زمان مطالعه: 7 دقیقه

Loading

کانادا

1- رشد اقتصادی مثبت کانادا

مرکز آمار کانادا اعلام کرد آتش سوزی‌های جنگلی تولید نفت و گاز را کاهش داد اما رونق بخش خدمات موجب شد تا اقتصاد کشور در ماه می 0.3 درصد رشد داشته باشد. کاهش 2.1 درصدی در بخش انرژی اولین کاهش دراین بخش در پنج ماه گذشته و بزرگترین از آگوست 2020 تا کنون بوده است این درحالیست که بیش از نیمی از صنایع کشور رشد داشته اند. اقتصاددانان براساس داده‌های منتشر شده پیش بینی کردند که اقتصاد در سه ماهه دوم سال رشد 1.2 درصدی داشته باشد.

www.cbc.ca

2- واریز کمک هزینه برای شاغلین واجد شرایط

آژانس درآمد کانادا اولین مبلغ کمک هزینه را تحت عنوان مزایای جدید نیروهای کار کانادایی به حساب واجدین شرایط واریز کرد. بر اساس این طرح افراد مجرد واجد شرایط تا 1518 دلار و خانواده‌های واجد شرایط تا 2616 دلار دریافت خواهند کرد. Chrystia Freeland معاون نخست ‌وزیر و وزیر دارایی هدف از اجرای این طرح را کمک به شاغلین تمام وقت برای پرداخت اجاره ‌بها و هزینه‌های زندگی دانست و گفت: پرداخت این تسهیلات درآمد 4.2 میلیون کانادایی را افزایش می‌دهد.

گفتنیست افرادی که در سال 2022 این کمک هزینه را دریافت کرده اند، بدون نیاز به ثبت درخواست مجدد مبلغ کمک هزینه به طور خودکار به حسابشان واریز خواهد شد.

www.ctvnews.ca

3- افزایش تعداد مسافران فرودگاه های کانادا

جدیدترین اطلاعات منتشر شده توسط اداره آمار کانادا نشان میدهد که پس از گذشت دو سال از همه گیری کرونا و لغو محدودیت‌های سفر، تعداد مسافران در فرودگاه های تورنتو، ونکوور، مونترال و کلگری در سال 2022 نسبت به سال قبل بیش از دو برابر شده و به 117.3 میلیون نفر رسیده است. کارشناسان این روند افزایشی را برای اقتصاد کشور مثبت ارزیابی میکنند.

globalnews.ca

4- هر 4 گمشده ی سیل نوا اسکوشیا پیدا شدند

با تلاش های بی وقفه نیروهای امداد 4 گمشده‌ی سیل نوا اسکوشیا پیدا شده و جسد 3 نفر از آنها شناسایی شد. پزشکی قانونی اعلام کرد هویت دو کودک 6 ساله به نام های Natalie Harnish و Colton Sisco و یک مرد به نام Nicholas Holland را شناسایی کرده و اجساد آنها را به خانواده‌هایشان تحویل داده است. گفتنیست در کمپین GoFundMe که برای کمک به خانواده Natalie Harnish راه اندازی شده تا کنون بیش از 77000 دلار جمع آوری شده است.

www.cbc.ca

5- طوفان و رعد و برق شدید در اتاوا

روز گذشته طوفان و رعد و برق شدید همراه با تگرگ اتاوا را درنوردید و منجر به جاری شدن سیل و شکستن درختان در این منطقه شده و باعث قطعی برق هزاران مشترک در اتاوا و Gatineau شد. در همین راستا سازمان محیط زیست کانادا نسبت به وقوع رعد و برق طی روزهای اینده نیز هشدار داد.

www.cbc.ca

انتاریو

6- پیروزی لیبرال‌ها در انتخابات استانی

لیبرال‌های انتاریو با پیروزی در انتخابات استانی بیشترین تعداد کرسی‌های این حزب را از سال 2018 تا کنون به دست آوردند. برتری Andrea Hazell در حوزه ی انتخاباتی Scarborough-Guildwood وKaren McCrimmon و در حوزه ی انتخاباتی Kanata-Carleton، تعداد کرسی لیبرال ها را در مجلس به 9 عدد رساند. گفتنیست این حزب برای انتخاب رهبر جدید خود به زودی انتخابات درون حزبی برگزار خواهد کرد.

toronto.ctvnews.ca

7- دستگیری قاچاقچی آنتاریویی در امریکا

این مرد 41 ساله به عنوان عضوی از شبکه ی بزرگ قاچاق انسان فعالیت میکرد صدها نفر را از هند به کانادا منتقل کرده و از طریق کلگری، تورنتو و مونترال به ایالات متحده میفرستاد. او روز جمعه در حضور قاضی دادگاه فدرال ایالات متحده، به شش فقره قاچاق و سه مورد توطئه برای ارتکاب قاچاق اعتراف کرد. مقامات ایالات متحده اعلام کردند Simranjit Singh, تا کنون بیش از 1000 نفر را از طریق کانادا به ایالات متحده قاچاق کرده است.

www.cbc.ca/news

8- ممنوعیت شنا در چهار ساحل عمومی تورنتو

سازمان بهداشت عمومی تورنتو اعلام کرد که کیفیت اب ساحل شرقی پارک Marie Curtis، ساحل جزیره مرکزی، ساحل Kew Balmy و ساحل Sunnyside کمتر از حد استاندارد بوده و به دلیل سطح بالای باکتری E. coli برای شنا مناسب نیست. براساس بیانیه ی این سازمان بارش شدید باران در تورنتو باعث افزایش جریان رودخانه ها شده و باکتری های E.coli موجود در آب رودخانه را به دریا منتقل کرده است.

www.cbc.ca/news

9- دستگیری یک نوجوان به جرم حمله با چاقو

براساس گزارش پلیس تورنتو این دختر 16 ساله به جرم حمله با چاقو در ایستگاه نگهبان TTC دستگیر شده و با سه اتهام در دادگاه حاضر خواهد شد.پلیس تاکید کرد این نوجوان اهل تورنتو، قربانی را با چاقو مجروح کرده و سپس از محل حادثه گریخته است. با توجه به مفاد قانون عدالت کیفری جوانان نام او فاش نشده است.

globalnews.ca/news

بریتیش کلمبیا

10- اجرای طرح محدودیت مصرف آب

مقامات اعلام کردند با توجه به گسترش خشکسالی، مرحله ی دوم این طرح با هدف صرفه جویی در مصرف آب، هفته اینده برای ساکنان Metro Vancouver اجرا میشود. رئیس هیئت مدیره مترو ونکوور درباره ی این اقدام گفت: با گسترش موج هوای گرم وخشک و افزایش مصرف آب آشامیدنی در استان، اجرای این طرح برای اطمینان از تامین آب تصفیه شده 2.8 میلیون شهروند منطقه تا پایان سال، ضروریست. گفتنیست از آغاز ماه می، مصرف آب حدود 20 درصد نسبت به سال 2022 افزایش یافته است.

globalnews.ca/news

11- تیراندازی در محله Richmond یک کشته برجای گذاشت

نیروهای پلیس ساعت 5:45 بعد ازظهر بعد از دریافت گزارش تیراندازی در نزدیکی پارک و  مهد کودک این منطقه، در محل حضور یافتند و با پیکر مردی که به شدت مجروح شده بود مواجه شدند. با وجود حضور به موقع و تلاش امدادگران برای نجات جان این مرد او به علت شدت جراحات وارده در صحنه جان باخت. تیراندازی در این ساعت از روز و در نزدیکی محل بازی و تردد کودکان، ساکنان منطقه را در بهت و ترس فرو برده است. پلیس به شهروندان اطمینان داد که این حادثه را با قاطعیت پیگیری خواهد کرد.

bc.ctvnews.ca

12- تخریب یک آپارتمان بر اثر آتش سوزی

سرویس آتش نشانی ونکوور اعلام کرد در پی وقوع آتش سوزی بزرگ در یکی از آپارتمان های منطقه ی Mount Pleasant پنج نفر راهی بیمارستان شده و بیش از 22 نفر مجبور به تخلیه خانه های خود شده اند. وی تاکید کرد با تلاش نیروهای امداد این حریق کنترل و خاموش شد اما شدت زیاد آتش سوزی ساختمان را ویران و غیرقابل سکونت کرده است.

www.cbc.ca/news/canada

مونترال (کبک)

13- افتتاح قطارهای برقی جدید مونترال

جاستین ترودو نخست ‌وزیر کانادا، فرانسوا لگو نخست ‌وزیر کبک و دیگر مقامات فدرال و استانی روز جمعه در مراسم افتتاح شبکه ی قطارهای REM مونترال در Brossard, Que حضور یافتند. ترودو پس از برگزاری این مراسم در جمع خبرنگاران گفت: اجرای این پروژه نشان می دهد که همکاری و اتحاد به کارهای بزرگی منجر خواهد شد وی همچنین تاکید کرد: افتتاح این سیستم شروعی برای گسترش حمل و نقل برقی در کانادا است و استفاده از تجهیزات برقی بخش بزرگی از پیشرفت ما محسوب میشود.

montreal.ctvnews.ca

14- تصادف در کبک سه کشته و سه زخمی برجای گذاشت

پلیس استان کبک اعلام کرد براثر برخورد یک خودرو و یک دستگاه کامیون در بزرگراه 172، در نزدیکی Ste-Rose-du-Nord راننده 28 ساله و سرنشین زن خودرو و همچنین راننده 73 ساله کامیون جان باختند.

وضعیت سه مجروح این حادثه پایدار گزارش شده و تلاش ها برای بهبود انها ادامه دارد. پلیس تاکنون گزارشی درباره ی علت وقوع این تصادف منتشر نکرده است.

montreal.ctvnews.ca

15- ترکیدن لوله و ابگرفتگی در مونترال

مقامات شهری اعلام کردند ترکیدن لوله 36 اینچی آب آشامیدنی در محله St-Michel مونترال باعث آبگرفتگی شدید و خسارت جدی به خیابان شده و نیروهای امداد برای پیشگیری از آسیب به ساکنان، حدود 18 ساختمان در ناحیه Villeray-St-Michel-Park-Extension را تخلیه کردند. گروه‌های امداد در طول روز با پمپاژ، اب را از داخل خانه‌ ها و ماشین‌ها تخلیه کرده و برق منطقه  نیز مجددا متصل شد. مدیر خدمات آب شهر درباره ی علت این حادثه گفت: این لوله در سال 1974 نصب شده بود و پیش از موعد جایگزینی در سال آینده، ترکید و از کار افتاد.

montreal.ctvnews.ca

اخبار ورزشی

16- کسب اولین مدال طلا در مسابقات جهانی شنا

Summer McIntosh کانادایی توانست با زمان 2 دقیقه و 4 ثانیه، 6 صدم ثانیه مدال طلای 200 متر پروانه را در مسابقات جهانی شنا از آن خود کند. این دختر 16 ساله اهل تورنتو دومین کانادایی است که به مقام قهرمانی شنای جهان دست یافته است. گفتنیست Summer McIntosh و Kylie Masse تنها کانادایی‌هایی هستند که سه مدال طلای حرفه‌ای در مسابقات قهرمانی جهان را از آن خود کرده اند.

www.ctvnews.ca

17- رکورد شکنی فروش بلیت های مسابقات جام جهانی

فروش بلیط های مسابقات جام جهانی فوتبال زنان 2023 از پیش بینی فیفا فراتر رفت و به 1.6 میلیون بلیط رسید. رکورد قبلی فروش بلیط این رقابت ها مربوط به فروش 1.35 میلیون در جام جهانی فوتبال زنان 2015 کانادا بود. گفتنیست در جام امسال تعداد بازی ها به 64 مسابقه افزایش یافته است.

www.ctvnews.ca

اخبار فرهنگی

18- لغو برگزاری مراسم Emmy Awards

برگزاری هفتاد و پنجمین دوره این مسابقات در 18 سپتامبر به دلیل اعتصاب نویسندگان و بازیگران هالیوود لغو شد. براساس قوانین اتحادیه بازیگران و فدراسیون هنرمندان تلویزیون و رادیو آمریکا، ستاره‌ها و نویسندگان نمی‌ توانند تا پایان اعتصاب در Emmy Awards شرکت کنند. تاکنون تاریخ جدید برگزاری این مراسم اعلام  نشده است.

globalnews.ca/news

19- Randy Meisner درگذشت

این خواننده محبوب و نوازنده بیس که یکی از بنیانگذاران گروه موسیقی افسانه ای Eagles بود در سن 77 سالگی دارفانی را وداع گفت. گروه Eagles با انتشار بیانیه ای خبر درگذشت او را اعلام کرد و گفت او بخش جدایی ناپذیر این گروه بود و نقش مهمی در موفقیت اولیه گروه داشت. براساس آخرین گزارش های دریافتی او به دلیل عوارض بیماری و انسداد ریه در لس آنجلس فوت کرده است.

www.ctvnews

بیت کوین –تتر – دلار

هر واحد از بیت کوین در 24 ساعت گذشته به طور متوسط  با قیمت 29380 دلار، معادل ۱,۴۵۰,۳۹۷,۳۱۱ تومان معامله شد و حجم مبادلات آن 81/10میلیون دلار برآورد گردیده است. میانگین قیمت این ارز در ۲۴ ساعت اخیر 28/0 % افزایش یافته است.

هر واحد از اتریوم در 24 ساعت گذشته به طور متوسط با قیمت 1879 دلار، معادل ۹۲,۷۱۸,۶۶۱ تومان معامله شد و حجم مبادلات روزانه آن 23/4 میلیون دلار برآورد گردیده است. میانگین قیمت  این ارز در ۲۴ ساعت اخیر 33/0 % افزایش یافته است.

هر واحد از تتر در 24 ساعت گذشته به طور متوسط با قیمت 99/0 دلار، معادل ۴۹,۳۲۸ تومان معامله شد و حجم مبادلات روزانه آن 96/17 میلیون دلار برآورد گردیده است. میانگین قیمت این ارز  در ۲۴ ساعت اخیر 02/0- % کاهش یافته است.

آخرین قیمت دلار امریکا در بازار آزاد 49500 اعلام شد.

آخرین نرخ دلار کانادا در بازار آزاد  37660 تومان اعلام شده است.

آب و هوا

دمای هوا تورنتو امروز بین 16 تا 24 درجه سانتی گراد است و شاهد بارش باران هستیم. همچنین فردا دمای هوا بین 16 تا 23 درجه سانتی گراد خواهد بود و شاهد بارش باران خواهیم بود.

دمای هوا ونکوور امروز 14 بین تا 24 درجه سانتی گراد است و شاهد آسمانی ابری هستیم همچنین فردا دمای هوا بین 14 تا 25 درجه سانتی گراد خواهد بود و شاهد آسمانی صاف خواهیم بود

دمای هوای مونترال امروز بین 15 تا 22 درجه سانتیگراد است و شاهد بارش باران هستیم همچنین فردا، نیز دمای هوا بین 14 تا 24 درجه سانتیگراد خواهد بود و شاهد اسمانی صاف خواهیم بود.

لطفا با ارسال نظرات و پیشنهادات  خود ما را در در بهبود و ارتقاء سطح بخش خبری شبکه یاری کنید. راه ارتباطی ما و شما:

tfn.news@gmail.com