زمان مطالعه: 8 دقیقه

Loading

——————— سرخط خبر ها ———————–
1- افزایش 7 درصدی نرخ سفر کانادایی ها
2- نارضایتی شهروندان از خطوط هواپیمایی Flair
3- حمایت مالی شرکت whiskey از آسیب دیدگان آتش سوزی
4- بحران کمبود نیرو در اورژانس های کانادا
5- گسترش فضای مسکونی در خارج از شهر های انتاریو
6- آغاز پروژه ساخت آبگرم خصوصی و پارک آبی
7- انتشار بیانیه درباره ی کیفیت هوا تورنتو
8- بررسی مرگ های ناشی از مصرف داروهای سمی
9- حضور قهرمان نابینا پارالمپیک در تیم امداد و نجات
10- حمایت از مراکز اجتماعی کودکان توسط دولت کبک
11- گسترش آتش‌سوزی‌ها در کبک
12- خداحافظی Zlatan Ibrahimovic از فوتبال
13- پیروزی ستاره تنیس اوکراینی
14- حاضر نشدن شاهزاده هری در دادگاه
15- کمبود جهانی نانو ذرات صورتی
16-اخبار دنیای ارز
17-هواشناسی

——————— کانادا ——————–
1. افزایش 7 درصدی سفر کانادایی ها در مقایسه باپیش از همه گیری کرونا
بنابر گزارش RBC Economics با پایان محدودیت های کرونایی، بسیاری از شهروندان بخاطر نرخ مرقون به صرفه، مقصد‌های نزدیک‌تر را برای سفر انتخاب می کنند بطوریکه نرخ سفر به آمریکا در چند ماه اخیر افزایش یافته است.
در سال 2023، ، سفر بیش از 10 میلیون کانادایی به کشورهای خارجی ، باعث افزایش 7 درصدی آمار سفر نسبت به سال گذشته شده است. این درحالیست کهباوجود افزایش 30 درصدی هزینه‌های سفر نسبت به شرایط پیش از شیوع ویروس کرونا شاهد رشد نرخ سفرهای هوایی نیز بودیم.
گران بودن هزینه رزرو هتل ،افزایش 30 درصدی قیمت پرواز و رشد 50 درصدی نرخ کرایه ماشین‌ در تابستان گذشته هم توانست کانادایی‌ها را از سفر منصرف نکند.
سازمان RBC Economics همچنین از تغییر مسیر سفر مسافران به سمت شرق کشور خبر داد.
https://www.ctvnews.ca/lifestyle/canadians-spending-30-per-cent-more-on-travel-compared-to-pre-pandemic-levels-1.6427896
2- شکایات شهروندان از خطوط هواپیمایی Flair
براساس گزارش منتشر شده از 1 آوریل 2022 تا 31 مارس 2023شرکت هواپیمایی Flair در هر۱۰۰ پرواز، به طور متوسط 15.3 شکایت دریافت کرده که بیشترین تعداد شکایت را از بین تمام شرکت‌های هواپیمایی بزرگ کانادا بشمار می آید.
شرکت هواپیمایی Sunwing رتبه دوم لیست شکایات جای گرفت و شرکت هواپیمایی Swoop رتبه سوم را از آن خود کرد. به ترتیب شرکت های WestJet، Air Canada، Air Transat در رتبه های بعدی قرار گرفتند.
یکی از کارشناسان این حوزه ؛ شکست Flair را مربوط به جریان نقدینگی در خطوط هوایی دانست وگفت که Flair بیش از حد خود را متعهد به غرامت دادن به مسافران و مسائل مربوط به شکایات کرده است.
https://www.ctvnews.ca/business/flair-tops-canadian-airlines-with-average-number-of-complaints-per-100-flights-cta-1.6427696
3- کمک برای مهار آتش سوزی های اخیر کانادا
برند whiskey که متعلق به هنرمند نام آشنا Kiefer Sutherland است، مبلغی معادل 100,000 دلار برای مهار آتش‌سوزی در نوااسکوشیا اهدا کرده است.
Sutherland هفته گذشته برای شرکت در مراسم رونمایی از بطری های Red Bank بین طرفدارانش در منطقه Maritimes حاضر شد.
وی در حاشیه این مراسم اعلام کرد که مشغول جمع‌آوری کمک های مالی برای صلیب سرخ کانادا است.
Sutherland در یک مصاحبه اختصاصی ، گفت: “با توجه به شرایط بحرانی کشور قصد داشتیم تمام رویدادها را لغو کنیم اما برگزاری این مراسم فرصت خوبی برای جمع آوری و اهدا کمک مالی به آتش سوزی نوااسکوشیا بود.”
او با انتشار پستی در اینستاگرامی اعلام کرد که کمک های اهدایی در عرض 24 ساعت از مرز 100,000 دلار گذشته است.
https://atlantic.ctvnews.ca/kiefer-sutherland-s-whiskey-brand-raises-more-than-100-000-for-n-s-wildfire-relief-efforts-1.6427947
4 – بحران نیرو و کمبود نیاز های اولیه در اورژانس های کانادا
انجمن پزشکی کانادا و ۱۴ سازمان به نمایندگی از کارکنان سلامت ، طی بیانیه ای خواستار رسیدگی به موانع مراقبت های بهداشتی در جلسه ماه ژوئیه دولت شدند.
این در حالیست که نمایندگان استان ها در نشست های سال گذشته، ضمن بررسی تجربیات مشترک درباره بحران سیستم مراقبت بهداشتی ، خواستار افزایش بودجه برای رفع چالش ها بودند.
نخست وزیر جاستین ترودو در فبریه امسال، از امضا توافق نامه ای خبر داد که بر اساس آن ، اتاوا ده سال آینده بودجه ۱۹۶ میلیارد دلاری را به بهبود شرایط مراقبت های بهداشتی کانادا در اختصاص می‌دهد.
تمامی استان‌های کانادا به جز کبک موافقتشان را با این لایحه اعلام کرده‌اند.
اتحادیه پزشکان و پرستاران کانادا ضمن استقبال از این توافق‌ ، نسبت به ادامه بحران مراقبت های بهداشتی هشدار دادند.
و معتقدند رهبران استانی باید چالش هایی نظیر بالا بودن زمان انتظار ، کمبود تجهیزات اولیه و نیروی کار در اورژانس ها، را در دستور کار قرار دهند.
——————– انتاریو ———————
5- ساخت و ساز مسکن در اطراف شهر آنتاریو
دولت انتاریو با تصویب قانونی تحت عنوان لایحه 97 ، مجوز ساخت و ساز در اراضی اطراف شهر را صادر کرد .
این تصمیم با هدف حمایت از خریداران و مستاجران سه دهک پایین جامعه و همچنین افزایش کار آفرینی در حومه شهر اتخاذ شده است.
بر اساس این لایحه، امکان گسترش مرزهای شهری با مناطق همجوار روستایی یا اراضی بیابانی اطراف، وجود خواهد داشت همچنین شهرداری ها نیز برای تصمیم‌گیری در باره ی گسترش مناطق قابل سکونت محدودیت نخواهند داشت در نتیجه اجرای این قانون شاهد توسعه فضای مسکونی در مناطق شهری ، ترویج ساخت و ساز و رفع کمبودهای مسکن خواهیم بود.
https://toronto.ctvnews.ca/ontario-bill-giving-cities-power-to-expand-boundaries-for-housing-passes-1.6421145
6- تعطیلی قسمتی از مسیر اسکله تفریحی در انتاریو
با توجه به آغاز پروژه ساخت آبگرم خصوصی و پارک آبی ، بخشی از مسیر اسکله تفریحی به سمت پارک Trillium در جزیره غربی انتاریو بسته شده است..
با وجود قدمت تاریخی و محبوبیت این اسکله ، دولت های پیشین سعی در تخریب آن داشتند. با این حال دولت فورد سیاست جدیدی را در پیش گرفته و سعی دارد این پارک را به یک مقصد تفریحی و تجاری تبدیل کند
این برنامه ها شامل احداث رستوران ، فروشگاه، تأسیسات فرهنگی و ورزشی، فضاهای سبز و سایر امکانات عمومی است. و با هدف جذب گردشگران و ارتقا رفاه اقتصادی اجرا خواهد شد.
سخنگو دولت انتاریو همچنین از ارتقای زیرساخت خدمات فاضلاب، آب، برق و گاز آغاز خبر داد. و گفت: با توجه به اینکه اجرای این طرح نیازمند ماشین آلات سنگین و تجهیزات ساختمانی ست نسبتب ه تعطیلی موقت این اسکله اقدام کردیم.
https://toronto.ctvnews.ca/part-of-ontario-place-quietly-shut-down-ahead-of-redevelopment-plans-as-province-says-it-won-t-let-new-mayor-stand-in-the-way-1.6428038
7- انتشار بیانیه ای در خصوص کیفیت هوا در تورنتو به دلیل آتش‌سوزی در کبک و شمال اُنتاریو
در حال حاضر 100 آتش سوزی فعال در شمال غربی کبک منجر به آوارگی حداقل 5500 نفر از ساکنان مناطق هم مرز با انتاریو ، شده است
وقوع آتش‌سوزی‌های اخیر در کبک و شمال اُنتاریو منجر به آلودگی و کاهش کیفیت هوا در تورنتو شده در همین راستا آژانس هواشناسی فدرال ضمن صدور بیانیه‌ای در خصوص کیفیت هوا در تورنتو، پیش بینی کرد افزایش سطح آلودگی تا روز سه‌شنبه ادامه داشته باشد.
در هیمن راستا رئیس سازمان محیط زیست کانادا نسبتب به بیماری زایی دود حتی در غلظت های پایین هشدار داد و از شهروندان مبتلا به مشکلات تنفسی خواست تا حد امکان از خانه خارج نشوند.
مقامات نیز به منظور کاهش تأثیرات منفی و کنترل کیفیت هوا، در حال همکاری با تیم‌های امداد و نجات برای مقابله با آتش‌سوزی های سطح استان هستند
https://toronto.ctvnews.ca/air-quality-statement-issued-for-toronto-amid-wildfires-in-quebec-northern-ontario-1.6427623

—————— بریتیش کلمبیا ——————-
8- بررسی مرگ های ناشی از مصرف داروهای سمی
استفاده از دارو های حاوی مواد مخدر سمی از سال 2016 تاکنون جان 12000 نفر را در استان بریتیش کلمبیا گرفته است،
آمار جدید نیز حاکی از افزایش نرخ فوت ناشی از مصرف مواد مخدر سمی ست بطوریکه در هفته‌های اخیر، بیش از ۱۰۰ نفر در بریتیش کلمبیا به علت مصرف داروهای سمی جان خود را از دست داده‌اند.
در راستا جدید ترین تحقیقات مقامات ارشد بهداشتی استان، رئیس پزشکی قانونی نقش Hydromorphone ، که با نام تجاری Dilaudid نیز شناخته می‌شود، را در مرگ‌های مشکوک اخیر ناچیز دانست و مسمویت ناشی از مصرف مسکن ضد درد fentanyl را به عنوان عامل اصلی مرگ و میر ها معرفی کرد
مقامات دولت بریتیش کلمبیا ضمن ابراز نگرانی بابت وضعیت پیش رو ، در تلاشند با توزیع کیت‌های اورژانسی و ارائه خدمات درمانی و پشتیبانی، از مسمویت و احتمال فوت دیگر شهروندان پیشگیری کنند.

9- همکاری قهرمان نابینا پارالمپیک برای یافتن افراد گمشده
Jessica Tuomela در سه سالگی بخاطر ابتلا به سرطان شبکیه چشم بینایی خود را از دست داد او در جوانی اهداف جدیدی برای آینده ترسیم کرد، پا به عرصه شنا گذاشت و موفق شد در سه بازی پارالمپیک مدال های نقره را برگردن بیاویزد.
در پی اعمال محدودیت های ناشی همه گیری کرونا ، این بازیکن در چالشی جدید همراه سگی آموزش دیده در عملیات جستجو و نجات افراد گمشده همکاری میکند
این تیم کوچک هفته پیش پس از سه کیلومتر جستجو یک مرد 89 ساله مبتلا به آلزایمر که در جنگل گم شده بود را، نجات دادند.
https://vancouverisland.ctvnews.ca/blind-paralympian-teams-up-with-scent-trailing-dog-to-find-missing-people-1.6426920
—————– مونترال (کبک) ——————–
10 –حمایت از مراکز اجتماعی کودکان
دولت کبک از تخصیص بودجه ی 57.5 میلیون دلاری به منظور حمایت از مراکز اجتماعی کودکان، خبر داد
این اقدام با هدف تقویت خدمات پزشکی و ارائه مراقبت‌های درمانی، روانشناختی و اجتماعی به کودکان و خانواده‌ها در دستور کار قرار گرفته.
وزیر بهداشت کبک، ضمن حمایت از این طرح گفت: این بودجه موجب توسعه مراکز پزشکی اجتماعی در سراسر استان خواهدشد.
مراکز پزشکی اجتماعی، با ارائه خدمات در محله‌های مستضعف نشین به کاهش نابرابری‌های اجتماعی و بهبود شرایط زندگی افراد کمک میکنند.
https://montreal.ctvnews.ca/quebec-will-spend-57-5-million-to-support-social-pediatrics-centres-1.6427653
11- افزایش تعداد آتش‌سوزی‌های کبک به 164 مورد و 114 مورد خارج از کنترل
سخنگو دولت کبک با اشاره به 164 آتش سوزی فعال در سراسر استان گفت : نیروهای امداد در 114 مورد موفق به اطفا حریق نشدند.
گسترش آتش‌سوزی‌ها در مناطق جنوبی و مرکزی کبک، احتمال آسیب به جنگل ها و زیستگاه حیات وحش را افزایش داده
مقامات محلی و تیم‌های آتش‌نشانی در حال اجرای تدابیر لازم برای مهار آتش‌سوزی هستند.
دولت کبک ضمن صدور دستور تخلیه برای 4500 نفر از ساکنین به مردم توصیه کرد با توجه به شدت آلودگی هوا از تردد غیرضروری در شهر خودداری کنند.
https://montreal.ctvnews.ca/number-of-quebec-wildfires-rises-to-164-at-least-114-are-out-of-control-1.6427715
——————- اخبار ورزشی ——————-
12- خداحافظی Zlatan Ibrahimovic از دنیای فوتبال
این ستاره سوئدی تیم AC Milan’ ، در سن ۴۱ سالگی از دنیای فوتبال خداحافظی کرد.
او پس از تحمل یک دوره مصدومیت‌، تصمیم گرفت همزمان با پایان قراردادش در ماه ژوئن ، از فوتبال کناره گیری کند.
این بازیکن پرافتخار، سال ۱۹۹۹ با جضور در باشگاه Malmo FF فعالیت حرفه ای اش را آغاز کرد و سپس در تیم‌های یوونتوس، اینتر میلان، بارسلونا، پاری سن ژرمن، منچستر یونایتد و میلان حضور یافت
Ibrahimovic.اواخر سال ۲۰۲۰ به باشگاه میلان پیوست و مقادمات قهرمانی این تیم در فصل گذشته را فراهم کرد. وی با ۶۲ گل در ۱۲۱ بازی، موفق به کسب عنوان برترین گلزن تیم ملی سوئد شد و توانست کاپ لیگ قهرمانان اروپا را نیز بالای سر ببرد.
https://www.ctvnews.ca/sports/milan-s-zlatan-ibrahimovic-hangs-up-his-boots-at-41-1.6427492
13- ستاره تنیس اوکراینی حریف روسی مقابلش را شجاع خواند
ستاره تنیس اوکراینی Elina Svitolina پس از پیروزی در مسابقات اوپن فرانسه روز یکشنبه، ضمن شجاع خواندن حریف روسی خود، گفت: از اظهار نظر مستقیم Daria Kasatkina درباره ی جنگ سپاسگزارم
Elina که پیش از این گفته بود که به خاطر احترام به مردم اوکراین، از دست دادن به حریفان روس و بلاروس اجتناب میکند
در نشست خبری پس از مسابقه گفت که Daria از اقدام او آگاه بوده و رفتار درستی داشته است.
Daria نیز ضمن اعلام برائت از جنگ افروزی های کشورش، با با بازیکنان تنیس اوکراینی ابراز همدردی کرد.
https://www.ctvnews.ca/sports/ukrainian-tennis-star-elina-svitolina-calls-russian-opponent-brave-following-french-open-win-1.6427805
——————- اخبار فرهنگی ——————-

14 -حاضر نشدن شاهزاده هری در دادگاه برای شکایتش بر علیه روزنامه برتانیایی
این شکایت، اولین پرونده از چندین شکایت هری علیه رسانه‌ها است که ادعا میکند ناشران به طور غیرقانونی و از طریق هک و شنود تماس ها به دنبال اطلاعات شخصی او بودند
هری ۳۸ ساله، نخستین عضو خانواده سلطنتی بریتانیا پس از یک قرن، به عنوان شاکی در دادگاه می باشد. در روز اول دادگاهش بر علیه روزنامه Mirror Group بریتانیا حاضر نشد
خشم هری نسبت به رسانه‌های انگلیسی در مورد مشکلات خود با خانواده سلطنتی، مرگ مشکوک مادرش و همچنین عناوین نژادپرستانه ای که نسبت به همسر او می دهند، نشات گرفته است.
https://www.ctvnews.ca/entertainment/prince-harry-a-no-show-on-first-day-of-court-showdown-with-british-tabloid-publisher-1.6427257
15- کمبود نانوذرات صورتی
به گفته طراح صحنه فیلم باربی، نانوذرات بکار رفته در این مجموعه، به کمبود جهانی این تراشه ها دامن زده
با افزایش تقاضا ، شرکت‌های تولید کننده رنگ صورتی در زنجیره تولید و تامین نیاز طراحان با چالش روبه رو شدند
هرچند سرمایه گذاران فیلم باربی آمادگی مواجه با این مشکل را داشتند ، اما بر اساس اطلاعات اخیر، این کمبود با تاثیر مستقیم بر فرآیند تولید فیلم ، زمانبندی تحویل این اثر را تحت تاثیر قرار داده است.
https://www.ctvnews.ca/entertainment/barbie-movie-s-pink-paint-splurge-led-to-global-shortage-production-designer-says-1.6428087

—————– بیت کوین –تتر – دلار —————-

هر واحد از بیت کوین در این لحظه با قیمت 25,595 دلار، معادل 1,307,883,038تومان معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن 52.79 میلیون دلار است. قیمت این ارز در ۲۴ ساعت اخیر -5.84% کاهش یافته است.

هر واحد از اتریوم در این لحظه با قیمت 1,804 دلار، معادل 92,163,960تومان معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن 4.49 میلیون دلار است. قیمت این ارز در ۲۴ ساعت اخیر -5.16% کاهش یافته است.

هر واحد از تتر در این لحظه با قیمت 1 دلار، معادل 52,000تومان معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن 67.10 میلیون دلار است. قیمت این ارز در ۲۴ ساعت اخیر +0.03% افزایش یافته است.

دلار امریکا در بازار آزاد امروز 51100 تومان معامله شد.
دلار کانادا در بازار امروز 38100 تومان نرخ گذاری شد.

——————– آب و هوا ——————–
دمای هوا تورنتو امروز بین 13 تا 24 درجه سانتی گراد است و شاهد آسمانی آفتابی هستیم.
همچنین فردا دمای هوا بین 15 تا 25 درجه سانتی گراد خواهد بود و شاهد آسمانی آفتابی خواهیم بود .

دمای هوا ونکوور امروز بین 10 تا 22 درجه سانتی گراد است و شاهد آسمانی آفتابی هستیم.
و فردا دمای هوا بین 12 تا 27 درجه سانتی گراد خواهد بود و شاهد آسمان آفتابی خواهیم بود .

دمای هوای مونترال امروز بین 10 تا 23 درجه سانتیگراد است و شاهد آسمان ابری هستیم .
همچنین فردا ، نیز دمای هوا بین 13 تا 21 درجه سانتیگراد خواهد بود و شاهد بارش باران خواهیم بود.