زمان مطالعه: 8 دقیقه

Loading

—————— سرخط خبر ها ——————-

1- برگذاری چهاردهمین قرعه کشی اکسپرس انتری

2- تابستانی گرم و خشک برای کاناداییها

3-  هشدار گرما و الودگی هوا برای مناطق وسیعی از کشور

4- تصادف شدید 8 خودرو و یک اتوبوس

5- افزایش  دستمزد مربیان مهد کودک در انتاریو

6- هشدارافزایش بیماری هاری از طریق راکون ها

7-  آغاز انتخابات اولیه شهردار تورنتو

8- سرویس جدید کشتی مسافربری بین ونکوور و Nanaimo

9- رو نمایی از پروژه کلیدی مسکن اجاره ای در ونکوور

10- شکایت شهرداری های کبک  به دادگاه عالی

11- دستگیری قاتل عروس مافیای مونترال

12-  قهرمان فوتبال جام باشگاه های کانادا مشخص شد

13-  گلف باز کانادایی پیشتاز مسابقات ازاد گلف

14- اهدای ستاره در پیاده رو هالیود به Tupac Shakur

15- برگزاری نمایشگاه فوق العاده  Arcadia Earth

16-اخبار دنیای ارز

17-هواشناس

——————— کانادا ——————–

  • چهاردهمین قرعه کشی اکسپرس انتری در سال 2023 برگزار شد

طی این قرعه کشی که اولین دوره در ماه ژوئن بود ، اداره مهاجرت و شهروندی کانادا برای 4800 متقاضی دعوتنامه صادر نمود.

این قرعه کشی شامل همه برنامه های مهاجرتی اکسپرس انتری بود و در میان متقاضیانی با حداقل 486 امتیاز در سیستم رتبه بندی جامع برگزار گردید.

طبق جدیدترین اعلامیه اداره مهاجرت و شهروندی کانادا ، این سازمان شش معیار جدید برای رتبه بندی و برای داوطلبان اکسپرس انتری ایجاد کرده است.

بر همین اساس به زودی قرعه کشی های انتخابی برای مشاغل مورد نیاز کشور را در میان داوطلبان با بیشترین امتیاز را برگزار خواهد کرد.

پیش بینی می شود این قرعه کشی ها در تابستان امسال آغاز شود.

https://www.cicnews.com/2023/06/express-entry-ircc-invites-candidates-in-first-june-draw-0635069.html#gs.0371vh

2-  اقلیم شناسان ، تابستانی گرم و خشک را در سراسر کشور پیش بینی می کنند

Dave Phillips، اقلیم شناس ارشد سازمان محیط زیست کانادا، طی مصاحبه ای گفت که ، کمبود باران در بهار امسال شرایط آب و هوایی خشک را در کشور ایجاد کرده است  که در اولین مرحله باعث بروز مشکلاتی برای کشاورزان خواهد شد.

وی با بیان این که این کمبود بارندگی تا تابستان ادامه خواهد داشت ، تاکید کرد  که دمای بالای فعلی و گرما  تنها پیش درامد یک بحران است  و به زودی شاهد آتش‌سوزی‌های جنگلی بیشتر خواهیم بود.

وی ضمن ابراز نگرانی از این بحران تصریح کرد که امسال سراسر بخشهای جنوبی کانادا کاملا خشک بوده اند و برخی مناطق در جنوب آلبرتا و منیتوبا ، بیشتر از یک قرن است که چنین کمبودی در بارش را ندیده اند.

https://www.ctvnews.ca/climate-and-environment/canada-dry-climatologist-dave-phillips-foresees-hot-dry-summer-countrywide-1.6432458

3 –  مقابله با صدها آتش سوزی جنگلی در سراسر کانادا همچنان ادامه دارد.

پیامدهای این آتش سوزی ها نیز ادامه داشته و مناطق وسیعی از کانادا تحت هشدارهای مربوط به گرما و  الودگی هوا قرار گرفته اند.

طبق پیش بینی ها انتظار می رود کیفیت هوای مناطقی در شرق انتاریو از جمله اتاوا که به شدت آسیب  دیده اند، کمی بهتر شود ، این در حالیست که خطرات ناشی از کاهش کیفیت هوا برای مناطق تورنتو بزرگ، نیاگارا و جنوب غربی انتاریو تا پایان هفته افزایش خواهد یافت.

ایالات متحده آمریکا نیز ، شاهد تأثیرات ناشی از دود آتش سوزی های کانادا قرار گرفته است به طوری که  شهرهایی مانند نیویورک و واشنگتن دی سی ، هشدارهای مربوط به کیفیت هوا را صادر کرده اند.

بر اساس آخرین اطلاعات پایگاه داده مرکز آتش سوزی جنگل های کانادا،  440 آتش سوزی در 9 استان و دو منطقه گزارش شده است که بیش از نیمی از آنها خارج از کنترل هستند.

https://www.ctvnews.ca/climate-and-environment/wildfire-battles-continue-under-heat-air-quality-alerts-over-most-of-canada-1.6432339

4- تصادف شدید در شمال  Mississauga یک کشته و تعداد زیادی زخمی به جای گذاشت

در این تصادف 8 وسیله نقلیه و یک اتوبوس با یکدیگر به شدت برخورد کردند که راننده زن یکی از خودرو ها که با جراحات جدی مواجه شده بود پس از انتقال به بیمارستان در گذشت.

طبق اعلام پلیس ، اتوبوس در حال حرکت به سمت شرق در بزرگراه بوده که به چندین خودرو که در مسیر متوقف بودند برخورد کرده و در ادامه باعث بروز این تصادف زنجیره ای شده است.

https://globalnews.ca/news/9754745/multi-vehicle-crash-mississauga-derry-rexwood/

—————— انتاریو ———————

5- دولت انتاریو به منظور کاهش کمبود کارکنان ، دستمزد مربیان کودک را افزایش می دهد.در پی بحران کمبود نیروی کار ، دولت آنتریو با هدف افزایش استخدام و حفظ نیروهای موجود ، دستمزد مربیان کودک در مهدکودکها را افزایش خواهد داد.این در حالیست که کارشناسان نسبت به عواقب این تصمیم هشدار دادند ، کارشناسان بر این باورند که این تصمیم می‌تواند مانع رشد برنامه ملی مراقبت از کودکان شود. طی این برنامه دولت یک استراتژی برای کاهش هزینه های مراقبت از کودکان را در اوایل سال جاری تهیه کرده است. در حال حاضر به دلیل کمبود کارکنان، هیچ یک از مراکز نگهداری از کودکان در سراسر استان با ظرفیت کامل خود کار نمی کنند و برآورد گردیده که استان به بیش از  3000 کارمند جدید در این حوزه نیازمند است.https://toronto.ctvnews.ca/ontario-to-boost-early-childhood-educator-wages-in-bid-to-ease-staff-shortage-1.6432333 6- سازمان بهداشت عمومی تورنتو نسبت به دوری از راکون ها و سایر حیوانات وحشی هشدار داد.بنابر توصیه این سازمان با توجه به افزایش قابل توجه تعداد راکون های بیمار و زخمی در اطراف شهر از شهروندان خواسته شده است که از تماس فیزیکی با آنها خودداری کنند.واحد بهداشت تورنتو روز گذشته اعلام کرد که تاکنون 88 گزارش از جراحات ناشی از راکون ها را در سال 2023 دریافت کرده است.این آمار نشان دهنده افزایش 117 درصدی نسبت به پنج سال گذشته میباشد.طبق اعلام این واحد بیش از 80 درصد از افرادی که توسط راکون گاز گرفته یا مجروح شده بودند، به دلیل نگرانی در مورد انتقال هاری، خدمات درمانی پیشگیرانه را دریافت کردند.با توجه به کشنده بودن بیماری هاری ، سازمان بهداشت عمومی تورنتو به هر کسی که توسط راکون یا پستاندار دیگری گاز گرفته می شود  توصیه کرد ،  بهتر است زخم را حداقل به مدت 15 دقیقه با آب و صابون بشویید و پس از قراردادن یک ماده ضد عفونی کننده روی زخم ، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.https://toronto.ctvnews.ca/stay-away-from-raccoons-and-other-wild-animals-warns-toronto-public-health-1.6432808   7 – رقابت نامزدهای شهرداری تورنتو در مرحله نهایی آغاز شد.رای گیری پیش از انتخابات  در تورنتو ، روز گذشته آغاز شده و تا 13 ژوئن ادامه خواهد داشت. تاکنون 102 نفر برای تصدی این پست کاندید شده اند و این در حالیست که تنها کمی بیش از دو هفته تا روز انتخابات اصلی باقی مانده است.در حال حاضر Olivia Chow، نماینده سابق حزب دموکراتیک ملی و عضو قدیمی شورای شهر ، در نظرسنجی ها پیشتاز است.گفتنی است این انتخابات پیش از موعد و برای جایگزینی شهردار سابق تورنتو John Tory برگزار میگردد.وی پس از اعتراف به داشتن رابطه نامشروع با یکی از کارکنان خود در فوریه گذشته از سمت خود استعفا داد. https://globalnews.ca/news/9754846/advance-voting-opens-toronto-election/

—————— بریتیش کلمبیا  ——————-

8- راه اندازی سرویس جدید کشتی مسافربری توسط شرکت Hulloبه گفته این شرکت ، سرویس جدید بین ونکوور و Nanaimo خواهد بود و از تابستان امسال و در اوایل آگوست فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.بنابر گفته این شرکت ، طول این سفر 70 دقیقه خواهد بود و حداکثر هفت سفر رفت و برگشت برای هر روز راه اندازی خواهد شد.اولین کشتی از Nanaimo در ساعت 6 صبح حرکت خواهد کرد و حرکت آخرین کشتی از ونکوور در ساعت 21:30 خواهد بود. این سرویس با دوکشتی راه اندازی خواهد شد که هرکدام توانایی حمل 354 مسافر را خواهند داشت.اطلاعیه راه اندازی این سرویس جدید توسط شرکت Hullo  حدود یک هفته پس از آن منتشر شد که شرکت BC Ferries اعلام کرد که سرویس بین مترو ونکوور و Nanaimo را تغییر خواهد داد.

https://vancouverisland.ctvnews.ca/new-vancouver-nanaimo-ferry-service-announces-pricing-launch-timing-1.6432844

9- رو نمایی Ravi Kahlon وزیر مسکن بریتیش کلمبیا از پروژه کلیدی جدید مسکن اجاره ایطرح اولیه این پروژه اولین بار در سال 2018 تصویب شد و ساخت آن تا سال 2025 پایان خواهد یافت.این پروژه درWest Broadway  در دست ساخت است و قرار است شامل خانه های ، یک، دو و سه خوابه باشد.  اجاره بها 58 واحد از خانه های این پروژه  کمتر از اجاره  بها در بازار مسکن  خواهند بود، و اجاره 200 واحد دیگر نیز برای  خانوارهای با درآمد متوسط مناسب خواهد بود .این استان نزدیک به 165 میلیون دلار به عنوان وام با بهره کم برای این پروژه پرداخت خواهد کرد که باز پرداخت آن توسط شرکت پیمانکار ساخت این پروژه خواهد بود.شرکت پیمانکار نیز همچنین  81 میلیون دلار برای این پروژه سرمایه گذاری کرده است. Ravi Kahlon پس از رو نمایی از این پروژه ابراز امیدواری کرد که پروژه های مشابه این پروژه بازهم راه اندازی شود.

https://www.cbc.ca/news/canada/british-columbia/downtown-housing-announcement-ravi-kahlon-1.6868533

—————– مونترال (کبک) ——————–

10- شکایت 23 شهرداری در استان کبک به دادگاه عالی در اعتراض به قانون احترام به زبان فرانسه

این شهرداری ها که همگی دارای جامعه ای دو زبانه هستند ، به بخش هایی از قانون زبان جدید کبک اعتراض کرده و آن را توهین آمیز خواندند.

در این قانون جدید چندین بخش از قوانین کبک ، از جمله منشور زبان فرانسه را اصلاح کرده و دریافت خدمات  عمومی را برای شهروندان را به زبان انگلیسی دشوارتر می کند.

یکی از شهرداران با بیان این که قانون جدید غیر منطقی است ، گفت که : این برای شهر ما که 99 درصد آن انگلیسی زبان هستند کاملا بی معنی است ، ما قادر نیستیم در این شهر قراردادهای خود را به زبان انگلیسی تنظیم کنیم.

در شهرداری ما، همه کارمندان انگلیسی زبان  هستند ، پس چگونه میتوانیم به مردم  قراردادها و فرمهایی را بفهمانیم که فقط به زبان فرانسوی است؟ این مضحک است.

https://www.cbc.ca/news/canada/montreal/quebec-bilingual-municipalities-bill-96-legal-challenge-1.6869032

11 –  یک مرد انتاریویی به قتل در مونترال متهم شد.

این مرد به قتل درجه یک Claudia Iacono ، عروس Moreno Gallo ، یکی از اعضای مافیا، متهم شده است.

مقتول ماه گذشته پشت فرمان ماشینش در مونترال در پارکینگ سالن آرایشی که خود مالک آن به ضرب گلوله کشته شد و هشتمین قتل در مونترال را رقم زد.

متهم به قتل Joel Richard Clarke نام دارد و 28 ساله است که روز سه شنبه در انتاریو  دستگیر و به مونترال منتقل شده است.

ریاست واحد جرم و جنایت پلیس مونترال روز گذشته در یک کنفرانس خبری از دستگیری این مرد  خبر داد و از پلیس استان انتاریو برای همکاری  آنها در انجام تحقیقات ، تشکر کرد.

وی همچنین از عملکرد نیروهای  خود برای حل سریع این جنایت تقدیر کرد، و افزود : ما قطعا به دنبال مظنونان دیگر نیز هستیم.

ما به تیم تحقیقاتی خود در این پرونده بسیار افتخار می کنیم. به ندرت می توان شاهد دستگیری یک متهم به قتل درجه یک در عرض سه هفته باشیم.

https://montreal.ctvnews.ca/ontario-man-charged-with-first-degree-murder-in-killing-of-claudia-iacono-outside-montreal-salon-1.6431488

——————- اخبار ورزشی ——————-

12- تیم فوتبال Vancouver Whitecaps قهرمانی مجدد جام باشگاه های کانادا را جشن می گیرد.

Ryan Gauld در دقیقه 65 با ضربه پنالتی که به ثمر رساند برنده مسابقه را مشخص نمود.

در مجموع Vancouver Whitecaps  2-1 سی اف مونترال را شکست داد تا جام قهرمانی کانادا برای یک سال دیگر در ساحل غربی باقی بماند.

Ryan Gauld بعد از بازی در مصاحبه ای گفت که او به طور معمول یک روز قبل از مسابقه تصمیم             می گیرد که پنالتی خود را کجا بزند. وی گفت: «به محض اینکه داور پنالتی را اعلام کرد، و توپ را به دست آوردم  می‌دانستم به کدام سمت باید شوت کنم .

https://bc.ctvnews.ca/vancouver-whitecaps-celebrate-back-to-back-canadian-championship-win-1.6432689

13-  Corey Conners درمسابقات آزاد گلف  RBC  کانادا همچنان پیشتاز است.وی برای حفظ صدر نشینی باید با رقبای انگلیسی و آمریکایی هم گروهی خود همچنان مبارزه کند.این بازی ها تا یکشنبه در Oakdale Golf and Country Club در شمال غربی تورنتو ادامه دارد.

https://globalnews.ca/news/9754484/2023-rbc-canadian-open-toronto/

—————– اخبار فرهنگی ——————-

14- دریافت ستاره در پیاده روی مشاهیر هالیوود پس از مرگ خواننده مشهور

Tupac Shakur  خواننده و رپر مشهور و در گذشته در سال 1996  ، در آستانه روز تولد خود یعنی      16 ژوئن ، یک ستاره در پیاده رویه مشاهیر هالیوود دریافت کرد.

خواهر این رپر فقید، ستاره را به نمایندگی از  او  پذیرفت.

طبق اعلام مدیریت پیاده ‌رویه مشاهیر هالیوود Tupac Shakur در سال 2013 برای دریافت ستاره انتخاب شده بود ، اما این سازمان منتظر ماند تا خانواده او تاریخ مناسب را برای بر گذاری مراسم انتخاب کنند.

در طی برگزاری مراسم 2758 امین ستاره در پیاده روی مشاهیر به این خواننده  داده شد.

https://www.ctvnews.ca/entertainment/tupac-shakur-receives-walk-of-fame-star-honour-in-the-same-month-as-birthday-1.6432402

15-   پاییز امسال، تورنتو میزبان یک نمایشگاه فوق العاده  به نام Arcadia Earth خواهد بود.

پس از اجراهای  موفق در نیویورک، لاس وگاس، و عربستان سعودی، این نمایشگاه برای  اولین بار در کانادا و در مرکز شهر تورنتو برگذار خواهد شد.

این نمایشگاه به  بیان حیاتی ترین  مسائل زیست‌ محیطی زمان خود می پردازد.

Arcadia Earth اولین تجربه در نوع خود است که کاوشی قدرتمند از وضعیت اسفبار زمین را از طریق تلفیق  هنر و واقعیت مجازی  ارائه می‌کند.

https://curiocity.com/arcadia-earth-toronto/

—————– بیت کوین –تتر – دلار —————-

 

هر واحد از بیت کوین در این لحظه با قیمت ۲۶,۶۲۴ دلار،   معادل ۱,۳۲۰,۵۴۶,۳۸۴ تومان معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن 39/21 میلیون دلار است. قیمت این ارز در ۲۴ ساعت اخیر 86/0 % افزایش یافته است.

 

هر واحد از اتریوم در این لحظه با قیمت ۱,۸۴۸  دلار،   معادل ۹۱,۷۸۸,۶۵۷ تومان معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن 14/9 میلیون دلار است. قیمت این ارز در ۲۴ ساعت اخیر 47/0- % کاهش یافته است.

 

هر واحد از تتر در این لحظه با قیمت ۱  دلار،   معادل 50,100 تومان معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن 57/33 میلیون دلار است. قیمت این ارز در ۲۴ ساعت اخیر 01/0- % کاهش یافته است.

دلار امریکا در بازار آزاد  امروز 49350 تومان معامله شد.

دلار کانادا در بازار امروز  37100تومان نرخ گذاری شد.

——————– آب و هوا ——————–

دمای هوا تورنتو امروز  بین 14 تا  18 درجه سانتی گراد است و شاهد بارش باران  می باشیم .همچنین فردا دمای هوا بین 16 تا 22 درجه سانتی گراد خواهد بود  و شاهد آسمانی نیمه ابری  خواهیم بود . دمای هوا ونکوور امروز 12 تا 16 درجه سانتی گراد است  و شاهد بارش باران      می باشیمهمچنین فردا دمای هوا بین 13 تا 20 درجه سانتی گراد خواهد بود و شاهد اسمانی نیمه ابری  خواهیم  بود .   دمای هوای مونترال امروز بین11 تا 18درجه سانتیگراد و  شاهد بارش باران   می باشیم.همچنین فردا ،  نیز دمای هوا بین 13 تا 20 درجه سانتیگراد خواهد بود و شاهد بارش باران  خواهیم بود .