زمان مطالعه: 8 دقیقه

Loading

سرخط خبر ها

1- تمدید برنامه مهاجرتی صنایع کشاورزی و غذایی

2- آمادگی برای تصویب لایحه اخبار آنلاین

3-افزایش زباله های الکترونیکی و خطرات زیست محیطی

4-توقف تولید در صنایع  نفت و گاز  آلبرتا ‌

5-  تصویب قانون سلامت شما توسط دولت داگ فورد

6- اجرای ازمایشی پیام هشدار در آنتاریو

7-  اقدامات فرودگاه تورنتو برای بهبود خدمات

8- احداث  خطوط هوایی جدید شرکت هواپیمایی Porter

9-   وقوع زمین لرزه در شمال بریتیش کلمبیا

10- اضافه شدن اتوبوس های برقی به  ناوگان  حمل و نقل کبک

11- تسهیل فرایند جذب پزشک خانواده

12- کسب مدال نقره شیرجه زنان توسط Pamela Ware

13-  پیروزی تیم هاکی Florida Panthers

14- انحلال گروه پاپ کانادایی

15- توقف ساخت فیلم Stranger Things

16-اخبار دنیای ارز

17-هواشناسی

——————— کانادا ——————–

1- تمدید برنامه مهاجرتی بخش کشاورزی و صنایع غذایی.

وزیر مهاجرت از تمدید اجرای برنامه مهاجرتی کشاورزی –صنایع غذایی کهتاکنون  به صورت آزمایشی  در حال اجرا بود، تا 14 می 2025 خبر داد.

این برنامه آزمایشی  سال 2020توسط اداره مهاجرت و پناهندگی برای کمک به  جذب نیروی کار متخصص در حوزه صنایع کشاورزی و غذایی  ،  تدوین شد.

طبق آمار اداره مهاجرت:  از آن زمان ، سالانه  2750 متقاضی همراه اعضای خانواده ، برای سه سال آینده پذیرفته شدند.

نماینده  اداره مهاجرت از اعمال تغییرات بیشتر تا پایان سال خبر داد

این تغییرات جدید شامل افزایش دسترسی به مجوز کار برای اعضای خانواده متقاضیان در برنامه های مهاجرتی ست که به صورت ازمایشی اجرا میشود.

https://www.cicnews.com/2023/05/ircc-extends-the-agri-food-immigration-pilot-and-lifts-occupational-cap-0534831.html

2- مِتا دسترسی کاربران کانادایی به صفحات خبری را مسدود می کند

Rachel Curran  یکی از نمایندگان مِتا درکانادا، در این باره گفت: شرکت متا  در حال اماده سازی زیرساخت ها برای مسدود کردن اخبار در پلتفرم‌های اجتماعی خود است

چراکه در صورت تصویب لایحه اخبار آنلاین توسط دولت فدرال کانادا  ، متا ملزم به اجرای طرح مسدود سازی اخبار برای کاربران کانادایی است.

این نماینده روز دوشنبه با حضور در کمیته میراث مجلس عوام از حذف دقیق، و شفاف اخبار اطمینان داد

و افزود:  سایر صفحات برای کاربران کانادایی مسدود نخواهد شد  و امکان دسترسی به صفحات دولت‌ها، سیاستمداران و خدمات اضطراری برای آن ها وجود دارد

Curran در پایان با اشاره به فشارهای دولت بر شرکت متا برای اخذ این تصمیم  تصریح کرد: این  برنامه با هدف حفظ منافع تجاری اجرا میشود چرا که  مدیرعاملان شرکت متا با قانون پیشنهادی اخبار آنلاین موافق نیستند.

https://globalnews.ca/news/9682097/meta-facebook-instagram-news-bill-c-11/

3 –  افزایش سه برابری زباله‌های الکترونیکی کانادا طی دو دهه گذشته

با توجه به افزایش میزان زباله های الکترونیکی در کانادا محققان  مدیریت بهتر زباله‌های الکترونیکی و کاهش آسیب‌های زیست‌محیطی را نیازمند برنامه ای مدون از سوی دولت دانستند.

محققان دانشگاه واترلو،  نقشه ای جامع از چرخه تولید زباله های الکترونیکی در کانادا تدوین کردند، که تصویر بهتری از عمر اقلام الکترونیکی از فروش تا دفع را  نشان می دهد

زباله های الکترونیکی شامل محصولات الکترونیکی بلااستفاده و آسیب دیده نظیر رایانه، تلویزیون، تلفن همراه، کالاهای مصرفی مانند اسباب بازی های الکترونیکی و تجهیزات روشنایی خانگی و لوازم خانگی بزرگ مانند یخچال یا ماشین لباسشویی میشودند

تحقیقات نشان می دهد تولید زباله الکترونیکی از 3/8 کیلوگرم به ازای هر نفر در سال 2000 به 3/25 کیلوگرم در سال 2020 افزایش یافته است.

این مطالعه نشان می دهد کانادایی ها در سال 2020 نزدیک به یک میلیون تن زباله الکترونیکی تولید کردند و انتظار می رود این میزان تا سال 2030 به 2/1 میلیون تن در سال برسد.

https://globalnews.ca/news/9681429/canadas-electronic-waste-study/

4 –  توقف تولید صنایع  نفت ، گازو بنزین در آلبرتا

با شدت گرفتن اتش سوزی در سراسر آلبرتا و صدور هشدار وضعیت اضطراری در این  استان،  شرکت‌های نفت و گاز غرب و شمال غرب ، پرسنل خود  را تخلیه و عملیات  تولید  را متوقف کرده‌اند.

نماینده شرکت Crescent Point  که از بزرگترین تولیدکنندگان  نفت سبک است، گفت: تولید روزانه

45000 بشکه نفت را  در مناطق آسیب دیده متوقف می کند .

شرکت Vermilion Energy نیز تولید  حدود 30000 بشکه در روز  را موقتا  تعطیل کرده است.

سخنگو  شرکت Tourmaline Oil Corp، که عنوان بزرگترین تولیدکننده نفت و گاز کانادا را در اختیار دارد نیز با اشاره به تخلیه پرسنل و خانواده‌هایشان از تأسیسات و خانه‌های سازمانی  از تعطیلی 9 کارخانه زیرمجموعه خود  در این منطقه خبر داد.

https://globalnews.ca/news/9681700/alberta-wildfires-energy-companies-curtail-production/

——————– انتاریو ———————

5 – تصویب لایحه مراقبت های بهداشتی توسط دولت آنتاریو

لایحه 60 که به عنوان قانون سلامت شما نیز شناخته می شود، توسط دولت داگ فورد  تصویب و پس از اخذ موافقت سلطنتی اجرا میشود این قانون نخستین بار ، ماه فوریه توسط وزیر بهداشت Sylvia Jones   با هدف کاهش حجم بالای جراحی های استان ارائه شد. با تصویب این قانون برای کلینیک های خصوصی  مجوز  انجام جراحی های بیشتر صادر شدSylvia Jones   21 فوریه  با نقد سیستم درمانی و صف های انتظار طولانی تشخیص و جراحی‌ گفت: طبق این لایحه، کلینیک‌های خصوصی مجاز به انجام عمل‌های جراحی آب مروارید، ام‌آر‌آی و سی‌تی اسکن، جراحی‌های سرپایی زنان و در نهایت تعویض مفصل زانو و مفصل ران تحت طرح بیمه درمانی انتاریو خواهند بود.  این قانون با واکنش فوری مدافعان و مخالفان مواجه شد. اپوزیسیون رسمی استان نیز ضمن نقد این قانون  نسبت  به افزایش هزینه ها و آسیب بیماران هشدار داد .

https://toronto.ctvnews.ca/ontario-passes-health-care-bill-allowing-private-clinics-to-conduct-more-surgeries-1.6389103

6– اجرای آزمایشی پیام هشدار اضطراری در انتاریو

پخش این هشدار اضطراری برای تست عملکرد سیستم هشدار دهنده  در هنگام وقوع حوادث واقعی ست این پیام  10 می،  ساعت 12:55 بعد از ظهر از  رادیو، تلویزیون و  تلفن های همراه پخش خواهد شد  طبق اعلام سیستم هشدار اضطراری کانادا، فقط سازمان های دولتی مجاز امکان صدور این پیام  هشدار همگانی را دارند. هشدارهای اضطراری برای انواع موقعیت های تهدید کننده حیاتی ، از جمله تغیرات آب و  هوا، بلایای طبیعی، و تهدیدهای تروریستی صادر می شوند .  دولت انتاریو  به شهروندان توصیه می کند ضمن  برنامه ریزی برای اقدام  در شرایط بحرانی،  پیش از  وقوع  وضعیت اضطراری برای همه افراد خانواده یک کیت اضطراری تهیه کنند سازمان مدیریت بحران برای آماده سازی زیرساخت ها،  هشدار آزمایشی  دیگری نیز ، 15 نوامبر اجرا خواهد کرد.

https://toronto.ctvnews.ca/an-emergency-alert-will-sound-off-in-ontario-this-week-in-a-canada-wide-test-1.6389102

7- فرودگاه بین‌المللی Pearson تورنتو

برای بهبود خدمات در تابستان امسال  اقدامات اساسی اجرا کرده است. مقامات فرودگاه بین‌المللی Pearson تورنتو برای بهبود سطح خدمات در طول  تابستان اقداماتی نظیز استفاده از فناوری هوش مصنوعی، افزایش تعداد کارکنان و  ارتقا سطح مسئولیت‌پذیری را در دستور کار قرار دادند.رئیس و مدیر عامل سازمان فرودگاه‌های تورنتو  در یک کنفرانس مطبوعاتی با اشاره به بهبود شرایط برای سفرهای هوایی گفت: ” شهروندان تورنتو ، سایر مناطق  کانادا و همچنین  مسافران بین المللی  شاهد ارائه خدمات این شرکت به شکلی متفاوت خواهند بود.وی افزود: ما بر جلب اعتماد مشتریان متمرکز شدیم و نسبت به حل شکایات مشتریان اقدام کردیم  : اضطراب، عدم اطمینان، ناامیدی و عدم کنترل پرواز ها از جمله انتقاداتی بود  که مسافران با ما در میان گذاشتند   با پایان محدودیت های کرونایی یش‌بینی می‌شود حجم سفرهای تابستانی امسال با رشد همراه باشد .https://globalnews.ca/news/9681637/ai-boosted-staffing-toronto-pearson-summer-travel/

————- بریتیش کلمبیا  ——————-

8-ارائه خدمات پرواز  بدون توقف بین ونکوور و اتاوا

سخنگو شرکت هواپیمایی Porter گفت: با  اضافه شدن ساحل غربی به ناوگان پروازهای بدون توقف پایتخت کشور، نخستین پرواز این خطوط هوایی در تاریخ 26 جولای انجام میشود.  طبق اطلاعیه منتشر شده در وب سایت این شرکت،  هواپیمای این مسیر رفت و برگشت،  روزانه با کمترین  میزان مصرف سوخت قادر به جابجایی 132 مسافر است. در طول سفر خدماتی نظیر سرو میان وعده  ، نوشیدنی و وای فای رایگان به مسافران ارائه میشود ، مدیر توسعه خدمات هوایی  سازمان فرودگاه ونکوور، روز دوشنبه در بیانیه‌ای ضمن ابراز خرسندی نسبت به احداث  خطوط هوایی جدید توسط شرکت هواپیمایی  Porter  گفت: «از  ازائه  این  خدمات به عنوان بخشی از عملکرد رو به رشد این شرکت در  غرب کانادا استقبال می‌کنیم.

https://bc.ctvnews.ca/porter-airlines-to-add-non-stop-route-between-vancouver-and-ottawa-this-summer-1.6389111

9–وقوع  زمین لرزه ای به بزرگی 4.7 ریشتر در مناطق شمالی بریتیش کلمبیا.

بر اساس اعلام مرکز زمین شناسی ایالات متحده این زمین لرزه ساعت 9 صبح روز دوشنبه ، سواحل غربی جزیره Moresby   در 236 کیلومتری Prince Rupert  ، و 531 کیلومتری از Campbell River  در جزیره ونکوور را لرزاند.سخنگو  مرکز ملی هشدار سونامی ایالات متحده، با اشاره به اینکه  این زمین لرزه در عمق حدود یک کیلومتری زمین رخ داده ،احتمال وقوع سونامی را ناچیز پیش بینی کردگفتنیست بعلت ناچیز بودن شدت زلزله  هیچ گزارشی از طرف ساکنان منطقه  در این مرکز لرزه نگاری  ثبت نشده است.

https://vancouverisland.ctvnews.ca/4-7-magnitude-earthquake-rumbles-off-northern-b-c-coast-1.6389194

—————– مونترال (کبک) ——————–

10 –بیش از 1200 اتوبوس برقی به ناوگان حمل ونقل عمومی کبک  اضافه می شود .

شرکت Nova-Bus ، بعنوان برنده مناقصه ی آپریل 2022 ،  مسئولیت ساخت این اتوبوس های  جدید  را بر عهده خواهد داشت.

این طرح  “بزرگترین پروژه خرید اتوبوس برقی در آمریکای شمالی” بشمار می آید و مقامات کبک حدود 1.1 میلیارد دلار و  مقامات اتاوا نیز  حدود 780 میلیون دلار برای اجرای این پروژه سرمایه گذاری میکنند .

با صرف این بودجه ناوگان ده آژانس حمل و نقل عمومی به خدمات اتوبوس های برقی  تجهیز میشوند

Société de transport de Montréal (STM) به نمایندگی از سایر آژانس های حمل و نقل، نماینده و مسئول نظارت بر پروژه تهیه اتوبوس ها خواهد بود.

https://montreal.ctvnews.ca/more-than-1-200-new-electric-buses-coming-to-quebec-roads-1.6389002

11- تسهیل روند جذب پزشکان خانواده در مناطق مختلف  استان کبک

Christian Dubé وزیر بهداشت استان در کنفرانس خبری  دانشگاه Québec à Rimouski, ، گفت :

وزارت بهداشتدر طرحی لیست کاملی از  وظایف  یک پزشک خانواده پیش از استخدام در اختیار وی قرار میدهد

روند فعالیت پزشکان تاکنون به نحوی بودکه  وظایف درمانی  پس از استخدام در منطقه به آن ها محول میشد

با این حال  رویکرد جدید این امکان را بوجود می آورد که با اطلاع از وظایف مقرر، منطقه ی مناسب خود برای خدمت را  انتخاب کنند.

علاوه بر این، یک ابزار آنلاین جدید برای ساماندهی آگهی‌های شغلی پزشک خانواده در سراسر استان راه‌اندازی می‌شود.

این سیستم امکان  ارزیابی بهتر  موقعیت های موجود  بر اساس وظایفرا برای پزشکان فراهم میکند

این طرح  در آینده در دسترس  پزشکان متخصص نیز قرار خواهد گرفت .

https://montreal.ctvnews.ca/quebec-wants-to-facilitate-the-establishment-of-family-doctors-in-the-regions-1.6389096

——————- اخبار ورزشی ——————-

-12-مدال آوری قهرمان کانادایی

Pamela Ware  در فینال سکوی پرش سه متری ، موفق به کسب مدال نقره شیرجه زنان در جام جهانی مونترال شد

. Chen Yiwen  از چین به مدال طلا دست یافت و Sarah Bacon  آمریکایی مدال برنز این رقابت هارا از آن خود کرد مسابقات قهرمانی جهان از 14 تا 22 جولای در Fukuoka,  ژاپن برگزار می شود.و

18 ورزشکار برتر در رشته‌های انفرادی و  هشت تیم برتر در سایر رشته ها ، جواز حضور در سوپر فینال جام جهانی را کسب خواهند کرد.

https://globalnews.ca/news/9680720/canada-misses-podium-womens-diving-world-cup/

13 –تیم هاکی Florida Panthers  روز یکشنبه با نتیجه 3-2 Toronto Maple Leafs  را شکست داد

این پیروزی مسیر را برای بازیکنان تیم Florida Panthers  در دور دوم پلی آف هموار کرد.در این بازیSam Reinhart ،  Anthony Duclair  و Carter Verhaeghe   برای تیم Florida Panthers  گل زنی کردندErik Gustafsson  و Sam Lafferty  نیز در این رقابت 2 گل  تیم   Toronto Maple Leafs به ثمر رساندند

https://globalnews.ca/news/9681177/panthers-beat-maple-leafs-ot-take-3-0-series-lead/

—————— اخبار فرهنگی ——————-

14- انحلال گروه موسیقی   41Sum.

پس از 27 سال حضور در صحنه موسیقی و فروش بیش از 15 میلیون آلبوم در سراسر جهان، اعضای این گروه از انحلال 41Sum. پس از انتشار آخرین آلبوم و برگزاری تور جهانی خبر دادند.

نماینده این گروه اعلام کرد پس از  انتشار آخرین آلبوم ، به نام Heaven x Hell  ،   41Sum.تابستان امسال برای اجرا در تورهای خود به اروپا و ایالات متحده سفر میکند

تاکنون  جزئیاتی درباره ی  زمان  انتشار آلبوم  و برگزاری  تور خداحافظی منتشر نشده است.

اعضای این گروه موسیقی نخستین بار در انتاریو گرد هم آمدند، و طی سالها فعالیت هنری در این عرصه خوش درخشیدند.

گروه 41Sum.

در سال 2003 موفق به کسب جایزه جونو شد و در سال 2005جایزه بهترین آلبوم راک  را از آن خود کرد .

Deryck Whibley، به عنوان  خواننده گروه ، Dave Baksh و Tom Thacker به عنوان نوازندگان گیتار، Cone McCaslin  به عنوان نوازنده باس و Frank Zummo به عنوان نوازنده درام در این گروه به اجرا میپردازند.

(باس یه نوع گیتاره)

https://www.ctvnews.ca/entertainment/sum-41-to-split-up-after-finishing-tour-and-final-album-band-says-1.6389295

 

15-ساخت فیلم Stranger Things متوقف شد.

برنامه ریزی برای فیلمبرداری فصل پنجم و آخر سریال «چیزهای عجیب» به دلیل اعتصاب نویسندگان متوقف شد.Matt Duffer و Ross Duffer که با نام برادران Duffer  شهرت دارند آخر هفته  طی بیانیه ای از توقف روند تولید مجموعه  تا پایان  اعتصاب  نویسندگان فیلم نامه خبر دادند.اعضای انجمن نویسندگان آمریکا از 2 می در اعتراض به  دستمزدریافتی  و کمبود  امتیازات استودیوها و شرکت های پخش اعتصاب کردند.

https://www.ctvnews.ca/entertainment/stranger-things-filming-halted-because-of-writers-strike-1.6388920

—————– بیت کوین –تتر – دلار —————-

هر واحد از بیت کوین در این لحظه با قیمت ۲۷,۹۰۹ دلار،   معادل ۱,۵۱۳,۲۶۷,۸۷۲ تومان معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن 11/81 میلیون دلار است. قیمت این ارز در ۲۴ ساعت اخیر -05/4 % کاهش یافته است.

هر واحد از اتریوم در این لحظه با قیمت ۱,۸۵۹ دلار،   معادل ۱۰۰,۷۴۴,۷۷۰ تومان معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن 35/7 میلیون دلار است. قیمت  این ارز در ۲۴ ساعت اخیر -36/3 %کاهش یافته است.

هر واحد از تتر در این لحظه با قیمت ۱ دلار معادل ۵۴,۳۰۱ تومان معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن 52/19 میلیون دلار است. قیمت این ارز در ۲۴ ساعت اخیر -06/0 % کاهش یافته است.

دلار امریکا در بازار آزاد  امروز 53600 تومان معامله شد.

دلار کانادا در بازار امروز   41150 تومان نرخ گذاری شد.

——————– آب و هوا ——————–

دمای هوا تورنتو امروز  بین 8 تا  15 درجه سانتی گراد است و شاهد اسمانی نیمه ابری  هستیم .همچنین فردا دمای هوا بین 10 تا 18 درجه سانتی گراد خواهد بود  و شاهد اسمانی نیمه ابری خواهیم بود . دمای هوا ونکوور امروز بین  8 تا 17 درجه سانتی گراد است  و شاهد آسمانی صاف هستیمهمچنین فردا  نیز دمای هوا بین  10 تا 19 درجه سانتی گراد خواهد بود و شاهد اسمانی صاف  خواهیم  بود .   دمای هوای مونترال امروز بین 7 تا 17درجه سانتیگراد است و  شاهد آسمانی صاف هستیمهمچنین فردا ،  دمای هوا بین 11 تا 22 درجه سانتیگراد خواهد بود و شاهد اسمانی صاف خواهیم بود .