زمان مطالعه: 8 دقیقه

Loading

1-  اعزام آتش نشانان اروپایی برای کمک به کانادا

2- مصادره هواپیمای روسی توسط دولت مرکزی

3- تجلیل از اولین رهبر زن بومی کانادا

4- افتتاح مجتمع مسکونی جدید در Winnipeg

5- حمایت هزاران کارگر شهر Hamilton از اعتصاب

6-  قتل مشکوک یک شهروند در North York

7- درخواست شهردار لندن برای مشارکت در طرح مقابله با بی خانمانی

8-بندر باری ونکوور، در پایین ترین رتبه جهانی

9- افتتاح مرکزی برای کمک به زندانیان بومی

10- تلاش مونترال برای افزایش امنیت اجتماعی

11- افزایش نگران کننده تصادفات عابران پیاده

12- اشتباه عجیب محافظ امنیتی در جشن بازی گلف

13- انتصاب Ryan Huska به عنوان سر مربی تیم Calgary Flames

14- مقابله Britney Spears و Kevin Federline در برابر هجوم شایعه ها

15- گروه موسیقی کره ای BTS  ده ساله شد

16-اخبار دنیای ارز

17-هواشناسی

——————— کانادا ——————–

-1 اعزام صد ها آتش نشان از اروپا ، برای مهار آتش سوزی های کانادا

طبق اعلام مسئول مرکز هماهنگی واکنش اضطراری اتحادیه اروپا در کانادا ، 350 آتش نشان از اتحادیه اروپا ، به کانادا اعزام شده و به زودی برای کمک ، به همکاران کانادایی خود خواهند پیوست.

در حال حاضر 109 آتش نشان فرانسوی وارد کبک شده اند و قرار است که 140 آتش نشان از پرتقال و 97 نفر از اسپانیا به آنها بپیوندند.

بنا به گفته مسئول این مرکز ، این اولین بار در تاریخ 22 ساله تشکیل آنهاست که برای کمک به مهار آتش ، نیرو به کانادا اعزام میکنند.

https://globalnews.ca/news/9761878/canada-wildfire-eu-firefighters/

2-  مصادره هواپیمای توقیف شده روسیه در فرودگاه بین المللی پیرسون تورنتو

پس از گذشت 15 ماه از توقیف هواپیمای بزرگ باری روسیه در این فرودگاه ، دولت اتاوا به عنوان پاسخ مستقیم به جنگ افروزی و تجاوز مسکو به اوکراین ، دستور مصادره این هواپیما را صادر کرد.

این هواپیما به عنوان اولین دارایی فیزیکی روسیه، توسط دولت مرکزی و طبق قانون تصرف دارایی ، مصادره شده است.

طبق بیانیه وزارت امور خارجه کانادا ، تصرف این هواپیما به منظور “اعمال فشار اضافی بر روی روسیه برای متوقف کردن جنگ غیرقانونی خود علیه اوکراین صورت پذیرفته است ، دولت کانادا با این اقدام در تلاش است تا منابع اقتصادی که جنگ را تغذیه می‌کنند ، محدود کند”

3-  تجلیل از اولین رهبر زن بومی کانادا

اداره پست کانادا به افتخار Nellie Cournoyea از تمبری با تصویر وی رونمایی کرد.

او اولین زن بومی کانادایی است ، که یک استان را در کانادا رهبری کرده است ،  او به عنوان مدافع قوی مردم خود ، یعنی بومیان منطقه شمالی غربی کانادا شناخته می‌شود.

وی به عنوان دومین زنی که یک دولت استانی را در کانادا رهبری کرده است از سال 1991 تا 1995 به عنوان نخست وزیر مناطق شمالی کانادا خدمت کرد.

اداره پست کانادا اعلام کرد که این تمبر یکی از سه تمبر یادبود رهبران بومی است و در تاریخ ۲۱ ژوئن منتشر خواهد شد.

4 – افتتاح مجتمع مسکونی جدید در Winnipeg برای بی خانمان ها

اتحادیه  Manitoba Metis Federation در Winnipeg ، مجتمع مسکونی جدیدی را جهت برطرف کردن نیازهای شهروندان Red River Metis افتتاح کرد.

این پروژه با هدف کمک به مشکلات و معضلات مسکن این منطقه به بهره برداری رسیده است و به شهروندانی از این منطقه که با خطر بی‌خانمانی مواجه هستند یا افرادی که قصد خرید مسکن برای اولین بار را داشته یا به مسکن با قیمت مناسب نیازمند هستند خدمات ارائه خواهد داد.

این اتحادیه پس از افتتاح این مجتمع اعلام کرد که چنین پروژه‌هایی می‌توانند مسکنی ایمن و پایدار برای افراد نیازمند فراهم کنند.

——————– انتاریو ———————

5- آمادگی هزاران کارگر شهر Hamilton برای شروع اعتصابات

رئیس اتحادیه کارگران CUPE 5167 ، به نمایندگی از ۴۰۰۰ نفر از کارمندان داخلی و خارجی شهر Hamilton ، مخالفت خود را با پیشنهاد شورای شهر درباره رقم افزایش حقوق اعلام کرد و گفت عدد پیشنهادی ما با نظر شورای شهر فاصله زیادی دارد.

وی تاکید کرد که افزایش دستمزد برای ما اولویت اول است و اگر به پیشنهادات ما توجهی نشود ، ناچار به اعتصاب خواهیم بود.

او تصریح کرد که ، کارفرمایان فقط یک درصد کوچکی از افزایش دستمزد را پیشنهاد کردند که این برای ما تحقیر آمیز است، ولی از اعلام رقم پیشنهادی خود به شورای شهر خودداری نمود.

این اتحادیه مذاکرات خود را با شهرداری آغاز کرده که نتیجه آن به زودی مشخص و اعلام خواهد شد.

https://globalnews.ca/news/9762012/city-of-hamilton-workers-vote-strike-action/

6- قتل مشکوک یک شهروند در North York با سلاح گرم

طبق اعلام پلیس این شخص درون خودرو خود ، با شلیکهای متعدد گلوله زخمی شد و پیش از رسیدن اورژانس به محل در گذشت.

این جنایت در منطقه Steeles Avenue West اتفاق افتاده و هم اکنون پلیس در حال بررسی این حادثه و جمع آوری شواهد اولیه است تا علت و دلیل این تیر اندازی مشخص شود.

هویت مقتول توسط پلیس فاش نشده است.

https://toronto.ctvnews.ca/one-person-dead-after-being-shot-multiple-times-in-north-york-1.6437601

7- درخواست شهردار شهر لندن برای مشارکت همگانی در طرح مبارزه با بی خانمانی

شهردار این شهر ضمن اعلام طرح جدید شهرداری برای کاهش بی‌ خانمانی ، از همه اقشار درخواست کرد که نظرات خود را در این باره به شهرداری انعکاس داده ، تا آنها با بهره برداری از این نظرات بتوانند این طرح را کاملتر کنند.

بنابر اعلام شهرداری در این راستا در مرحله اول، جلسات عمومی آنلاین و حضوری ، برای جمع آوری نظرات  برگزار خواهند شد و در مرحله دوم، یک طرح عملیاتی نهایی برای مدیریت بی‌خانمانی ارائه خواهد شد.

برنامه کاهش بی‌خانمانی در لندن در حالی اجرا می‌شود که تعداد افراد بی‌خانمان در این شهر در سال‌های اخیر افزایش یافته است.

https://globalnews.ca/news/9762519/city-of-london-public-input-homelessness-plan/

—————— بریتیش کلمبیا  ——————-

8-  بندر باری ونکوور، یکی از بندر های راکد جهان شناخته شد.

در لیست رتبه بندی بنادر جهان که توسط انجمن حمل و نقل دریایی جهانی تهیه شده است ، این بندر در میان 348 بندر ، در جایگاه 347ام قرار گرفت. این رتبه، نشان دهنده کم رونقی این بندر در سطح جهانی است.

مواردی از جمله کمبود فضای کافی برای انبار ، مدت زمان 10 روزه برای پهلو گرفتن و همچنین هزینه های اضافی تحمیل شده به تاجران به خاطر تاخیر زیاد ، مشکلات عمده ای هستند که در این بندر وجود دارد و باعث از دست دادن محبوبیت این بندر در طول زمان شده است.

https://bc.ctvnews.ca/vancouver-port-ranked-347th-of-348-on-global-efficiency-list-1.6437898

9- افتتاح مرکز عدالت برای زندانیان بومی در بریتیش کلمبیا

David Ebyنخست وزیر بریتیش کلمبیا ، در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که یک مرکز عدالت برای بومیان در CHILLIWACK تأسیس شده است. این مرکز با هدف کمک به جلوگیری از زندانی شدن مجدد افراد بومی و بهبود عدالت برای جوامع بومی منطقه تشکیل شده است.

این مرکز با همکاری افراد بومی متخصص شروع به کار کرده و به ارائه خدمات حقوقی، حمایت روحی از زندانیان و رسیدگی به امور اجتماعی جوامع بومی خواهد پرداخت.

این مرکز در تلاش خواهد بود تا چرخه جرم و جنایت را بشکند و به بومیان کمک کند تا به طور مستقیم در فرایند تصمیم‌گیری و تحقق عدالت شرکت کنند.

در پایان نخست وزیر اعلام کرد که مبلغ 10 میلیون دلار برای حمایت از این مرکز اختصاص داده است.

https://bc.ctvnews.ca/chilliwack-gets-indigenous-justice-centre-to-help-break-incarceration-cycle-says-eby-1.6437930

—————– مونترال (کبک) ——————–

10- تلاش شهرداری مونترال برای افزایش امنیت اجتماعی در معابر و سیستمهای حمل و نقل عمومی

شهرداری مونترال طی بیانیه ای اعلام کرد که با برگزاری یک کمپین جدید قصد دارد امنیت اجتماعی شهروندان را در معابر عمومی شهر تقویت کند.

این کمپین که با همکاری سازمان حمل نقل عمومی و پلیس مونترال و در طی پنج هفته اجرا خواهد شد ، آزار گران خیابانی را هدف قرار داده و به افزایش آگاهی مردم در این زمینه کمک خواهد کرد.

به زودی تبلیغات و پوسترهای رنگارنگ این کمپین با شعار “شاهدان، اقدام کنید” در 19 منطقه شهر و در تمامی معابر و مکانهای عمومی از جمله خیابانها ،  ایستگاه‌های مترو و اتوبوس، کتابخانه‌ها و پارکها نصب       می شوند و از مردم خواسته می شود در صورت مشاهده هرگونه مزاحمت کلامی یا فیزیکی برای هر شهروندی بی تفاوت نبوده و به حرکت آزارگر اعتراض کنند.

در این راستا یک وب سایت جدید نیز راه‌اندازی شده که در این وب سایت به مردم نحوه مقابله و اعتراض صحیح به آزارگر و مدیریت لحظات تنش‌ آور آموزش داده می شود.

https://globalnews.ca/news/9762160/montreal-public-safety-campaign-street-harassment/

11- انتشار گزارش مربوط به جاده های کبک در سال گذشته ،  از افزایش نگران کننده تلفات عابران پیاده حکایت دارد.

بر اساس داده های این گزارش که روز گذشته منتشر شد ، 79 مرگ در اثر تصادف با عابران پیاده در سال 2022 گزارش شده که نسبت به سال2021 – 45 مورد افزایش یافته است.

وزیر حمل و نقل کبک طی بیانیه ای نگرانی خود را نسبت به داده های این گزارش اعلام کرد و ادامه داد که علاوه بر افزایش تلفات عابران پیاده ، متاسفانه شاهد رشد آمار تلفات موتور سواران و وسایل نقلیه سنگین نیز هستیم که این بسیار نگران کننده است.

در این میان شرکت بیمه خودرو کبک با توجه به این ارقام و ضرر مالی خود در سال گذشته ، از ماه قبل با ایجاد یک کمپین در تلاش هست که با آموزشهای پیشگیرانه به مردم ، آمار تلفات را کاهش دهد.

https://montreal.ctvnews.ca/quebec-road-report-2022-disturbing-rise-in-pedestrian-fatalities-1.6437543

——————- اخبار ورزشی ——————-

12- اشتباه عجیب محافظ امنیتی در مسابقات گلف Canadian Open

یک محافظ امنیتی در جشنی که به مناسبت پیروزی Nick Taylor در این بازی ها و تجلیل از وی برگزار شده بود ، به اشتباه فکر کرد که او تهدیدی برای حضار است و با یک حرکت ناگهانی این قهرمان مسابقات را به زمین انداخت!!

این اتفاق توسط دوربین‌های حاضر در محل و توسط مردم ضبط شد، که هم اکنون توسط کاربران فضای مجازی در حال پخش شدن است که بازتابها و حاشیه های بسیاری را نیز به همراه داشته است.

https://toronto.ctvnews.ca/security-guard-mistakenly-tackles-golf-pro-to-the-ground-as-nick-taylor-celebrates-canadian-open-win-1.6437353

13- تیم هاکی Calgary Flames ، Ryan Huska را به عنوان سرمربی خود منصوب کرد.

این مربی که تا کنون به عنوان دستیار در این تیم فعالیت می‌کرده است ، برای اولین بار بعد از 5 سال به عنوان سرمربی این تیم انتخاب شد.

او سوابق درخشانی در کارنامه خود دارد که از جمله میتوان کار به عنوان کمک مربی در تیم ملی هاکی نوجوانان کانادا و قهرمانی در سه جام مسابقات Memorial  همراه با تیم Kamloops Blazers را نام برد.

این تصمیم به منظور تغییر در رهبری تیم و بهبود عملکرد آن اتخاذ شده است.

https://calgary.ctvnews.ca/calgary-flames-promote-from-within-hire-ryan-huska-as-head-coach-1.6437538

——————- اخبار فرهنگی ——————-

14 – مقابله Britney Spears و Kevin Federline در برابر هجوم شایعه ها

این دو سلبریتی که سالهاست از یکدیگر طلاق گرفته اند ، اطلاعاتی که روزنامه ها درباره زندگی شخصی و مسائل خانوادگی آنها منتشر می کنند را کذب خوانده و این حرکت روزنامه ها را نادرست خواندند.

آنها برای دفاع از حقوق و حریم شخصی خود ، از طریق وکلای خود درخواست صدور بیانیه رسمی و تکذیب این گزارشها را نموده اند.

این حواشی و شایعات اخیر با گزارش روزنامه Mail Daily آغاز شد ، این روزنامه از Federline نقل قول کرده بود که نگران استفاده دوباره Spears از مواد مخدر است و او نگران آینده فرزندان مشترک خود می باشد.

https://www.ctvnews.ca/entertainment/britney-spears-and-kevin-federline-fight-back-against-tabloid-reports-1.6437527

15-  گروه موسیقی BTS ده ساله شد

شهر سئول در کره جنوبی با رنگ بنفش روشن سالگرد تاسیس این گروه را جشن گرفت.

آسمان‌خراش‌ها، پل‌ها ، نمادهایی مهم شهر سئول و دیگر مکان‌های دیدنی پایتخت کره‌جنوبی روز گذشته به رنگ بنفش روشن در آمدند، این اقدام علاوه بر جشن ده سالگی این گروه ، به عنوان تجلی عشق و حمایت هواداران از این گروه موسیقی انجام می شود.

مقامات این شهر امیدوارند که برگزاری این جشن ها ، که حدود دو هفته ادامه خواهد داشت ، باعث رونق صنعت گردشگری این شهر شود.

https://www.ctvnews.ca/entertainment/bts-is-10-years-old-seoul-landmarks-to-be-lit-up-in-purple-to-celebrate-k-pop-band-s-anniversary-1.6437117

—————– بیت کوین –تتر – دلار —————-

هر واحد از بیت کوین در این لحظه با قیمت 25,914 دلار، معادل   1,249,039,858تومان معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن  81/31 میلیون دلار است. قیمت این ارز  در ۲۴ ساعت اخیر -0.07% کاهش یافته است.

هر واحد از اتریوم در این لحظه با قیمت 1,742 دلار، معادل  83,987,536تومان معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن 37/2 میلیون دلار است. قیمت این ارز در ۲۴ ساعت اخیر -0.75%  کاهش یافته است.

هر واحد از تتر در این لحظه با قیمت ۱.۰۰ دلار، معادل  48,700تومان معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن 64/41 میلیون دلار است. قیمت  این ارز در ۲۴ ساعت اخیر   -0.04% کاهش یافته است.

دلار امریکا در بازار آزاد  امروز   48200 تومان معامله شد.

دلار کانادا در بازار امروز 36000 تومان نرخ گذاری شد.

——————– آب و هوا ——————–

دمای هوا تورنتو امروز  بین 14 تا 18 درجه سانتی گراد است و شاهد آسمانی نیمه ابری هستیم.

همچنین فردا دمای هوا بین 14 تا 20 درجه سانتی گراد خواهد بود  و شاهد بارش باران خواهیم بود .

دمای هوا ونکوور امروز بین 14 تا 18  درجه سانتی گراد است  و شاهد آسمانی ابری هستیم.

و فردا دمای هوا بین  11 تا  18درجه سانتی گراد خواهد بود و شاهد بارش باران خواهیم  بود .

دمای هوای مونترال امروز بین 13 تا 21 درجه سانتیگراد است و  شاهد آسمان ابری هستیم .

همچنین فردا ،  نیز دمای هوا بین 16 تا 24  درجه سانتیگراد خواهد بود و شاهد آسمانی نیمه ابری خواهیم بود.