زمان مطالعه: 7 دقیقه

Loading

—————— عنوان خبرها ——————–

1- بررسی الویت های مشترک استانی در نشست Winnipeg

2- شکستن رکورد اجاره مسکن در کانادا

3-  اخراج مهاجران مظنون به جاسوسی از کانادا

4- گردباد ویرانگر اتاوا را در هم نوردید

5- درخواست دادگاه هلند از دادگستری کانادا

6- کشف مواد شیمیایی سرطان زا در هوای شهر  Hamilton

7- پیگیری Olivia Chow برای حل مشکل اسکان پناهجویان

8-  حمله با چاقو در مرکز شهر تورنتو

9-   ابهام در اجرای طرح های توسعه معادن Ring of Fire

10-  دستیابی به توافقی  آزمایشی برای پایان اعتصاب کارگران بنادر بریتیش کلمبیا

11-   ابراز نگرانی David Eby از افزایش نرخ بهره بانکی

12- تشدید آتش‌سوزی‌های جنگلی در بریتیش کلمبیا.

13- پیش بینی  افزایش درخواست فروش ملک در کبک

14-  قطعی برق در کبک

15-  تصادف در  جاده مونترال  دو مجروح برجای گذاشت

16- سه تنیسور کانادایی به مسابقات National Bank راه یافتند

17 –  Dennis Schroder رسما به تیم بسکتبال  Toronto Raptors   پیوست

18-  پیوستن رهبران اتحادیه بازیگران هالیوود به اعتصابات

19-  اختلاف بین برد پیت و آنجلینا جولی دوباره بالا گرفت

——————— کانادا ——————–

1-بررسی الویت های مشترک استانی در نشست Winnipeg

در این نشست ، رهبران استان های کانادا به بحث و گفتگو برای اقدام فوری درباره ی الویت های استانی  و مهاجرتی پرداختند که مهم ترین موارد ذکر شده  درباره ی جذب  نیروی کار قوی؛ بهبود سیستم مراقبت های بهداشتی و رفع نیازهای مسکن  بود.

همچنین نخست وزیران استان های کانادا از دولت فدرال خواسته اند تا با امضا توافق نامه ای نظیر توافقنامه کانادا و کبک کنترل بیشتر بر امور مهاجرت استانی داشته باشند

براساس این توافقنامه استان کبک مسئول اجرای سیاست های مهاجرتی و انتخاب همه مهاجران اقتصادی استان خود است. نخست وزیران امیدوارند با اجرای این طرح شرایط را برای مهاجرت استانی بهبود ببخشند.

https://www.cicnews.com/2023/07/canadas-premiers-want-more-control-over-immigration-like-quebec-0736143.html#gs.34199w

2- شکستن رکورد اجاره مسکن در کانادا

براساس گزارش جدید Rentals.ca ماه گذشته ، میانگین اجاره بهای   یک واحد مسکونی در کانادا به رکورد 2042 دلار رسیده که نسبت به ماه مه با افزایش 1.4 همراه بود و سریع ترین افزایش ماهانه در کل سال بحساب می آید.

کارشناسان حوزه مسکن  ، این رشد سریع اجاره بها را مربوط به افزایش نرخ بهره، ازیاد جمعیت وکاهش نرخ بیکاری  میدانند.

گفتنیست اجاره یک واحد یک خوابه در ماه ژوئن 1780 دلار بوده که نسبت به ماه مشابه در سال 2022  10.2برابر  درصد رشد داشته است

 

3-  اخراج مهاجران مظنون به جاسوسی از کانادا

براساس قانون مهاجرت و حفاظت از پناهندگان، مقامات مجازند در صورت انجام اعمال  تروریستی، جاسوسی و یا هرگونه اقدامی بر خلاف منافع کانادا، از ورود ساکنان دائم یا اتباع خارجی به این کشور جلوگیری کنند.

در همین راستا با بالا گرفتن بحث درباره ی مداخلات خارجی در روند انتخابات کانادا ، دولت فدرال اعلام کرد که  مظنونان به تروریسم و جاسوسی را  از کشور اخراج  یا از ورود آنها به کانادا جلوگیری می‌کند.

وکلای سیستم مهاجرت در واکنش به این اقدام دولت ، با اشاره به قابل بررسی نبودن اسناد محرمانه برخی افراد از صدور احکام ناعادلانه برای موکلینشان نگرانند و از دولت خواستند درباره ی این موضوع تجدید نظر کند.

https://globalnews.ca/news/9829860/canada-immigration-rulings-foreign-interference/

4-  گردباد ویرانگر اتاوا را در هم نوردید

وقوع گردباد شدید در حومه جنوبی اتاوا در Barrhaven,  خسارت زیادی را  به خانه‌ها و اماکن وارد کرد.

حداقل 50 خانه در منطقه Umbra Place، در نزدیکی جاده Cambrian، تحت تاثیر طوفان قرار گرفتند و خدمه اورژانس در حال ارزیابی خسارات و کمک به ساکنان منطقه هستند.

گفتنیست سازمان محیط زیست کانادا،  چند روز پیش با صدور بیانیه ای نسبت به وقوع گردباد در اتاوا هشدار داده بود.

https://ottawa.ctvnews.ca/at-least-one-damaging-tornado-touches-down-in-ottawa-1.6477984

5- درخواست دادگاه هلند از دادگستری کانادا

قاضیان دادگاه  آمستردام اعلام کردند که برای بررسی حکم مجرم هلندی ،  Aydin Coban  که سال گذشته در کانادا  بخاطر اخاذی و آزار و اذیت یک دختر نوجوان به 13 سال حبس محکوم شده بود  ، نیاز به اطلاعات بیشتری دارند.

این متهم قرار بود برای اجرای حکم به هلند منتقل شود اما اقدام دادگاه آمستردام ، این امر را به تاخیر انداخت.

Aydin Coban با تهدید از بدن برهنه Amanda Todd 15 ساله فیلمبرداری کرده بود که موجب  شد این دختر  در سال 2012 با انتشار ویدیویی در یوتیوب مشکلات خود را بیان کرده و پس از آن خودکشی کند

گفتنیست ویدیو این دختر در سراسر جهان میلیون ها بازدیدکننده داشته است.

https://bc.ctvnews.ca/amsterdam-court-needs-more-canadian-detail-before-sentence-in-cyberbullying-case-1.6478259

——————– انتاریو ———————

6- کشف مواد شیمیایی سرطان زا در هوای شهر  Hamiltonبراساس جدیدترین تحقیق منتشر شده  غلظت یک ماده شیمیایی سرطان زا  در هوای این شهر بسیار  فراتر از حد معمول شناسایی شده است نخست وزیر Doug Ford در جمع خبرنگاران در این باره  گفت: “این موضوع نیازمند پیگیری بیشتر است و من برای حل این معضل  با وزیر محیط زیست  صحبت خواهم کرد. به گفته کارشناسانی که این مطالعه را انجام داده اند ، میزان خطر  این آلودگی با  کشیدن یک نخ سیگار در روز برابری میکند.

https://toronto.ctvnews.ca/ford-to-consult-with-minister-of-environment-after-cancer-causing-chemicals-detected-in-hamilton-s-air-1.6478020

7-  پیگیری Olivia Chow برای حل مشکل اسکان پناهجویان شهردار تورنتو، در اولین روز رسمی کاری خود  ، رسیدگی به بحران پناهجویان را که  بخاطر عدم توافق دولت و شهرداری روزهاست در مرکز شهر سرگردانند ، در دستور کار خود قرار داد.وی در این باره گفت :”من برای حل این مشکل با برخی از اعضای شورا ملاقات خواهم کرد، کارهای اداری را انجام خواهم داد و واقعاً به حل بحرانی که اکنون در خیابان ها با آن روبرو هستیم خواهم پرداخت.

https://toronto.ctvnews.ca/tackling-refugee-crisis-in-toronto-on-the-agenda-as-mayor-olivia-chow-begins-first-full-day-in-office-1.6478273

8- حمله با چاقو در مرکز شهر تورنتوپلیس پس از دریافت گزارشی مبنی بر حمله با چاقو در منطقه خیابان های Sherbourne وShuter نیروهای خود را  به محل اعزام کردماموران در محل حادثه  مرد 30 ساله ای را  یافتند که به شدت براثر ضربات چاقو مجروح شده بود که با حضور سریع نیروهای اورژانس ،  فورا به بیمارستان منتقل شد.پلیس پس از جمع اوری اطلاعات سه مرد و یک زن را به عنوان متهمین این حادثه شناسایی کرده و به دنبال دستگیری  این چهار نفر  است.

https://globalnews.ca/news/9830954/sherbourne-shuter-stabbing-downtown-toronto/

9- ابهام در اجرای طرح های توسعه معادن Ring of Fireداگ فورد نخست وزیر آنتاریو اعلام کرد بررسی شرایط  برای استخراج  فلزات کمیاب از منطقه Ring of Fire واقع در زمین های شمالی انتاریو ، ادامه دارد با این حال برخی از جوامع محلی بومی معتقدند درباره ی این موضوع به درستی با آنها مشورت نشده و اعتراض خود را به دولت فورد  درباره ی  توسعه این معادن اعلام کردند.گفتنیست استخراج عناصر معدنی این منطقه برای ساخت باتری  ، بخش مهمی از طرح تولید خودروهای الکتریکی استان آنتاریوست.

https://globalnews.ca/news/9829053/global-investors-are-watching-premier-ford-on-resource-development-in-ontarios-ring-of-fire/

—————— بریتیش کلمبیا  ——————-

10- دستیابی به توافقی  آزمایشی برای پایان اعتصاب کارگران بنادر بریتیش کلمبیااتحادیه بین المللی and Longshore Warehouse کانادا  صبح روز پنجشنبه این خبر را  اعلام نمود اما جزئیات بیشتری از آن منتشر نکرد  میانجی فدرال با دستور مستقیم وزیر کار راه حل پیشنهادی  خود را  روز چهارشنبه به دو طرف ارائه کرده و  اتحادیه و انجمن کارفرمایان دریانوردی فرصت داشتند  تا صبح پنجشنبه شرایط توافق را بپذیرند  و به این اعتصاب  13 روزه پایان دهند.  در این اعتصابات 7400 کارگر از اول جولای در 30 بندر بریتیش کلمبیا  دست از کار کشیدند و هیئت تجارت ونکوور بزرگ خسارات ناشی از این اعتصابات را تاکنون بیش از 9.3 میلیارد دلار  اعلام کردگفتنیست هم اکنون 63000 کانتینر منتظر تخلیه بار خود در بنادر هستند

https://globalnews.ca/news/9829866/b-c-port-strike-union-employers-mediator-deal/

11 – ابراز نگرانی David Eby از افزایش نرخ بهره بانکینخست وزیر بریتیش کلمبیا در نشست سالانه رهبران استانی  در Winnipeg  گفت: « افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی خانواده های کانادایی و بسیاری از کسب و کارهایی را که وام دریافت کرده اند تحت فشار قرار خواهد داد و آنها در پرداخت بدهی های خود با مشکل مواجه خواهند شد.او تاکید کرد این خبر برای خانواده هایی که برای کمک هزینه زندگی وام گرفته اند ویرانگر است.

https://globalnews.ca/news/9828498/bc-rising-interest-rates-inflation/

12-  تشدید آتش‌سوزی‌های جنگلی در بریتیش کلمبیاBill Blair وزیر آمادگی اضطراری کانادا اعلام کرد شدت آتش سوزی های جنگلی بریتیش کلمبیا افزایش پیدا کرده و ما اماده کمک به این استان هستیم اما تاکنون درخواست کمکی از آنها دریافت نکرده ایم.وی افزود ما در 48 ساعت گذشته هماهنگی های لازم را  با نیروهای مسلح ، پارک ها ، منابع طبیعی و گارد ساحلی کانادا برای کمک به این استان انجام داده ایم.Blair  تاکید کرد مرکز عملیات دولت فدرال آماده است تا تمام منابع خود را    برای کمک به بریتش کلمبیا به کار بگیرد .

https://bc.ctvnews.ca/b-c-expected-to-request-ottawa-s-help-with-worsening-wildfires-minister-says-1.6478641

—————– مونترال (کبک) ——————–

13- پیش بینی افزایش درخواست فروش ملک در کبک

مشاوران املاک و مستغلات کبک انتظار دارند پس از افزایش نرخ بهره بانکی در این هفته ، تمایل به فروش ملک  نیز در سراسر استان افزایش یابد

این کارشناسان تاکید کردند کسانی که وام مسکن با نرخ بهره  متغیر دریافت کرده اند  تحت فشار قرار خواهند گرفت و به اجبار خانه هایشان را به فروش خواهند گذاشت.

این افزایش تقاضا برای فروش باتوجه به درخواست پایین خرید به رکود بازار مسکن این شهر دامن خواهد زد.

https://montreal.ctvnews.ca/property-sales-prices-down-and-listings-up-in-quebec-before-interest-rate-hike-1.6478499

14- قطعی برق در کبک

آتش سوزی جنگل ها و طوفان  شدید  موجب قطعی برق بیش از نیم میلیون مشترک کبکی شد

Hydro-Quebec،  اعلام کرد خرابی سه خط انتقال فشار قوی در اثر آتش سوزی در منطقه James Bay  منجر به   قطعی برق در مونترال، Laval, و منطقه Monteregie شد.

تیم‌های امدادی  در تلاش اند تا جریان برق را طی چند ساعت آینده وصل کنند.

https://montreal.ctvnews.ca/over-500-000-quebecers-without-power-1.6478697

15- تصادف در  جاده مونترال  دو مجروح برجای گذاشت

بنابر گزارش پلیس مونترال یک خودرو ساعت 10:20 شب در منطقه ی Pointe-Aux-Trembles  وارد محدوده ی کار کارگران شد و پس از برخورد با دو کارگر از صحنه گریخت  .

در این حادثه یکی از کارگران به شدت مجروح و حال وی وخیم گزارش شده ولی جراحات وارده به نفر دوم جزئی بوده است .

https://montreal.ctvnews.ca/two-workers-injured-after-hit-and-run-at-montreal-road-site-1.6478152

——————- اخبار ورزشی ——————-

16 – سه تنیسور کانادایی به مسابقات National Bank راه یافتند

Bianca Andreescu  قهرمان سال  2019 مسابقات آزاد تنیس زنان National Bank موفق شد  آخرین wild-card  را برای ورود  به این مسابقات کسب کند.

قبل از او  Leylah Fernandez و Rebecca Marino  نیز مجوز ورود به این مسابقات را کسب کرده بودند.

https://montreal.ctvnews.ca/andreescu-fernandez-and-marino-among-wild-cards-for-national-bank-open-1.6478375

17-  Dennis Schroder  رسما به تیم بسکتبال  Toronto Raptors.پیوست

این بازیکن کهنه کار امروز به عنوان آخرین بازیکن آزاد  تیم Toronto Raptors معرفی شد.

او فصل گذشته  در تیم بسکتبال  Los Angeles Lakers حضور داشت  و موفق شد میانگین 12.6 امتیاز، 4.5 پاس گل و 2.5 ریباند در هر بازی به دست آورد.

https://globalnews.ca/news/9828374/dennis-schroder-officially-signs-with-raptors/

—————– اخبار فرهنگی ——————-

18- پیوستن رهبران اتحادیه بازیگران هالیوود به اعتصابات

پس از شکست مذاکرات برای عقد قرارداد جدید با استودیوها این رهبران به اعتصاب مشترک با  فیلمنامه نویسان پیوسته و سرویس های پخش و تولید را متوقف کردند

گفتنیست این اولین اعتصاب بازیگران هالیوود پس از 6 دهه است

https://www.ctvnews.ca/entertainment/hollywood-actors-join-screenwriters-in-historic-industry-stopping-strike-as-contract-talks-collapse-1.6477997

19 –اختلاف بین برد پیت و آنجلینا جولی دوباره بالا گرفت

این زوج محبوب که مدتی پیش از هم جدا شده اند ،  بار دیگر بر سر سهام کارخانه شراب سازی فرانسوی  Château Miraval   درگیری حقوقی پیدا کرده و پرونده جدیدی در دادگاه در این باره   تشکیل شده است.

بنابر گزارش ها شرکت سرمایه گذاری آنجلینا جولی  به نام Nouvel از برد پیت برای   دریافت حداقل 350 میلیون دلار غرامت  شکایت کرده است.

https://globalnews.ca/news/9825326/brad-pitt-french-winery-looting-angelina-jolie/

—————– بیت کوین –تتر – دلار —————-

هر واحد از بیت کوین در 24 ساعت گذشته به طور متوسط با قیمت 30,572 دلار ، معادل  ۱,۵۲۶,۰۵۵,۹۷۷ تومان معامله شد و حجم مبادلات آن 96/3میلیون دلار برآورد گردیده است.  میانگین قیمت این ارز در ۲۴ ساعت اخیر 86/0 % افزایش یافته است.

هر واحد از اتریوم در 24 ساعت گذشته به طور متوسط با قیمت 1884  دلار، معادل ۹۴,۰۵۳,۳۶۵ تومان معامله شد و حجم مبادلات روزانه آن 21/1 میلیون دلار برآورد گردیده است..   میانگین قیمت  این ارز در ۲۴ ساعت اخیر 25/0 % افزایش یافته است.

هر واحد از تتر در 24 ساعت گذشته به طور متوسط با قیمت 1  دلار،   معادل 49919 تومان معامله شد و حجم مبادلات روزانه آن 1/28 میلیون  دلار برآورد گردیده است. میانگین قیمت این ارز  در ۲۴ ساعت اخیر 04/0 % افزایش  یافته است.

آخرین قیمت دلار امریکا در بازار آزاد 49300 اعلام شد.

آخرین نرخ دلار کانادا در بازار آزاد  37450 تومان اعلام شده است.

——————– آب و هوا ——————–

دمای هوا تورنتو امروز  بین 20 تا  25 درجه سانتی گراد است و شاهد آسمانی  نیمه ابری  هستیم .همچنین فردا دمای هوا بین 19تا 24 درجه سانتی گراد خواهد بود  و شاهد بارش باران و طوفان  خواهیم بود  دمای هوا ونکوور امروز بین 14 تا 26 درجه سانتی گراد است  و شاهد آسمانی صاف هستیم همچنین فردا دمای هوا بین 16 تا 28 درجه سانتی گراد خواهد بود و شاهد آسمانی صاف خواهیم  بود .   دمای هوای مونترال امروز بین 19 تا 27 درجه سانتیگراد است  و  شاهد بارش و اسمانی نیمه ابری  هستیم همچنین فردا ،  نیز دمای هوا بین 22تا 29 درجه سانتیگراد خواهد بود و شاهد آسمانی   ابری  خواهیم بود .