زمان مطالعه: 8 دقیقه

Loading

محتوا پنهان

کانادا 

1- قرعه کشی جدید اکسپرس انتری برای فرانسوی زبان‌ها

اداره مهاجرت ، پناهندگی و شهروندی کانادا آخرین قرعه کشی اکسپرس انتری را بر اساس دسته‌بندی مشاغل و فقط میان متقاضیان فرانسوی زبان با حداقل امتیاز CRS 435 برگزار کرد. در این قرعه کشی که در دوم آگوست انجام شد برای 800 متقاضی دعوتنامه صادر گردید.

www.cicnews.com

2- جدایی نخست وزیر جاستین ترودو و همسرش

نخست وزیر روز گذشته با انتشار پیامی کوتاه گفت: من و سوفی پس از گفتگوهای بسیار تصمیم به جدایی گرفتیم، کمی بعد همسرش نیز با انتشار پستی در اینستاگرام این خبر را تایید کرد. جاستین ترودو 51 ساله و همسرش Trudeaui Sophie Grégoire 48 ساله، 18 سال است که ازدواج کرده‌اند و حاصل این ازدواج 2 فرزند پسر و یک دختر است. گفتنی است از زمانی که ترودو در سال 2015 به قدرت رسید همسرش تا حد زیادی از کانون توجهات دوری کرده و تنها در برخی کمپین‌های تبلیغاتی حضور پیدا میکرد.

globalnews.ca

3- کشف جسد آخرین گمشده سیل نوا اسکوشیا

روز گذشته جسدی در امتداد ساحل Advocate Harbour توسط مردی که سگش را برای گردش بیرون برده بده کشف شد. پلیس پس از بررسی شواهد اولیه اعلام کرد که این جسد به احتمال زیاد جسد نوجوانی است که دو هفته پیش در سیل نوا اسکوشیا مفقود شده و آن را برای شناسایی به پزشکی قانونی منتقل کرده است. گفتنیست، مکان کشف جسد از محل گم شدن این نوجوان 75 کیلومتر فاصله دارد.

atlantic.ctvnews.ca

4- تردد چند میلیون وسیله نقلیه نا ایمن در کشور

دولت فدرال اعلام کرد با وجود فراخوان‌های زیادی برای رفع مشکلات ایمنی خودرو‌ها داده اما هنوز 6.6 میلیون وسیله نقلیه نا ایمن در بزرگراهها و خیابانهای کشور وجود دارند. سازمان حمل و نقل کانادا نیز در این باره گزارش داد که طبق برآوردهای انجام شده، از هر پنج خودروی ثبت شده در کشور تا سال 2019 یک مورد دارای نقص فنی خطرناک بوده است. در این گزارش تاکید شد که مشکلات ایمنی رفع نشده می تواند منجر به آسیب ، جراحت یا حتی مرگ سرنشینان به خصوص کودکان و معلولین شود.

www.ctvnews.c

5- تصادف شدید در اتاوا دو کشته بر جای گذاشت

پلیس اتاوا اعلام کرد ساعت 12:25 دقیقه بامداد روز گذشته، دو خودرو در تقاطع بلوار St. Laurent و جاده مونترال به شدت با هم برخورد کردند که راننده و سرنشین یک خودرو که دو مرد 41 و 44 ساله بودند در دم جان باخته و راننده خودروی دیگر که یک زن 30 ساله بود با حالتی وخیم به بیمارستان انتقال یافته است. پلیس پس از بررسی علت این حادثه را سرعت زیاد و مصرف الکل اعلام کرد.

ottawa.ctvnews.ca

انتاریو

6- تغییر قیمت کارت PRESTO از هفته آینده

آژانس حمل و نقل Metrolinx روز گذشته اعلام کرد که هزینه کارت PRESTO از 6 دلار به 4 دلار کاهش خواهد یافت. این تغییر ماه ها پس از آن صورت می‌گیرد که وزارت حمل و نقل اعلام کرد مسافران به جای استفاده از دستگاه PRESTO می‌توانند از کارت‌های نقدی و اعتباری برای پرداخت کرایه در اکثر آژانس های حمل و نقل در انتاریو استفاده کنند. گفتنی است کارت PRESTO را می‌توان برای پرداخت کرایه در 11 سرویس حمل و نقل مختلف در انتاریو، از جمله TTC، GO Transit و UP Express استفاده کرد.

toronto.ctvnews.ca

7- اختلاف بر سر کسری بودجه دولت آنتریو

افسر پاسخگویی مالی انتاریو FAO، پس از  بررسی هزینه‌های این استان در طول سال مالی 2022-2023 گزارش خود در مورد کسری بودجه آنتریو منتشر کرد. در این گزارش آمده است که مبلغ 7.2 میلیارد دلاری که دولت آن را به عنوان پس از انداز خالص ذخیره کرده است می‌تواند برای کاهش کسری بودجه و پرداخت بدهی‌های انتاریو استفاده شود. دولت آنتریو به این گزارش واکنش نشان داد و سخنگوی رئیس هیئت خزانه داری نتایج این گزارش را رد کرد و مدعی شد که این ارقام نمایانگر هزینه‌های واقعی دولت نیست. این سخنگوی تاکید کرد ، طبق پیش بینی‌ها کسری  بودجه انتاریو برای سال 2022-23 معادل  2.2 میلیارد دلار است و دولت تا سال 2024-2025 می‌تواند این کسری را جبران کند.

globalnews.ca

8- آتش سوزی منجر به قطع برق هزاران مشترک شد

آتش سوزی بزرگی که در یک محله مسکونی در حال ساخت در شهر Burlington اتفاق افتاد باعث آسیب به زیرساختهای منطقه و قطع برق بیش از 5000 مشترک شد. بنا بر گزارش پلیس این آتش سوزی در ساعت 4:30 صبح روز گذشته در خیابان Dundas منطقه Appleby Line اتفاق افتاده و خوشبختانه با وجود وسعت زیاد و مسکونی بودن منطقه به کسی آسیب وارد نشده است.

toronto.ctvnews.ca

9- زخمی شدن دو نوجوان در تیراندازی در شهر Hamilton

صبح روز گذشته پلیس پس از دریافت گزارشی مبنی بر تیر اندازی در منطقه Limeridge Road West این شهر به محل اعزام شد و در آنجا با نوجوانی 15 ساله مواجه شد که به شدت زخمی شده بود که افسران بلافاصله او را به بیمارستان منتقل کردند که حال او پایدار گزارش شده است. نیروهای پلیس با بررسی صحنه متوجه شدند که نوجوان 16 ساله دیگری در این حادثه زخمی شده ولی قبل رسیدن پلیس از آنجا فرار کرده است، پلیس این نوجوان که زخمهای سطحی برداشته بود یافته و به بیمارستان منتقل کرد که پس از درمان سرپایی از بیمارستان مرخص شد. پلیس با بررسی شواهد شایعات مربوط به تصادفی بودن این حادثه را رد کرده و اعلام کرد این تیراندازی کاملا عمدی بوده و به دنبال عاملان این تیر اندازی است.

toronto.ctvnews.ca

بریتیش کلمبیا

10- دسترسی کمتر بریتیش کلمبیایی‌ها به پزشک خانواده

روز گذشته موسسه اطلاعات بهداشتی کانادا آمار دسترسی شهروندان کانادا به پزشک خانواده را اعلام کرد که در آن بریتیش کلمبیا با دسترسی 83 درصد جمعیت، بعد از آلبرتا و آنتریو قرار گرفته است. با این وجود در همین گزارش تاکید شد که تعداد جراحی های لغو شده در این استان 7 درصد کمتر از دیگر استانهای کشور بوده است. مقامات بهداشتی بریتیش کلمبیا در واکنش به این گزارش اعلام کردند که این استان در حال به روز رسانی سیستم مراقبتهای بهداشتی خود و رفع نواقص آن است.

bc.ctvnews.ca

11- افزایش قیمت مسکن در ونکوور

هیئت املاک و مستغلات ونکوور بزرگ اعلام کرد، قیمت مسکن در ماه جولای نسبت به ماه ژوئن افزایش یافته است. این هیئت تاکید کرد که میانگین قیمت  در جولای کمی بیش از 1.2 میلیون دلار بوده که 0.6 درصد نسبت به ماه قبل و 0.5 درصد در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل افزایش داشته است. تعداد فروش خانه نیز با رشد 28.9 درصدی به 2455 واحد رسیده است با این وجود این آمار 15.6 درصد از میانگین فصلی ده سال گذشته کمتر بوده است.

bc.ctvnews.ca

12- آگوست پر چالش‌ ترین ماه برای بریتیش کلمبیا

از ماه آگوست امسال به عنوان یک پر چالش‌ترین ماه‌های تاریخ این استان در زمینه مهار آتش سوزی‌های جنگلی و مقابله با خشکسالی یاد می شود. Bowinn Ma وزیر مدیریت اضطراری و آمادگی آب و هوای این استان روز گذشته وضعیت این استان را بحرانی اعلام کرد و گفت: از اول آپریل تاکنون 1176 آتش سوزی جنگلی در این استان رخ داده و در مجموع 1.5 میلیون هکتار از اراضی جنگلی این استان در آتش سوخته است. ما با چالش تامین آب نیز مواجه هستیم و 23 حوزه آبی از 38 منبع این استان با کاهش شدید ذخایر مواجه شده اند.

globalnews.ca

مونترال (کبک)

13- ممنوعیت فروش محصولات vaping طعم‌ دار در کبک

طبق مقررات جدیدی که توسط وزارت بهداشت این استان اعلام شد این ممنوعین از 31 اکتبر اعمال خواهد شد و حداکثر غلظت نیکوتین در محصولات vaping نیز محدود خواهد شد. بر همین اساس تولید‌کنندگان این محصولات ملزم به ثبت اطلاعات خاصی که توسط وزارت بهداشت اعلام خواهد شد در بسته بندی این محصولات خواهند بود. وزارت بهداشت هدف دولت از این اقدام را نظارت و کنترل بر تولید این محصولات به منظور کاهش جذابیت مصرف آنها برای جوانان اعلام کرد.

montreal.ctvnews.ca

14- اشتباه سیستم خودران قطارهای REM  مونترال

زوجی که حوالی نیمه شب گذشته در مسیر برگشت به منزلشان در ایستگاه Du Quartier سوار این قطارها شده بودند با تغییر مسیر اشتباه سیستم خودران قطار وارد گاراژ قطارها در Brossard شده و در آنجا گیر افتادند. این دومین اتفاق در اولین روز راه اندازی رسمی این قطارها بود. گفتنی است در اولین روز رسمی کاری این قطارها ، سیستم به مدت یک ساعت و پانزده دقیقه از کار افتاد.

montreal.ctvnews.ca

15- استفاده از هوش مصنوعی برای کلاهبرداری

روز گذشته مادر بزرگ 73 ساله‌ای تماسی از سوی اداره پلیس دریافت کرد که در آن افسران به او گفتند که نوه اش را به اتهام حمل مواد مخدر دستگیر کرده‌اند، سپس پلیس تلفن را به نوه اش داد و او از مادر بزرگش خواست که برای آزادی او 10 هزار دلار وثیقه تهیه کرده و به محلی تحویل دهد. مادر بزرگ سراسیمه این مبلغ را از منزل برداشته ولی خوشبختانه قبل از حرکت به طور تصادفی دخترش با او تماس گرفته و گفت که فرزندش در خانه بوده و خبر دستگیری او دروغ است. افسران پلیس پس از بررسی شواهد و اظهارات این مادر بزرگ اعلام کردند که سارقان احتمالا با استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی صدای پلیس و نوه اش را بازسازی و برای اون پخش کرده اند.

montreal.ctvnews.ca

اخبار ورزشی 

16- قهرمانی Tess Routliffe در مسابقات پارا شنای قهرمانی جهان

این شناگر 24 کانادایی در مسابقات پارا شنای قهرمانی جهان در ماده 100 متر قورباغه به مدال طلا دست یافت و از عنوان قهرمانی سال گذشته خود در این مسابقات دفاع کرد. این شناگر زمان یک دقیقه و 31 ثانیه 91 صدم ثانیه را در این مسابقات ثبت نمود.

www.ctvnews.ca

17- تیم ملی فوتبال زنان آفریقای جنوبی در جام جهانی شگفتی ساز شد

این تیم که در رده پنجاه و چهارم جهان جای دارد روز گذشته در آخرین دیدار خود در مرحله مقدماتی این مسابقات با نتیجه 3 بر 2 از سد ایتالیای مدعی قهرمانی گذشت و به مرحله بعدی این جام صعود کرد و ایتالیا ناباورانه در مرحله مقدماتی حذف و با جام جهانی خداحافظی کرد. گفتنی است تیم ملی زنان ایتالیا با ستارگان فراوانش در رده شانزدهم جهان قرار دارد.

www.ctvnews.ca

اخبار فرهنگی

18- شکایت Leah Remini از کلیسا

این بازیگر اعلام کرد که از کلیسای فرقه Scientology و رهبر آن David Miscavige به دلیل آزار و اذیت، و فعالیت‌های غیرقانونی دیگر شکایت کرده است. او که خود سابقا عضو این کلیسا بوده اکنون به منتقد سرسخت آن تبدیل شده است و در شکایتی به دادگاه عالی کالیفرنیا مدعی شد که اعضای این فرقه، با حمله، تهدید و آزار و اذیت اعضای سابق خود را مجازات میکنند. او در این شکایت مستقیما از رهبر این فرقه نام برده و اتهاماتی را نیز به او نسبت داده است.

globalnews.ca

19- تقاضای مسئولین ایالت کالیفرنیا از تیلور سویفت

روز گذشته معاون فرماندار کالیفرنیا و دهها تن از سیاستمداران ایالتی و محلی در نامه ای سرگشاده از تیلور سویفت در خواست کردند تا کنسرت‌های خود در لس آنجلس را در همبستگی با اعتصاب کارگران هتلهای این منطقه به تاخیر بیندازد. آنها در این نامه تاکید کردند که کنسرت‌های تیلور سویفت باعث رونق و سودآوری برای هتل‌های این منطقه شده و اعتصاب کارکنان هتل‌ها که برای زندگی خود میجنگند بی اثر خواهد شد. آنها در پایان با امضای این نامه نوشتند: کنار کارکنان هتل بایستید و کنسرتهای خود را تاخیر بیندازید.

www.ctvnews.ca

بیت کوین –تتر – دلار 

هر واحد از بیت کوین در 24 ساعت گذشته به طور متوسط با قیمت 29186 دلار ، معادل ۱,۴۷۴,۴۷۷,۰۶۴ تومان معامله شد و حجم مبادلات آن 63/19 میلیون دلار برآورد گردیده است. میانگین قیمت این ارز در ۲۴ ساعت اخیر 93/0 % افزایش یافته است.

هر واحد از اتریوم در 24 ساعت گذشته به طور متوسط با قیمت 1838 دلار، معادل ۹۲,۷۱۶,۸۲۱ تومان معامله شد و حجم مبادلات روزانه آن 98/7 میلیون دلار برآورد گردیده است. میانگین قیمت این ارز در ۲۴ ساعت اخیر 4/0 % افزایش یافته است.

هر واحد از تتر در 24 ساعت گذشته به طور متوسط با قیمت 99/0 دلار، معادل 49479 تومان معامله شد و حجم مبادلات روزانه آن 36/28 میلیون دلار برآورد گردیده است. میانگین قیمت این ارز  در ۲۴ ساعت اخیر 02/0- % کاهش یافته است.

آخرین قیمت دلار امریکا در بازار آزاد 50150 اعلام شد.

آخرین نرخ دلار کانادا در بازار آزاد 37600 تومان اعلام شده است.

 آب و هوا 

دمای هوا تورنتو امروز بین 20 تا  28 درجه سانتی گراد است و شاهد آسمانی صاف هستیم. همچنین فردا دمای هوا بین 19 تا 27 درجه سانتی گراد خواهد بود و شاهد آسمانی صاف خواهیم بود.

دمای هوا ونکوور امروز بین 15 تا 27 درجه سانتی گراد است و شاهد آسمانی صاف هستیم همچنین فردا دمای هوا بین 16 تا 26 درجه سانتی گراد خواهد بود و شاهد آسمانی  صاف خواهیم بود.

دمای هوای مونترال امروز بین 18 تا 24 درجه سانتیگراد است و شاهد بارش باران وطوفان هستیم همچنین فردا، نیز دمای هوا بین 15 تا 23 درجه سانتیگراد خواهد بود و شاهد بارش باران وطوفان خواهیم بود.

لطفا با ارسال نظرات و پیشنهادات خود ما را در در بهبود و ارتقاء سطح بخش خبری شبکه یاری کنید. راه ارتباطی ما و شما:

tfn.news@gmail.com