زمان مطالعه: 8 دقیقه

Loading

—————— عنوان خبرها ——————–

1- افزایش سهم مهاجران دارای اقامت موقت در جمعیت کانادا

2-  دیدار ترودر با سران ناتو

3- توافق کانادا و ایالات متحده برای کمک های متقابل در آتش سوزی های جنگلی

4- افزایش عملیات سایبری خارجی علیه زیر ساختهای دولتی کانادا

5- نقض احتمالی تحریم‌های سازمان ملل در خرید خودرو های زرهی کانادا

6-رویارویی تورنتو با نقطه عطفی درانتخابات

7-کسری 1.5 میلیارد دلاری در بودجه تورنتو

8-  تیراندازی در منطقه Thorncliffe Park  تورنتو

9-  دو زن به اتهام آتش زدن یک آپارتمان در تورنتو تحت تعقیب هستند

10- پیروزی دموکرات‌های بریتیش کلمبیا در انتخابات میان‌دوره‌ای

11-  ادامه افزایش سرسام آور اجاره بها درمنطقه  ونکوور

12-  تصادف شدید در برتیش کلمبیا

13-  مونترال دارای آلوده ترین هوای جهان

14- دستگیری مجرمی  مسلح و خطرناک در کبک

15- اصلاحات جدید در قانون و گسترش اختیارات پرستاران

16-لغو مسابقات سه گانه در مونترال

17- پیروزیتیم بیس بال  Blue Jays  در مقابل  تیم   Athletics

18-  Nickelback در  تالار مشاهیر موسیقی کانادا

19- عدم اجرای  Taylor Swift در کانادا  طی تور جدیدش

——————— کانادا ——————–

1- بر اساس گزارش رسیده   در محاسبه جمعیت کانادا از مرکز آمار کانادا سهمیه پذیرش برای دارندگان اقامت موقت رو به افزایش است .این افراد را نیروهای کاری موقت و خارجی ، دانشجویان بین المللی و پناهجویان تشکیل می دهند . گفتنی است که در سال  2021  تقریبا یک میلیون نیروی کار موقت در کانادا اقامت داشته اند . این آمار برابر با  2.5  درصد از جمعیت کاناداست و جالب آنکه تنها 40 درصد از آنان دارای مجوز اشتغال بوده اند. در ادامه همین گزارش آمده است که 37.3  درصد از مهاجران اخیر در کانادا را جوانان  20  تا 34  سال تشکیل میدهند و بیشترین تعداد آنان از کشورهای چین و هند به کانادا مهاجرت کرده اند .

https://www.cicnews.com/2023/06/study-canada-home-to-almost-1-million-temporary-residents-0635618.html#gs.27nxn2

2-  ترودو برای دیدار با رهبران ناتو به ایسلند سفر نمود .نخست وزیر جاستین ترودو قبل از نشست آتی ناتو با رهبران کشورهای حوزه اسکاندیناوی ملاقات می کند . این دیدارها در شرایطی صورت میگیرد که هنوز ابهاماتی در مورد آینده قطب شمال وجود دارد.  بر اساس گزارش های دریافتی ایسلند در دو روز آینده میزبان رهبران دانمارک ، سوئد ، فنلاند و نروژ خواهد بود که گردهمایی سالانه نخست وزیران کشورهای شمال اروپا با حضور آنان برگزار میشود . ترودو به عنوان میهمان در این نشست شرکت خواهد کرد .

دفتر نخست وزیری اظهار داشت که این گردهمایی فرصتی است تا بر منافع مشترک خود با کشورهای شمال اروپا تمرکز کنیم و مسائلی مانند حفاظت از محیط زیست ، توسعه انرژی های پاک و چالش های امنیتی را  مورد بررسی قرار دهیم .

https://globalnews.ca/news/9792214/trudeau-iceland-nato/

3- روز جمعه کشور کانادا توافقی را با ایالات متحده نهایی نمود که به موجب آن  کمک های متقابل در مهار آتش سوزی های جنگلی توسعه می یابد . Jonathan Wilkinson وزیر منابع طبیعی کانادا در بیانیه ای گفت : حفظ جان در منافع مردم کانادا برای ما همواره در اولویت قرار داشته و دارد . وی همچنین افزود : توافق با ایالات متحده همکاری های موثری را از طریق تجارب و منابع مشترک تضمین می کند و به مدیریت بهینه در کنترل آتش سوزی ها منجر میشود .وزیر منابع طبیعی اشاره کرد که توافق به عمل آمده ، دو کشور را تشویق میکند تا نیروهای خود را برای همکاری بیشتر هماهنگ و متحد کنند .

https://www.ctvnews.ca/canada/canada-signs-agreement-with-u-s-on-wildfire-co-operation-1.6454276

4-  رئیس آژانس امنیت سایبری در کانادا به خبرنگاران گفت : دولت کانادا هر ساعت با حملات سایبری و تهدید هکرها مواجه است . وی تاکید نمود که برای مقابله موثر با این تهدید آموزش های همگانی و محافظت از صنایع حیاتی اهمیت بسیار دارد . بنا براین      تلا شهای ما با هدف حفاظت از منابع و ارتقاء تدابیر ایمنی ادامه می یابد . رئیس آژانس امنیت سایبری ضمن هشدار گفت : هکرهای بیگانه به منظور ایجاد اختلال در زیر ساخت های حیاتی کشور به تلاش های تخریبی خود ادامه می دهند  . وی افزود : در یک روز به طور متوسط  پنج تا شش میلیارد سیگنال ارسال میشود تا پلتفرم های دولتی  هک شوند و ما تمام این سیگنال ها را مسدود می کنیم . گفتنی است که در هفته گذشته آژانس امنیت سایبری در کانادا  از احتمال تهاجم هکرها و ایجاد اختلال در بخش های نفت و گاز خبر داد .

https://globalnews.ca/news/9790617/cybersecurity-canada-attacks-russia-energy-infrastructure/

5-  در گزارشی که به تازگی منتشر شده است جزییات جدیدی از تاخیر در تحویل ده ها خودروی زرهی انتشار یافت . این خودروها برای محافظت از کارکنان سفارت کانادا در خارج از کشور خریداری شده اند . دولت فدرال پیش از این خبر داده بود که چنین تاخیری به دلیل بروز اختلال ناشی از همه گیری کووید 19 رخ داده ، اما اسناد جدید نشان می دهد  که نقض احتمالی تحریم های سازمان ملل ، عامل اصلی تاخیر بوده است .   گفتنی است که دولت کانادا در سال  2018  قراردادی را به ارزش  19.9 میلیون دلار با تامین کننده ای آمریکایی منعقد  نمود . بنا به این قرار داد باید  76 دستگاه لندکروز تویوتا پس از تولید به نمایندگی های دیپلماتیک کانادا در کشورهای حساس جهان ارسال شود.  نکته مهم اینجاست که شرکت آمریکایی قرارداد را به شرکتی اردنی واگذر کرده که از سوی سازمان ملل تحریم شده است .

https://globalnews.ca/news/9784017/canada-armoured-vehicle-deal-delay/

——————– انتاریو ———————

6- تورنتو با  نقطه عطفی در انتخابات روبرو خواهد بود . کارشناسان معتقدند که مشارکت رای دهندگان عامل مهمی در انتخابات اخیر به شمار می رود . در آخرین ساعات باقی مانده به شروع انتخابات کارشناسان می گویند که میزان رای شهرداری تورنتو در پاییز گذشته همچون زنگ خطری بوده است . زیرا  تنها  29 درصد شهروندان  مشارکت داشتند.  با این حال  کارشناسان  عقیده دارند که رای گیری مقدماتی در تورنتو نشانه دلگرم کننده ای است ، زیرا   نزدیک به  130000  نفر در طی شش روز رای گیری پیش از موعد  در انتخابات شرکت کردند . چنین مشارکتی نشاندهنده  افزایشی  12 درصدی  نسبت به پاییز گذشته است .

https://www.cbc.ca/news/canada/toronto/mayoral-byelection-toronto-final-week-1.6887207

7-  تورنتو بدون توجه به اینکه پیروز انتخابات چه کسی خواهد بود در شرایط مالی سختی قرار دارد .کارشناسان می گویند تورنتو با 1.5 میلیارد دلار کسری بودجه مواجه است که برای بزرگترین شهرداری کشور مشکلی جدی به شمار می آید . گفتنی است که سیستم حمل و نقل تورنتو 60 درصد ازبودجه ی موردنیاز خود را با فروش بلیط به دست می آورد اما این منبع درآمد در دوران کرونا تقریبا از بین رفت . و بعد از رفع بحران و حذف محدودیت ها به قبل از دوره ی کرونا نرسیده است . از سوی دیگر دولت فورد درآمد شهرداری را از محل پروژه های مسکن تا 200میلیون دلار در سال کاهش داده به این امید که عوامل ساخت وساز در تولید مسکن های اجاره ای تشویق شوند . این سیاست گذاری بودجه ی شهر تورنتو را بحرانی تر کرده است .

https://toronto.ctvnews.ca/on-shortfalls-and-taxes-toronto-is-in-a-tough-financial-situation-no-matter-who-wins-the-election-1.6454999

8- به دنبال تیراندازی در منطقه ی  Thorncliffe Park تورنتو مرد بیست ساله ای  در بیمارستان بستری شد پلیس می گوید افسران تحقیقات برای بررسی این حادثه ، یکشنبه ،پس از ساعت یک بامداد به منطقه اعزام شدند . گفتنی است که جراحات فرد آسیب دیده کشنده و نگران کننده نیست . سخنگوی پلیس تورنتو گفت تحقیقات درباره ی این حادثه ی تیراندازی هنوز به پایان نرسیده و جزئیات بیشتری در دست نیست .

https://globalnews.ca/news/9792102/thorncliffe-park-overlea-blvd-shooting/

9- دو زن به اتهام آتش زدن یک آپارتمان تحت تعقیب قرار گرفتند . پلیس تورنتو گزارش داد که یکشنبه ی گذشته ساعت 2:50 صبح دوزن وارد آپارتمانی شدند و با یک قوطی بنزین آن را به آتش کشیدند . تصاویر دوربین های امنیتی نشان می دهد که زنان آتش افروز با یک خودروی سیاه رنگ از صحنه فرار کردند . خوشبختانه دو فرد ساکن در آپارتمان هیچ آسیبی ندیدند .

https://toronto.ctvnews.ca/two-women-wanted-for-allegedly-setting-fire-to-apartment-in-toronto-1.6455045

—————— بریتیش کلمبیا  ——————-

10- دموکرات های بریتیش کلمبیا در انتخابات  میان دوره ای در جزیره ی جنوبی ونکوور و نیز در مرکز شهر به پیروزی رسیدند . Joan Phillip در شهر Vancouver-Mount با اختلاف بسیار پیروز شد او تقریبا 68 درصد آرا را به دست آورد .

این در حالیست که Ravi Parmar  با 53درصد آرا در جزیره جنوبی ونکوور به پیروزی رسید . John Horgan در  جشن این پیروزی شرکت کرد و در ستاد انتخاباتی NDP حضور یافت .

https://vancouverisland.ctvnews.ca/b-c-ndp-win-both-byelections-keep-seats-on-island-and-vancouver-1.6455229

11- افزایش سرسام آور اجاره بها در منطقه ی ونکوور همچنان ادامه دارد . برخی از تحلیل گران معتقدند این وضعیت نتیجه ی تغییرات عواملی است که بر بخش کلیدی اجاره مسکن تاثیر می گذارد . شرکت کانادایی وام مسکن گزارش می دهد که 40 درصد از آپارتمان های اجاره ای ونکوور در اختیار سرمایه گذارانی هستند که آن هارا اجاره می دهند . افزایش نرخ بهره ، هزینه های سنگین تعمیر و نگهداری و قیمت املاک و مستغلات موجب شده اند که خرید آپارتمان و اجاره دادن آن چندان سودآور و جذاب نباشد . این شرایط به کمبود مسکن و افزایش اجاره بها منجر می شود .

https://www.cbc.ca/news/canada/british-columbia/metro-van-renters-to-take-hit-1.6885889.

12-  یک گزارش دریافتی حاکی است که در اولین ساعات صبح روز یکشنبه تصادف شدیدی در منطقه ی Surrey رخ داد که به دنبال آن یک راننده دستگیر شد و سه مجروح به بیمارستان انتقال یافتند . گفتنی است که سرعت زیاد و مصرف مشروبات الکلی توسط راننده به عنوان مهمترین عوامل این حادثه گزارش شده اند .

https://globalnews.ca/news/9792321/3-critical-condition-1-custody-crash-surrey/

—————– مونترال (کبک) ——————–

13-  چندین سازمان به دلیل مه غلیظی که مونترال را فرا گرفته است مجبور شدند برنامه های روز یکشنبه ی خود را لغو کنند . به گزارش سازمان محیط زیست کانادا شاخص سلامتی کیفیت هوا برای مونترال +10 است که سطح بسیار بالایی از احتمال خطر را نشان می دهد . انتظار می رود که این رقم در روز پنجشنبه به +5 کاهش یابد و احتمال خطر به سطح متوسط برسد . گفتنی است که مونترال تا ساعت 4 بعدازظهر یکشنبه آلوده ترین هوای جهان را داشته است https://www.cbc.ca/news/canada/montreal/montreal-air-quality-forest-fires-smog-1.6888062

14- پلیس کانادا گزارش داد که یک مرد ناپدید شده را در منطقه ی Saguenay-Lac-St-Jean   پیدا و شناسایی نمود . همین گزارش حاکی است که  پلیس هنگام دسترسی به این مرد او را مجروح یافته است . گفتنی است که وی پیش از این به عنوان مجرمی مسلح و خطرناک توصیف شده بود . این مرد که André Paradis  نام دارد به دلیل جراحات  جسمانی به بیمارستان منتقل شده است . به گفته ی پلیس ممکن است  André Paradis  با اتهام استفاده از سلاح گرم روبرو شود .اما این اتهامات هنوز تایید نشده است .

https://montreal.ctvnews.ca/quebec-police-find-missing-saguenay-lac-st-jean-man-originally-subject-of-alert-1.6455162

15- تغییرات جدیدی در قوانین کبک که اوایل این ماه صورت گرفته به پرستاران اجازه می دهد تا گواهی فوت امضا کنند به موجب همین تغییرات قانونی ، هنگامی که بیمار با احتمال مرگ روبروست پرستاران دسترسی های پزشکی بیشتری خواهند داشت و دامنه ی اختیاراتشان گسترش می یابد . تصویب این قانون مواد 122 و 123 از قانون مدنی کبک را اصلاح کرده و پرستاران را قادر می سازد که مرگ بیماران و اسناد مربوط به آن را امضا کنند .

https://montreal.ctvnews.ca/que-nurses-can-sign-death-certificates-as-covid-19-measure-becomes-permanent-1.6454521

——————- اخبار ورزشی ——————-

16-  مسابقات سه گانه ی Mont-Tremblant روز یکشنبه به دلیل کیفیت پایین هوا در مونترال لغو شد . انتظار میرفت که نزدیک به 3700 ورزشکار در این مسابقات شرکت کنند . گفتنی است که این مسابقات سه گانه شامل 1.9 کیلومتر شنا ، 90 کیلومتر دوچرخه سواری و 21.1 کیلومتر مسابقه ی دو بوده است.

https://montreal.ctvnews.ca/triathlons-in-montreal-mont-tremblant-cancelled-due-to-poor-air-quality-1.6454956

17- تیم بیس بال Blue Jays   با نتیجه ی 12 بر 1 تیم Athletics را شکست داد . گزارشات ورزشی حاکیست که George Springer که از بهترین مردان پیشگام در بیس بال جهان است در این پیروزی بسیار تعیین کننده بود . گفته می شود که شوت  انفرادی George Springer 55 امین home run  . او در دوران حرفه ای اش بوده که موجب شد برای دومین بار در تاریخ لیگ برتر بیس بال از Alfonso Soriano  پیشی بگیرد .

https://globalnews.ca/news/9792480/springer-powers-blue-jays-past-athletics-12-1/

—————– اخبار فرهنگی ——————-

18- Nickelback در تالار مشاهیر موسیقی کانادا قرار گرفت .براساس  یک گزارش دریافتی اعضای گروه نیکل بک روز یکشنبه پلاک نام او را

در National Music Centre’s Studio Bell قرار دادند .  گفتنی است که این مراسم تنها برای رسانه ها و مهمانان دعوت شده خواهد بود . همچنین گفته می شود که اعضای عمومی با پرداخت هزینه می توانند شاهد یک مصاحبه ی زنده باشند.

https://www.ctvnews.ca/entertainment/canadian-music-hall-of-fame-to-officially-welcome-nickelback-at-plaque-ceremony-1.6454975

19-طرفداران Taylor Swift در کانادا این هفته دل شکسته شدند ، زیرا این فوق ستاره ی پاپ در تور جدید خود ، در کشور کانادا اجرایی نخواهد داشت . سوییفت که  40 اجرای هنری  را در تور سال آینده خود برای مکزیک ، اروپا ، آسیا و استرالیا برنامه ریزی نموده هیچ توقفی در کانادا را پیش بینی نکرده است .

https://www.ctvnews.ca/entertainment/cost-stadium-size-fewer-options-possible-reasons-taylor-swift-has-skipped-canada-1.6453395

—————– بیت کوین –تتر – دلار —————- 

هر واحد از بیت کوین در 24 ساعت گذشته به طور متوسط با قیمت  ۳۰,۶۹۶  دلار ، معادل ۱,۵۳۱,۹۰۷,۶۳۸ تومان معامله شد و حجم مبادلات آن 06/11 میلیون دلار برآورد گردیده است.  میانگین قیمت این ارز در ۲۴ ساعت اخیر – 1/0  % کاهش  یافته است.

هر واحد از اتریوم در 24 ساعت گذشته به طور متوسط با قیمت ۱,۸90  دلار، معادل  ۹۴,۴۹۰,۷۴۱ تومان معامله شد و حجم مبادلات روزانه آن 99/4 میلیون دلار برآورد گردیده است..   میانگین قیمت  این ارز در ۲۴ ساعت اخیر  -2/0   % کاهش یافته است.

هر واحد از تتر در 24 ساعت گذشته به طور متوسط با قیمت ۱  دلار،   معادل ۵۰,۰۲۱  تومان معامله شد و حجم مبادلات روزانه آن 43/20 میلیون  دلار برآورد گردیده است. میانگین قیمت این ارز  در ۲۴ ساعت اخیر 01/0 -% کاهش یافته است.

آخرین قیمت دلار امریکا در بازار آزاد 50450اعلام شد.

آخرین نرخ دلار کانادا در بازار آزاد 37900 تومان اعلام شده است.

 

——————– آب و هوا ——————–

دمای هوا تورنتو امروز  بین 19 تا  23 درجه سانتی گراد است و شاهد بارش باران و رعدو برق  می باشیم .همچنین فردا دمای هوا بین 18تا 22 درجه سانتی گراد خواهد بود  و شاهد بارش باران   خواهیم بود . دمای هوا ونکوور امروز 14 تا 24 درجه سانتی گراد است  و شاهد اسمانی صاف  می باشیم همچنین فردا دمای هوا بین 15 تا 22 درجه سانتی گراد خواهد بود و شاهد اسمانی نیمه ابری   خواهیم  بود .   دمای هوای مونترال امروز بین20 تا 26 درجه سانتیگراد و  شاهد بارش باران و رعدو برق  می باشیم.همچنین فردا ،  نیز دمای هوا بین 19 تا 25 درجه سانتیگراد خواهد بود و شاهد بارش باران و رعدو برق  خواهیم بود.