زمان مطالعه: 8 دقیقه

Loading

1- نام چهار شهر کانادا در بین 50 شهر برتر برای دورکاری
2- بررسی تغییرات آب و هوایی در کانادا
3- تلاش برای مهار آتش سوزی در Nova Scotia
4- پلیس استان انتاریو قاتل اهل اتاوا را ، دستگیر کرد
5- ممنوعیت گسترده اتش افروزی در انتاریو
6-استقبال از – سیاست Multiplex در تورنتو
7-تصادف مرگبار دختر نوجوان در تورنتو
8-افزایش نرخ حداقل دستمزد در بریتیش کلمبیا
9- آتش سوزی غیرقابل کنترل Newcastle Creek
10-قطعی گسترده برق در کبک
11- ارائه لایحه 29 در مجلس استانی
12- انصراف Penny Oleksiak از شرکت در مسابقات قهرمانی شنای جهان
13- اخرین بازی Lionel Messi برای پاری سن ژرمن
14- 30 سال حبس در انتظار Danny Masterson
15- شکایت Sean Diddy از شرکت Diageo
16-اخبار دنیای ارز
17-هواشناسی

——————— کانادا ——————–

1- نام چهار شهر کانادا در لیست 50 شهر برتر جهان برای دورکاری

پلت فرم ارائه دهنده آموزش آنلاین Preply، ، 74 شهر برتر جهان را بر اساس سه عامل کیفیت زندگی، آب و هوا و ایمنی رتبه بندی کرده است.

طبق اطلاعات این پلتفرم، چهار شهر کانادا از جمله اتاوا، مونترال، ونکوور و تورنتو در بین 50 شهر برتر جهان برای  دورکاری قرار گرفتند. اتاوا با امتیاز  75 جایگاه نهم جهانی را به دست آورد ، پس از آن ونکوور با امتیاز  51 در جایگاه سی و ششم جهان قرارگرفت .

مونترال نیز با کسب امتیاز  58 رتبه سی و هفتم این لیست را از آن خود کرد و در نهایت تورنتو با امتیاز  40  به عنوان چهل  و هفتمین شهر جهان  برای دورکاری معرفی شد.

براساس این گزارش با توجه به سطح ایمنی شهری و صرف هزینه،  مونترال بین دیگر شهرهای کانادا از شرایط مطلوب تری برخوردار است.

در صدر این رتبه بندی   Brisbane استرالیا توانست با کسب  امتیاز  100 عنوان بهترین شهر جهان را از آن خود کند.

https://www.ctvnews.ca/canada/four-canadian-cities-make-top-50-list-of-best-remote-work-locations-in-the-world-1.6422013

2- تغییرات آب و هوای کانادا

براساس گزارشات هوا شناسی ،  افزایش دما در سطح جهان  با تاثیر بر الگوی آب و هوایی کانادا  منجر به وقوع سیل یا خشکسالی خواهد شد

سخنگو آژانس هواشناسی سازمان ملل متحد اوایل این ماه از ورود یک دوره گرمایش موقت 5 ساله در سراسر جهان خبر داد این جریان آب و هوایی El Nino’ نام دارد و  شامل یک دوره  هوای گرم 9 تا 12 ماهه است.

این پدیده می تواند با افزایش موقت دمای جهانی ، منجر به وقوع رویدادهای شدید جوی نظیر سیل، خشکسالی و  طوفان  در سواحل کانادا شود.

دو الگو آب و هوایی طبیعی : El Nino  ، که شامل گسترش موج گرماست و La Nina  که یک پدیده اب و هوایی خنک کننده به شمار می آید همراه هم در جو گسترش می یابند.

بر اساس جدیدترین داده ها ی مرکز هواشناسی  طی هفته های آتی شاهد  ورود  El Nino به کشور  خواهیم بود.

https://www.ctvnews.ca/climate-and-environment/climate-change-and-el-nino-s-return-will-impact-canada-s-weather-here-s-how-1.6422553

3 – درخواست کمک فوری برای مهار آتش

نخست‌وزیر Nova Scotia ، در کنفرانس مطبوعاتی  روز چهارشنبه با بیان اینکه از تمام استان ها از جمله اتاوا درخواست کمک کرده،  گفت : زمان آن رسیده  که با ما همکاری کنید. شرایطNova Scotia  بحرانی‌ ست و شدیدا  نیاز به کمک داریم

او همچنین در نامه ای خطاب  به نخست وزیر ترودو گفت:  ده ها هزار هکتار زمین طعمه آتش شده و نزدیک به 20000  نفر خانه های خود را تخلیه کردند

در هیمن راستا صبح پنجشنبه دولت فدرال از اعزام بیش از 300 آتش نشان از ایالات متحده و آفریقای جنوبی برای مقابله با آتش سوزی در کانادا خبر داد.

100 آتش نشان آمریکایی تا آخر هفته عملیات اطفا حریق را در نوا اسکوشیا آغاز میکنند .و 200 آتش‌نشان اعزامی آفریقای جنوبی  نیز در آلبرتا مستقر خواهند شد .

https://atlantic.ctvnews.ca/n-s-premier-asks-for-urgent-help-from-federal-government-as-wildfires-continue-to-burn-out-of-control-1.6421688

4 – پلیس استان انتاریو قاتل اهل اتاوا را ، دستگیر کرد.

این حادثه  22 مه کمی قبل از ساعت 3 بامداد در خانه ای واقع در خیابان Mackay رخ داد.  و طی آن دو نوجوان  16 ساله ، به ضرب گلوله کشته شدند. سومین نوجوان نیز در جریان این تیراندازی به شدت مجروح شد. در راستای پیگیری این پرونده ، پلیسZacharie Robert Lamoureux،  بیت و یک ساله،را به جرم دو فقره قتل درجه یک و یک فقره تلاش برای قتل دستگیر کرد.

وی روز چهارشنبه  برای تفهیم اتهام  در دادگاه Pembroke حاضر شد و تاریخ برگزاری دادگاه بعدی وی  21 ژوئن اعلام شده

رئیس پلیس منطقه، با اشاره به حضور بازرسان در محل جرم گفت: با وجود دستگیری Lamoureux، تحقیقات درباره ی این پرونده  ادامه دارد.

https://ottawa.ctvnews.ca/ottawa-man-facing-charges-in-double-homicide-of-mississauga-teens-in-pembroke-ont-1.6421169

—————— انتاریو ———————

5-  ممنوعیت برپایی آتش در بخش بزرگی از انتاریو با توجه به افزایش احتمال آتش سوزی در جنگل ها ، از ابتدای ژوئن،  برای اکثر مناطق شمال شرق و شمال غرب استان قانون محدودیت آتش افروزی صادر شد.طبق این مصوبه،  روشن کردن آتش در فضای باز و سوزاندن چمن یا هیزم به طور موقت ممنوع است. مقامات، با توجه به اینکه  افزایش دمای هوا و کاهش بارندگی  میتواند منجر به  گسترش آتش سوزی ها در سطح منطقه شود ممانعت ازسهل انگاری  انسانی را الزامی دانستند.مدیر  مرکز مدیریت بحران نیز  با گزارش 12 آتش سوزی جدید و فعال  تا حدود ساعت 2 بعد از ظهر دیروز ، خطر آتش سوزی شدید در جنگل های مرکزی و شمال شرقی انتاریو، را بالا پیش بینی کرد در حالی که میانگین آتش سوزی در بازه10 ساله در استان آنتاریو به 140 مورد میرسد. 78 آتش سوزی جنگلی طی سال جاری در انتاریو رخ داده که در مقایسه با بازه زمانی مشابه در سال گذشته افزایش یافته است.

https://toronto.ctvnews.ca/large-part-of-ontario-now-under-provincial-fire-ban-1.6423132

6- سیاست Multiplex  تورنتو مورد استقبال ناظران قرار گرفتاین  سیاست جدیدکه  با هدف تقویت مسکن ، امکان جایگزینی خانه‌های تک واحدی  با آپارتمان را در تورنتو  فراهم میکند، مورد استقبال فعالان بازار مسکن قرار گرفته، اگرچه کارشناسان معتقدند این اقدام،  نقشی در کاهش هزینه های مسکن  پرجمعیت‌ترین شهر کانادا ندارد اما  اعضای شورای شهر تورنتو در” ماه می “به اصلاح آیین نامه منطقه بندی رای مثبت دادندطبق این طرح ، در راستای پاسخگویی به تقاضای سرسام آور مسکن،  امکان ساخت حداکثر چهار واحد مسکونی ،در یک Multiplex،  ، مجاز میشود.پیش تر زمین هایی  که در آنها ، مجوز ساخت  یک خانه تک واحدی صادر میشد تحت عنوان . “کمربند زرد”  شناخته می شدند یک کارشناس حوزه مسکن، با بیان اینکه سیاست Multiplex  شرایط را در  کمربند زرد”  تا 70 درصد بهبود میبخشد  گفت: گرچه چالش کمبود مسکن در کوتاه‌مدت قابل حل نیست اما این تغییر پتانسیل افزایش عرضه مسکن را در پی خواهد  داشت.

https://toronto.ctvnews.ca/toronto-multiplex-policy-aimed-at-boosting-housing-welcomed-by-observers-1.6422369

7- سانحه فجیع زیر گرفتن یک  زن توسط کامیون !

به گفته پلیس تورنتو  این حادثه  ساعت 7:44 صبح پنجشنبه در Etobicoke رخ داده در این سانحه  دختر 14 ساله ای که پس از پیاده شدن از اتوبوس در حال عبور از خیابان بود  توسط کامیون زیر گرفته شد وی بعد از اعزام نیروهای اورژانس  به علت شدت جراحات وارده به بیمارستان منتقل شد.  براساس جدیدترین گزارشات حال او بسیاروخیم است و پزشکان احتمال نجات او را ناچیز پیش بینی میکنند.به گفته پلیس، راننده کامیون بلافاصله در محل بازداشت شده  است ، مسدودسازی معابر منتهی به محل حادثه موجب اختلال  در عبور و مرور شده و  بازرسان همچنان مشغول بررسی این حادثه اند.

https://globalnews.ca/news/9738221/teenager-struck-truck-etobicoke/

—————— بریتیش کلمبیا  ——————-

8-  نرخ حداقل دستمزد در بریتیش کلمبیا تا 16 دلار و 75 سنت  افزایش یافتبا افزایش یک دلاری حداقل دستمزد، نیرو های کم درآمد بریتیش کلمبیا به زودی  شاهد افزایش حقوق خواهند بود. طی شش سال گذشته، دستمزدها در این استان بیش از چهار دلار افزایش یافته است بطوریکه  بریتیش کلمبیا به دومین استان با بالاترین نرخ حداقل دستمزد در کشور تبدیل شده است.کارشناسان  این تغییرات را مرتبط با  افزایش قیمت‌ در بخش صنایع غذایی میداننددر همین راستا رئیس و مدیر عامل انجمن رستوران داران بریتیش کلمبیا ، از این اقدام دولت به عنوان چالش جدید یاد کرد و گفت: هزینه عمده رستوران، مربوط به تامین مواد غذایی و رفع  نیاز نیروی کار است.با توجه به افزایش 7 درصدی حقوق کارکنان از ابتدای ژوئن،  قیمت غذاها نیز افزایش خواهد یافت و ما ناچاریم برای حفظ رضایت مشتریان ، میزان حقوق کارکنان و قیمت ها را مدیریت کنیم.

https://bc.ctvnews.ca/b-c-s-raises-minimum-wage-by-more-than-1-an-hour-1.6422791

9 – تلاش برای مهار آتش سوزی در بریتیش کلمبیادر پی وقوع  45 آتش سوزی در مرکز ساحلی، رئیس سرویس آتش نشانی  اعلام کرد: این تعداد  60 درصد بالاتر از میانگین 10 ساله است.وی افزود نیرو های اتش نشانی در حال حاضر مشغول مهار آتشی هستند که 160 هکتار از منطقه  Newcastle Creek در نزدیکی Sayward  جزیره ونکوور را در برگرفته.افسر اطلاعات آتش نشانی در مصاحبه ای با بیان اینکه میزان بارش باران‌ در ماه های  می و ژوئن معیار خوبی برای پیش بینی وسعت اتش سوزی ست گفت: ” باید منتظر میزان بارش در ماه ژوئن باشیموی افزود:  در ماه می سال گذشته  شاهد.آب و هوای خنک و مرطوب بودیم که اساسا شروع تابستان را به تعویق انداخت، با این حال ، امسال تقریباً  با خشکسالی روبه رو هستیمطبق اعلام سازمان هواشناسی کانادا ، طی این ماه ،  بارش باران در ساحل جنوبی استان تنها  به20 میلی متر رسیده است.

https://globalnews.ca/news/9736435/bc-dry-may-wildfire-risk/

—————– مونترال (کبک) ——————–

10-قطعی برق بیش صدها هزار مشترک در کبک

قطعی برق در پی  وقوع   آتش سوزی در جنگل ها،  تعداد مشترکان بدون برق را به  227881 نفر رساند .

از این آمار بیش از 42000 مشترک در  Monteregie,  و حداقل 88000 نفر در مونترال هستند

رئیس شرکت برق کبک با انتشارتوئیتی قطعی برق در این مناطق را با آتش سوزی جنگل ها در منطقه North-Shore مرتبط دانست، و گفت: گرچه با گسترش آتش سوزی دو خط انتقال از دسترس خارج شدند، امابه تأسیسات آسیبی نرسیده است.

وی افزود: دود و گرما با فعالسازی مکانیسم های حفاظتی  موجب اختلال در سیستم شده. با این وجود نیورهای ما  با تلاش شبانه روزی در حال بازیابی و رفع اشکال  شبکه برق هستند.

https://montreal.ctvnews.ca/more-than-225-000-hydro-quebec-customers-lose-power-due-to-forest-fires-1.6423327

11 –  تعیین استاندارد سوکت شارژ برای گوشی های هوشمند

لایحه 29 با هدف اصلاح قانون حمایت از مصرف کننده   روز پنجشنبه در مجلس استانی مطرح شد

این .لایحه  برای حفظ حقوق مصرف کنندگان،  آن هارا  ملزم  به استفاده از سوکت  شارژ جهانی برای دستگاه هایی مانند تلفن های هوشمند و تبلت میکند

دولت فدرال  نیز به منظور صرفه جویی در هزینه و کاهش ضایعات الکترونیکی با تصویب قانونی مشابه در بودجه مارس 2023 ، نصب سوکت  شارژ استاندارد در سراسر کانادا را اجباری کرد.

همچنین ، پارلمان اروپا نیز سال گذشته با تصویب قانونی سعی داشت شرکت اپل و سایر تولیدکنندگان تلفن همراه را مجبور به پذیرش استاندارد شارژ USB-C کند  این قانون قرار است  از 28 دسامبر 2024 در اروپا اجرا شود

از دیگر مفاد لایحه 29 میتوان به جلوگیری از «فرسودگی برنامه ریزی شده» اشاره کرد این  پدیده مدتی ست که در محصولات الکترونیکی دیده میشودو به معنای از کار افتادن  دستگاه ها بلافاصله پس از پایان گارانتی است.

دولت کبک قصد دارد شرکت های متخلفی که از این قوانین سرپیچی میکنند را تحریم کند.

https://montreal.ctvnews.ca/quebec-wants-to-force-everyone-to-use-the-same-charging-standard-for-smartphones-1.6422792

——————- اخبار ورزشی ——————-

12-  Penny Oleksiak  به دلیل مصدومیت از مسابقات قهرمانی شنای جهان انصراف داد.

سخنگو فدراسیون شنای کانادا  با بیان اینکه مسابقات جهانی شنا از 14 تا 30 ژوئیه به میزبانی ژاپن  برگزار می شود .گفت: این شناگر 22 ساله اهل تورنتو، به علت مصدومیت در ناحیه  شانه چپ قادر به شرکت در این  مسابقات نیست

Oleksiak که با کسب هفت مدال ، پرافتخارترین شناگر کانادا در المپیک است ماه می در تور بارسلونا Mare Nostrum حضور داشت.

با این حال ، قرار شد طبق نظر مربیان تا پیش از بازی های المپیک 2024 پاریس روی بهبودی عملکردش تمرکز کند و از شرکت در سایر مسابقات انصراف دهد.

https://globalnews.ca/news/9738559/penny-oleksiak-withdraws-world-swimming-championship/

13- اخرین بازی لیونل مسی در تیم پاری سن ژرمن سر مربی این تیم فوتبال  روز پنجشنبه تایید کرد که بانزدیک شدن به  پایان فصل  ، قرارداد این مهاجم آرژانتینی نیز  در ماه ژوئن به پایان می‌رسد.وی گفت : من این شانس را داشتم که مربی  بهترین بازیکن تاریخ فوتبال باشم،  این آخرین بازی مسی در این تیم  خواهد بود و امیدوارم که اتفاق های خوبی در انتظار این بازیکن افسانه ای باشد .پاری سن ژرمن در پایان هفته گذشته موفق به کسب یازدهمین عنوان قهرمانی خود در لیگ فرانسه شد.

https://www.ctvnews.ca/sports/coach-confirms-lionel-messi-s-last-match-for-psg-this-weekend-1.6422800

—————– اخبار فرهنگی ——————-

14-    Danny Masterson به حبس ابدمحکوم شد

چندین اتهام آزار جنسی علیه این بازیگر سرشناس هالیوود  مطرح شده بود اما تنها دو مورد به پرونده کیفری و تشکیل دادگاه منجر شد

این ، ستاره  امریکایی در دومین جلسه دادگاهش توسط  هیئت منصفه بخاطر  تجاوز جنسی  به حبس ابد محکوم شد.

هشت نفر از 12 عضو هیات منصفه  به محکومیت او  رای دادند  و.کلیسای Scientology نقش اصلی را در این پرونده  ایفا کرد.

اعضای این هیئت منصفه متشکل از هفت زن و پنج مرد بودند و پس از بررسی در طول دو هفته به این حکم رسیدند.

https://www.ctvnews.ca/entertainment/danny-masterson-convicted-of-2-counts-of-rape-that-70s-show-actor-faces-30-years-to-life-1.6421810

 

15- Sean Diddy  ، از شرکت Diageo  شکایت کرد

پس از آنکه  این شرکت، به قول خود مبنی بر سرمایه‌گذاری‌ روی برندهای ودکا و تکیلا  با نام Sean Diddy   متعهد نبود

این خواننده رپ   در دادگاه عالی نیویورک شکایتی علیه این مجموعه تنظیم کرد،

این شرکت   سال 2017 برند تکیلا Casamigos متعلق  به George Clooney را به قیمت 1 میلیارد دلار خرید.

https://www.ctvnews.ca/entertainment/sean-diddy-combs-says-in-lawsuit-that-spirits-giant-diageo-neglected-his-vodka-and-tequila-brands-1.6421606

—————– بیت کوین –تتر – دلار —————-

هر واحد از بیت کوین در این لحظه با قیمت ۲۷,۰۴۸ دلار  معادل ۱,۴۰۹,۹۱۲,۵۰۶ تومان معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن 06/13 میلیون دلار است. قیمت  این ارز در ۲۴ ساعت اخیر 47/0 % افزایش یافته است.

هر واحد از اتریوم در این لحظه با قیمت ۱,۸۷۶  دلار،   معادل ۹۷,۸۰۰,۰۱۶ تومان معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن 28/5 میلیون دلار است. قیمت این ارز در ۲۴ ساعت اخیر 73/0 % افزایش یافته است.

هر واحد از تتر در این لحظه با قیمت ۱ دلار،   معادل ۵۲,۱۵۰ تومان معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن 28/21 میلیون دلار است. قیمتاین ارز  در ۲۴ ساعت اخیر -01/0 % کاهش یافته است.

دلار امریکا در بازار آزاد  امروز 51300تومان معامله شد.

دلار کانادا در بازار امروز  38550تومان نرخ گذاری شد.

——————– آب و هوا ——————–

دمای هوا تورنتو امروز  بین 20 تا  28 درجه سانتی گراد است و شاهد بارش باران هستیم .همچنین فردا دمای هوا بین 15 تا 22 درجه سانتی گراد خواهد بود  و شاهد آسمانی صاف  خواهیم بود . دمای هوا ونکوور امروز بین 10 تا 22 درجه سانتی گراد است  و شاهد آسمانی نیمه ابری     هستیمهمچنین فردا دمای هوا بین 11 تا 22 درجه سانتی گراد خواهد بود و شاهد اسمانی صاف  خواهیم  بود. دمای هوای مونترال امروز بین13 تا 31 درجه سانتیگراد  است و  شاهد آسمانی نیمه ابری  هستیمهمچنین فردا،  نیز دمای هوا بین 9 تا 21 درجه سانتیگراد خواهد بود و شاهد آسمانی صاف  خواهیم بود .