زمان مطالعه: 9 دقیقه

Loading

—————— سرخط خبر ها ——————-
1- افزایش نرخ بیکاری در کانادا
2- خشم عمومی مردم کانادا از انتقال یک قاتل زنجیره ای
3- بزرگترین توقیف دخانیات غیرقانونی
4- لغو پروازها در آمریکا در پی آلودگی آتش سوزی های کانادا
5- ضرر صنعت گردشگری آنتریو در پی آتش سوزی
6- بهبود ، کیفیت هوا در جنوب انتاریو
7- برگزاری فستیوال های تورنتو
8- برگذاری 8 جشنواره در طی 2 روز در مترو ونکوور
9- اعتصاب شرکت های حمل و نقل
10- افزایش بیماری Lyme در کبک
11- ارائه بحث برانگیز لایحه مسکن کبک
12- راهیابیLeylah Fernandez به فینال تنیس آزاد فرانسه
13- سقوط کانادا در رده‌بندی جهانی تیم های فوتبال زنان
14- افزایش ارزش سهام نتفلیکس
15- اعتراف فرد متهم به قتل خواننده رپ
16-اخبار دنیای ارز
17-هواشناس

——————— کانادا ——————–
1- اداره آمار کانادا ، از افزایش نرخ بیکاری نسبت به سال گذشته در کشور خبر داد
این اداره تاکید کرد ، نرخ بیکاری که برای 5 ماه متوالی ثابت مانده بود ، با بیکار شده حدود 17000 نفر در ماه می به رقم 5.2 درصد رسیده است.
این اداره با بیان اینکه تعداد افراد کمتری در مشاغل، ساختمانی، خدمات فنی و خدمات پشتیبانی مشغول به کار بوده اند، نسبت به رشد سریع دستمزدها نسبت به مدت مشابه سال گذشته ابراز نگرانی کرد.
به نظر می رسد این اقدام آژانس فدرال آمار کانادا، در واکنش به افزایش نرخ بهره اصلی از سوی بانک مرکزی کانادا باشد.
بانک مرکزی کانادا تنها دو روز قبل به دلیل نگرانی های موجود از جمله آمار بیکاری در کشور، نرخ بهره اصلی خود را یک چهارم درصد افزایش داده بود.
https://www.ctvnews.ca/business/unemployment-rate-ticks-higher-in-may-for-first-time-in-nine-months-statcan-1.6433973

2- خشم و اعلام انزجار مردم کانادا ، پس از افشا شدن تصمیم برای انتقال قاتل زنجیره ای به زندان جدید.
افشا شدن تصمیم محرمانه اداره اصلاح و تربیت کانادا مبنی بر انتقال Paul Bernardo ، قاتل زنجیره‌ای و متجاوز ، به زندانی با امنیت متوسط ، خشم عمومی را در سراسر کشور برانگیخته است.
این تصمیم داغ خانواده هایی که قربانی این چنین جنایتهایی بوده اند نیز ، تازه کرده است.
پدر Tori Stafford یکی از قربانیان قتل و تجاوز که دختر 8 ساله اش در سال 2009 ربوده شده و پس از تجاوز جنسی به قتل رسید ، ضمن مصاحبه با رسانه ها اعلام کرد که «این کار یک سیلی دیگر برای خانواده‌های قربانی کانادایی است». این اقدام در مورد قاتلان فرزند من نیز قبلا صورت گرفته است.
کارشناسان با توجه به که این تصمیم بصورت محرمانه و در سکوت کامل خبری گرفته شده بود ، نسبت به سلب اعتماد عمومی از سیستم عدالت کیفری کشور، هشدار دادند.
https://www.ctvnews.ca/canada/bernardo-s-prison-transfer-slap-in-the-face-for-victims-families-tori-stafford-s-father-says-1.6433842

3- موفقیت پلیس saskatoon و کشف بزرگترین محموله دخانیات قاچاق
اداره پلیس saskatoon اعلام کرد که در عملیات ایست و بازرسی در جاده Kenderdine موفق به کشف محموله یک میلیون نخ سیگار قاچاق شده است.
دو وسیله نقلیه و بیش از 24000 دلار پول نقد و مقادیری از محصولات دخانی غیر قانونی نیز ، از قاچاقچیان کشف و ضبط شده است.
به دنبال این کشف پلیس مردی 59 ساله را نیز دستگیر کرده که طبق شواهد وی مظنون به سرکردگی این باند قاچاق دخانیات و متهم اصلی این پرونده می باشد.
4- اختلال گسترده در پروازهای ایالات متحده آمریکا در پی آتش سوزی های جنگلی در کانادا
افزایش غلظت دود ناشی از آتش سوزی های جنگلی در کانادا و حرکت آلودگی و دود به سمت ایالات متحده ، روز گذشته صدها هواپیما را در فرودگاه های ایالات متحده زمین گیر نمود.
صدها پرواز از مبدا فرودگاه های بین المللی ، نیویورک ، نیوجرسی و فیلادلفیا به علت کاهش میدان دید لغو شدند.
این در حالیست که این آلودگی ها تاثیری در پروازها و فرودگاه های کانادا نداشته است.
اداره هوانوردی فدرال ایالات متحده روز گذشته ضمن توییتی اعلام کرد که در حال انجام اقداماتی ، برای مدیریت پروازهای هوایی در شمال شرق این کشور می باشد.

—————— انتاریو ———————
5- ضرر صنعت گردشگری و توریسم آنتریو در اثر آتش سوزیهای جنگلی در استان
سخنگوی انجمن صنعت گردشگری انتاریو اعلام کرد که در پی این آتش سوزی ها تعداد زیادی از برنامه های تابستانی لغو شده و شاهد کاهش ورود مسافران به این استان می باشیم.
وی در ادامه گفت که این انجمن طبق گزارش اعضای خود متوجه شده است ، که علاوه بر گردشگران داخلی ، گردشگران خارجی و بین المللی نیز ، سفرهای خود به استان را لغو کرده اند.
وی ادامه داد که طبق آخرین برآورد در مجموع 11 درصد از مسافران سفر خود به این استان را لغو کرده اند که این امر ضرر 20 میلیون دلاری را به صنعت گردشگری آنتریو تحمیل خواهد کرد.
گفته می شود کسب و کارها در بخش شمالی استان، به ویژه کمپ های تفریحی و برگذارکنندگان تورهای گردشگری ، بیشترین آسیب را متحمل خواهند شد.

6- بهبود کیفیت هوا در جنوب آنتریو
سازمان محیط زیست کانادا اعلام کرد که شاهد افزایش کیفیت هوا در جنوب آنتریو هستیم اما همچنان دود غلیظ در دیگر بخشهای این استان و دیگر مناطق کشور باقی مانده است و کاهش کیفیت هوا را به همراه خواهد داشت.
طبق اعلام این سازمان با توجه به بارش پراکنده باران در استان ، از روز جمعه تا یکشنبه ، شاهد بهبود موقت کیفیت هوا خواهیم بود این در حالیست که در صورت عدم مهار آتش سوزی ها به زودی به سطح آلودگی زیاد باز خواهیم کشت.
سازمان محیط زیست کانادا هشدار مجددا هشدار داد که افراد مبتلا به بیماری های ریوی یا قلبی، افراد مسن، کودکان، زنان باردار و کسانی که در فضای باز کار می کنند در معرض خطر بیشتری هستند و تنفس دود این آتش سوزی ها می تواند حتی در غلظت های پایین برای سلامت افراد مضر باشد.

7- با بهبود کیفیت هوا در تورنتو ، جشنواره‌های این شهر طبق برنامه‌ریزی در آخر هفته برگزار می‌شوند
در پی لغو بیانیه ویژه در مورد کیفیت هوای تورنتو توسط سازمان محیط زیست کانادا در روز گذشته ، برگزار کنندگان دو فستیوال خیابانی در تورنتو ، که برای برگزاری در این آخر هفته تنظیم شده‌ بودند ، اعلام کردند که این جشنواره ها طبق برنامه‌ریزی قبلی برگزار خواهند شد.
این برگزار کنندگان به مردم اطمینان داده و گفتند که برای راهنمایی در مورد اقدامات احتیاطی که ممکن است مورد نیاز باشد، با سازمان بهداشت عمومی تورنتو مشورت خواهند کرد.
https://www.cbc.ca/news/canada/toronto/toronto-festivals-do-west-grilled-cheese-air-quality-1.6870376
—————— بریتیش کلمبیا ——————-
8- هشت جشنواره در طی 2 روز آخر این هفته در مترو ونکوور برگزار می شوند.
یکی از مهمترین این رویدادها فستیوال تابستانی بازار ژاپن است که از آن به ‌عنوان بزرگ‌ترین بازار محصولات و غذاهای محلی، وارداتی و الهام‌گرفته از ژاپن یاد می شود.
شرکت عموم در این جشنواره آزاد بوده و از ساعت 10 صبح تا 6 بعد از ظهر دایر خواهد بود.
اجرای کنسرتهای موسیقی رایگان توسط نوازندگان محلی ، رویداد مهم دیگری است که ونکوور شاهد آن خواهند بود.
این کنسرتها به همت و سازماندهی ارکستر سمفونیک ونکوور و در شش نقطه شهر به علاوه فرودگاه بین المللی ونکوور برگزار خواهند شد.
اجرای این کنسرتها بین ساعتهای 10 صبح تا 10 شب ، خواهد بود.
https://bc.ctvnews.ca/8-festivals-in-2-days-where-to-celebrate-in-metro-vancouver-this-weekend-1.6433617

9- پس از چندین ماه تاخیر دولت بریتیش کلمبیا ، یک نماینده ویژه برای کمک به پایان اعتصاب شرکتهای حمل و نقل منصوب کرد.
اعتصاب شرکتهای حمل و نقل منطقه Fraser Valley که از ماه مارس آغاز شده ، تاثیرات منفی زیادی را بر ساکنان این منطقه گذاشت ، به طوریکه غیبت طولانی مدت اتوبوسها باعث مختل شدن رفت آمد و شکایات مردمی بسیاری شده است.
پس از چند ماه کشمکش بر سر این موضوع ، سرانجام دولت بریتیش کلمبیا Vince Ready را برای کمک به حل و فصل اعتصاب شرکت های حمل و نقل منطقه Fraser Valley. منصوب کرد.
این اعتصاب از ماه مارس اغاز شده است.
وزیر کار استان بریتیش کلمبیا Harry Bains ، ضمن اعلام این مطلب گفت که Vince Ready یک میانجی خوب و مورد قبول در هر دو بخش دولتی و خصوصی است
حضور او به حل و فصل و تنظیم شرایط توافق نامه جدید کمک خواهد کرد.
Vince Ready تا 10 روز فرصت خواهد داشت تا طرفین را گرد هم آورده تا به توافق نهایی دست یابند.
https://www.cbc.ca/news/canada/british-columbia/fraser-valley-bus-strike-mediator-1.6870157

—————– مونترال (کبک) ——————–
10- شیوع بیماری Lyme در کبک در حال افزایش است.
روند افزایشی شیوع این بیماری که در سال 2020 کاهش یافته بود ، اکنون دوباره اوج گرفته است.
این بیماری که طریق نیش کنه های آلوده انتقال می یابد علائمی همچون قرمز شدن پوست ، خستگی ، تب و درد را در بیمار ایجاد میکند و بیشتر گروه سنی 60 تا 69 سال را تحت تاثیر خود قرار میدهد.
بر اساس داده هایی که اوایل این هفته توسط موسسه بهداشت عمومی کبک منتشر شد ، مشخص شد که تا ششم آوریل 2022 ، مجموعا 709 مورد از این بیماری در کشور گزارش شده است که 650 مورد آن فقط در
استان کبک بوده است.
بنابر اعلام این موسسه بیشترین آمار در استان مربوط به منطقه Estrie بوده و این منطقه با ثبت 452 مورد از این بیماری یعنی 70 درصد کل بیماران در استان رکورددار است.
موسسه بهداشت عمومی کبک امیدوار است که پس از تابستان امسال و از بین رفتن کنه های آلوده در اثر سرما ، از شدت انتشار این بیماری کاسته شود.
https://montreal.ctvnews.ca/cases-of-lyme-disease-rebound-in-quebec-after-2020-slowdown-1.6434043
11 – سرانجام دولت کبک لایحه مسکن خود به پارلمان ارائه کرد.
این لایحه در آخرین روز از مهلت دولت برای ارائه ، به پارلمان تسلیم گردید.
حزب Quebec Solidaire بلافاصله به این اقدام دولت واکنش نشان داده و سخنگوی این حزب گفت :
ما از نحوه رسیدگی دولت به مساله بحران مسکن در کبک شوکه شدیم و ارائه این لایحه در آخرین روز جلسه پارلمان به معنای این است که این بحران برای دولت موضوع مهمی نیست.
این حزب پیش از این از دولت خواسته بود تا در مورد بحران مسکن اقدامات لازم را به سرعت انجام دهد. انجام دهد .
با بررسی لایحه جدید بحثها و اختلافات زیادی بین نمایندگان پارلمان در گرفته است ، در یکی از مواد بحث بر انگیز در این طرح و در بند F آن به صاحبخانه‌های خانه‌های جدید اجازه می‌دهد تا اجاره‌ها را بدون نظارت مقامات اداری ذیربط افزایش دهند اما مالکان باید حداکثر اجاره بهای پنج سال آینده را در اجاره نامه قید کنند.
https://montreal.ctvnews.ca/quebec-government-finally-tables-its-housing-bill-1.6434424
——————- اخبار ورزشی ——————-
12- Leylah Fernandez به فینال مسابقات تنیس آزاد فرانسه راه یافت
Leylah Fernandez از کانادا که با Taylor Townsend آمریکایی یک تیم موفق و قدرتمند شکل داده اند ، به فینال مسابقات دو نفره زنان ، در مسابقات تنیس آزاد فرانسه راه یافتند.
این ورزشکاران با غلبه بر حریفان آمریکایی خود در دیدار نیمه نهایی و با نتیجه قاطع ، بار دیگر قدرت خود را به نمایش گذاشتند.
این دو ورزشکار از ماه مارس با تشکیل این تیم دو نفره به موفقیتهای زیادی دست یافتند و حتی توانستند به فینال مسابقات آزاد میامی نیز راه پیدا کنند.
https://www.ctvnews.ca/sports/canada-s-fernandez-and-u-s-partner-townsend-advance-to-doubles-final-at-french-open-1.6434169

13- تیم فوتبال زنان کانادا در آخرین رده‌بندی جهانی فیفا یک پله سقوط کرده‌ و در جایگاه هفتم قرار گرفت
در رده بندی جدید فیفا ، تیمهای اول رده بندی به ترتیب تیمهای آمریکا، آلمان، سوئد، انگلیس و فرانسه بوده و همچنان در صدر قرار دارند.
اسپانیا با یک پله صعود جایگاه قبلی کانادا را به دست آورد و در رتبه 6 جدول ایستاد.
برزیل نیز با یک پله صعود ، جایگاه قبلی هلند را تصاحب و به جایگاه هشتم صعود کرد اما هلند یک پله پایینتر و به رده 9 جایگاه سقوط کرد.
https://www.ctvnews.ca/sports/canadian-women-drop-one-place-to-no-7-in-latest-fifa-world-rankings-1.6434692
—————– اخبار فرهنگی ——————-
14- اجرای قانون جدید در نتفلیکس ارزش سهام این شرکت را افزایش داد.
نتفلیکس که در جستجوی راه های جدید برای کسب در آمد در شرایط کنونی اقتصادی بود ، قانونی رو اجرایی کرد که به موجب آن به کاربران اجازه میدهد ، در ازای پرداخت تنها 8 دلار آمریکا درماه دوستان و اعضای غیر فامیل خود را به حساب کاربری خود اضافه کنند.
پس از اجرایی شدن این قانون و تنها پس از چند روز تعداد ثبت نامهای کاربران ایالات متحده ، افزایش یافت و باعث شد ارزش سهام این شرکت با 2.3 درصد افزایش به 419 دلار آمریکا برسد.
نتفلیکس تخمین زده بود که بیش از 100 میلیون خانواده به طور غیر قانونی اشتراک خود را در اختیار دوستان خود قرار داده اند که با استفاده از قانون جدید ، قرار دادن اشتراک در ازای مبلغ بسیار کمی قانونی خواهد بود.
https://www.ctvnews.ca/entertainment/netflix-sign-ups-jump-as-u-s-password-sharing-crackdown-kicks-off-data-1.6434362
15- اعتراف یکی از متهمان پرونده قتل Young Dolph
Jermarcus Johnson ، 26 ساله به جرم خود ، مبنی بر کمک به 2 متهم دیگر در تیراندازی مرگبار به خواننده رپ Young Dolph اعتراف کرد.
وی پس از این اعتراف اولین نفر از چهار متهم است که گناهکار و مجرم شناخته شده است.
جرم دو متهم اصلی شلیک به این خواننده هنوز اثبات نشده و روند رسیدگی به این پرونده در دادگاه ادامه دارد.
سال 2021 کشته شدن این خواننده رپ 36 ساله ، طرفداران و دنیای موسیقی را در شوک و غم بزرگی فرو برد.
در آن زمان این خواننده ، در نزدیکی خانه دوران کودکی خود در ممفیس مشغول خرید شیرینی از یک فروشگاه بود ، که توسط دو مرد که با یک مرسدس بنز سرقتی به سمت فروشگاه در حرکت بودند ، با اسلحه هدف قرار گرفت و در دم جان سپرد.
https://www.ctvnews.ca/entertainment/man-pleads-guilty-to-helping-2-others-accused-in-the-fatal-shooting-of-rapper-young-dolph-1.6434381
—————– بیت کوین –تتر – دلار —————-
هر واحد از بیت کوین در این لحظه با قیمت ۲۶,۶۱۷ دلار، معادل ۱,۳۲۹,۵۳۵,۰۳۱ تومان معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن 24/10میلیون دلار است. قیمت این ارز در ۲۴ ساعت اخیر-1/04% کاهش یافته است.

هر واحد از اتریوم در این لحظه با قیمت ۱,۸۴۰ دلار، معادل ۹۲,۰۰۴,۷۸۴ تومان معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن 24/2 میلیون دلار است. قیمت این ارز در ۲۴ ساعت اخیر -15/0 % کاهش یافته است.

هر واحد از تتر در این لحظه با قیمت 99/0 دلار، معادل ۴۹,۹۵۷ تومان معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن 4/35 میلیون دلار است. قیمت این ارز در ۲۴ ساعت اخیر 04/0 -% کاهش یافته است.

دلار امریکا در بازار آزاد امروز 49600تومان معامله شد.
دلار کانادا در بازار امروز 37300تومان نرخ گذاری شد.

——————– آب و هوا ——————–

دمای هوا تورنتو امروز بین 16 تا 22 درجه سانتی گراد است و شاهد اسمانی نیمه ابری می باشیم .
همچنین فردا دمای هوا بین 16 تا 19 درجه سانتی گراد خواهد بود و شاهد بارش باران خواهیم بود .

دمای هوا ونکوور امروز 12 تا 17 درجه سانتی گراد است و شاهد بارش باران می باشیم
همچنین فردا دمای هوا بین14 تا 25 درجه سانتی گراد خواهد بود و شاهد اسمانی نیمه ابری خواهیم بود .

دمای هوای مونترال امروز بین13 تا 21درجه سانتیگراد و شاهد آسمانی ابری می باشیم.
همچنین فردا، نیز دمای هوا بین 17 تا 25 درجه سانتیگراد خواهد بود و شاهد آسمانی نیمه ابری خواهیم بود .