زمان مطالعه: 8 دقیقه

Loading

1- جذب استعدادهای جهانی به کانادا
2- ترودو از افزایش حضور نظامی کانادا در لتونی خبر داد
3- آغاز نشست نخست وزیران استانی در Winnipeg
4- اجرای طرح مسکن ارزان قیمت در Halifax
5- سه نفر به اتهام قاچاق انسان در ادمونتون دستگیر شدند
6- تامین انرژی پاک در آنتاریو
7- تیراندازی در تورنتو دو زخمی برجای گذاشت
8- افزایش نرخ بهره بازار املاک و مستغلات تورنتو را تحت تاثیر قرار داد
9- برنامه شهردار جدید تورنتو برای مبارزه با خشونت
10- اعتصاب کارکنان بنادر بریتیش کلمبیا وارد یازدهمین روز خود شد
11 – افزایش آتش سوزی های ناشی از رعد و برق
12- – مردی در بریتیش کلمبیا به ضرب گلوله کشته شد
13- آتش گرفتن یک خودرو در نزدیکی هواپیمای ایر کانادا
14- آتش نشانان کبکی در مهار آتش سوزی ها موفق عمل کردند
15- درگیری و جراحت شدید چهار نفر در پی درگیری با چاقو .
16- انتشار فهرست نهایی بازیکنان تیم ملی فوتبال زنان کانادا برای حضور در جام جهانی
17 – پزشک متجاوز به زنان ژیمناستیک کار در زندان مورد سوقصد قرار گرفت
18- – بازگشت مدونا به عرصه موسیقی
19- اجرای تور رنسانس بیانسه در استادیوم تورنتو

——————— کانادا ——————–

1.جذب استعدادهای جهانی به کانادا

اداره مهاجرت و پناهندگی  کانادا  برای مقابله با کمبود نیروی کار  در حوزه علم فناوری یک برنامه جدید مهاجرتی را برای جذب افراد با استعداد در این حوزه ها تا پایان سال 2023   اجرا میکند

گفتنیست متخصصانی که توسط این برنامه جذب می شوند نیاز به ارزیابی  LMIA  نخواهند داشت .

https://www.cicnews.com/2023/07/canada-unveils-first-ever-tech-talent-strategy-0736070.html#gs.2fdj1n

2.ترودو از افزایش حضور نظامی کانادا در لتونی خبر داد

جاستین تردو نخست وزیر کانادا در حاشیه نشست سران ناتو با Edgars Rinkevics رئیس جمهور لتونی، ملاقات کرد که در پایان این دیدار آنها  درباره ی افزایش نیروهاو تجهیزات نظامی کانادا در لتونی توافق کردند.

براساس این توافق، کانادا تا سال 2025 مجموعا  2200 سرباز کانادایی را در لتونی مستقر میکند در مقابل این کشور هم برای ایجاد زیرساخت های جدید تلاش خواهد کرد.

تردو در باره ی این توافق گفت : با استقرار  نیروهای بیشتر  در منطقه و تقویت تجهیزات زمینی، دریایی و هوایی کانادا ، ما از ماموریت های ویژه ناتو در اروپای مرکزی و شرقی پشتیبانی خواهیم کرد.

https://www.ctvnews.ca/politics/trudeau-says-canada-will-more-than-double-military-presence-in-latvia-1.6473333

3.آغاز نشست نخست وزیران استانی در Winnipeg

نخست وزیران در این نشست سه روزه  در مورد نحوه تخصیص بودجه 46 میلیارد دلاری مراقبت های بهداشتی که توسط نخست وزیر جاستین ترودو ارائه شد  تصمیم خواهند گرفت.

این بودجه جدید ماه فوریه برای بهبود سیستم مراقبت های بهداشتی کانادا به تصویب رسید و همه استان ها به  جز کبک  این  کمک مالی را پذیرفته‌اند اما تاکنون هیچ‌کدام از نخست وزیران استانی برنامه‌ خود را درباره نحوه استفاده از  بودجه جدید  ارائه نکرده‌اند.

https://globalnews.ca/news/9820975/premiers-meeting-health-funding-winnipeg/

4- اجرای طرح مسکن ارزان قیمت در Halifax

این طرح Rapid Housing نام دارد و دولت فدرال برای احداث آن بیش از 11 میلیون دلار بودجه در اختیار شهرداری   Halifax قرار داده است.

این طرح  به عنوان بخشی از استراتژی ملی مسکن ارائه شده و براساس آن ، خانوارها کمتر از 30 درصد از درآمد خود را بابت هزینه های مسکن پرداخت خواهند کرد  و شرایط سکونتشان برای  حداقل 20 سال ثابت میماند.

https://globalnews.ca/news/9821294/halifax-rapid-housing-initiative-11-million/

5.سه نفر به اتهام قاچاق انسان در ادمونتون دستگیر شدند

پس از دریافت اطلاعاتی توسط پلیس ادمونتون در ماه می  مبنی بر  سواستفاده یک باند تبهکار از

از دو نوجوان برای تجارت جنسی ، پرونده ای در اداره پلیس تشکیل و تحقیقات درباره ی آن آغاز شد .

پلیس ادمونتون سرانجام موفق به کشف محل اختفای این باند شده و در یک عملیات ویژه تمامی قاچاقچیان را دستگیر و 2 نوجوان را نجات داد

در این عملیات  دو قبضه سلاح  ، نزدیک به 50000 دلار وجه نقد و 90 گرم کوکائین از قاچاقچیان کشف و ضبط شد.

https://globalnews.ca/news/9821604/teens-human-trafficking-edmonton-police-alert-lured/

——————– انتاریو ———————

6- تامین انرژی پاک در آنتاریوTodd Smith وزیر انرژی استان اعلام کرد که به زودی تمام نیازهای الکتریسته آنتاریو با  منابع غیر فسیلی  تامین خواهد شداو طرح خود را برای آماده سازی شبکه طی سال های 2030 تا 2050 معرفی کرد  و  گفت  :  گام های بعدی شامل احداث  نیرو گاه های جدید بادی، خورشیدی و برق آبی وهمچنین  ایمن سازی تولید انرژی های تجدیدپذیر است..

https://globalnews.ca/news/9821395/ontario-new-wind-solar-power-electricity-supply-crunch/

7- تیراندازی در تورنتو دو زخمی برجای گذاشتبراساس گزارش پلیس  ساعت 6 صبح در جنوب خیابان Bloor،  یک زن  و مرد هدف شلیک گلوله قرار گرفته ، به شدت مجروح و به بیمارستان منتقل شدند به گفته پلیس ضاربین سوار بر یک خودرو  SUV سیاه رنگ به سمت خیابان Bay      فرار کرده  و  شناسایی نشدند تحقیقات درباره این حادثه ادامه دارد و پلیس از مردم خواست در صورت داشتن هرگونه اطلاعات با این اداره تماس بگیرند.

https://globalnews.ca/news/9820964/shooting-yonge-bloor-streets-toronto-downtown/

8- افزایش نرخ بهره بازار املاک و مستغلات تورنتو را تحت تاثیر قرار داد طبق گزارش جدید بانک RBC  افزایش مجددنرخ بهره توسط بانک مرکزی کانادا ، موجب کاهش خریداران و در نتیجه تعادل بین  عرضه و تقاضا  در بازار املاک تورنتو شده است در این گزارش تاکید شد که با انصراف خریداران ، فروش مسکن در تورنتو طی ماه ژوئن   6.9 درصد کاهش یافته و عرضه رو به رشد مسکن کارایی چندانی برای به تعادل رساندن عرضه و تقاضا در بازار املاک نداشته است.در این گزارش روند فعلی بازار مسکن مثبت ارزیابی شده و انتظار میرود که قیمت ها نیز کاهش  یابد.

https://toronto.ctvnews.ca/a-sharp-rebalancing-of-demand-supply-conditions-rbc-says-gta-housing-market-lost-steam-in-june-1.6473725

9- برنامه شهردار جدید تورنتو برای مبارزه با خشونتChow  Olivia  با اشاره به تیراندازی های اخیر طی مصاحبه ای گفت با خشونت روزافزون در تورنتو مبارزه خواهم کرد وی افزود : من با کارکنان ارشد در این باره صحبت کرده ام و استراژی هایی را  برای کاهش این حوادث اجرا خواهیم کرد گفتنیست بر اساس داده های پلیس تورنتو، شاخص های جرم و جنایت در سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 20 درصد افزایش یافته است.

https://toronto.ctvnews.ca/chow-says-she-ll-work-to-combat-violence-as-city-sees-spate-of-brazen-incidents-1.6473907

—————— بریتیش کلمبیا  ——————-

10- اعتصاب کارکنان  بنادر بریتیش کلمبیا وارد یازدهمین روز خود شداین اعتصابات تاکنون ضرر سنگینی به اقتصاد کشور وارد کرده ، براساس آمارها  16 درصد از کل کالاهای مبادله شده کشور از طریق این بنادر جابجا میشود و اعتصابات  روزانه حداقل 500 میلیون دلار برای اقتصاد کانادا ضرر داشته است . در همین راستا کارشناسان پیش بینی کردند با ادامه اعتصابات شاهد افزایش قیمت کالاها در سراسر کشور باشیم.با توجه به نقش 2.7 میلیارد دلاری این صنعت در تولید ناخالص داخلی کانادا ، دولت های فدرال و استانی از دو طرف خواستند مذاکرات خود   را از  سر بگیرند.گفتنیست  7400 نفر از کارکنان  بیش از 30 بندر   استان ، از  روز کانادا تا کنون در اعتصاب به سر میبرند

https://globalnews.ca/news/9821139/b-c-port-strike-day-10-updates/

11 –   افزایش آتش سوزی های ناشی از رعد و برقسازمان آتش نشانی استان  از فعالیت 98 مورد آتش سوزی جدید طی 24 ساعت گذشته خبر داد که بیشترشان ناشی از  وقوع رعد و برق بودنداین در حالیست که تعداد آتش‌سوزی‌های جنگلی به بیش از 300 مورد در سراسر استان رسیده و دستور تخلیه برای مناطق جدیدی در بریتیش کلمبیا صادر شده است  گفتنیست بیشتر آتش سوزی های کنونی  کنترل نشده بوده و سیزده مورد از آنها تهدیدی بالقوه برای مردم تلقی می شوند.

https://www.cbc.ca/news/canada/british-columbia/bc-wildfire-jul-9-1.6901475

12-  مردی در بریتیش کلمبیا به ضرب گلوله کشته شدساعت 5 بعد از ظهر روز گذشته ماموران پلیس بریتیش کلمبیا پس از دریافت گزارشی مبنی بر تیراندازی در منطقه Surrey به محل اعزام شدند اما اثری از تیراندازی در محل پیدا نکردندافسران پس از جستجو به خودرو فورد سفید رنگی که در کوچه ای پارک شده بود، مشکوک شده  و پس از بررسی خودرو  پیکر نیمه جان مردی را یافتند که هدف تیراندازی قرار گرفته بود که او متاسفانه پس از انتقال به بیمارستان جان باختدر حال حاضر هیچ اطلاعاتی درباره فرد تیرانداز در دسترس نیست و پلیس در حال بررسی  فیلم های دوربین امنینی  منطقه است.

https://globalnews.ca/news/9820864/police-incident-surrey-ihit-sunday/

—————– مونترال (کبک) ——————–

13-    آتش گرفتن یک خودرو در نزدیکی هواپیمای ایر کانادا

این حادثه در فرودگاه بین المللی trudeau  مونترال  اتفاق افتاد و طی آن یکی از کامیون هایی که در حال سرویس دهی به یک هواپیمای بوئینگ 777 بود ،  ناگهان آتش گرفت

این آتش سوزی به سرعت توسط نیروهای امداد فرودگاه  خاموش شد و مسافران این هواپیما که از ژنو آمده بودند با کمک خدمه ازآن خارج شدند.

تیمی از بازرسان در حال بررسی علت وقوع این آتش سوزی هستند و هنوز هیچ دلیل مشخصی برای  این حادثه  اعلام نشده است.

https://globalnews.ca/news/9821454/montreal-trudeau-airport-vehicle-fire/

14 – آتش نشانان کبکی در مهار آتش سوزی ها موفق عمل کردند

آژانس پیشگیری از آتش سوزی جنگل های کبک اعلام کرد از 57  آتش سوزی فعال در نیمه جنوبی استان ،38 مورد تحت کنترل و 19 مورد مهار شده است و بنابراین برای اولین بار هیچ آتش سوزی غیرقابل کنترلی در این استان وجود ندارد

این درحالیست که قبلا بیش از 100 آتش سوزی غیرقابل کنترل در این استان شعله ور بود بطوریکه سازمان محیط زیست کانادا در این استان هشدار آلودگی هوا صادر کرده بود.

گفتنیست مناطق هم مرز خلیج James و خلیج Hudson  که در شرایط هشدار به سر میبردند اکنون

به حالت عادی برگشته اند.

https://globalnews.ca/news/9821708/quebec-wildfires-contained-update-july-10/

15- درگیری و جراحت شدید چهار نفر در پی درگیری با چاقو

عصر یکشنبه سه نوجوان و یک جوان 18 ساله  که برای شرکت در جشن Frédéric-Back Park  به شمال مونترال رفته بودند پس از درگیری ،  یکدیگر را به شدت با چاقو زخمی کردند

بنابه گزارش  پلیس این حادثه  حدود ساعت 8:40 شب  رخ داده و هر چهار مجروح به بیمارستان منتقل شدند.

تاکنون گزارشی از وضعیت مصدومان به دست ما نرسیده است.

https://globalnews.ca/news/9821147/montreal-teens-stabbed-park/

——————- اخبار ورزشی ——————-

16 – انتشار فهرست نهایی بازیکنان تیم ملی فوتبال زنان کانادا برای حضور در  جام جهانی

سرمربی  این تیم پس از انتشار نام بازیکنان در بیانیه‌ای گفت: خوشحالم که توانستم 23 بازیکن پویا و حرفه ای انتخاب کنم.

وی تاکید کرد Christine Sinclair  به عنوان کاپیتان تیم ملی کانادا در کنار دیگر  بازیکنان با تجربه و جدید میتواند در این مسابقات نتیجه متفاوتی را رقم بزند.

تیم ملی فوتبال زنان کانادا  در حال حاضر   مشغول تمرین در   استرالیاست  و در اولین مسابقه خود در جام جهانی ، 20 جولای به مصاف نیجریه میرود.

https://www.ctvnews.ca/sports/christine-sinclair-will-lead-canada-s-23-player-roster-for-fifa-world-cup-1.6472914

17- پزشک متجاوز به زنان ژیمناستیک کار در زندان مورد سوقصد قرار گرفت

Larry Nassar پزشک  تیم ملی ژیمناستیک زنان آمریکا که به دنبال اتهام آزار جنسی ورزشکاران در مسابقات المپیک گذشته به حبس محکوم شده و در زندان  Coleman,  ایالات متحده به سر میبرد

توسط یکی از هم بندانش با ضربات چاقو به شدت مجروح شد .تاکنون جزئیات بیشتری درباره ی این حادثه منتشر نشده است.

https://www.ctvnews.ca/sports/disgraced-sports-doctor-larry-nassar-stabbed-multiple-times-at-florida-federal-prison-1.6473478

—————– اخبار فرهنگی ——————-

18- بازگشت مدونا به عرصه موسیقی

این هنرمند افسانه ای که مدتی پیش بخاطر ابتلا به عفونت باکتریایی  در بخش مراقبت‌های ویژه  بیمارستان بستری شده بود ، خوشبختانه بهبود یافته و خود را برای بازگشت به صحنه اماده میکند

این سوپراستار موسیقی پاپ با انتشار پستی در اینستاگرام خود نوشت: «وضعیت سلامتم رو به بهبودیست و برای همه نعمت‌های زندگی‌ام سپاسگزارم.

وی افزود نمیخواهم کادر پشت صحنه تور که ماه ها برای برگزاری آن تلاش کردند و همچنین  افرادی را که برای شرکت در تورم بلیط خریدند ناامید کنم. پس به زودی به صحنه برمیگردم!

https://www.ctvnews.ca/entertainment/madonna-says-she-s-on-the-road-to-recovery-following-icu-stay-postpones-north-american-tour-dates-1.6473958

19 – برگزاری تور رنسانس بیانسه

اولین اجرای این تور شنبه  شب در استادیوم  50000 نفری تورنتو برگزار شد

این تور افتتاحیه نداشت و به همین خاطر طرفداران چندین ساعت قبل از شروع مراسم در محل حضور داشتند و  با کفش های پاشنه بلند، شورت های نقره ای و کلاه های گاوچرانی در صف های طولانی منتظر باز شدن درهای استادیوم بودند

لینک ویدئو

https://www.ctvnews.ca/video?playlistId=1.6472160

لینک خبر

https://www.rollingstone.com/music/music-live-reviews/beyonce-north-american-tour-kickoff-toronto-canada-live-review-1234785222/

—————– بیت کوین –تتر – دلار —————-

هر واحد از بیت کوین در 24 ساعت گذشته به طور متوسط با قیمت 30,250 دلار ، معادل  ۱,۵۲۴,۵۸۲,۲۶۶ تومان معامله شد و حجم مبادلات آن 47/7میلیون دلار برآورد گردیده است.  میانگین قیمت این ارز در ۲۴ ساعت اخیر 35/0- % کاهش یافته است.

هر واحد از اتریوم در 24 ساعت گذشته به طور متوسط با قیمت 1868 دلار، معادل ۹۴,۱۴۷,۱۲۹ تومان معامله شد و حجم مبادلات روزانه آن 33/4 میلیون دلار برآورد گردیده است..   میانگین قیمت  این ارز در ۲۴ ساعت اخیر 23/0 % افزایش یافته است.

هر واحد از تتر در 24 ساعت گذشته به طور متوسط با قیمت 1  دلار،   معادل ۵۰,۳۹۴ تومان معامله شد و حجم مبادلات روزانه آن 7/14 میلیون  دلار برآورد گردیده است. میانگین قیمت این ارز  در ۲۴ ساعت اخیر 03/0- % کاهش یافته است.

آخرین قیمت دلار امریکا در بازار آزاد 50100 تومان اعلام شد.

آخرین نرخ دلار کانادا در بازار آزاد  37500 تومان اعلام شده است.

——————–آب و هوا ——————–

دمای هوا تورنتو امروز  بین 16 تا  30 درجه سانتی گراد است و شاهد بارش باران و طوفان    هستیم .همچنین فردا دمای هوا بین 20تا 24 درجه سانتی گراد خواهد بود  و شاهد بارش باران و طوفان  خواهیم بود  دمای هوا ونکوور امروز بین 13 تا 22درجه سانتی گراد است  و شاهد آسمانی نیمه ابری   هستیمهمچنین فردا دمای هوا بین 14 تا 23 درجه سانتی گراد خواهد بود و شاهد آسمانی نیمه ابری  خواهیم  بود .   دمای هوای مونترال امروز بین20 تا 29 درجه سانتیگراد است  و  شاهد بارش باران هستیمهمچنین فردا ،  نیز دمای هوا بین 18تا 27 درجه سانتیگراد خواهد بود و شاهد آسمانی نیمه ابری  خواهیم بود .