زمان مطالعه: 8 دقیقه

Loading

1- جزئیات تازه از تصادف مرگبار بزرگراه trans کانادا
2- دریافت سیستم جدید تشخیص حریق از آمریکا
3- در خواست احزاب اپوزیسیون برای انجام تحقیق عمومی
4- فرار مظنون به چند قتل از زندان
5- انتاریو همچنان تحت ممنوعیت روشن کردن آتش
6- تیراندازی در اطراف جاده Kennedy
7- 11 سرویس پلیس انتاریو درگیر پرونده مواد سمی
8- تصادف اتوبوس کارگران خط لوله گاز طبیعی
9- ثبت بزرگترین آتش سوزی در تاریخ بریتیش کلمبیا
10- بازگشت شمال کبک به خانه های خود
11- راهپیمایی اعتراضی 3 روزه در مونترال
12- قهرمان مسابقات فرمول یک کانادا مشخص شد
13- کانادا از مسابقات جام جهانی دارت حذف شد
14- فروش پایین افتتاحیه فیلم Flash
15- فصل پایانی سریال Stranger Things با حضور چهره های جدید
16-اخبار دنیای ارز
17-هواشناس

——————— کانادا ——————–

1- سیستم پیشرفته تشخیص حریق در اختیار کانادا قرار گرفت.

وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا ، یک سیستم جدید تشخیص حریق مجهز به پیشرفته ترین فناوری روز را برای مقابله با آتش سوزیهای اخیر جنگلی در اختیار کانادا قرار داد.

کاخ سفید اعلام کرد که سیستم FireGuard  در سریعترین زمان با استفاده از داده‌های پهپادها و ماهواره‌ها ، آتش سوزی های جدید در دور افتاده ترین مناطق را شناسایی میکند.

گفتنی است از زمان حرکت آتش سوزیهای جنگلی به سمت جنوب و انتشار دود آتش سوزی ها به سمت شهرهای سواحل شرقی آمریکا ، این کشور کمکهای زیادی را جهت مهار آتش به کانادا کرده است.

اعزام تیم های مدیریت حادثه و بیش از 800 آتش نشان ، سرپرست و تکنیسین به همراه تجهیزات مختلف به کانادا ، از جمله این این کمکها بوده اند.

https://www.ctvnews.ca/canada/u-s-deploys-high-tech-pentagon-program-to-help-canada-detect-suppress-new-wildfires-1.6445304

2- هنوز مقصر اصلی تصادف مرگبار هفته گذشته توسط پلیس مشخص نشده است.

طی تصادف وحشتناکی که پنج شنبه گذشته در Manitoba و در بزرگراه trans اتفاق افتاد ، یک دستگاه کامیون با یک اتوبوس به شدت برخورد کردند که متاسفانه 15 کشته و 10 زخمی برجای گذاشت.

پس از بررسی اولیه فیلمهای ویدئویی این حادثه توسط اداره پلیس منطقه ، مقامات این اداره اعلام کردند که نشانه ها حاکی از ورود اتوبوس به جاده ای بوده که کامیون در آن حق تقدم داشته است.

پلیس پس از مصاحبه با رانندگان عبوری شاهد این حادثه ، در حال تجزیه و تحلیل آخرین داده ها و تصاویر این حادثه است و تحقیقات برای اعلام نظر نهایی برای مقصر این حادثه هنوز ادامه دارد.

https://winnipeg.ctvnews.ca/manitoba-rcmp-say-semi-truck-had-right-of-way-at-time-of-deadly-trans-canada-highway-crash-1.6444026

3 –  درخواست انجام تحقیقات عمومی در مورد دخالت خارجی در انتخابات کانادا

انتصاب  David Johnston توسط نخست وزیر جاستین ترودو به عنوان گزارشگر ویژه نیز نتوانست در مورد اتهامات مربوط به دخالت خارجی در انتخابات کانادا موثر واقع شود.

David Johnston  که به دلیل روابطش با خانواده ترودو ، توسط احزاب مخالف مورد انتقاد قرار گرفته بود سرانجام اعلام کرد که به دلیل جهت گیری های حزبی در مورد انتصاب و کارش از سمت خود کناره گیری میکند.

به دنبال استعفای وی احزاب اپوزیسیون اعلام کردند که  این هفته درخواست های خود را برای انجام یک تحقیق عمومی در مورد بررسی اتهامات دخالت خارجی در انتخابات کانادا مطرح خواهند کرد.

گفتنی است David Johnston قبل از استعفا در گزارش موقت خود توصیه کرده بود که از چنین اقدامی جلوگیری شود.

https://globalnews.ca/news/9773216/foreign-interference-opposition-inquiry-discussions/

4 – یک مظنون به قتل از زندان فرار کرد.

طبق اعلام پلیس روز شنبه Joel Roy  ،که متهم به انجام دو قتل است ، از زندان ناحیه Sudbury  فرار کرده است.

پلیس ضمن اطلاعیه ای با اعلام مشخصات این فرد اعلام کرد که شهروندان در صورت برخورد با این شخص بلافاصله با پلیس تماس بگیرند.

در اطلاعیه پلیس مشخصات این فرد بدین شرح اعلام شده است :

مرد ، 33 ساله ، با قد متوسط و وزن حدود  150 پوند با چشمان سبز و موهای قهوه ای روشن تا شانه که ممکن است دم اسبی بسته شده باشد ، یک جای زخم روی گونه راست و خالکوبی بر روی ساعد و سینه.

پلیس تاکید کرد که شهروندان در صورت مشاهده وی به هیچ وجه به او نزدیک نشده و ضمن رعایت نهایت احتیاط به پلیس اطلاع دهند.

https://northernontario.ctvnews.ca/suspect-in-multiple-murders-escapes-a-jail-in-greater-sudbury-1.6445660

—————— انتاریو ———————

5- ممنوعیت روشن کردن آتش در فضای باز در بیشتر مناطق آنتریو بنا بر اعلام مقامات آنتریو  ، با توجه به شروع 4 آتش سوزی جدید و ریسک بالای آتش سوزی جنگلی به خصوص در پارکهای استانی ، این محدودیت در اکثر مناطق استان تا رسیدن به وضعیت عادی ادامه خواهد داشت.طبق این محدودیتها هرگونه روشن کردن آتش در فضای باز حتی در آتش دان یا باربیکیو نیز ممنوع می باشد. گفتنی است تعداد آتش سوزی های جنگلی نسبت به مدت مشابه سال گذشته سه برابر گزارش شده است و به 269 مورد رسیده است.

https://toronto.ctvnews.ca/most-of-ontario-remains-under-fire-bans-with-3-times-as-many-wildfires-reported-in-2023-1.6445954

6-  تحقیقات پلیس به دنبال وقوع یک تیر اندازی پلیس تورنتو طبق اطلاعیه اعلام کرد به دنبال گزارش یک تیراندازی در ساعت 6:30 صبح روز گذشته ، ماموران بلافاصله به محل حادثه در اطراف جاده  Kennedy اعزام شده و شواهدی بر وقوع تیراندازی را مشاهده کردند ، ولی اثری از تیر انداز و فردی که مورد اصابت گلوله قرار گرفته بود نیافتند.ساعتی بعد گزارشی به دست پلیس رسید و مشخص شد ، مردی که با گلوله  در این حادثه زخمی شده است به بیمارستان مراجعه کرده و خوشبختانه زنده مانده است.پلیس تورنتو از تمامی شهروندان خواست که هرگونه اطلاعاتی در مورد ضارب این حادثه را به این اداره گزارش دهند.

https://globalnews.ca/news/9776559/kennedy-road-village-green-square-shooting/

7- تحقیقات گسترده اداره پلیس آنتریو در پرونده فروش مواد سمیپلیس منطقه peel اطلاعات جدیدی را در مورد پرونده Kenneth Law اعلام کرد.وی که مردی از اهالی Mississauga بوده به فروش نیترات سدیم و سایر مواد خطرناک به افرادی که تمایل به خودکشی دارند متهم شده بود.اما بنا به اطلاعات جدید اعلام شده وی علاوه اتهام فروش مواد خطرناک به دو مورد مشاوره و کمک به خودکشی و استفاده از فروشگاههای آنلاین برای فروش مواد سمی نیز متهم شده است.به گفته بازرسان پلیس آنها به شواهدی دست یافته اند که نشان دهنده ارسال بسته هایی حاوی ابزار خودکشی توسط متهم به 40 کشور جهان است.پلیس در این اطلاعیه از مردم خواست که در مورد اقلام حاوی نیترات سدیم ، از جمله ماسکهایی که به این سم آلوده شده و آنلاین به فروش رسیده اند هوشیار باشند.گفتنی است در مجموع 11 سرویس پلیس از سراسر انتاریو در حال حاضر در تحقیقات این پرونده شرکت دارند.

https://toronto.ctvnews.ca/11-ontario-police-services-now-involved-in-kenneth-law-case-peel-police-say-1.6444346

—————— بریتیش کلمبیا  ——————-

8- واژگونی اتوبوس کارگران خط لوله گاز طبیعی استان بریتیش کلمبیااتوبوسی که در حال انتقال 30 نفر از کارگران این پروژه را به محل کار خود در شمال بریتیش کلمبیا بود ، واژگون شد و بلافاصله هفت آمبولانس و سه واحد پشتیبانی به محل اعزام گردیدند.به دنبال این حادثه 18 نفر از مصدومین با آمبولانس به بیمارستان اعزام شدند که تاکنون 17 نفر از آنان از بیمارستان مرخص شده ولی یک نفر هنوز تحت نظر بوده ولی حال وی مساعد گزارش شده است.تحقیقات پلیس برای تعیین علت این حادثه آغاز شده  است.

https://bc.ctvnews.ca/most-workers-injured-in-northern-b-c-bus-crash-released-from-hospital-1.6445472

9 – بزرگترین آتش سوزی جنگلی تاریخ بریتیش کلمبیا به ثبت رسید.سرویس BC Wildfire اعلام کرد آتش سوزی جنگلی Donnie Creek   بزرگترین آتش سوزی ثبت شده در تاریخ این استان است .این آتش سوزی که شمال شرقی استان و در جنوب منطقه Fort Nelson  شعله ور شده و تاکنون بیش از 5343 کیلومتر مربع وسعت یافته است.افسر اطلاعات سرویس آتش نشانی استان گفت که این آتش سوزی از کنترل خارج شده و نیروها تنها روی حفاظت از زیر ساختها متمرکز شده اند.وی تاکید کرد که ما انتظار داریم که این آتش سوزی در طول تابستان و پاییز به گسترش خود ادامه دهد.گفتنی است که قبل از این ، آتش سوزی که در سال 2017 به وسعت  5210 کیلومتر مربع در شمال غربی دریاچه Williams رخ داد ، بزرگترین آتش سوزی استان محسوب می شد.

https://bc.ctvnews.ca/donnie-creek-wildfire-now-the-largest-in-b-c-s-history-wildfire-service-1.6446103

—————– مونترال (کبک) ——————–

10- اجازه بازگشت برخی از ساکنان مناطق در معرض خطر آتش به منازل خود

تعدادی از ساکنان مناطق شمال کبک که به دلیل آتش سوزی مجبور به تخلیه منزلشان شده بودند ، روز گذشته اجازه یافتند که به خانه های خود بازگردند اما با توجه به شرایط آب و هوایی و شعله ور شدن دوباره آتش در این منطقه ، این بازگشت کوتاه مدت به نظر می رسد.

شهردار شهر  Guy Lafreniere شنبه شب در یک پیام ویدیویی گفت که آتش سوزی گسترده در جنوب این منطقه با پنج آتش سوزی دیگر با هم تلفیق شده اند  و انتظار می رود شرایط بدتر شود ، متاسفانه بنا به پیش بینی ها افزایش بی سابقه دما را در این هفته پیش رو داریم و تا 25 ژوئن نیز براران نخواهد بارید.

گفتنی است که مسئولیت صدور و لغو دستور تخلیه به شهرداری ها واگذار شده است.

https://globalnews.ca/news/9777006/quebec-wildfires-lebel-sur-quevillon-citizens-remain-on-evacuation-alert/

11 – راه پیمایی گروههای مدافع پناهندگان و مهاجران

گروه های مدافع پناهندگان و مهاجران که در مونترال فعالیت دارند ، راهپیمایی اعتراضی 3 روزه خود را به سمت جاده Roxham آغاز کردند.

این راهپیمایی صبح شنبه و با وجود بارش باران ، با حضور 100 نفر از پارک La Fontaine در مونترال آغاز شد و معترضان در طول سه روز 73 کیلومتر پیاده روی خواهند کرد.

اقدام این گروهها در اعتراض به بسته شدن اخیر گذرگاه مرزی کبک به روی پناهجویانی که از ایالات متحده وارد کانادا می‌شوند انجام شده است.

گفتنی است که از این گذرگاه پناهجویانی با پای پیاده و حتی از کشورهای دور مانند برزیل، شیلی به کانادا وارد می شدند.

https://www.cbc.ca/news/canada/montreal/roxham-road-march-safe-third-country-agreement-1.6880274

——————- اخبار ورزشی ——————-

12-  Max Verstappen قهرمان مسابقات اتومبیلرانی فرمول یک جایزه بزرگ کانادا شد.

این راننده از تیم Red Bull   روی یکشنبه برای دومین سال متوالی قهرمانی خود را در این مسابقات تکرار کرد.

Fernando Alonso  از تیم Aston Martin  و Lewis Hamilton   از تیم Mercedes به ترتیب جایگاههای بعدی را در این مسابقات به خود اختصاص دادند.

گفتنی است که Max Verstappen در این فصل خوش درخشیده و در شش مسابقه از هشت مسابقه ای که در آن شرکت کرده قهرمان شده است.

https://montreal.ctvnews.ca/max-verstappen-wins-back-to-back-canadian-grand-prix-1.6446108

 

13- کانادا در مسابقات جام جهانی دارت مقلوب سوئد شد.در این مسابقات تیم دارت سوئد  8 بر 5 توانست از سد کانادا بگذرد و برای اولین بار به مرحله یک چهارم نهایی مسابقات جام جهانی دارت My Diesel Claim صعود کند.گفتنی است که این رقابت‌ها در المان با حضور 40 کشور جهان برگزار می شود و جوایز در نظر گرفته شده برای قهرمانان این مسابقات بیش از 760 هزار دلار است.

https://www.ctvnews.ca/sports/sweden-dispatches-canadian-duo-in-round-of-16-at-world-cup-of-darts-1.6445452 .

—————– اخبار فرهنگی ——————-

14- استقبال نه چندان گرم مردم از اکران فیلم Flash

فیلم Flash ، از مجموعه فیلمهای ابر قهرمانی کمپانی DC ، پس از اکران سه روزه خود تنها 55 میلیون دلار فروش کرد ، این رقم طبق استانداردهای معمولی زیاد به نظر می رسد ، اما در مقایسه با استانداردهای فروش فیلمهای ابر قهرمانی در تعطیلات آخر هفته که به طور میانگین 100 میلیون دلار بوده بسیار پایین است.

کارشناسان علت این اتفاق را چالشها و حواشی زیادی این فیلم در طول سال گذشته به دلیل مشکلات شخصی هنر پیشه نقش اول این فیلم می دانند.

ستاره این فیلم Ezra Miller در طی سال گذشته بارها با خبرهایی مبنی بر دستگیری و اتهامات اخلاقی و سوء رفتار در تیتر اخبار رسانه ها قرار گرفت.

گفتنی است که او اخیرا از مردم عذرخواهی کرده و اعلام کرده که به دنبال درمان سلامت روان خود است.

https://www.ctvnews.ca/entertainment/the-flash-opens-to-us-55-million-a-step-off-the-typical-superhero-pace-1.6445987

15- فصل پایانی سریال Stranger Things  با حضور چهره های جدید

Linda Hamilton ، ستاره فیلم Terminator  اعلام کرد که در فصل اخر سریال  « Stranger Things» ایفای نقش خواهد نمود.

او روز شنبه در یک رویداد در برزیل  به همراه Arnold Schwarzenegger  ، همبازی اش در Terminator  که  اکنون مدیر ارشد اکشن در  نتفلیکس است این خبر را اعلام کرد.

او با بیان این که خود از طرفداران این مجموعه است ، به شوخی گفت نمی دانم چگونه هم زمان هم طرفدار و هم بازیگر این سریال باشم.

https://www.ctvnews.ca/entertainment/terminator-star-linda-hamilton-joins-cast-of-stranger-things-for-final-season-1.6446059

—————– بیت کوین –تتر – دلار —————-

هر واحد از بیت کوین در این لحظه با قیمت ۲۶,۵۳۸ دلار، معادل ۱,۳۱۳,۱۰۸,۱۸۵ تومان معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن 86/15 میلیون دلار است. قیمت این ارز در ۲۴ ساعت اخیر 4/0 % افزایش یافته است.

هر واحد از اتریوم در این لحظه با قیمت ۱,۷۴۱ دلار، معادل ۸۶,۱۳۱,۶۵۱ تومان معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن 25/7 میلیون دلار است. قیمت  این ارز در ۲۴ ساعت اخیر 65/0 % افزایش یافته است.

هر واحد از تتر در این لحظه با قیمت ۰.۹۹ دلار، معادل ۴۹,۴۳۳ تومان معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن 58/26 میلیون  دلار است. قیمت  این ارز در ۲۴ ساعت اخیر 01/0 % افزایش یافته است.

دلار امریکا در بازار آزاد  امروز 49500 تومان معامله شد.

دلار کانادا در بازار امروز  37750 تومان نرخ گذاری شد.

——————– آب و هوا ——————–

دمای هوا تورنتو امروز  بین 17 تا  22 درجه سانتی گراد است و شاهد آسمانی نیمه ابری  می باشیم .همچنین فردا دمای هوا بین 16تا 21 درجه سانتی گراد خواهد بود  و شاهد آسمانی صاف   خواهیم بود . دمای هوا ونکوور امروز 10 تا 13 درجه سانتی گراد است  و شاهد بارش باران    می باشیمهمچنین فردا دمای هوا بین 11 تا 18 درجه سانتی گراد خواهد بود و شاهد بارش باران   خواهیم  بود .   دمای هوای مونترال امروز بین13 تا 22 درجه سانتیگراد و  شاهد آسمانی نیمه ابری  می باشیم.همچنین فردا،  نیز دمای هوا بین 16 تا 26 درجه سانتیگراد خواهد بود و شاهد آسمانی نیمه ابری  خواهیم بود.