زمان مطالعه: 7 دقیقه

Loading

محتوا پنهان

کانادا

1- جاسوسی یکی از اعضای  پلیس سواره نظام سلطنتی کانادا

اداره ی پلیس ملی کانادا اعلام کرد پس از دو سال تحقیق و بررسی سرانجام  William Majcher، یکی از اعضای بازنشسته پلیس سواره نظام سلطنتی کانادا را بدلیل فعالیت به نفع یک نهاد خارجی و اقدام به جاسوسی و توطئه متهم کرده است.

این فرد از شبکه گسترده ارتباطات خود در کانادا برای به دست آوردن اطلاعات و خدمات به نفع کشور چین استفاده کرده است و این مرد 60 ساله روز جمعه برای پاسخ دادن به سوالات دادستان و رفع ابهامات پرونده در دادگاه کبک حضور یافت.

گفتنیست تیم  امنیت ملی INSET از پاییز 2021 تحقیقات خود را در رابطه با فعالیت های مشکوک Majcher آغاز کرده بود.

globalnews.ca

2- مرد خوش شانسی که برای دومین بار برنده لاتاری شد

Jim Slater اهل New Brunswick زمانی که در سال 2011 برنده لاتاری شده بود گفت که فکر نمی کند دوباره در این بخت آزمایی برنده شود. اما او آنقدر خوش شانس بود که 11 جولای نامش به عنوان برنده جایزه 1 میلیون دلاری لاتاری اعلام شد.

او در مصاحبه ای گفت دومین پیروزی خود را به تنهایی جشن نمیگیرد و جایزه خود را با Bill Eisner, ، دوست قدیمی اش که بیش از دو سال است همراه او لاتاری بازی می کند تقسیم خواهد کرد.

globalnews.ca

3- کشف بمب‌های باقی مانده از جنگ جهانی دوم

سازمان نیروی دریایی سلطنتی کانادا اعلام کرد بیش از دوازده بمب به جا مانده از جنگ جهانی دوم در کشتی های غرق شده سواحل جنوبی Newfoundland را کشف کرده که وزن هر کدام 227 کیلوگرم است.

نیروی دریایی کانادا تاکید کرد این بمب ها متعلق به دو ناوشکن آمریکایی بودند که 18 فوریه 1942طی یک کولاک شدید زمستانی، در مسیر یک پایگاه دریایی ایالات متحده غرق شده اند.

globalnews.ca

4- برگزاری قرعه کشی اکسپرس انتری برای مشاغل PNP

در این دوره قرعه کشی انتاریو، بریتیش کلمبیا، جزیره پرنس ادوارد، و منیتوبا برای برگزیدگان دعوت نامه صادر کردند.

انتاریو برای 902 متقاضی مشاغل فنی و 159 متخصص مراقبت های بهداشتی دعوت نامه صادر کرد.

بریتیش کلمبیا نیز از 167 متقاضی و جزیره پرنس ادوارد برای 106 نفر و منیتوبا نیز 595 دعوت نامه صادر کرده است.

cicnews.com

5- حضور ترودور در کنگره جهانی حقوق سازمان ملل

نخست وزیر جاستین ترودو در سفری یک روزه ویژه به سازمان ملل در این مراسم حضور یافت و با اهدای معادل جایزه صلح نوبل در حوزه حقوق به Ursula von der Leyen از اولین رئیس زن قدرتمند کمیسیون اروپا تجلیل کرد.

حقوقدانان سرتاسر جهان هر دو سال یک بار در این کنگره برای بزرگداشت اقدامات آزادی طلبانه حاکمان قانون گرد هم می آیند.

ctvnews.ca

 انتاریو 

6- پایان مسابقات اتومبیلرانی Honda Indy

برگزارکنندگان این مسابقات با اشاره به استقبال بی نظیر تماشاچیان اعلام کردند تابستان امسال تعداد بازدیدکنندگان نسبت به سال گذشته بیشتر بوده اما هنوز آمار نهایی حضور تماشاچیان محاسبه نشده است.

سخنگوی وزارت گردشگری انتاریونیز پس از پایان این مسابقات اعلام کرد این رویداد چهار روزه یکی از ارزشمندترین جاذبه های گردشگری در تقویم برنامه های تابستانی جنوب انتاریو است که سال گذشته با جذب حدود 148000 گردشگر، 26.94 میلیون دلار برای اقتصاد این استان سودآوری داشته است.

globalnews.cal

7- قتل یک پیک تحویل غذا

براساس گزارش پلیس منطقه پیل Gurvinder Nath 24 ساله اهل Brampton, ساعت 2:10 بامداد برای تحویل سفارش غذا به آدرسی در محله ی Emerson Lane رفت که فردی با برنامه ریزی قبلی در محل تحویل غذا به او حمله کرده و بعد از سرقت موتورش متواری شد. این جوان که بشدت مجروح شده بود پس از رسیدن نیروهای پلیس به محل حادثه جان خود را از دست داد پلیس با ابراز تاسف درباره ی این حادثه گفت تحقیقات در این باره ادامه دارد.

globalnews.ca

8- تخلفات کارفرمایان در پرداخت دستمزد

کارشناسان اقتصادی اعلام کردند که یافته ها نشان میدهد کارفرمایان در سال 2021  عمدا دستمزد تعدادی از نیروهای خود را به مبلغ 9 میلیون دلار پرداخت نکرده اند. در همین راستا وزارت دارایی انتاریو عدم پرداخت دستمزد را یک مسئله جدی دانسته و اقداماتی را برای مقابله با این مشکل انجام داده با این حال مدافعان حقوق کارگران معتقدند این واکنش دولت استانی کافی نیست و عقب افتادن پرداخت حقوق مشکلات جدی را برای برخی از نیروهای کار ایجاد کرده است.

cbc.ca

9- دستگیری پنجمین مظنون در ارتباط باپرونده ربودن Aiden Pleterski

پنجم دسامبر 2022 Aiden Pleterski 24 ساله معروف به «سلطان ارزهای دیجیتال» پس از اعلام ورشکستگی اش ربوده شد اما بعد از سه روز با پیگیری  پلیس نجات یافت. علت این آدم ربایی این بود که دادگاه عالی انتاریو سال گذشته او را بخاطر بدهی 35 میلیون دلاری به سرمایه گذاران ارز دیجیتال داخلی و خارجی، ورشکسته اعلام کرد اما تنها موفق شد 2.2 میلیون دلار از دارایی های او را توقیف کند

toronto.ctvnews.ca

بریتیش کلمبیا

10- توافق اتحادیه کارگران بنادر بریتیش کلمبیا برای پایان اعتصابات

اتحادیه بین‌ المللی and Warehouse Longshore با انتشار بیانیه ای در وب سایت خود از توافق با انجمن صنفی کارفرمایان دریایی خبر داد. رئیس این اتحادیه نیز در این باره گفت جلسه‌ای برای ارائه بسته پیشنهادی به کلیه اعضا تشکیل خواهد شد.

گفتیست هفته گذشته، این اتحادیه با قرارداد آزمایشی میانجی فدرال موافقت و به طور موقت اعتصاب را متوقف کرده بود اما تعدادی از اعضای این اتحادیه  قرارداد را رد کرده و روز چهارشنبه کارگران دوباره به صف اعتراض بازگشتند.

globalnews.ca

11- آتش‌سوزی جنگلی بیش از  2500 هکتار از اراضی بریتیش کلمبیا را در بر گرفت

با شدت گرفتن اتش سوزی های جنگلی در این استان مقامات نگران گسترش آتش و تخریب فرودگاه بین‌ المللی نزدیک شهر Cranbrook و ده‌ها خانه دیگر هستند و برای آنها هشدار تخلیه صادر کردند در همین راستا به تازگی هشدار آمادگی تخلیه برای فرودگاه بین المللی YXC نیز صادر شده و برخی پرواز ها ممکن است به دلیل غلظت دود ناشی از آتش سوزی ها  لغو شده یا به تاخیر بیفتند.

calgary.ctvnews.ca

12- دستگیری و انهدام یک شبکه گسترده قاچاق مواد مخدر

پلیس Coquitlam اعلام کرد پروژه ی Eneowise را که پاییز سال 2020 با هدف شناسایی و انهدام شبکه گسترده قاچاق مواد مخدر آغاز کرده بود با موفقیت به پایان رسانده و توانسته است پس از سالها تحقیق هفت عضو اصلی این شبکه را در Lower Mainland دستگیر کند.

از این باند جنایتکار که در بنادر، Coquitlam، Richmond و Vancouver فعالیت می کردند مقادیر زیادی مواد مخدر، اسلحه ، پول نقد و چندین دستگاه وسیله ی نقلیه کشف و ضبط شده است. پلیس استان موفقیت این پروژه را نشان دهنده تعهد نیروهای خود به تعقیب و انهدام شبکه های جرایم سازمان یافته منطقه دانست.

bc.ctvnews.ca

 مونترال (کبک)

13- افتتاح شبکه ریلی  REM

با افتتاح این خطوط ریلی طی چند روز آینده ، تمام خطوط اتوبوس در ساحل جنوبی و خط اتوبوس Exo به مونترال متوقف میشوند و مسافران از 31 جولای  برای سفر به مرکز شهر تنها به شبکه ریلی REM دسترسی خواهند داشت.

مسافران میتوانند برای استفاده از این قطارها مسیر خود را از طریق دو پایانه اتوبوس Brossard و Panama تغییر دهند.

globalnews.ca

14- کشف جسدی در Saint-Constant

پلیس استان کبک عصر پنجشنبه از کشف جسد یک مرد در بزرگراه 730 خبر داد و اعلام کرد قربانی حدود ساعت 10:15 شب در صحنه کشته شده و احتمال میرود این قتل بر اثر تصادف صورت گرفته باشد.

افسران بخش تحقیقات جرایم اصلی احتمال دادند خودرو با مقتول برخورد کرده و راننده پس از تصادف از صحنه فرار کرده است پلیس در اطلاعیه ای از مردم خواست در صورت داشتن هرگونه اطلاعات درباره ی تصادف در ورودی شرق بزرگراه 730 با این اداره تماس بگیرند.

montreal.ctvnews.ca

15- جریمه ی شرکت تولید کننده ی پاپ کورن Kernels

این شرکت توسط دفتر ناظر فرانسوی زبان کبک به دلیل نبود زبان فرانسه در وب سایت خود ۲۵۰۰ دلار جریمه شد.

این دفتر در بیانیه ای اعلام کرد به دنبال شکایت شخصی در دسامبر 2021 مبنی بر عدم وجود نسخه ی فرانسوی سایت در بعضی قسمت های آن و به دلیل نقض بند 52 منشور زبان فرانسوی کبک این شرکت را جریمه کرده است.

گفتنیست براساس منشور زبان فرانسوی کبک کلیه ی نشریات تجاری و وب سایت ها باید به زبان فرانسه نیز منتشر شوند.

اخبار ورزشی 

16- تیم ملی فوتبال زنان کانادا در مقابل نیجریه به تساوی دست یافت

این تیم روز جمعه در اولین بازی خود در جام جهانی فوتبال زنان استرالیا به تساوی بدون گل در برابر نیجریه رضایت داد.

این تیم از ابتدا مالکیت توپ را در اختیار داشت و موقعیت های گلزنی بسیاری را ایجاد کرد اما نتوانست هیچکدام را به ثمر برساند و کاپیتان Christine Sinclair نیز یک ضربه پنالتی را در دقیقه 50 از دست داد.

گفتنیست بهترین نتیجه ای که تیم ملی زنان کانادا تا کنون به دست اورده کسب مقام چهارم در جام جهانی زنان 2003 بوده است.

ctvnews.ca

17- سرقت مسلحانه از خانه دروازه بان تیم فوتبال پاری سن ژرمن

دفتر دادستانی پاریس اعلام کرد که روز جمعه 4 سارق مسلح ساعت 3 بامداد به آپارتمان Gianluigi Donnarumma در منطقه 8 پاریس حمله کرده و پس از بستن دست و پای این بازیکن و شریک زندگی اش اقدام به سرقت اموال ارزشمند او کرده اند.

حال آنها مساعد بوده و تنها جراحات سطحی داشته اند اما بدلیل شوک وارده از این حادثه در بیمارستان تحت درمان قرار گرفتند.

دفتر دادستانی اعلام کرد این سارقین به جرم سرقت مسلحانه، آدم ربایی و اعمال خشونت تحت تعقیب قرار گرفته اند و از ارائه جزئیات بیشتر درباره ی این حادثه خودداری کرد و تاکید کرد پلیس فرانسه در حال تحقیق درباره ی این پرونده است.

ctvnews.ca

اخبار فرهنگی 

18- Tony Bennett درگذشت

این خواننده ی مشهور آمریکایی در سن ۹۶ سالگی در زادگاهش، نیویورک چشم از جهان فرو بست.

از Bennett بیش از 70 آلبوم به یادگار مانده است و او در طول فعالیت حرفه ای خود موفق به دریافت 19 جایزه گِرِمی شد.

علت درگذشت او ذکر نشده اما وی از سال 2016 به بیماری آلزایمر مبتلا بوده است.

ctvnews.ca

19- دفاعیات وکیل Kevin Spacey’ در دادگاه

وکیل این بازیگر در جلسه ی دادگاه روز پنجشنبه سه نفر از شاکیان را دروغگو خواند و به اعضای هیئت منصفه گفت که ادعای شاکی چهارم غیر واقعی و ساده لوحانه است.

این بازیگر 63 ساله در این دادگاه به 9 فقره اتهام از جمله تجاوز جنسی و واداشتن یک فرد به فعالیت جنسی غیرقانونی بدون رضایت ان شخص متهم شده است.

هیئت منصفه این دادگاه متشکل از 9 مرد و سه زن قرار است روز دوشنبه در دادگاه Southwark Crown Court در رابطه با این اتهامات نظر خود را اعلام کنند.

ctvnews.ca

بیت کوین –تتر – دلار 

هر واحد از بیت کوین در 24 ساعت گذشته به طور متوسط با قیمت 29914 دلار ، معادل ۱,۴۶۲,۷۸۵,۷۷۶ تومان معامله شد و حجم مبادلات آن 55/1 میلیون دلار برآورد گردیده است. میانگین قیمت این ارز در ۲۴ ساعت اخیر 33/0 % افزایش یافته است.

هر واحد از اتریوم در 24 ساعت گذشته به طور متوسط با قیمت 1895 دلار، معادل ۹۲,۵۹۴,۶۰۴ تومان معامله شد و حجم مبادلات روزانه آن 56/2 میلیون دلار برآورد گردیده است. میانگین قیمت این ارز در ۲۴ ساعت اخیر 04/0 % افزایش یافته است.

هر واحد از تتر در 24 ساعت گذشته به طور متوسط با قیمت 1 دلار، معادل 48927 تومان معامله شد و حجم مبادلات روزانه آن 36/12 میلیون دلار برآورد گردیده است. میانگین قیمت این ارز در ۲۴ ساعت اخیر 01/0 % افزایش یافته است.

آخرین قیمت دلار امریکا در بازار آزاد 48600 اعلام شد.

آخرین نرخ دلار کانادا در بازار آزاد 36700 تومان اعلام شده است.

 آب و هوا 

دمای هوا تورنتو امروز  بین 16 تا 25 درجه سانتی گراد است و شاهد آسمانی صاف هستیم. همچنین فردا دمای هوا بین 19تا 25 درجه سانتی گراد خواهد بود و شاهد بارش باران و طوفان خواهیم بود دمای هوا ونکوور امروز بین 15تا 26 درجه سانتی گراد است و شاهد آسمانی نیمه ابری هستیم همچنین فردا دمای هوا بین 16تا 27 درجه سانتی گراد خواهد بود و شاهد آسمانی نیمه ابری خواهیم بود. دمای هوای مونترال امروز بین17 تا 22 درجه سانتیگراد است  و شاهد بارش باران هستیم همچنین فردا، نیز دمای هوا بین 16تا 27 درجه سانتیگراد خواهد بود و شاهد آسمانی صاف خواهیم بود.

لطفا با ارسال نظرات و پیشنهادات  خود ما را در در بهبود و ارتقاء سطح بخش خبری شبکه یاری کنید. راه ارتباطی ما و شما :tfn.news@gmail.com