زمان مطالعه: 7 دقیقه

Loading

[views]

محتوا پنهان

 کانادا

1- قرعه کشی‌های استانی بریتیش کلمبیا و آنتاریو انجام شد

استان آنتاریو برای سه برنامه‌ی مختلف قرعه کشی برگزار کرد و در بزرگترین آن تحت برنامه مهاجرتی Skilled Trades برای 2855 متقاضی دعوتنامه صادر شد این استان همچنین برای 755 متقاضی تحت برنامه مهاجرتی Master’s Graduate و 84 متقاضی تحت برنامه ی PhD Graduate دعوت نامه صادر کرد.استان بریتیش کلمبیا نیز برای 132 نفر از کارکنان بخش فناوری و 39 مربی و مراقب کودک دعوت نامه صادر کرد.

www.cicnews

2- آتش سوزی گسترده در یک ساختمان تجاری شهر winnipeg

نیروهای آتش نشانی ساعت 1:36 بامداد در پی گزارش آتش سوزی به این ملک تجاری در بلوک 900 خیابان Logan اعزام شدند. شدت آتش سوزی به حدی بود که شش خانه‌ی اطراف مجتمع به طور موقت تخلیه و دو اتوبوس برای اسکان آن‌ها در محل مستقر شد. آتش نشانان برای جلوگیری از مسمومیت ساکنان محله‌های اطراف به آنها هشدار دادند با بسته نگه داشتن درها و پنجره‌ها، مانع از انتشار دود به خانه های خود شوند. با تلاش نیروها این آتش سوزی به سرعت مهار شد و رئیس آتش نشانی استان در این باره گفت خوشبختانه این حادثه تلفات جانی نداشت و فقط یکی از آتش نشانان جراحات جزئی دید که در محل توسط امدادگران اورژانس مداوا شد .

globalnews.ca

3- قطع کمک‌های مالی دولت کانادا به کشور نیجریه

این اقدام کانادا در واکنش به کودتای نظامی در نیجریه انجام گرفت و Global Affairs Canada با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که کودتا در کشور نیجریه تهدیدی جدی برای دموکراسی و ثبات در منطقه است و دولت کانادا تمام کمک‌های مالی مستقیم به این کشور را تعلیق میکند اما کمک‌ها به سازمان های مردم نهاد این کشور در زمینه‌ی بهداشت و آموزش ادامه خواهد یافت. گفتنیست رهبران حکومت نظامی از سوی جامعه‌ی اقتصادی کشورهای غرب آفریقا نیز تحت فشار قرار گرفتند و ضرب العجلی برای آنها به منظور بازگرداندن Mohamed Bazoum، رئیس جمهور منتخب این کشور تعیین شده است.

globalnews.ca

4- حمایت برنامه‌های شتاب دهنده جهانی از استارت آپ‌های استان آلبرتا

تنها در 15 ماه گذشته شتاب‌ دهنده‌های تجاری که توسط Alberta Innovates به این استان دعوت شده و با سرمایه گذاری 147.5 میلیون دلاری در استارآپ ها 118 شغل جدید ایجاد کرده اند. به گفته‌ی مسئولین بیشتر این سرمایه گذاری‌ها در حوزه‌ی هوش مصنوعی صورت گرفته است و شانس موفقیت استارت آپ ها را افزایش میدهد.

www.cbc.ca

5- کاهش نرخ وقوع جرائم در New Brunswick

داده های مرکز امار کانادا نشان میدهد این استان، تنها منطقه در کاناداست که در سال 2022 شاهد کاهش نرخ وقوع جرم بوده و با کاهش دو درصدی شاخص شدت جرم در سال 2022 نسبت به مدت مشابه سال قبل این روند ملی را کاهش داده است. شاخص شدت جرم و جنایت معیاری برای سنجیدن نقض قوانین جزایی و سایر قوانین فدرال است و این شاخص وقوع جرم در سال 2022 در سراسر کانادا چهار درصد افزایش یافته و Manitoba با 14 درصد بیشترین افزایش را ثبت کرده است.

atlantic.ctvnews.ca

 انتاریو

6- جشنواره Eritrean لغو شد

شهرداری تورنتو به دنبال خشونت و درگیری بین معترضان برگزاری این جشنواره و بازدیدکنندگان آن، مجوز برگزاری آن را لغو کرد. این رویداد روز شنبه در پارک Earlscourt برگزار شده بود و پلیس حوالی ساعت 10 صبح پس از دریافت گزارش‌هایی مبنی بر حمله با چاقو و مجروح شدن چندین نفر در محل حضور یافت. افسران پلیس سراسر شهر برای جلوگیری از درگیری و امنیت شهروندان در طول مدت برگزاری این رویداد در محل حضور داشتند و نهایتا برگزاری این مراسم بخاطر خطر زیاد لغو شد.

globalnews.ca

7- تیراندازی در اسکله تورنتو

افسران پلیس تورنتو ساعت 9 شب روز شنبه پس از دریافت گزارش تیراندازی به محل اعزام شده و با مرد 30 ساله ای که براثر شلیک مستقیم گلوله شدیدا زخمی شده بود مواجه شدند و او را سریعا به بیمارستان منتقل کردند براساس گزارش پلیس ضارب هنوز شناسایی نشده و هدف از این تیراندازی نیز مشخص نیست و بنا بر پیگیری ما تا روز گذشته وضعیت او بسیار بحرانی بوده است.

globalnews.ca

8- برگزاری کارناوال کارائیب 2023 تورنتو

این مراسم که بزرگترین رویداد کارناوال آمریکای شمالی محسوب میشود ساعت 8 صبح روز شنبه با استقبال گسترده‌ی مردم آغاز شد و هزاران نفر با پوشیدن لباس های رنگارنگ به رقص و پایکوبی پرداختند گفتنیست موضوع جشنواره‌ی امسال درباره ی تنوع فرهنگی مردم بود و در منطقه ی Central Grand Parade و خیابان های اطراف آن برگزار شد.

toronto.ctvnews.ca

9- الودگی صوتی قطارهای GO

با وجود اجرای پروژه‌ی کاهش آلودگی صوتی در 15 گذرگاه قطار در امتداد خط Stouffville GO توسط شهرداری Markham اما سر و صدای قطارها در یک گذرگاه باقی مانده ساکنان آن منطقه را به ستوه آورده است. بنا به گفته‌ی ساکنین آنها با وجود عایق بندی دیوار‌های خانه‌ی خود از صدای بوق قطارها رنج میبرند و بسیاری از آنها مجبور به نقل مکان از این منطقه شدند. گفتنیست شهرداری در حال تکمیل آخرین گذرگاه است اما زمانبدی مشخصی برای پایان این پروژه اعلام نشده است.

www.cbc.ca/news

بریتیش کلمبیا

10- آتش سوزی در نزدیکی رودخانه Lladner

سرویس اتش نشانی بریتیش کلمبیا اعلام کرد این آتش سوزی احتمالا در پی رعد و برق رخ داده و در 820 هکتار از ارتفاعات منطقه یSparwood گسترش یافته اما خوشبختانه از مناطق مسکونی دور بوده و خطری شهروندان را تهدید نمیکند. شدت و وسعت تخریب این آتش سوزی بسیار زیاد بوده و نیروهای امداد از سراسر استان برای مهار آن به محل اعزام شده اند.

globalnews.ca

11- اعتصاب کارگران بنادر بریتیش کلمبیا پایان یافت

اتحادیه ای کارگران بنادر بریتیش کلمبیا روز جمعه اعلام کرد که آخرین قرارداد پیشنهادی با رای مثبت 75 درصد اعضا به تصویب رسیده و کارگران به اعتصابات پنج هفته ای خود پایان داده اند. با توجه به اینکه این اعتصاب ضرر و زیان‎‌هایی زیادی در پی داشت و حمل و نقل کالاهایی به ارزش میلیاردها دلار را متوقف کرد گروه های تجاری و شرکت با اعمال فشار بر دولت فدرال خواستار اطمینان از عدم وقوع مجدد چنین اتفاقاتی شدند.

bc.ctvnews.ca

12- درگیری شدید در یک پارک شهر Coquitla

براساس گزارش پلیس دو مرد میانسال ساعت 9:15 صبح شنبه در پارک Brookmere این شهر به شدت با یکدیگر درگیر شدند و یکی از طرفین با جراحات وخیم و خطرناکی به بیمارستان منتقل شد پلیس Coquitlam در حال بررسی این حادثه است و فرد ضارب در این دعوا نیز به تلاش برای قتل متهم شده است.

globalnews.ca

مونترال (کبک)

13- نرخ بالای غرق شدن در استان کبک

بیش از یک سوم حوادث غرق شدگی کشور در سال 2023 در کبک رخ داده و این استان از ابتدای سال 2023 تاکنون 54 مورد آن را گزارش کرده است. با توجه به رشد 30 درصدی نرخ غرق شدگی در این استان نسبت به مدت مشابه سال قبل، چندین موسسه‌ی خیریه خواستار برگزاری دوره های آموزش شنا توسط دولت برای شهروندان و مهاجران شدند.

globalnews.ca

14- سقوط 8 نفر از بالکن یک ساختمان در منطقه Deberger

به گفته سازمان آتش نشانی این افراد که روی بالکن متصل به راه پله یک ساختمان دو طبقه حضور داشتند بر اثر فرو ریختن ناگهانی آن، از ارتفاع 12 فوتی سقوط کرده و مجروح شدند. بر اساس گزارشات دریافتی خوشبختانه جراحت هیچکدام از این افراد خطرناک نبوده و بعد از درمان سرپایی راهی منازل خود شدند.

montreal.ctvnews.ca

15- جسد کایاک سوار گمشده پیدا شد

سخنگوی پلیس استان کبک اعلام کرد پس از یک هفته جسد این ورزشکار که در جنوب مونترال ناپدید شده بود در 11.5 کیلومتر دورتر توسط یکی از شهروندان در دریاچه Champlain پیدا شد. دفتر پزشکی قانونی کبک هویت او را Matthieu Lesage 25 ساله شناسایی کرده است.

montreal.ctvnews.ca

اخبار ورزشی

16- برتری تیرانداز کانادایی در مسابقات برلین

Eric Peters تیرانداز با کمان کشورمان در مسابقات جهانی برلین سال2023 به مدال نقره دست یافت او در فینال این مسابقات با Mete Gazoz ترکی به رقابت پرداخت و در نهایت نتیجه را واگذار و به عنوان مقام نائب قهرمانی رسید گفتنیست او در برابر بهترین های جهان ایستادگی کرد و بهترین نتیجه فردی دوران بین المللی خود را با کسب این مدال به دست آورد.

www.cbc.ca

17- کانادا قهرمان مسابقات بسکتبال 3 نفره ی زنان شد

تیم بسکتبال سه نفره‌ی زنان کانادا در فینال این مسابقات در پراگ با نتیجه ی 20 بر 17 فرانسه را شکست داد و به مدال طلا دست یافت. گفتنیست این دومین مدال طلای متوالی زنان کانادا در این رشته بوده است.

www.ctvnews.ca

اخبار فرهنگی

18- ایلان ماسک و مارک زاکربرگ برای مبارزه با هم به روی رینگ میروند

این دو میلیاردر عرصه‌ی فناوری اعلام کردند که به زودی یک رقابت تماشایی ترتیب خواهند داد و در یک رویداد استثنائی با یکدیگر در قفس به مبارزه میپردازند. ایلان ماسک در این باره گفت که این مسابقه از شبکه X یا همان توییتر سابق به طور زنده پخش خواهد شد و تمام عواید آن صرف امور خیریه میگردد گفتنیست زاکربرگ در هنرهای رزمی ترکیبی و جیو جیتسو اموزش دیده ولی هیچ گزارشی در باره‌ی حضور ایلان ماسک در ورزش‌های رزمی موجود نیست.

www.ctvnews.ca

19- فروش باربی از مرز یک میلیارد دلار گذشت

این فیلم طی سه هفته اکران در سینماها توانست رکورد بیشترین فروش فیلم یک کارگردان زن را که پیش تر در اختیار فیلم «زن شگفت‌انگیز» بود بشکند. این فیلم سه هفته است که به راحتی در جایگاه اول قرار دارد و از دیگر رقیبانش با فاصله‌ی زیادی پیشی گرفته است. گفتنیست در تاریخ باکس آفیس، تنها 53 فیلم بیش از 1 میلیارد دلار فروش داشته اند.

globalnews.ca

 بیت کوین –تتر – دلار 

هر واحد از بیت کوین در 24 ساعت گذشته به طور متوسط با قیمت 29055 دلار، معادل ۱,۴۵۸,۵۱۵,۳۸۵ تومان معامله شد و حجم مبادلات آن 51/6 میلیون دلار برآورد گردیده است. میانگین قیمت این ارز در ۲۴ ساعت اخیر 02/0- % کاهش یافته است.

هر واحد از اتریوم در 24 ساعت گذشته به طور متوسط با قیمت 1830 دلار، معادل ۹۱,۹۰۰,۸۳۳ تومان معامله شد و حجم مبادلات روزانه آن 8/2 میلیون دلار برآورد گردیده است. میانگین قیمت این ارز در ۲۴ ساعت اخیر 03/0 -% کاهش یافته است.

هر واحد از تتر در 24 ساعت گذشته به طور متوسط با قیمت 99/0 دلار، معادل 50125 تومان معامله شد و حجم مبادلات روزانه آن 36/14 میلیون دلار برآورد گردیده است. میانگین قیمت این ارز در ۲۴ ساعت اخیر 04/0- % کاهش یافته است.

آخرین قیمت دلار امریکا در بازار آزاد 49000 تومان اعلام شد.
آخرین نرخ دلار کانادا در بازار آزاد 37050 تومان اعلام شده است.

آب و هوا

دمای هوا تورنتو امروز بین 18 تا 23 درجه سانتی گراد است و شاهد بارش باران و طوفان هستیم.
همچنین فردا دمای هوا بین 19 تا 23 درجه سانتی گراد خواهد بود و شاهد بارش باران خواهیم بود.

دمای هوا ونکوور امروز بین 16 تا 25 درجه سانتی گراد است و شاهد آسمانی نیمه ابری هستیم.
همچنین فردا دمای هوا بین 15 تا 21 درجه سانتی گراد خواهد بود و شاهد بارش باران خواهیم بود.

دمای هوای مونترال امروز بین 18 تا 22 درجه سانتیگراد است و شاهد بارش باران هستیم.
همچنین فردا، نیز دمای هوا بین 17 تا 22 درجه سانتیگراد خواهد بود و شاهد بارش باران و طوفان خواهیم بود .

لطفا با ارسال نظرات و پیشنهادات خود ما را در در بهبود و ارتقاء سطح بخش خبری شبکه یاری کنید.

راه ارتباطی ما و شما”

tfn.news@gmail.com