زمان مطالعه: 7 دقیقه

Loading

محتوا پنهان

کانادا

1- سهم مسکن یارانه‌ای در کانادا از کشورهای همتا همچنان کمتر است

تعداد واحدهای مسکن یارانهای دولتی در سال‌های گذشته بسیار کم شده به طوری که براساس داده‌های سال 2022 میانگین زمان انتظار برای دریافت آنها در تورنتو بین 8 تا 15 سال است. بر این اساس دولت لیبرال و در راس آن نخست وزیر جاستین ترودو از سال 2017 با راه اندازی استراتژی مسکن ملی تلاش کردند که این موضوع را حل کنند. بر مبنای این استراتژی بودجه ای بیش از 80 میلیارد دلار در طی 10 ساله برای افزایش عرضه مسکن مقرون به صرفه اختصاص داده شد و دولت متعهد شد که تا سال 2028، 160 هزار واحد مسکونی برای رفت نیاز بیش از نیم میلیون خانواده متقاضی بسازد که هنوز به تمامی اهداف این پروژه دست نیافته است.

www.ctvnews.ca

2-  گسترش شدید آتش سوزی‌های جنگلی در مناطق شمال غربی کشور

بر اساس گزارش‌ها تاکنون بیش از 230 آتش سوزی در این مناطق شعله ور شده و حدود 20 هزار کیلومتر مربع از اراضی منطقه در آتش سوخته است. دستور تخلیه مناطق مسکونی این ناحیه از جمله شهر Yellowknife صادر شده و هزاران نفر از ساکنان خانه‌های خود را ترک کردند. نخست وزیر جاستین ترودو نیز به زودی با گروه واکنش به حوادث جلسه ای برای رسیدگی سریع و فوری به بحران این آتش سوزی‌ها برگزار خواهد کرد.

www.ctvnews.ca

3- مردی در جریان یک نزاع به قتل رسید

پلیس شهر هالیفاکس اعلام کرد که روز چهارشنبه ساعت 2:20 بامداد Adam Jerome Dempsey 32 ساله در جریان یک نزاع توسط Alexander Charles Howe 36 ساله با چاقو به قتل رسیده است. این حادثه در منطقه Spryfield اتفاق افتاد و پلیس پس از رسیدن به محل حادثه قربانی را به بیمارستان اعزام کرده ولی او در اثر شدت جراحات وارده جان باخته است.

globalnews.ca

4- درخواست کمک شرکت Metro از وزارت کار برای پایان دادن به اعتصابات

این شرکت روز گذشته اعلام کرد که برای دستیابی به توافق با کارگران اعتصابی فروشگاه‌های خود از وزارت کار درخواست کمک کرده و از آنها خواسته تا با معرفی یک میانجی راه حلی برای اعتصاب کارگران فروشگاه‌های مواد غذایی اش در تورنتو پیدا کنند. اتحادیه کارگران به این درخواست واکنش نشان داد و اعلام کرد که با ورود وزارت کار به این مناقشه مخالف است و تنها منتظر است تا شرکت مترو پیشنهاد دستمزد بالاتری را روی میز بگذارد.

globalnews.ca

5- خطوط هوایی خواستار تجدید نظر در قوانین شدند

خطوط هوایی کانادا به صورت گروهی درخواست تجدید نظر و لغو قوانینی را که به موجب آن میزان غرامت مسافران بابت تاخیر در پرواز و صدمه به بار آنها افزایش یافته را به دادگاه عالی کانادا ارائه کردند. این درخواست از سوی 16 شرکت هواپیمایی بزرگ کانادا ارائه شده و آنها در این درخواست تاکید کردند که این قوانین که به نام منشور چهار ساله حقوق مسافران کانادا به تصویب رسیده، استانداردهای جهانی را نقض میکند و نباید برای پروازهای بین المللی مورد استفاده قرار گیرد. این شرکتها تصریح کردند که تصویب این مقررات خارج از اختیارات آژانس حمل و نقل کانادا بوده و با قوانین توافق شده بین المللی معروف به کنوانسیون مونترال مغایرت دارد.

calgary.ctvnews.ca

انتاریو

6- تورتنو برای مقابله با کسری بودجه مالیاتها را افزایش می دهد

تورنتو سال آینده با 1.5 میلیارد دلار کسری بودجه رو برو است و مقامات این شهر به منظور مقابله با آن در حال بررسی پیشنهاد افزایش بخشی از مالیاتها از جمله، انتقال زمین برای خانه‌های با ارزش بالا و خانه های خالی هستند. همچنین پیشنهاد شده که یک مالیات جدید برای پارکینگ‌های تجاری نیز وضع گردد که در جلسه ویژه کمیته اجرایی این شهر در هفته آینده بررسی خواهد شد. شهردار اولیویا چاو نیز با اشاره به این کمبود بودجه شدید از مقامات دولت‌های استانی و فدرال خواست تا از تورنتو حمایت مالی بیشتری کنند.

toronto.ctvnews.ca

7- دستگیری دو قاتل در تورنتو

پلیس تورنتو اعلام کرد که به دنبال دریافت گزارشی در ساعت 6:35 روز 9 آگوست افسران به آپارتمانی در منطقه Bellevue اعزام شدند و آنها با جنازه مردی 67 ساله مواجه شدند. این جسد به پزشکی قانونی منتقل شد و مشخص شد که او قربانی یک قتل بوده است. پس از حدود 9 روز تحقیق و بررسی سرانجام پلیس اعلام کرد Sonya Ahenakew 38 ساله و Kidus Kidane  29 ساله را به اتهام ارتکاب این قتل دستگیر کرده است. هنوز گزارشی از انگیزه قاتلین و نحوه ارتکاب این قتل منتشر نشده است.

globalnews.ca

8- افزایش سرقت و فروش غیر قانونی خودرو در آنتریو

صبح روز گذشته در جریان یک کنفرانس خبری در مقر پلیس تورنتو، مقامات اعلام کردند که به دنبال کمبود خودرو در این شهر سرقت و فروش غیر قانونی افزایش یافته است. در این کنفرانس خبری شورای صنعت وسایل نقلیه موتوری انتاریو، Crime Stoppers و خدمات پلیس شهر خبر از راه اندازی یک کمپین مشترک دادند. این کمپین به منظور پیشگیری از سرقت و رسیدگی به معضل رو به رو به رشد فروش غیرقانونی خودرو در منطقه بزرگ تورنتو فعالیت خواهد کرد.

toronto.ctvnews.ca

9- برگزاری جشن The Ossington Summer Send-Off

این مهمانی بزرگ و پر جنب و جوش ماه سپتامبر در خیابان Ossington برگزار شده و در آن پایان تابستان جشن گرفته خواهد شد. این مهمانی از ساعت 11 صبح شروع شده و تا نیمه شب ادامه خواهد داشت و مسیر تردد بازدیدکنندگان آن از خیابانهای Dundas  و Queen غربی تعیین شده است.

curiocity.com

 بریتیش کلمبیا 

10- هشدار تخلیه برای منطقه Okanagan

آتش سوزی McDougall Creek به طور کامل از کنترل خارج شده و وسعت آن به 300 هکتار رسیده و اکنون ساکنان منطقه Okanagan را تهدید میکند. به گفته سرویس آتش نشانی، 23 آتش نشان با پشتیبانی هوایی در حال مبارزه با این آتش سوزی بزرگ هستند اما شدت آتش سوزی به سرعت در حال افزایش بوده و احتمال دارد که هزاران ساکن منطقه Okanagan مجبور به تخلیه خانه های خود شوند.

globalnews.ca

11- واگذاری شرکت Carbon Engineering

این شرکت بریتیش کلمبیایی که در استفاده از فناوری جذب مستقیم هوا برای حذف مستقیم دی اکسید کربن از جو پیشگام است، توسط شرکت نفتی Occidental Petroleum خریداری شد. این شرکت فناوری خاصی را گسترش داده که بر مبنای آن مواد مضر موجود در هوا بصورت مستقیم جمع آوری شده و در اعماق زمین بصورت ایمن ذخیره سازی می شوند. این فن آوری نه تنها این پتانسیل را دارد که انتشار گازهای گلخانه ای فعلی را کاهش دهد، بلکه قادر به حذف مقادیر زیادی از گاز دی اکسید کربنی است که در طول سالهای حیات بشر منتشر شده و در جو زمین به دام افتاده است.

www.cbc.ca

12- نمایشگاه سالانه PNE، روز شنبه اغاز به کار میکند

این نمایشگاه طولانی ترین و بزرگترین رویداد بریتیش کلمبیا است و شامل مجموعه کنسرت‌های مختلف با اجرای هنرمندان برجسته خواهد بود. قیمت بلیت این نمایشگاه برای بزرگسالان ۲۵ دلار، نوجوانان و سالمندان 16 دلار و کودکان بالای سه سال ۹ دلار است.

globalnews.ca

مونترال (کبک) 

13- محاکمه مردی به جرم واردات و فروش اسلحه‌های غیر قانونی

روز پنج شنبه محاکمه Joel De Montigny 57 ساله در مونترال آغاز شد. 27 جولای گذشته آژانس خدمات مرزی کانادا پس از بازرسی منزل این متهم موفق به کشف چندین اسلحه غیر قانونی شده و او را با ده ها اتهام دستگیر و روانه دادگاه کرده بود. Annie Beausejour، مدیر کل منطقه ای CBSA کبک در مورد این پرونده گفت: “سلاح ها و وسایل ممنوعه جوامع ما را به خطر می اندازد و رهگیری آنها برای آژانس خدمات مرزی کانادا اولویت داشته و متخلفان مشمول پیگرد قانونی هستند.”

montreal.ctvnews.ca

14- راه اندازی کارخانه جدید باتری خودرو الکتریکی در کبک

شرکت فورد موتور و شرکایش روز گذشته اعلام کردند که با سرمایه گذاریی به ارزش 1.2 میلیارد دلار  یک کارخانه تولید مواد باتری‌های خودروهای الکتریکی را در کبک تاسیس میکنند. ظرفیت سالانه تولید این کارخانه 45000 تن مواد فعال کاتدی بوده و انحصارا برای خودروهای برقی فورد تولید خواهد کرد. Lisa Drake، معاون فورد در بخش خودروهای الکتریکی در این باره به خبرنگاران گفت: این تأسیسات کاتدی موادی را که برای خودروهای برقی آینده فورد در آمریکای شمالی، به‌ویژه برخی از کامیون‌های آینده ما را تأمین خواهد کرد. گفتنی است این اولین سرمایه گذاری شرکت فورد در کبک است و انتظار می‌رود این کارخانه در نیمه اول سال 2026 به بهره برداری برسد و بیش از 345 شغل جدید ایجاد کند.

globalnews.ca

15- ارسال نامه حاوی سم به دونالد ترامپ توسط یک زن کبکی

Pascale Ferrier اهل کبک و متولد فرانسه که 57 سال سن دارد، دو ماه قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2020، نامه ای حاوی سم به دونالد ترامپ نوشت و او را یک دلقک ظالم و زشت نامید و از او خواست که رقابت را کنار بگذارد. او در سپتامبر 2020 در مرز کانادا و ایالات متحده دستگیر شد و اکنون پس از محاکمه به 22 سال حبس محکوم شده است.

globalnews.ca

اخبار ورزشی

16- Jamal Murray در جام جهانی آینده حضور نخواهد داشت

فدراسیون بسکتبال کانادا پس از برگزاری اردوی تمرینی تیم ملی اعلام کرد که این ستاره تیم بسکتبال Denver Nuggets در جام جهانی آینده فیبا شرکت نخواهد کرد. Jamal Murray نیز در این باره گفت که پس از شرکت در اردوی تیم ملی و تمرینات مشخص شد که نمیتوانم از نظر بدنی در بالاترین سطح باشم و من با کادر فنی و پزشکی تیم مشورت کردم و مشخص شد که به ریکاوری بیشتری بعد از فصل نیاز دارم و بنابراین در جام جهانی آینده شرکت نخواهم کرد.

globalnews.ca

17- Felipe Massa علیه روسای فرمول یک و FIA اعلام شکایت کرد

وکلای این راننده سابق تیم فراری، ادعا کردند که مسئولین فرمول یک و FIA در سال 2008 علیه او توطئه کرده و باعث شدند او از قهرمانی محروم شود وکلای او تاکید کردند که Felipe Massa قهرمان بر حق آن مسابقات بوده و این سازمانها بابت پایمال کردن حق او باید غرامت بسیار زیادی را بپردازند. گفتنی است این راننده برزیلی اکنون 42 سال دارد و با از دست دادن قهرمانی در سال 2008 از دهها میلیون یورو درآمد و پاداش محروم شد.

www.ctvnews.ca

 اخبار فرهنگی

18- جدای سام اصغری از بریتنی اسپیرز

سام اصغری 29 ساله، اواخر روز چهارشنبه دادخواست خود را برای فسخ ازدواج 14 ماهه خود با این ستاره 41 ساله پاپ به دادگاه لس آنجلس ارائه کرد. او در دادخواست دلیل طلاقش را اختلافات آشتی ناپذیر اعلام کرد و تاکید کرد که از 28 ژوئیه یعنی حدود سه هفته است که آنها از یکدیگر جدا زندگی میکنند. روند رسیدگی درخواست او به زودی آغاز شده و در اولین گام ارزش دارایی‌هایشان بصورت مشترک و انفرادی محاسبه خواهد شد.

www.ctvnews.ca

19- jerry Moss غول صنعت موسیقی درگذشت

خانواده او با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند که او پس از 88 سال زندگی سرشار از موفقیت سر انجام چهارشنبه شب در خانه‌اش دار فانی را وداع گفت. وی فعالیتش را از گاراژی در لس آنجلس آغاز کرد و A&M Records را تاسیس کرده و با آهنگ های Alpert، Police، و The Carpenters به اوج موفقیت رسید و سرانجام سال 2006 وارد تالار مشاهیر راک اند رول شد.

www.ctvnews.ca

 بیت کوین –تتر – دلار

هر واحد از بیت کوین در 24 ساعت گذشته به طور متوسط با قیمت 27935 دلار، معادل ۱,۴۴۷,۸۷۴,۷۶۸ تومان معامله شد و حجم مبادلات آن 4/8 میلیون دلار برآورد گردیده است. میانگین قیمت این ارز در ۲۴ ساعت اخیر 9/3 -% کاهش یافته است.

هر واحد از اتریوم در 24 ساعت گذشته به طور متوسط با قیمت 1737 دلار، معادل ۸۶,۶۸۷,۴۶۸ تومان معامله شد و حجم مبادلات روزانه آن 8/4 میلیون دلار برآورد گردیده است. میانگین قیمت این ارز در ۲۴ ساعت اخیر 7/4 -% کاهش یافته است.

هر واحد از تتر در 24 ساعت گذشته به طور متوسط با قیمت 99/0 دلار، معادل 49769 تومان معامله شد و حجم مبادلات روزانه آن 56/14 میلیون دلار برآورد گردیده است. میانگین قیمت این ارز در ۲۴ ساعت اخیر 09/0- % کاهش یافته است.

آخرین قیمت دلار امریکا در بازار آزاد 49150 اعلام شد.

آخرین نرخ دلار کانادا در بازار آزاد 36350 تومان اعلام شده است.

آب و هوا 

دمای هوا تورنتو امروز بین 15 تا 20 درجه سانتی گراد است و شاهد بارش باران هستیم. همچنین فردا دمای هوا بین 17تا 25 درجه سانتی گراد خواهد بود و شاهد آسمانی نیمه ابری خواهیم بود.

دمای هوا ونکوور امروز 13 بین تا 23 درجه سانتی گراد است و شاهد آسمانی صاف هستیم همچنین فردا دمای هوا بین 15 تا 26 درجه سانتی گراد خواهد بود و شاهد آسمانی صاف خواهیم بود.

دمای هوای مونترال امروز بین 18 تا 30 درجه سانتیگراد است و شاهد آسمانی نیمه ابری هستیم همچنین فردا، نیز دمای هوا بین 14 تا 23 درجه سانتیگراد خواهد بود و شاهد بارش باران خواهیم بود.

لطفا با ارسال نظرات و پیشنهادات  خود ما را در در بهبود و ارتقاء سطح بخش خبری شبکه یاری کنید.راه ارتباطی ما و شما:

tfn.news@gmail.com