زمان مطالعه: 8 دقیقه

Loading

امروز دوشنبه  1 خرداد  1402 برابر با  22 می  2023

—————— سرخط خبر ها ——————-

1- سرمایه گذاری کانادا در خدمات اسکان مهاجران

2- برگزاری قرعه کشی برنامه مهاجرت استانی

3-  اپلیکیشن کانادایی برای استفاده در ماموریت های فضایی

4- کمبود امکانات مراقبت از کودکان در کانادا

5- تصمیم شورای شهر تورنتو در مورد مالتی پلکسها

6-  ممنوعیت اتش روشن کردن در شهرستان Haliburton

7- دستگیری مظنون به قتل یک زن

8- گسترش آتش سوزی ها در بریتیش کلمبیا

9-  بریتیش کلمبیا  دارای بالاترین نرخ تخلیه بدون تقصیر

10- مرگ یک عابر پیاده بر اثر برخورد دو وسیله نقلیه

11-رای اعتماد به  رهبر حزب  Bloc Quebecois

12 –  12 کشته و 100 ها زخمی در لیگ فوتبال السالوادور

13-  کناره گیری Andy Murray  از مسابقات آزاد تنیس فرانسه

14-  روایت  مجموعه قتل‌های Osage در جشنواره کَن

15-  دهمین قسمت «سریع و خشمگین» در جایگاه اول باکس آفیس

16-اخبار دنیای ارز

17-هواشناسی

——————— کانادا ——————–

1-  کانادا سرمایه گذاری های جدیدی دربخش خدمات اسکان مهاجران انجام می دهد

اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا ، طی بیانیه ای خبر از اختصاص  بیش از 65 میلیون دلار بودجه،  به سازمان های ارائه دهنده خدمات اسکان به مهاجران داد.

این بودجه به کلیه سازمانهای سرتاسر کشور که خدماتی نظیر اسکان مهاجران تازه وارد ، حمایت از زنان مهاجر و آموزش زبان فرانسه برای تازه واردان به جوامع اقلیت فرانسوی زبان را ارائه می دهند ، اختصاص خواهد یافت.

در این بیانیه  تاکید شده است که خدمات اسکان یک امر کلیدی برای کمک به موفقیت تازه واردان در کانادا می باشد.

این خدمات اطلاعات و پشتیبانی را برای تازه واردان فراهم می کند تا آنها بتوانند قبل و بعد از ورودشان به کانادا ، در مورد زندگی جدید خود ، تصمیمات آگاهانه گرفته و خود را با جامعه جدید تطبیق دهند.

این سرمایه گذاری به کانادا اجازه می دهد تا به حمایت از نیازهای مهاجران  ادامه دهد.

https://www.cicnews.com/2023/05/canada-announces-new-investments-in-settlement-services-for-immigrants-0534945.html#gs.yu0zz9

2- سه استان کانادا دعوتنامه هایی را تحت برنامه استانی نامزد در هفته گذشته ارائه کردند.

بریتیش کلمبیا از 202 نامزد دعوت به عمل آورد. طی دعوتنامه این استان برای نامزدهای گروه نیروی کار ماهر با  حداقل نمره 104،  فارغ التحصیلان بین المللی با نمره 107 و داوطلبان سطح ورودی و نیمه ماهر با نمره 85 ، دعوتنامه صادر شده است.

Manitoba  دو قرعه کشی برگزار کرد و برای هر کدام جداگانه دعوتنامه صادر نمود.

اولین قرعه کشی که در میان رانندگان حمل و نقل برگزار شد برای 287 نامزد با حداقل نمره 610 دعوتنامه صادر شد و در قرعه کشی دوم برای 191 نامزد گروه نیروی کار ماهر با حداقل امتیاز 701 دعوتنامه صادر گردید.

انتاریو قرعه کشی را برای داوطلبان در زمینه مهارتهای شغلی ، تحت برنامه مهارت شغلی اکسپرس اینتری برگزار کرد. این استان از 1694 نامزد که در سیستم رتبه بندی جامع ، امتیاز بین 250-482 داشتند دعوت به عمل آورد.

شایان ذکر است که کانادا تا پایان سال 2025 هر سال 117500 نامزد را از این طریق خواهد پذیرفت.

https://www.cicnews.com/2023/05/ontario-british-columbia-saskatchewan-manitoba-and-pei-invite-pnp-candidates-0535009.html#gs.yu10m4

3 –  یک اپلیکیشن در زمینه سلامت در آستانه استفاده در ماموریت های فضایی قرار گرفت.

اپلیکیشن EZResus که توسط یکی از پزشکان اورژانس بیمارستان Charles-Lemoyne طراحی شده است، با تمرکز بر اولین ساعت حیاتی احیای بیمار از بروز خطا جلوگیری میکند و امکان مراقبت از بیمار را به طرز چشمگیری بهبود می بخشد .

این اپلیکیشن در چالش مراقبت بهداشتی فضایی  شرکت کرد و اکنون به عنوان فینالیست در این رویداد حضور دارد.

این چالش توسط آژانس فضایی کانادا به منظور یافتن فناوری‌هایی که با استفاده از آن می‌تواند مراقبت از بیمار را در مناطق دورافتاده و در طول مأموریت‌های اعماق فضا را بهبود بخشد، راه اندازی شده است.

https://globalnews.ca/news/9706806/revolutionary-health-app-canadian-doctor-space-missions/

4- کمبود فضاهای مراقبت از کودکان در استانهای مختلف کانادا

گزارش جدیدی از مرکز سیاست‌های جایگزین کانادایی ، به کمبود فضاهای مراقبت از کودکان در کانادا و تأثیر آن بر خانواده‌ های کانادایی اشاره می‌کند.

این گزارش ، نشان می‌دهد که از 97/1 میلیون کودک در کانادا که واجد شرایط ورود به مهدکودک هستند، 946000 نفر از آنها از امکانات مراقبتی کافی محروم هستند .

این گزارش  تخمین می زند که تنها 759000 فضای مراقبتی کودک دارای مجوز تمام وقت در کشور وجود دارد.

سه استان  ساسکاچوان ، نیوفاندلند و بریتیش کلمبیا ، بیشترین کمبود را در این زمینه داشته اند.

https://www.ctvnews.ca/canada/child-care-deserts-in-canada-affecting-nearly-50-per-cent-of-younger-children-report-1.6407586

—————— انتاریو ———————

5-  طرفداران عرضه مسکن از تصمیم اخیر شورای شهر تورنتو استقبال کردند .شورای شهر تورنتو اجازه ساخت ساختمان های مسکونی مالتی پلکس در سرتاسر شهر را خواهد داد.تورنتو از مالتی پلکس ها به عنوان ابزاری برای افزایش عرضه مسکن در بزرگترین شهر کانادا استفاده می کند.کارشناسان مسکن شهری بر این باورند که این شهر به انواع زیادتری از مسکن نیاز دارد تا در اختیار خانواده و شهروندان قرار دهد.مالتی پلکسها ممکن است با ارائه گزینه های مسکن متنوع تر برای خانواده های بزرگتر یا سایر متقاضیان کمک کند ولی توسعه و اجاره و خرید آنها ارزانتر نخواهد بود.میانگین قیمت خانه در تورنتو در ماه آورین به 716000 دلار افزایش یافته که نشان دهنده افزایش 100 هزار دلاری نسبت به ماه ژانویه می باشد.تورنتو انتظار دارد تا سال 2051 حداقل 700000 ساکن جدید داشته باشد و این در حالیست که هم اکنون  بسیاری از شهروندان از عدم توانایی مالی برای زندگی شکایت دارند و میانگین هزینه یک خانه بیش از یک میلیون دلار است. https://www.cbc.ca/news/canada/toronto/toronto-multiplexes-housing-economics-1.6848643

6 –  ممنوعیت روشن کردن آتش در کمپهای تفریحی در شهرستان Haliburtonآتش نشانی های این شهرستان در راستای تلاش برای محافظت از منابع محلی و محیط زیست ، این ممنوعیت را حداقل تا چهارشنبه هفته آینده اعمال کردند. به گفته رئیس اتش نشانی این شهرستان  در طی سه روز گذشته ، حداقل 15 حادثه رخ داده است که بسیار بیشتر از حد معمول است. در یکی از این آتش سوزی ها در هفته گذشته ده ها آتش نشان در طول هفت ساعت مشغول مهار آتش بودند. این ممنوعیت ، همه فعالیت های مربوط به روشن کردن اتش در فضای باز، آتش‌بازی‌ها، و روشن کردن اجاق های کباب‌ زغالی را شامل میشود و متخلفان با جریمه چند صد دلاری مواجه خواهند بود.https://www.cbc.ca/news/canada/toronto/haliburton-county-fire-ban-1.6846891

7-  یک مرد 44 ساله در ارتباط با قتل یک زن متهم و دستگیر شد.این قتل به وسیله ضربات متعدد چاقو و در روز جمعه ، ساعت 6 بعد از ظهر و در پارک Sparrow در شهر Brampton   اتفاق افتاده است.پلیس پس از رسیدن به محل حادثه با پیکر مجروح مقتول مواجه شد که علیرغم تمامی تلاش برای نجات جان این زن ، او در صحنه  حادثه جان سپرد.پلیس اعلام کرد که مقتول و مظنون با یکدیگر آشنا بودند اما رابطه آنها را مشخص نکرد.

https://toronto.ctvnews.ca/man-charged-in-stabbing-death-of-woman-at-park-in-brampton-ont-1.6407592

—————— بریتیش کلمبیا  ——————-

8-. گسترش آتش‌سوزی‌ها در بخش‌هایی از شمال بریتیش کلمبیا همچنان ادامه دارد.آتش سوزی در شمال Fort St. John  در عرض چند روز دو برابر شده است و اکنون بیش از 118000 هکتار را درنوردیده است.این تنها یکی از چهار آتش سوزی است که در منطقه Prince George رخ داده است .در سه آتش سوزی دیگر این منطقه به ترتیب 26000 ، 3000 و 285 هکتار از اراضی این منطقه در آتش سوخته است ، در مجموع Prince George امسال شاهد سوختن 180000 هکتار از زمینهای خود در آتش بوده است.بریتیش کلمبیا  دارای 644 پارک استانی با بیش از 10000 کمپینگ قابل دسترسی برای شهروندان است وداده های اخیر نشان می دهد که حدود 80 درصد از آتش سوزی ها در این استان ناشی از بی احتیاطی های انسانی هستند.

https://bc.ctvnews.ca/the-fire-has-swallowed-the-other-fires-wildfire-grows-in-northern-b-c-as-may-long-weekend-begins-1.6407796

9 – بریتیش کلمبیا  دارای بالاترین نرخ تخلیه بدون تقصیر در کانادا است.براساس داده ها مستاجرین در این استان . تقریباً دو برابر بیشتر از سایر نقاط کانادا اخراج می شوند این در حالیست که صاحبخانه ها میگویند که قوانین , تخلیه موجه را بسیار دشوار می کند.قوانین اجاره در این استان، افزایش اجاره بها و در خواست تخلیه به دلایل موجه را ، برای مالکان را بسیار سخت می کند.بر اساس تحقیقات اخیر دانشگاه بریتیش کلمبیا، اخراج مستاجران به دلایل بازسازی، تخریب، فروش یا سکونت مالک ، حدود 85 درصد از اخراج ها در بریتیش کلمبیا را تشکیل می دهد. برخی از کارشناسان مسکن  معتقدند که جریمه های پایین و افزایش اجاره بها در بازار ، مالکان را برای پایان دادن به قرارداد اجاره فعلی به بهانه های واهی و اجاره ملک به مستاجر بعدی با بهای بیشتر تشویق میکند.در این میان اما مدیرعامل LandlordBC می‌گوید که نرخ بالای تخلیه  بدون تقصیر ناشی از فروش املاک به افرادی است که  خودشان میخواهند در آنها زندگی کنند، چرا که قادر به افزایش اجاره‌بها برای پرداخت وام مسکن خود نیستند.

https://www.cbc.ca/news/canada/british-columbia/bc-tenancy-laws-valid-evictions-landlords-1.6850429

—————– مونترال (کبک) ——————–

10- یک عابر پیاده بر اثر تصادف دو وسیله نقلیه جان خود را از دست داد.

طبق اعلام سخنگوی پلیس مونترال دو خودرو پس از برخورد منحرف شده و به یک زن  31  ساله برخورد کردند.

وی از ناحیه سر دچار جراحات شدید شده بود و متاسفانه پس از انتقال به بیمارستان درگذشت.

این حادثه در  حدود ساعت 3:15 بامداد یکشنبه در تقاطع خیابان Jean-Talon  و بلوار   Saint Laurent رخ داده است.

سرنشین 26 ساله یکی از این دو خودرو نیز مجروح شده و به بیمارستان انتقال یافته است.

پلیس اعلام کرد ، که یکی از دو راننده که یک مرد 40 ساله بوده را به دلیل اختلال در رانندگی دستگیر کرده است.

https://montreal.ctvnews.ca/woman-31-struck-and-killed-in-montreal-after-two-speeding-vehicles-crash-1.6407848

11  –  Yves-Francois Blanchet ، رای اعتماد گرفت.

وی که ، رهبری حزب  Bloc Quebecois  را بر عهده دارد ، در کنگره ملی حزبش در روز شنبه ، موفق شد 97.25 درصد آراء را کسب کند.

در مدت رهبری او ، این حزب موفق به کسب 32 کرسی در انتخابات فدرال در سال های 2019 و 2021 شده است.

وی پس از گرفتن رای اعتماد در طی یک سخنرانی حزب خود را به عنوان مکانی جامع برای گرد همایی همه احزاب  توصیف کرد و به دنبال گرد هم آوردن همه احزاب مختلف بود.

بر این اسان اعضای حزب  Bloc Quebecois پیشنهادی را پذیرفتند که طی آن جدایی‌طلبان از همه گروه‌ها را دور هم جمع کرده و در عین حال اتحاد قدیمی شان  را با حزب Parti Québécois  به رسمیت بشناسد.

https://www.cbc.ca/news/canada/montreal/bloc-quebecois-blanchet-vote-of-confidence-1.6850721

——————- اخبار ورزشی ——————-

12-   12 کشته و 100 زخمی در پی خشونت در لیگ فوتبال السالوادور

در پی ممانعت از ورود هواداران به استادیوم ، هواداران خشمگین با هجوم به درب ورودی استادیوم Monumental  ، دروازه ورودی ورزشگاه را شکستند.

گزارش ها حاکی از آن است که کثرت جمعیت و هجوم ناگهانی باعث کشته شدن 12 نفر و زخمی شدن حداقل 100 نفر دیگه شده است ،

تمامی زخمیها به بیمارستان منتقل شده اند که حال دو نفر از مجروحان وخیم گزارش شده است.

این حادثه  در اواخر روز شنبه در جریان بازی یک چهارم نهایی بین باشگاه های Alianza  و Fas  در و در پایتخت این کشور اتفاق افتاد.

رئیس فیفا روز یکشنبه در سخنرانی خود در نشست سازمان بهداشت جهانی در ژنو گفت: « با  مردم السالوادور به خاطر این حادثه غم انگیز  ابراز همدردی می کنم».

https://www.ctvnews.ca/sports/el-salvador-soccer-stadium-stampede-leaves-12-dead-after-fans-rush-entrance-gate-1.6407968

13 – Andy Murray از مسابقات تنیس آزاد فرانسه کناره گیری کرد.

برگزارکنندگان مسابقات روز یکشنبه اعلام کردند Andy Murray    از مسابقات آزاد تنیس فرانسه کناره گیری کرده است.

این بازیکن 36 ساله بریتانیایی قهرمانی سه دوره Grand Slam  را در کارنامه دارد علت این امر اولویت شرکت او در مسابقات  Wimbledon  که  از 3 جولای آغاز می شود اعلام شده است. لازم به ذکر است که او یکبار و در اواخر سال 2016 قهرمان مسابقات  Wimbledon. شده است. https://www.ctvnews.ca/sports/3-time-grand-slam-champion-andy-murray-pulls-out-of-clay-court-french-open-1.6407960

—————– اخبار فرهنگی ——————-

14- جدیدترین فیلم Martin Scorsese در جشنواره کن خوش درخشید.

فیلم Killers of the Flower Moon اثر جدید  Martin Scorsese  و با حضور لئوناردو دیکاپریو      پس از نمایش در جشنواره کن ، مورد تحسین  تماشاگران و منتقدان قرار گرفت.

این  فیلم  یک  درام جنایی وسترن آمریکایی محصول سال 2023 است که بر اساس کتابی به همین نام نوشته David Grann. ساخته شده است.

این فیلم که در ماه اکتبر در سینماها اکران می‌شود، مجموعه قتل‌هایی را روایت می‌کند که در میان مردم بومی  Osage در دهه 1920 رخ داده است. در آن زمان مردم این قبیله  بخاطر وجود  نفت در سرزمین شان بسیار ثروتمند بودند و توسط  بسیاری گانگسترهای سفیدپوست که بدنبال  تصاحب ثروتشان بودند کشته شدند.

https://www.ctvnews.ca/entertainment/in-cannes-scorsese-and-dicaprio-turn-spotlight-toward-osage-nation-1.6407926

15- قسمت دهم مجموعه سریع و خشن پر فروش ترین فیلم هفتهدهمین قسمت از مجموعه «سریع و خشمگین» با پشت سر گذاشتن  «محافظان کهکشان 3» به راحتی جایگاه اول باکس آفیس را به خود اختصاص داد. بر اساس برآوردهای Universal Pictures در روز یکشنبه ، این فیلم پس از نمایش در بیش از 4 هزار  سینمای آمریکای شمالی 67.5 میلیون دلار فروش داشته است.گفتنیست پر فروشترین قسمت این مجموعه قسمت هفتم آن بوده که پس از اکران در سال 2015  با فروش 142.2 میلیون دلاری تنها قسمتی از  این سری بود که فروش آن  از مرز 100 میلیون دلار عبور کرد.

https://www.ctvnews.ca/entertainment/fast-x-speeds-to-no-1-knocks-guardians-3-to-2nd-1.6408034

—————– بیت کوین –تتر – دلار —————-

هر واحد از بیت کوین در این لحظه با قیمت ۲۶,۹۰۰ دلار،   معادل ۱,۴۰۵,۵۲۳,۶۹۵ تومان معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن 20/9 میلیون دلار است. قیمت این ارز  در ۲۴ ساعت اخیر -11/0 % کاهش یافته است.

هر واحد از اتریوم در این لحظه با قیمت ۱,۸۰۷ دلار، معادل ۹۴,۳۵۴,۷۲۲ تومان معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن 35/6 میلیون  دلار است. قیمت  این ارز در ۲۴ ساعت اخیر -۰.۵۵% کاهش یافته است.

هر واحد از تتر در این لحظه با قیمت 1 دلار،   معادل ۵۲,۲۶۵ تومان معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن 05/20 میلیون دلار است. قیمت این ارز  در ۲۴ ساعت اخیر – 01/0 % کاهش یافته است.

دلار امریکا در بازار آزاد  امروز 51900تومان معامله شد.

دلار کانادا در بازار امروز   38450 تومان نرخ گذاری شد.

 

——————– آب و هوا ——————–

دمای هوا تورنتو امروز  بین 10 تا  14 درجه سانتی گراد است و شاهد اسمانی نیمه ابری  می باشیم .همچنین فردا دمای هوا بین 13 تا 18 درجه سانتی گراد خواهد بود  و شاهد آسمانی صاف  خواهیم بود . دمای هوا ونکوور امروز 10 تا 17 درجه سانتی گراد است  و شاهد آسمانی نیمه ابری  می باشیمهمچنین فردا دمای هوا بین  10 تا 16 درجه سانتی گراد خواهد بود و شاهد اسمانی ابری  خواهیم  بود .   دمای هوای مونترال امروز بین 7 تا 17 درجه سانتیگراد و  شاهد آسمانی صاف  می باشیم.همچنین فردا ،  نیز دمای هوا بین 13 تا 23 درجه سانتیگراد خواهد بود و شاهد آسمانی صاف  خواهیم بود .