جولای تعیین شده است.

https://www.cbc.ca/news/canada/british-columbia/vanderhoof-rcmp-detachment-shooting-not-guilty-attempted-murder-1.6891424

—————- مونترال (کبک) ——————–

13- شهرداران کلان شهرهای استان کبک خواستار ایجاد یک دفتر ثبت اجاره بهاء شدند.

چهارده شهردار در این استان از دولت خواستند تا با ایجاد دفتری تمامی قراردادهای اجاره بها را بصورت سرتاسری و اجباری ثبت کند.

این اقدام برای کاهش فشار بر مستاجران انجام پذیرفته است ، انها با اشاره به تاثیر  بحران مسکن ، ثبت اجباری اجاره بها را در کنترل قیمت اجاره بها موثر دانستند.

در صورت اجرای این طرح ،  مشتریان با اطلاع از قیمت قبلی واحد ، امکان مقایسه و پرداخت عادلانه ترین اجاره بهاء را خواهند داشت

https://montreal.ctvnews.ca/mayors-of-major-quebec-cities-call-for-a-rent-registry-1.6459379

14- راه اندازی یک خط تلفن اضطراری برای جلوگیری از خشونت مسلحانه در مونترال

مسئولین شهر مونترال با اعلام این مطلب اعلام کردند که هدف اصلی راه اندازی این خط جلوگیری از خشونت با اسلحه در میان خانواده های این کلان شهر است.

این خط تلفن RENFORT نامگذاری شده و تماس با آن رایگان و به صورت کاملا محرمانه خواهد بود.

این تلفن با شماره (6363-653-514) در روزهای هفته از ساعت 8 تا 22 و در تعطیلات آخر هفته از ساعت

13 تا 17 در دسترس همگان خواهد بود.

مشاوران این مرکز به هفت زبان مختلف آماده پاسخگویی به مشکلات شهروندان هستند.

https://montreal.ctvnews.ca/montreal-launches-renfort-hotline-to-prevent-gun-violence-1.6459853

15- اظهار نارضایتی تاجر معروف از انتشار مسائل خصوصی خود در رسانه ها

Vincenzo Guzzo تاجر سرشناس کبکی که توسط رسانه ها به آزار و اذیت همسرش متهم شده است ،  طی ارسال یک بیانیه کتبی به رسانه ها این اتهامات را قویا رد کرد و گفت ، مشکلات کنونی بین من ، همسرم و وکلای ماست و یک مساله کاملا خصوصی و خانوادگی است.

او تاکید کرد که روند طلاقش در حال انجام است  و هیچ اطلاعات بیشتری در مورد آن منتشر نخواهد کرد.

https://globalnews.ca/news/9796187/quebec-guzzo-harassment-charges/

——————- اخبار ورزشی ——————-

16- انتخاب سر مربی جدید تیم ملی بسکتبال مردان کانادا

فدراسیون  بسکتبال کشور روز گذشته اعلام کرد، Jordi Fernandez  ، دستیار مربی تیم

Sacramento Kings ،  را به عنوان سرمربی جدید تیم ملی بسکتبال مردان کانادا منصوب کرده است.

او امسال اولین فصل خود را با تیم Sacramento Kings به پایان رسانده و تاثیر به سزایی در موفقیتهای این تیم داشته است.

گفتنی است او در شش فصل قبل به عنوان کمک مربی در تیم Denver Nuggets  حضور داشته است.

https://globalnews.ca/news/9798650/jordi-fernandez-replaces-nick-nurse-canadian-mens-basketball/

17- Carol Zhao به دور سوم مرحله مقدماتی مسابقات تنیس ویمبلدون صعود کرد.

این بازیکن تنیس کانادایی با پیروزی مقابل حریف هلندی خود به دور بعد این مسابقات صعود کرد و در مرحله دوم به دیدار Arantxa Rus هلندی خواهد رفت.

گفتنی است او در این بازی 67 درصد از امتیازهای موجود را به دست آورد.

https://www.ctvnews.ca/sports/canada-s-zhao-advances-to-third-round-of-wimbledon-qualifying-with-win-over-rus-1.6460395

—————– اخبار فرهنگی ——————-

18-اجرای گروه موسیقی  Foo Fighters در مونترال

کنسرت این گروه موسیقی  10 جولای در سالن 4000 نفره  Lasalle Boulevard برگزار میشود

فروش بلیت های این رویداد از ساعت 10 صبح امروز آغاز شده است.

https://montreal.ctvnews.ca/foo-fighters-announce-surprise-small-scale-montreal-show-in-july-1.6459721

19-  مدونا در ای سی یو بستری شد

این خواننده 64 ساله به دنبال ابتلا به  یک عفونت باکتریایی جدی در بخش مراقبت های ویژه بستری شد و

خوشبختانه پس از گذشت چند روز ، پزشکان از بهبود شرایط وی خبر دادند.

مدیر برنامه های مدونا با اشاره به تعویق افتادن اجرای تور آینده او گفت ، به زودی جزئیات بیشتری درباره تاریخ برگزاری اجراها منتشر خواهد شد

https://globalnews.ca/news/9799752/madonna-hospital-icu-bacterial-infection-tour-postponed/

—————– بیت کوین –تتر – دلار —————-

هر واحد از بیت کوین در 24 ساعت گذشته به طور متوسط با قیمت 30,241 دلار ، معادل ۱,۵۱۷,۸۱۷,۴۸۴ تومان معامله شد و حجم مبادلات آن 87/33 میلیون دلار برآورد گردیده است.  میانگین قیمت این ارز در ۲۴ ساعت اخیر 58/1 – % کاهش  یافته است.

هر واحد از اتریوم در 24 ساعت گذشته به طور متوسط با قیمت ۱,۸47  دلار، معادل  ۹۲,76۷,۵۲۸ تومان معامله شد و حجم مبادلات روزانه آن 13/3 میلیون دلار برآورد گردیده است..   میانگین قیمت  این ارز در ۲۴ ساعت اخیر 76/2 -% کاهش یافته است.

هر واحد از تتر در 24 ساعت گذشته به طور متوسط با قیمت 99/0  دلار،   معادل ۵0,1۵۶ تومان معامله شد و حجم مبادلات روزانه آن 68/46 میلیون  دلار برآورد گردیده است. میانگین قیمت این ارز  در ۲۴ ساعت اخیر 03/0 -% کاهش یافته است.

آخرین قیمت دلار امریکا در بازار آزاد 49550 اعلام شد.

آخرین نرخ دلار کانادا در بازار آزاد  37250 تومان اعلام شده است.

——————– آب و هوا ——————–

دمای هوا تورنتو امروز  بین 18 تا  24 درجه سانتی گراد است و شاهد آسمانی صاف  می باشیم .همچنین فردا دمای هوا بین 14تا 25 درجه سانتی گراد خواهد بود  و شاهد بارش باران   خواهیم بود . دمای هوا ونکوور امروز 14 تا 24 درجه سانتی گراد است  و شاهد آسمانی نیمه ابری  می باشیمهمچنین فردا دمای هوا بین 13 تا 25 درجه سانتی گراد خواهد بود و شاهد آسمانی نیمه ابری  خواهیم  بود  دمای هوای مونترال امروز بین18 تا 26 درجه سانتیگراد و  شاهد بارش باران   می باشیم.همچنین فردا ،  نیز دمای هوا بین 20 تا 29 درجه سانتیگراد خواهد بود و شاهد آسمانی ابری  خواهیم بود.