زمان مطالعه: 7 دقیقه

Loading

محتوا پنهان

کانادا

1- افزایش مبتلایان به بیماری mpox در کانادا

سازمان بهداشت جهانی در گزارشی نسبت به شیوع بیماری mbox یا آبله میمونی در اغلب کشورها هشدار داد و اعلام کرد که از اول ژانویه 2022 تا 9 اوت 2023 در مجموع 89308 نفر در جهان به این بیماری مبتلا شده‌اند. بر اساس آمارهای این سازمان، کانادا با  1496 مورد ابتلا به این بیماری در میان ده کشور با بیشترین تعداد مبتلایان قرار دارد. کارشناسان سازمان بهداشت جهانی درباره نحوه ابتلا به این بیماری اعلام کردند که مهمترین راه انتقال گزارش شده این بیماری، تماس پوستی و مخاطی حین رابطه جنسی بوده و 82.1 درصد مبتلایان از این طریق آلوده شده‌اند.

www.ctvnews.ca

2- افزایش بی سابقه قیمت سوخت در کانادا

بر اساس داده‌های انجمن اتومبیل کانادا میانگین قیمت سوخت از هفته گذشته به سرعت افزایش یافته و از 163 به 169 سنت بر لیتر رسیده است. بر اساس این داده ها بریتیش کلمبیا در میان استانهای کشور بیشترین قیمت بنزین را دارد و پس از آن نوا اسکوشیا و جزیره پرنس ادوارد قرار دارند و کمترین قیمت بنزین نیز متعلق به آلبرتا است. گفتنی است این افزایش قیمت بنزین تاثیر مستقیمی بر نرخ تورم کشور گذاشته به طوری که در طی یکماه از 2.8 به 3.3 درصد افزایش یافته است.

https://www.ctvnews.ca

3- ثبات قیمت مسکن و موانع جدید مشتریان برای خرید

با وجود اینکه چندین ماه است که قیمت خانه در کشور ثابت مانده اما خریداران به علت افزایش هزینه ها، قادر به تهیه مسکن جدید به خصوص در 10 شهر بزرگ کانادا نیستند. افزایش نرخ وام مسکن و نرخ تورم بالای ماههای اخیر کشور با افزایش هزینه‌های زندگی خانوارهای کانادایی مانع آنها برای خرید خانه شده است. به عنوان مثال یک خانواده تورنتویی برای پوشش هزینه های زندگی روزانه و بازپرداخت وام مسکن حداقل باید سالانه 235250 دلار درآمد داشته باشد که این رقم در ونکوور به 244620 دلار میرسد که این رقمها برای خانوارهای سطح متوسط جامعه بسیار بالاست.

toronto.ctvnews.ca

4- جریمه سنگین شرکت برق Nova Scotia

این شرکت به دلیل عدم دستیابی به اهداف عملکردی تعیین شده‌اش در سال 2022، توسط رگولاتور استانی 750000 دلار جریمه شد. هیئت بازبینی و خدمات Nova Scotia روز گذشته با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که شرکت برق خصوصی Nova Scotia Power  نتوانسته به پنج مورد از 14 هدف تعیین شده‌اش در سال گذشته برسد. هیئت مدیره شرکت برق Nova Scotia در این باره گفت که اگرچه ما سرمایه‌گذاری زیادی در زیرساخت‌های انتقال و توزیع خود به خصوص برای مقابله با طوفانهای شدید کرده ایم، اما نتوانسته ایم به استانداردهای تعیین شده سال 2016 برسیم و هر سال در رسیدن به این استانداردها ناکام مانده‌ایم.

globalnews.ca

5-  مرگ مشکوک یک دختر 18 ماهه در ادمونتون

روز سه شنبه به دنبال تماس با اورژانس این شهر، امدادگران به خانه ای در محدوده تقاطع خیابانهای 130 و 105 اعزام شده و با جنازه این کودک معصوم مواجه شدند و بلافاصله پلیس را در جریان قرار دادند. بازرسان پلیس پس از صحبت با خانواده و بررسی شرایط، مرگ این نوزاد را مشکوک اعلام کرده و پرونده او در اختیار واحد قتل قرار گرفت. پلیس ادمونتون در آخرین اطلاعیه خود اعلام کرد که صبح روز گذشته بر روی جنازه کالبد شکافی صورت گرفته و از تمامی شهروندان خواست در صورتی که اطلاعی در مورد این حادثه دارند فورا با پلیس تماس بگیرند.

edmonton.ctvnews.ca

انتاریو 

6- درخواست تحقیقات گسترده در مورد موضوع کمربند سبز آنتریو

حزب NDP انتاریو روز سه‌شنبه نامه جدیدی به کمیسیونر صداقت این استان ارسال کرد و از او خواست که تحقیقات خود در مورد موضوع کمربند سبز را گسترش داده و حتی تلفن همراه شخصی نخست وزیر داگ فورد را بررسی نماید. در این نامه تاکید شده که باید نحوه ارتباط فورد با اعضای دولت، توسعه دهندگان و سهامداران خارجی که به دنبال تجارت با دولت آنتریو هستند مشخص شود. همچنین این حزب در نامه اش از کمیسر خواست که مشخص کند آیا نخست وزیر داگ فورد از تلفن همراه شخصی‌اش برای انجام تجارت دولتی استفاده کرده یا نه.

globalnews.ca

7- چهلمین قتل تورنتو در سال 2023 به ثبت رسید

روز سه شنبه ساعت 10:50 شب به دنبال گزارش یک تصادف، نیروهای پلیس و اورژانس به تقاطع خیابان Sherbourne و Queen  شرقی اعزام شدند و مشخص شد خودرویی یک عابر پیاده را زیر گرفته و از محل متواری شده و مصدوم در دم جان باخته است. پلیس تورنتو اعلام کرده که تحقیقات خود در رابطه با قتل این مرد را آغاز کرده و به دنبال دستگیری راننده قاتل فراری است. جزییات بیشتری از این حادثه منتشر نشده است.

globalnews.ca

8- آتش سوزی در پایانه اتوبوسهای دورهام

این آتش سوزی ساعت 2:20 بامداد روز گذشته اتفاق افتاتد و به دنبال آ« چندین سرویس خطوط اتوبوس منطقه دورهام لغو گردید. مقامات آتش نشانی اعلام کردند که آتش به سرعت مهار شد و خوشبختانه کارکنان این پایانه در زمان آتش سوزی در ساختمان بوده اند و همگی در سلامت کامل به سر می برند.

globalnews.ca

9- باند بزرگ سرقت خودرو در منطقه یورک متلاشی شد

روز گذشته پلیس اعلام کرد 3 نفر اعضای اصلی این باند را دستگیر کرده و 31 دستگاه خودرو به ارزش تقریبی 3 میلیون دلار و 30000 دلار پول نقد را کشف و ضبط کرده است. پلیس تاکید کرد هر سه عضو این باند ساکن ریچموند بوده و به زودی با 83 عنوان اتهامی در دادگاه حاضر خواهند شد.

toronto.ctvnews.ca

بریتیش کلمبیا 

10- گسترش آتش سوزیها در بریتیش کلمبیا

دو آتش سوزی منطقه Okanagan جنوبی شامگاه سه شنبه به هم رسیده با یکدیگر ادغام شدند و ابر سنگینی از دود کل این ناحیه را در بر گرفت افسر اطلاعات آتش‌سوزی این استان روز چهارشنبه گفت که افزایش باد منجر به “رشد سریع و شدید” دو آتش‌سوزی و ادغام آنها شد و در حال حاضر وسعت 10000 هکتار را در بر گرفته است. گفتی است تمامی نیروها برای  اطفای حریق روی جناح شمالی آتش متمرکز شده‌اند تا مسیر آن را به سمت منطق مسکونی مسدود کند.

globalnews.ca

11- یک ایرانی الاصل به سوء قصد متهم شد

خودرو سیاوش احمدی 39 ساله و  ساکن غرب ونکوور ماه ژوئن گذشته به دلیل رانندگی خطرناک در بزرگراه یک و خیابان 15 توسط پلیس متوقف شد اما او لحظاتی بعد با استفاده از موقعیت به سوی پلیس تیر اندازی کرد که طی آن خودش به سختی مجروح و به بیمارستان منتقل گردید. اکنون حال وی رو بهبود یافته و هفته آینده در 24 آگوست با 9 عنوان اتهامی از جمعه اقدام به قتل، شکستن و آسیب به اموال دولتی، اخلال در رانندگی و چندین جرم در رابطه با سلاح گرم در دادگاه حاضر خواهد شد و ما از هفته آینده روند دادرسی و جزئیات بیشتری از این پرونده را به اطلاع شما خواهیم رساند

globalnews.ca

12- کشف جسد یکی از اعضای Kwikwetlem First Nation

روز سه شنبه جسد Stephanie Patterson یکی از اعضای این شورای منتخب که هفته گذشته ناپدید شده بود در منطقه روستایی Mission توسط یکی از اهالی کشف شد. مقامات پلیس اعلام کردند که که یک مرد در ارتباط با این قتل دستگیر شده اما نام مظنون تا تایید اتهامات اعلام نخواهد شد.

bc.ctvnews.ca

مونترال (کبک) 

13- بازدهی مثبت صندوق بازنشستگی کبک

این صندوق با میانگین بازدهی 4.2 درصد یکی از بهترین صندوقهای بازنشستگی کشور است و بازده آن از شاخص معیار استاندارد نیز پیشی گرفته است. گفتنی است بازده این صندوق برای هشت سپرده گذار بزرگ آن در شش ماه گذشته بین 3.8 تا 5.2 درصد بوده است.

montreal.ctvnews.ca

14- به دنبال سقوط یک هواپیمای سبک دو نفر ناپدید شدند

سخنگوی پلیس کبک در این باره گفت که این هواپیما ساعت 8 شب در جنوب غربی شهر کبک درون رودخانه st.lawrence سقوط کرده و دو سرنشین آن که دو مرد 55 و 57 ساله بودند مفقود شده‌اند. این سخنگو افزود هم اکنون پلیس، آتش نشانی، اعضای گارد ساحلی با پشتیبانی هوایی ارتش و غواصان در حال جستجوی این دو نفر هستند ولی هنوز نشانه‌ای از آنها یافت نشده است.

montreal.ctvnews.ca

15- حمله با اسپری فلفل 17 نفر را راهی بیمارستان کرد

سخنگوی پلیس استان کبک اعلام کرد که چند نفر وارد کافه‌تریای کمپ Hérouxville در شمال شرقی کبک شده و با اسپری فلفل به مردی حمله کردند. به دنبال این حمله اسپری ها باعث سوزش چشم و تنگی نفس دیگر افراد حاضر در کافه تریا شده و 17 نفر از آنها به بیمارستان انتقال یافتند. خوشبختانه حال همه قربانیان مساعد است و هر 5 متهم دستگیر شده اند.

globalnews.ca

اخبار ورزشی

16- مصدومیت دروازه بان تیم فوتبال Toronto FC

sean-johnson دروازه بان اصلی این تیم روز سه شنبه حین تمرین مصدوم شد و بین 4 تا 6 هفته از میادین دور خواهد بود. تیم Toronto FC با انتشار بیانیه‌ای این خبر را به طرفدارانش اعلام کرد ولی از ارائه جزئیات بیشتر در مورد نحوه و ناحیه مصدومیت این دروازه بان خودداری کرد و تنها اعلام کرد که او احتمالا نیاز به عمل جراحی خواهد داشت. این ملی پوش آمریکایی 34 ساله در فصل گذشته خوش درخشید و ستاره تمام عیار تیم خود بود و مصدومیتش برای هم تیمیها و طرفدارانش بسیار شوکه کننده بود.

toronto.ctvnews.ca

17- Denis Shapovalov از مسابقات آزاد آمریکا انصراف داد

این ستاره تنیس 24 ساله روز گذشته با اشتراک گذاری پستهایی در شبکه های اجتماعی گفت: من تمام تلاشم را برای کسب سلامتی و شرکت در این دوره مسابقات انجام دادم، اما زانویم برای بهبودی به زمان بیشتری نیاز داد. گفتنی است او مسابقات امسال تنیس آزاد تورنتور را نیز به علت مصدومیت از دست داد.

www.ctvnews.ca

اخبار فرهنگی

18- شکستن یک رکورد جدید توسط فیلم باربی

این فیلم از زمان اکران خود در 21 جولای رکوردهای متعددی را در باکس آفیس شکسته و اکنون با ثبت رکوردی جدید به عنوان “پردرآمدترین فیلم کمپانی برادران وارنر در اکران داخلی” دست یافته است. این عنوان قبلا با فروش 536 میلیون دلار در اختیار فیلم بتمن، شوالیه تاریکی ساخته کریستوفر نولان بود ولی باربی با فروش 537.4 میلیون دلاری توانست این رکورد را به نام خود ثبت کند.

www.ctvnews.ca

19- بازی های نت فلیکس در کانادا در دسترس قرار میگیرند

معاون بازیهای این شرکت با انتشار پستی وبلاگی اعلام کرد که آنها به طور آزمایشی به بعضی کانادایی‌ها اجازه دسترسی به بازیهایشان را داده و این افراد به زودی می‌توانند روی تلویزیونهای هوشمند و رایانه هایشان این بازیها را اجرا کنند. معاون بازیهای شرکت در ادامه گفت: در محله اول به طور آزمایشی دو بازی ماجراجویی Oxenfree و Molehew’s Mining Adventure. در دسترس خواهد بود.

www.ctvnews.ca

بیت کوین –تتر – دلار 

هر واحد از بیت کوین در 24 ساعت گذشته به طور متوسط با قیمت 29126 دلار ، معادل  ۱,۴۴۶,۱۱۴,۸۲۴ تومان معامله شد و حجم مبادلات آن 69/7 میلیون دلار برآورد گردیده است. میانگین قیمت این ارز در ۲۴ ساعت اخیر 64/0 -% کاهش یافته است.

هر واحد از اتریوم در 24 ساعت گذشته به طور متوسط با قیمت 1822 دلار، معادل ۹۰,۴۳۰,۲۹۱ تومان معامله شد و حجم مبادلات روزانه آن 8/6 میلیون دلار برآورد گردیده است. میانگین قیمت این ارز در ۲۴ ساعت اخیر 86/-0 % کاهش یافته است.

هر واحد از تتر در 24 ساعت گذشته به طور متوسط با قیمت 99/0 دلار، معادل ۴۹,۵۷۲ تومان معامله شد و حجم مبادلات روزانه آن 36/17 میلیون دلار برآورد گردیده است. میانگین قیمت این ارز  در ۲۴ ساعت اخیر 02/0 % افزایش یافته است.

آخرین قیمت دلار امریکا در بازار آزاد 49050 اعلام شد.

آخرین نرخ دلار کانادا در بازار آزاد 36300 تومان اعلام شده است.

 آب و هوا 

دمای هوا تورنتو امروز بین 17تا  26 درجه سانتی گراد است و شاهد آسمانی صاف هستیم. همچنین فردا دمای هوا بین 15تا 20 درجه سانتی گراد خواهد بود و شاهد بارش باران خواهیم بود.

دمای هوا ونکوور امروز 14 بین تا 27 درجه سانتی گراد است و شاهد آسمانی صاف هستیم همچنین فردا دمای هوا بین 13 تا 22 درجه سانتی گراد خواهد بود و شاهد آسمانی نیمه ابری خواهیم بود.

دمای هوای مونترال امروز بین 20 تا 28 درجه سانتیگراد است و شاهد بارش باران و رعد وبرق هستیم همچنین فردا، نیز دمای هوا بین 16 تا 22 درجه سانتیگراد خواهد بود و شاهد بارش باران و رعد و برق خواهیم بود.

لطفا با ارسال نظرات و پیشنهادات  خود ما را در در بهبود و ارتقاء سطح بخش خبری شبکه یاری کنید.راه ارتباطی ما و شما:

tfn.news@gmail.com