زمان مطالعه: 7 دقیقه

Loading

[views]

محتوا پنهان

کانادا

1- افزایش قیمت مواد غذایی با وجود کاهش تورم

Chrystia Freelan معاون نخست‌وزیر و وزیر امور مالی فدرال کاهش نرخ تورم کانادا به 2.8 درصد برای اولین بار طی دو سال اخیر را “لحظه ای برجسته‌” نامید و ابراز امیدواری کرد که قیمت مواد غذایی نیز در طول زمان کاهش یابد. با این حال اقتصاددانان اعلام کردند ژوئن امسال، قیمت مواد غذایی 9.1 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته و عواملی همچون تغییرات آب‌وهوایی، خشکسالی، آتش سوزی‌های اخیر کانادا و همچنین جنگ روسیه و اوکراین از جمله عوامل دخیل در این گرانی بوده اند. اقتصاددانان انتظار دارند که با اجرای طرح های دولت تورم مواد غذایی در طول زمان کاهش یابد.

www.ctvnews.ca

2- صدور مجوز کار برای فرزندان مهاجران

دولت فدرال اعلام کرد زین پس فرزندان مهاجران تازه وارد میتوانند برای دریافت مجوز کار درخواست دهند. این سیاست جدید برای  مقابله با کمبود نیروی کار کشور و ایجاد فرصت‌های شغلی بیشتر برای خانواده‌‌های متقاضی اقامت دائم است که موجب پیوستن بیش از 200,000 نیروی خارجی به بازار کار کشور خواهد شد.

www.cicnews.com

3- تصمیم گیری درباره‌ی مداخلات خارجی در انتخابات فدرال

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا، اعلام کرد مذاکراتی که از ماه ژوئن با حزب Bloc Quebecois و حزب دموکراتیک جمهوری‌خواه در این مورد آغاز شده به خوبی پیش رفته، با این حال محافظه‌کاران مانع توافقات کلی شده‌اند و هفته‌ ی آینده تصمیم نهایی درباره‌ی تحقیق عمومی اتخاذ خواهد شد. در ماه مارس، ترودو David Johnston را مسئول تحقیق درباره دخالت چینی‌ها در انتخابات فدرال  کرد با این حال او به خاطر ادعاهای احزاب‌ مخالف، استعفا داد و در حال حاضر این سمت خالی ست. ترودو در کنفرانس خبری‌اش به خبرنگاران گفت که انتخاب فرد مناسب برای تحقیق و پیگیری این موضوع، نیازمند توافق و همکاری همه‌ی احزاب است.

www.ctvnews.ca

4- افزایش اردوگاه‌های بی خانمان‌ها در شهر Saskatoon

دپارتمان آتش‌نشانی این شهر اعلام کرد که تاکنون 290 اردوگاه بی‌خانمان در 44 محله افتتاح شده که نسبت به  دو سال گذشته افزایش یافته است. این در حالیست که امسال با رشد نرخ اعتیاد تعداد افراد نیازمند مسکن، نسبت به سال‌های گذشته افزایش چشمگیری داشته است. گفتنیست این وضعیت نگرانی برخی ساکنان شهر را درباره‌ی صرف بودجه و فشار مضاعف بر شهرداری برانگیخته چراکه ممکن است موجب کاهش امکانات و خدمات شهری شود.

saskatoon.ctvnews.ca

5- تغییر در ارائه‌ی کمک هزینه مسکن به نیروهای مسلح کانادا

این سازمان که برای ارائه‌ی کمک هزینه مالی، محل خدمت سربازان را مد نظر قرار میداد، طرحی برای پرداخت یارانه مسکن بر اساس حقوق افراد ارائه کرده که با این تغییرات هزاران نفر واجد شرایط دریافت کمک هزینه مسکن شده و افراد زیادی نیز از این برنامه حذف خواهند شد. ستاد نیروهای مسلح اعلام کرد که با اجرای این تغییرات سالیانه 30 میلیون دلار در هزینه‌ها صرفه‌جویی میشود.

www.ctvnews.ca

انتاریو 

6- بازگشایی پل Chief William Commanda اتاوا

این پل آخر هفته گذشته بازگشایی شد و جمعیت زیادی از عابران پیاده و دوچرخه سواران از آن برای تردد بین کبک و اتاوا استفاده کردند این مسیر علاوه بر اتصال دو استان، راه جایگزین و کوتاه تری برای سفر بین اتاوا و Gatineau ست. بازسازی این پل که پیش تر با نام پل شاهزاده ولز شناخته میشد چندین دهه زمان برده و 22.6 میلیون دلار هزینه در برداشت. گفتنیست نام این پل در سال 2021 به احترام رهبر بزرگ و تاثیرگذار به نام Chief William Commanda تغییر کرد.

ottawa.ctvnews.ca

7- آتش گرفتن همزمان چندین کامیون یدک‌کش در Scarborough

این حوادث بین ساعت 4:30 تا 5 صبح دوشنبه در چندین نقطه‌ی این شهر رخ داد و پلیس در حال بررسی و انجام تحقیقات میدانی ست. طبق گزارشات پلیس تا کنون، چهار کامیون یدک کش و یک وسیله نقلیه دیگر در آتش سوخته‌اند. کارشناسان پلیس اعلام کردند که این آتش‌سوزی‌ها مشکوک بوده و در تلاش‌اند تا ارتباط میان آنها را کشف و عاملان این حادثه را شناسایی کنند. خوشبختانه تمام آتش سوزی‌ها مهار شده و هیچ آسیبی جانی گزارش نشده است.

toronto.ctvnews.ca

8- تشخیص هویت از روی دندان

پلیس آنتاریو و پزشکی قانونی اخیرا با استفاده از سوابق دندانپزشکی هویت اجساد کشف شده را شناسایی میکنند بر اساس آمار، شناسایی اجساد از روی دندان، در سال 2023، 400درصد افزایش یافته است. سخنگوی پلیس در این باره گفت: این روش با ارائه‌ی سرنخ‌های کلیدی روند شناسایی موارد مفقودی را تسریع میکند. گفتنیست با انجام این اقدامات هویت یک زن گم شده پس از 50 سال شناسایی شد.

globalnews.ca

9- ضرر 1 میلیارد دلاری صنعت بیمه‌ی کانادا

افزایش سرقت خودرو به شرکت‌های بیمه خسارت شدیدی وارد کرده بطوریکه برخی از آنها اعلام کرده‌اند مشتریانی که بر روی خودرو‌های خود تجهیزات ضد سرقت نصب نکنند ملزم به پرداخت حق بیمه بیشتری هستند. حداقل هزینه‌ی نصب تجهیزات ضد سرقت با احتساب مالیات حدود 400 دلار است که این امر با تحمیل هزینه ی اضافه به مشتریان باعث نارضایتی آنها شده است.

toronto.ctvnews.ca

 بریتیش کلمبیا 

10- کمک هزینه‌ی دولت بریتیش کلمبیا برای خرید سیستم تهویه مطبوع

وزیر بهداشت این استان اعلام کرد بودجه‌ی 10 میلیون دلاری طی سه سال برای خرید 8000 دستگاه کولر و تهویه مطبوع رایگان برای افراد کم درآمد اختصاص یافته و مستاجران برای دریافت این سیستم‌ها نیاز به رضایت صاحبخانه دارند. بر اثر موج گرما در سال 2021، 600 نفر از ساکنان شهر Surrey جان خود را از دست دادند. در همین راستا دولت این طرح را برای جلوگیری از مرگ و میر ناشی از گرمای هوا اجرا کرد. گفتنیست تاکنون بیش از 2000 درخواست ثبت شده که 1200 مورد از آنها تایید شده است.

bc.ctvnews.ca

11- کسب نشان افتخار توسط ryan-reynolds

این بازیگر بریتیش کلمبیایی صدرنشین فهرست 14 فرد سرشناس این استان است و اواخر پاییز امسال در مراسم اهدای نشان افتخار که در خانه دولت شهر ویکتوریا برگزار میشود بالاترین نشان افتخار این استان را دریافت خواهد کرد David Eby، نخست وزیر بریتیش کلمبیا درباره‌ی این مراسم گفت: این 14 فرد برجسته ابرقهرمانان شهر هستند. آنها با ایثار و سخاوت به شیوه‌های منحصر به فرد به استان و ملت ما کمک کرده‌اند و شایستگی دریافت بالاترین نشان افتخار بریتیش کلمبیا را دارند، من به آنها از صمیم قلب تبریک میگویم. گفتنیست تمام عواید این مراسم صرف امور خیریه و درمان بیماران مبتلا به سرطان خواهد شد.

bc.ctvnews.ca

12- آسیب شدید به سه نهنگ در شمال استان بریتیش کلمبیا

شرکت شیلات و اقیانوس‌های کانادا اعلام کرد این نهنگ‌ها بر اثر برخورد با کشتی‌ها آسیب دیده‌اند که اولین مورد مربوط به برخورد یک کشتی شرکت BC Ferries با یک نهنگ در 20 جولای بوده و حوادث بعدی در 21 ژوئیه و 29 ژوئیه اتفاق افتاده است. این خبر نگرانی محققان ساحل غربی را در مورد خطری که حمل و نقل دریایی برای پستانداران آبزی ایجاد می کند، افزایش داده است.

vancouverisland.ctvnews.ca

مونترال (کبک)

13- اعتراض ساکنان مجتمع Cote Saint-Luc

ساکنان این مجتمع اعلام کردند با وجود افزایش 25 درصدی مبلغ شارژ واحد‌های این ساختمان و وضعیت نابه سامان مجتمع، عملیات بازسازی آن هنوز آغاز نشده است یکی از مدیران ساختمان این مجتمع که بخاطر حمایت از ساکنان از هیئت مدیره‌ی این ساختمان اخراج شده در این باره گفت: همه‌ی تصمیمات مربوط به ساختمان بدون مشورت ساکنین گرفته می‌شود در حالیکه صاحبان واحد‌ها حق دارند بدانند مبلغی که بابت شارژ ساختمان میپردازند چگونه خرج می شود.

montreal.ctvnews.ca

14- افتتاح آزمایشگاه رایگان بیماری های جنسی در مونترال

این آزمایشگاه “La Zone Rose نام دارد و در آن تست ایدز و آزمایشات مربوط به دیگر بیماری‌های جنسی بصورت رایگان انجام میشود. این مجموعه در هفته گردهمایی افتخارات مونترآل 2023 افتتاح شد و  توسط سازمان غیرانتفاعی “RÉZO ” اداره می‌شود این مرکز با توجه به شیوع ویروس ایدز در مونترآل با ارائه خدمات جامع، در بهبود سلامت جسمی و روانی شهروندان و کاهش ریسک ابتلا به بیماری‌های جنسی نقش مهمی خواهد داشت.

montreal.ctvnews.ca

15- توافق اولیه برای پایان اعتصاب نیروهای غیر ماهر در Westmount

124 نیروی غیرماهر عضو اتحادیه کارگران منطقه مونترآل که از دوشنبه گذشته در اعتصاب هستند اعلام کرده‌اند که تا بررسی محتوای توافق ابتدایی و برگزاری جلسه‌ی رأی گیری اعتصابات ادامه خواهد داشت. اتحادیه کارگران عمومی این شهر نیز در این باره گفت: درباره‌ی حقوق و ساعات کاری با شهرداری به توافق رسیده‌ایم با این حال، این توافق موجب پایان فوری اعتصابات ما نمیشود. گفتنیست مطالبه‌ی اصلی این کارگران افزایش دستمزد و کاهش ساعات کاری است.

montreal.ctvnews.ca

اخبار ورزشی 

16- درخشش نوجوان انتاریویی در بازی‌های بومیان آمریکای شمالی

Evan Thomas شناگر 17 ساله در رقابت‌های امسال 5 مدال طلا و 4 نقره کسب کرد و در مجموع با 9 مدال به خانه بازگشت. او در مصاحبه‌ای گفت خوشحالم که در این مسابقات شرکت کردم و امیدوارم روزی در المپیک حضور پیدا کنم. وی همچنین افرود: ورزشکاران بومی را نادیده نگیرید. ما همه یکسان هستیم.

london.ctvnews.ca

17- صعود تیم ملی فوتبال زنان انگلیس به یک چهارم نهایی

این تیم با نتیجه‌ی 4-2 نیجریه را  شکست داد و حریف آمریکا در مرحله‌ی یک چهارم نهایی شد گفتنیست این تیم با وجود اخراج یکی از مهاجمینش 10 نفره در این بازی به پیروزی رسید.

www.ctvnews.ca

اخبار فرهنگی 

18- احتمال محکومیت رپر کانادایی به زندان

دادستانان لس آنجلس در تلاشند در آخرین جلسه‌ی دادگاه Tory Lanez را به 13 سال زندان محکوم کنند. آنها علاوه بر محکوم کردن این رپر به تیراندازی و زخمی کردن Megan Thee Stallion او را به تهدید و ارعاب طرفداران مگان در فضای مجازی نیز متهم کرده‌اند وکلای Lanez ادعا کرده‌اند که مدارک ارائه شده توسط دادستانان مشکوک است و در تلاشند تا برای او حکم درمان سلامت روان تحت آزادی مشروط بگیرند. در این بین Megan هنوز اعلام نکرده است که در جلسه‌ی نهایی دادگاه حاضر می شود یا نه.

.www.ctvnews.ca

19- William Friedkin، کارگردان فیلم جن گیر درگذشت

این کارگردان برنده جایزه اسکار که در 30 سالگی با فیلم‌های «ارتباط فرانسوی» و «جن‌گیر» به شهرت جهانی دست یافت، در سن 87 سالگی درگذشت. گرچه او بعد از کسب این افتخارات فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی زیادی را کارگردانی کرد اما دیگر همچون گذشته نتوانست بدرخشد.

www.ctvnews.ca

بیت کوین –تتر – دلار 

هر واحد از بیت کوین در 24 ساعت گذشته به طور متوسط با قیمت 29,141 دلار، معادل 1,445,394,096 تومان معامله شد و حجم مبادلات آن 4.24 میلیون دلار برآورد گردیده است. میانگین قیمت این ارز در ۲۴ ساعت اخیر -0.8% کاهش یافته است.

هر واحد از اتریوم در 24 ساعت گذشته به طور متوسط با قیمت 1825 دلار، معادل 90,504,624 تومان معامله شد و حجم مبادلات روزانه آن 1.19 میلیون دلار برآورد گردیده است. میانگین قیمت این ارز در ۲۴ ساعت اخیر -0.62% کاهش یافته است.

هر واحد از تتر در 24 ساعت گذشته به طور متوسط با قیمت 99/0 دلار، معادل 50300 تومان معامله شد و حجم مبادلات روزانه آن16.19 میلیون دلار برآورد گردیده است. میانگین قیمت این ارز  در ۲۴ ساعت اخیر +0.80% افزایش یافته است.

آخرین قیمت دلار امریکا در بازار آزاد 49600 تومان اعلام شد.

آخرین نرخ دلار کانادا در بازار آزاد 37100 تومان اعلام شده است.

آب و هوا 

دمای هوا تورنتو امروز  بین 18 تا 23 درجه سانتی گراد است و شاهد بارش باران و طوفان هستیم. همچنین فردا دمای هوا بین 19 تا 23 درجه سانتی گراد خواهد بود و شاهد بارش باران خواهیم بود.

دمای هوا ونکوور امروز بین 16 تا 25 درجه سانتی گراد است و شاهد آسمانی نیمه ابری هستیم همچنین فردا دمای هوا بین 15 تا 21 درجه سانتی گراد خواهد بود و شاهد بارش باران خواهیم بود.

دمای هوای مونترال امروز بین 18 تا 22 درجه سانتیگراد است و  شاهد بارش باران هستیم همچنین فردا، نیز دمای هوا بین 17 تا 22 درجه سانتیگراد خواهد بود و شاهد بارش باران و طوفان خواهیم بود.

لطفا با ارسال نظرات و پیشنهادات  خود ما را در در بهبود و ارتقاء سطح بخش خبری شبکه یاری کنید. راه ارتباطی ما و شما:

tfn.news@gmail.com