زمان مطالعه: 7 دقیقه

Loading

محتوا پنهان

کانادا

1- تمدید مهلت بازپرداخت وام های ضروری

درخواست شرکت های خصوصی سراسر کانادا مبنی بر تمدید مهلت بازپرداخت وام‌های ضروری منجر به تمدید دو ساله این مهلت تا پایان سال ۲۰۲۵ شد.

دولت فدرال همزمان با همه گیری ویروس کرونا این وام‌ها را برای حمایت از کسب و کارها در زمان قرنطینه اجباری کرونا اختصاص داده بود و طی روزهای گذشته 250 نماینده از صاحبان این کسب و کارها در نامه‌ای به معاون نخست‌وزیر و وزیر دارایی، با اشاره به  روند کند بازگشت به شرایط پیش از کرونا ،کاهش نیروی کار، احتمال تعطیلی کسب و کارها  و افزایش شدید تورم اقتصادی خواستار تمدید یک یا دو ساله مهلت بازپرداخت این وام‌ها شدند.

https://www.ctvnews.ca

2- تغییر اعضای کابینه دولت فدرال Justin Trudeau

نخست‌وزیر کانادا تعدادی از اعضای کابینه‌اش را تغییر خواهد داد و روز چهارشنبه لیست جدید وزرای کابینه اعلام میشوداین تغییرات با هدف مهار بحران مسکن، افزایش امنیت عمومی و تغییر سیاست‌های مرتبط با پلتفرم‌های آنلاین صورت گرفته و به گفته یک کارشناس سیاسی آخرین تلاش اساسی حزب لیبرال برای بهبود شرایط کشور قبل از رای‌گیری برای  انتخاب دولت فدرال جدید به حساب می آید.گفتنیست تعدادی از وزرا  قبل از تغییر کابینه در دیدار با نخست وزیر با ارائه ی  برنامه های آینده و گزارش عملکردشان  شانس خود را برای حضور مجدد در کابینه امتحان کردند.

https://www.ctvnews.ca/

3- انتشار لیست جرائمی که مانع ورود به کانادا

اداره مهاجرت و شهروندی کانادا با اشاره به بررسی سوابق جنایی افراد پیش از ورود به کانادا، لیستی از جرم هایی که افراد با ارتکاب آنها ، مجوز ورود به کشور را ندارند، منتشر کرد.براین اساس افرادی که سابقه  رانندگی خطرناک و یا تحت تأثیر مشروبات الکلی ، کلاهبرداری، درگیری و جرایم مرتبط با مواد مخدر داشته باشند میتوانند با دریافت مجوز اقامت موقت یا  شرکت در برنامه‌ی بازپروری و اصلاح به کانادا سفر کنند.گفتنیست  کانادا سالانه میزبان میلیون‌ها گردشگر، بازدیدکننده، نیروی کار و دانشجو ست و افراد با جرائم سبک برای ورود به کشور نیازی به مجوز یا ارائه اسناد اضافه ندارند.

https://www.cicnews.com/

4- کاهش بودجه ی سوخت های فسیلی

دولت فدرال اعلام کرد با محدود کردن بودجه ی دولتی سوخت های فسیلی ، از این پس دولت فقط از پروژه‌های انرژی پاک و کاهش گازهای گلخانه‌ای حمایت مالی میکند. این اقدام براساس  ماده 6 موافقت‌نامه پاریس صورت گرفته است در همین راستا مقامات فدرال اعلام کردند  این طرح هنوز بر اقتصاد تاثیری نگذاشته اما تاثیرات مثبت زیادی در کشور خواهد داشت.

https://www.ctvnews.ca

۵- تخریب ریل اصلی قطار Halifax

در اثر سیل  با تخریب این خط آهن و چندین پل و جاده  ، شهرداری این شهر از مسافران خواست که سفرهای زمینی خود را لغو کنند و تاکید کرد بسیاری از مناطق همچنان غیرقابل دسترس هستندوزیر مدیریت بحران و شرایط اضطراری این استان نیز با تایید دریافت کمک از دولت فدرال اعلام کرد وضعیت اضطراری اعلام شده در سراسر استان تا 5 آگوست به قوت خود باقی خواهد ماند.گفتنیست این سیل خانه های زیادی را تخریب کرده و تلاش‌های امداد گران همچنان در مناطق سیل‌زده، برای یافتن اجساد چهار نفر از جمله دو کودک ادامه دارد که در صورت دریافت هرگونه خبر جدید در این باره  آن را به اطلاع شما خواهیم رساند.

https://globalnews.ca

انتاریو

6– ارتقا خدمات بهداشتی در آنتاریو

Sylvia Jones، وزیر بهداشت انتاریو اعلام کرد  که استان بودجه ای به مبلغ 40 میلیون دلار را برای  اجرای طرح افزایش جذب کارکنان بخش مراقبت های بهداشتی و تقویت ارتباط کادر درمان با بیماران  اختصاص داده است. با اجرای این طرح علاوه بر افزایش پزشکان و متخصصان خانواده ،  خدمات  جدید مراقبتی مانند اب درمانی و ماساژ نیز در مراکز درمانی ارائه خواهد شد گفتنیست درحال حاضر  کمبود 9000 پرستار در بیمارستان های سراسر استان منجر به تعطیلی موقت ده ها مرکز اورژانس شده  است.

https://toronto.ctvnews.ca

7- کاهش فروش خانه های جدید تورنتو نسبت به سال های گذشته

انجمن صنعت ساختمان و توسعه زمین ها اعلام کرد با وجود افزایش 32 درصدی فروش خانه های جدید در تورنتو اما این آمار نسبت به میانگین 10 سال گذشته 30 درصد کاهش یافته است  کارشناسان بر این باورند این کاهش فروش به علت روند  افزایش نرخ‌ بهره بانک مرکزی کانادا در یکسال گذشته بوده است بطوریکه هم اکنون نرخ بهره بانکی به 5 درصد رسیده است در همین راستا کارشناسان حوزه مسکن تاکید کردند تا زمانی که بانک مرکزی کانادا به طور مداوم نرخ بهره را افزایش دهد، بحران عرضه مسکن و ناتوانی در خرید خانه تشدید خواهد شد.

https://toronto.ctvnews.ca

8- درخواست تورنتو برای دریافت کمک های مالی فدرال رد شد

Chrystia Freeland، وزیر دارایی فدرال در پاسخ به درخواست Olivia Chow  شهردار تورنتو   برای اختصاص بودجه بیشتر به این شهر گفت که دولت بودجه اضافه برای رسیدگی به بحران مالی این شهر اختصاص نخواهد داد در حال حاضر تورنتو حدود 1 میلیارد دلار کسری بودجه دارد و در تامین هزینه های  مراقبت و اسکان  پناهندگان و پناهجویان نیز با چالش روبه رو شده  با این حال Freeland ارائه هرگونه کمک مالی از طرف دولت فدرال را رد کرد و استفاده از منابع مالی استان آنتاریو را به عنوان راهی برای رهایی از این بحران پیشنهاد داد.

https://toronto.ctvnews.ca

9- سرقت خودرو های میلیون دلاری در مرکز شهر تورنتو

براساس گزارش پلیس تورنتو سه سارق  آخر این هفته وارد یک نمایندگی خودرو در مرکز شهر تورنتو شده و سه دستگاه خودرو لوکس شامل یک Rolls Royce Dawn مشکی یک Bentley Bentayga و یک Rolls Royce Cullinan به ارزش 1.323.000 دلار را  به سرقت بردند.پلیس تصاویر مظنونان را منتشر کرد و از شهروندان خواست در صورت شناسایی این افراد با این اداره تماس بگیرند گفتنیست بر اساس اطلاعات پلیس تورنتو، سرقت خودرو در شهر نسبت به سال گذشته 38.5 درصد افزایش یافته که به نسبت جرایم دیگر رشد چشمگیری داشته است.

https://toronto.ctvnews.ca/

بریتیش کلمبیا

10- صدرو دستور تخلیه برای شهر Kamloops

این دستور به دنبال دو برابر شدن شدت آتش سوزی های جنگلی این منطقه صادر شد و تا کنون 344 خانه تخلیه و برای 157 ملک دیگر هشدار تخلیه صادر شده است طی روزهای گذشته 1800 هکتار از جنگل های این منطقه سوخته  و آتش‌نشانان  شهر Kamloops که در حال مهار آتش سوزی منطقه دریاچه Ross Moore در 10 کیلومتری این شهر هستندبراساس داده های هواشناسی در روزهای آینده  وزش باد های شدید آتش سوزی ها را افزایش خواهد داد و  بر این اساس مقامات اعلام کردند افراد حاضر در مناطق تحت هشدار باید آماده تخلیه ی خانه های خود باشند.

https://bc.ctvnews.ca

11- تخریب طبیعت ساحل ونکوور

با طرح های گرافیتی در روزهای گذشته افرادی ناشناس با نوشتن پیام های عاشقانه ، الفاظ رکیک و کشیدن طرح های گرافیتی بر روی چندین تنه درخت  و صخره های خط ساحلی در محله Kitsilano ونکوور، مناظر طبیعی این منطقه  را  تخریب کردند این اقدام  خشم باشگاه قایق‌رانی و هیئت پارک ساحلی را به دنبال داشتدر همین راستا سخنگوی شهر اعلام کرد بر اساس قانون استانی در ونکوور، حداقل جریمه برای کشیدن طرح گرافیتی غیرمجاز ۵۰۰ دلار است و ما به دنبال افراد متخلف هستیم و قوانین سخت گیرانه تری برای اینگونه رفتار ها وضع میکنیم.

https://bc.ctvnews.ca

12- ورود 100 آتش نشان برزیلی به بریتیش کلمبیا

وزیر مدیریت بحران و آمادگی آب و هوا و ژنرال کنسولگری برزیل طی یک کنفرانس مطبوعاتی ، از این آتش نشانان که برای مهار آتش سوزی ها به این استان امدند استقبال کردند.بنا به گفته مقامات اکنون بیش از 600 آتش نشان از مراکز آتش نشانی بریتیش کلمبیا در حال اطفا  480 آتش سوزی فعال استان هستند و حضور آتش نشانان جدید در مهار آتش سوزی ها موثر خواهد بود

https://globalnews.ca

مونترال (کبک)

13- فروش یک ساختمان موروثی در مونترال به قیمت 1 دلار

این ساختمان که بیش از یک دهه خالی بوده در محله Cote-Saint-Paul مونترال واقع شده و تنها به قیمت 1 دلار به فروش می رسد اما با این شرط که خریدار باید این ساختمان را بازسازی و حفظ کند.

این ساختمان یکی از محبوب ترین سازه های تاریخی مونترال است که در سال 1910 ساخته شده و اکنون نیاز به بازسازی و احیا مجدد دارد

یکی از اعضا کمیته اجرایی شورای شهر مونترال گفت: “ما این ساختمان را به قیمت یک دلار به افراد خلاقی که بتوانند پروژه های جالبی را در آن اجرا کنند ، می فروشیم.

https://montreal.ctvnews.ca

14- ساخت سریال تلویزیونی با اقتباس از مجموعه کتاب‌های Les Contes interdits

نشریه Éditions AdA و شرکت سازنده Attraction اعلام کردند، که با همکاری هم مجموعه کتاب Les Contes interdits کبک معروف به قصه های ممنوعه را در قالب یک سریال تلویزیونی میسازند.

این مجموعه شامل بیش از 40 کتاب است و داستان‌های محبوبی مانند سیندرلا، جادوگر شهر اوز و دیو و دلبر را در غالب داستان های ترسناک  روایت کرده و برای بزرگسالان منتشر شده است

براساس پیش بینی ها این سریال حدود سال 2025 آماده پخش خواهد شد.

 https://montreal.ctvnews.ca

15- پیوستن پلیس به  عملیات جستجوی پناهجوی اوکراینی مفقود شده

پلیس استان کبک اعلام کرد افسران این اداره با کمک یک هلیکوپتر به عملیات جستجوی نیروهای امدادی و  محلی پیوسته اند.این عملیات در خط ساحلی رودخانه Etchemin  در نزدیکی St-Anselme در حال انجام است.

مادر این جوان21 ساله روز گذشته اعلام کرده بود که پسرش پس از شنا در این رودخانه ناپدید شده است.

https://montreal.ctvnews.ca

اخبار ورزشی

16- استفاده از بازوبند حاوی پیام در جام جهانی زنان

فیفا اعلام کرد در طول برگزاری مسابقات افتتاحیه جام جهانی فوتبال زنان 2023 ، بازیکنان با بستن بازوبند هایی که حاوی پیام های اتحاد بود در این رقابت ها حضور یافتند.

این اقدام تحت عنوان کمپین “فوتبال جهان را متحد می کند” با همکاری آژانس های مختلف سازمان ملل متحد ، حقوق بشر و سازمان بهداشت جهانی انجام شده و شامل شعارهایی برای برابری جنسیتی، صلح، آموزش ، ریشه کن کردن فقر و گرسنگی و پایان دادن به خشونت علیه زنان بود.

https://www.ctvnews.ca

17- کسب مدال نقره توسط Maggie Mac Neil

این قهرمان المپیک و شناگر 23 ساله‌ی کانادایی، توانست در شنای 100 متر پروانه زنان در مسابقات جهانی لندن مدال نقره را از آن خود کند.او با زمان 56.45 ثانیه پس از Yufei Zhang از چین به خط پایان رسید.

https://london.ctvnews.ca

اخبار فرهنگی

18- گاف عجیب در فیلم Oppenheimer

سهل انگاری عوامل فیلم  جدید Christopher Nolan  از چشم تماشاگران دور نمانده و مدتیست که صحنه ای از آن  در شبکه‌های اجتماعی مورد توجه قرار گرفته.

در این صحنه پرچم آمریکا در سال 1945 با تعداد ستاره ی اشتباه نمایش داده شده است.

تا کنون هیچ خبر رسمی از سوی کارگردان یا تولیدکنندگان این فیلم در این باره منتشر نشده است.

https://www.ctvnews.ca

19– درخواست عجیب  Doja Cat  از طرفدارانش

این خواننده و ترانه‌سرای معروف از طرفدارانش که نام کامل او یعنی Amala Ratna Zandile Dlamini را استفاده می‌کنند انتقاد کرده و اعلام کرد که  تنها نام هنری‌اش را بکار ببرند.

این خواننده نوظهور که به خاطر ترانه‌های پرطرفدار و صدای منحصربه‌فردش معروف است طرفدارانش را تهدید کرد که در صورت ادامه‌ی این روند حساب‌ خود در رسانه‌های اجتماعی را حذف خواهد کرد.

https://www.ctvnews.ca

بیت کوین –تتر – دلار

هر واحد از بیت کوین در 24 ساعت گذشته به طور متوسط با قیمت  29,182  دلار ، معادل 1,416,802,122 تومان معامله شد و حجم مبادلات آن 3.85 میلیون دلار برآورد گردیده است.  میانگین قیمت این ارز در ۲۴ ساعت اخیر  -2.77% کاهش  یافته است.

هر واحد از اتریوم در 24 ساعت گذشته به طور متوسط با قیمت  1,849دلار، معادل   89,776,718 تومان معامله شد و حجم مبادلات روزانه آن 1.09 میلیون دلار برآورد گردیده است. میانگین قیمت  این ارز در ۲۴ ساعت اخیر -1.86% کاهش یافته است.

هر واحد از تتر در 24 ساعت گذشته به طور متوسط با قیمت ۱  دلار، معادل 49,000  تومان معامله شد و حجم مبادلات روزانه آن 16.64 میلیون  دلار برآورد گردیده است. میانگین قیمت این ارز  در ۲۴ ساعت اخیر -0.04% کاهش یافته است.

آخرین قیمت دلار امریکا در بازار آزاد 48550 اعلام شد.

آخرین نرخ دلار کانادا در بازار آزاد 36900 تومان اعلام شده است.

آب و هوا

دمای هوا تورنتو امروز  بین 18 تا  27 درجه سانتی گراد است و شاهد  بارش باران هستیم همچنین فردا دمای هوا بین 18 تا 28 درجه سانتی گراد خواهد بود  و شاهد آسمان ابری و نیمه آفتابی خواهیم بود . دمای هوا ونکوور امروز بین 14 تا 19 درجه سانتی گراد است  و شاهد بارش باران هستیمهمچنین فردا دمای هوا بین 13 تا 20 درجه سانتی گراد خواهد بود و شاهد بارش باران خواهیم  بود .   دمای هوای مونترال امروز بین 19 تا 29 درجه سانتیگراد است و  شاهد بارش باران و رعد و برق هستیم.همچنین فردا  نیز دمای هوا بین 19 تا 28 درجه سانتیگراد خواهد بود و شاهد آسمان ابری خواهیم بود.

پیشنهادات  خود ما را در در بهبود و ارتقاء سطح بخش خبری شبکه یاری کنید. راه ارتباطی ما و شما : News@tfn.tv