زمان مطالعه: 7 دقیقه

Loading

محتوا پنهان

کانادا

1- سبزترین شهرهای کانادا معرفی شدند

گروه Re/Max در گزارشی 29 شهر کانادا را بر اساس معیارهایی مانند فضای سبز، مسیرهای پیاده‌روی و کیفیت هوا نسبت به جمعیت ، رتبه بندی کرده که شهر Kelowna   بریتیش کلمبیا  با کسب امتیاز 63/70 از 100 در صدر این لیست قرار گرفت.

گفتنیست شهرهای کانادا برای مقابله با بحران های آب و هوایی و انتشار گازهای گلخانه ای در حال  احداث مسیرهای دوچرخه سواری و فضای سبز بیشتر در زیرساخت های شهری خود هستند.

www.ctvnews.ca

2-  انتشار گزارش کمیته CSC درباره ی قاتل سریالی Paul Bernardo

Anne Kelly کمیسر خدمات اصلاحی کانادا ، در گزارشی نتیجه ی ماه ها تحقیقات CSC  در باره ی انتقال جنجالی قاتل سریالی Paul Bernardo  به زندانی با امنیت متوسط را منتشر و اعلام کرد این تصمیم بحث برانگیز سرویس اصلاح و تربیت کانادا صحیح  بوده و از تمام قوانین و سیاست‌ها پیروی می‌کند.

این مجرم خطرناک به جرم تجاوز و قتل  دو دختر نوجوان در اوایل دهه 1990 به 25 سال حبس بدون هیچ شانسی برای آزادی مشروط محکوم شده و شواهد نشان میدهد در قتل غیرعمد و تجاوز جنسی به خواهر زن  15 ساله اش نیز نقش داشته ،  بسیاری از افراد ، سرویس اصلاح و تربیت کانادا  را بخاطر این تصمیم سرزنش کردند اما بررسی پرونده انتقال او نشان داد که این اقدام قانونی بوده است .

منبع1:

www.cbc.ca

منبع 2:

www.ctvnews.ca

3- احداث  آزمایشگاه  اسلحه در اداره مرکزی پلیس  Winnipeg

دولت Manitoba ، بودجه ای 5.2 میلیون دلاری را به احداث  این آزمایشگاه اسلحه اختصاص داده که به نیروهای پلیس برای بررسی سلاح های گرم مرتبط با جرایم کمک میکند.

مقامات پلیس این استان اعلام کردند در حال حاضر اسلحه‌های گرم برای بررسی به آزمایشگاه ملی فرستاده میشوند که با توجه به حجم زیاد کار  ، نتیجه ی تحقیقات ممکن است در این مرکز تا یک سال طول بکشد   بنابراین احداث این مرکز جدید باعث  افزایش سرعت تحقیقات پلیس خواهد شد.

globalnews.ca/news

4- نقض حقوق زندانیان زندان Halifax

جمعی از زندانیان این مرکز با اشاره به چندین ماه قرنطینه شدن در سلول، مدعی نقض حقوق خود شدند همچنین دیگر زندانیان نیز طی شکایتی به دادگاه عالی Nova Scotia  اعلام کردند که بخاطر کمبود کارکنان در مرکز اصلاح و تربیت مرکزی این استان گاهی اوقات 23 ساعت در طول روز در سلول های خود حبس می شوند.

گفتنیست از ماه آپریل تا کنون حداقل هشت شکایت درباره ی  شرایط سخت و خشن  زندان Halifax، که با نام زندان  Burnside نیز شناخته می شود، ثبت شده است.

globalnews.ca

5- جان باختن یک خلبان حین انجام وظیفه

این خلبان  41 ساله اهل Whitecourt درحالیکه با هلیکوپتر مشغول آب پاشی و مهار آتش در شمال غربی آلبرتا  بود سقوط کرده و بخاطر شدت جراحات وارده جان خود را از دست داد.

او تنها سرنشین هلیکوپتر بود  و در عملیات bucketing اطفای حریق شرکت داشت

RCMP و مقامات  آژانس مبارزه با آتش سوزی استان یک تیم تحقیقاتی برای بررسی دقیق این حادثه  به محل سقوط هلیکوپتر  در منطقه رودخانه Peace  اعزام   و اظهار نظر دراین باره  را به بعد موکول کردند.

www.cbc.ca

 انتاریو

6- محدودیت افزایش اجاره بهای مسکن در انتاریو

دولت انتاریو اعلام کرد جهت حمایت از مستاجران، افزایش نرخ اجاره بها را برای سال 2023 به 2.5٪ محدود کرده در حالیکه اگر نرخ تورم مبنای افزایش اجاره بها باشد، صاحبخانه ها باید اجاره‌بها را برای سال جاری تا 5.3 درصد افزایش دهند که به معنای افزایش  117 دلاری در ماه وبیش از  1400دلار در سال است و  پرداخت آن برای اکثر مستاجران مقدور  نیست.

گفتنی‌است براساس گزارش اخیر Rentals.ca از میان 25 شهر گران کانادا، 11 شهر در انتاریو واقع شده اند.

www.cicnews.com

7- مصرف الکل بطور ازمایشی در 27 پارک تورنتو آزاد میشود.

شورای شهر تورنتو اجرای این پروژه آزمایشی را تصویب کرده و براین اساس از 2 آگوست تا 9 اکتبر افراد بالای 19 سال ساکن تورنتو، مجاز به مصرف مشروبات الکلی در تعدادی از پارک‌های منتخب این شهر  از جمله Queen’s ، Trinity Bellwoods  و Corktown Common  خواهند بود. گفتنیست در سال جاری هیچ جریمه ای برای نوشیدن غیرقانونی الکل در پارک های تورنتو صادر نشده است.

globalnews.ca

8- پیشنهاد شهردار تورنتو برای جلوگیری از رواج خشونت بین شریک های زندگی

Olivia Chow در بیانیه‌ای رواج خشونت علیه شریک جنسی را یک اپیدمی در تورنتو دانست و از دولت‌های استانی و فدرال نیز خواست این موضوع را به عنوان امری فراگیر بررسی کنند.شهردار جدید تورنتو که خود قربانی این نوع خشونت بوده به رسانه ها در باره ی از گذشته ی سخت خود  و اینکه پدرش چگونه مادر او را مورد آزار و اذیت قرار میداده توضیحاتی دادوی در ادامه گفت مادرش به دلیل عدم حمایت های لازم از مسکن ایمن و مقرون به صرفه محروم بوده و زندگی خود را نیز به سختی میگذرانده است.

toronto.ctvnews.ca

9- متهم شدن مالک مرکز مراقبت از کودکان اوتیسم به قاچاق Amber-Lee Maloney

مالک مرکز مراقبت از کودکان اوتیسم Beating the Odds به قاچاق انسان، استفاده از مواد مخدر و کلاهبرداری متهم شد او ، Lauriston Charles Maloney، متهم فراری دو فقره تجاوز و قاچاق انسان را پناه داده و با همکاری او اقدام به این اعمال مجرمانه کرده است. پلیس پس از دریافت گزارشی مبنی بر مخفی شدن Lauriston Charles Maloney در این مرکز  آنجا را تحت نظر گرفت و پس از تحقیقات ، متوجه ابعاد گسترده ی جنایات در این مرکز شد.

globalnews.ca

بریتیش کلمبیا

10- لغو ناگهانی اخطار اعتصابات کارگران بنادر بریتیش کلمبیااتحادیه کارکنان بنادر بریتیش کلمبیا

اخطار اعتصاب 72 ساعته خود را بدون ارائه  هیچ گونه دلیل و جزئیاتی  لغو و  از شروع مجدد اعتصابات در آخر این هفته عقب نشینی کرددولت فدرال نیز سرانجام برای پایان دادن به این بحران وارد عمل شد و پیشنهاداتی برای حل اختلافات مطرح کرد در همین راستا  نخست وزیر جاستین ترودو  با David Eby  درباره ی ثبات اقتصادی و  اختلافات کارگری بین اتحادیه و انجمن کارفرمایان دریایی بریتیش کلمبیا مذاکره کرد و گفت  ما  از مقامات ارشد می خواهیم که همه گزینه های موجود را برای احقاق حقوق کارگران بررسی کنند.

bc.ctvnews.ca

11– صدور دستور تخلیه برای خانه های جنوب شرقی بریتیش کلمبیا

براساس گزارش ها وزش باد شدید، آتش سوزی در اطراف رودخانه St. Mary را از کنترل خارج کرد و با پیشروی حریق به  سمت مناطق مسکونی دستور تخلیه این محدوده صادر شد. در جنوب غربی استان  نیز  هشدار تخلیه برای بیش از 80 خانه در غرب  Lillooet  صادر شده استدر حال حاضر 23 آتش سوزی شدید در سراسر استان وجود دارد که بیشتر آنها در مناطق مرکزی و شمالی واقع اند . در همین راستا  مقامات از استقرار تجهیزات ویژه برای کنترل آتش سوزی در این مناطق خبر دادند.

www.cbc.ca

12- حمله با چاقو  در مرکز شهر ونکوور

سخنگوی اداره پلیس ونکوور اعلام کرد که فردی حدود ساعت 8:30 بعد از ظهر در مرکز شهر با چاقو مورد حمله قرار گرفته و سریعا به بیمارستان منتقل شده است.سخنگوی این اداره از از انتشار جزئیات بیشتر درباره ی این پرونده  خودداری کرد و تنها گفت تا کنون هیچ مضنونی را شناسایی و دستگیر نکرده ایم و علت این اقدام نیز مشخص نیست.

bc.ctvnews.ca

مونترال (کبک)

13- اجرای قوانین جدید تردد اسکوترهای برقی در کبک

وزارت حمل‌ونقل این استان روز گذشته از اجرای آزمایشی این قوانین جدید طی سه سال ،  با هدف کنترل ترافیک خبر داد و گفت کاربران این وسایل نقلیه باید بالای 14 سال سن داشته و در مسیرهای دوچرخه سواری ،  خیابان ها و جاده هایی با محدودیت سرعت 50 کیلومتر در ساعت تردد کنند.

وی تاکید کرد سرعت مجاز استفاده از اسکوتر  حداکثر 25   کیلومتر در ساعت بوده  و  استفاده  از کلاه ایمنی نیز الزامیست.

montreal.ctvnews.ca

14– مجرم زندانی به جرم هدایت باند قاچاق از درون زندان دوباره محکوم شد

Xuan Cahn Nguyen 43 ساله اهل مونترال که از سال 2021 به اتهام توزیع مواد مخدر و پولشویی به در ایالات متحده زندانیست بخاطر قاچاق بین المللی  fentanyl در کانادا  به ۲۲ سال حبس محکوم شد.

این جنایتکار با همکاری دو نفر از دوستانش در زندان Drummond، بر عملیات  قاچاق و توزیع این دارو نظارت می کرد.

جلسه محاکمه همدستان او هفته اینده برگزار خواهد شد.

globalnews.ca

15- پیش بینی بارش باران در تعطیلات آخر هفته

سازمان محیط زیست و تغییرات اقلیمی کانادا با صدور بیانیه ویژه ی اب و هوایی از بارش شدید باران آخر این هفته در استان کبک خبر داد و تاکید کرد میزان بارندگی بین 30 تا 50 میلی متر خواهد بود.

در این بیانیه امده است سیستمی که از سمت غرب به کشور نزدیک می‌شود سراسر شرق انتاریو و جنوب کبک را در بر خواهد گرفت و موجب بارش شدید باران و رعد و برق خواهد شد.

مقامات از مردم خواستند در تعطیلات اخر هفته تجهیزات ایمنی لازم را به همراه داشته باشند.

montreal.ctvnews.ca

اخبار ورزشی

16- بازیکن تیم ملی هاکی بریتانیا در ونکوور کشته شد

بنابر گزارش پلیس ونکوو رMike Hammond 33 ساله که در جاده ی Baden Powell در حال رانندگی بود پس از انحراف از جاده با درختی بشدت برخورد کرده و در دم جان باخت.

این حادثه در ساعت 5:30 صبح روز گذشته اتفاق افتاد و تحقیقات پلیس درباره ی علت این حادثه همچنان ادامه دارد.

vancouverisland.ctvnews.ca

17- جذب استعدادهای جوان توسط تیم بیسبال Blue Jays تورنتو

مدیران این تیم با مثبت ارزیابی کردن عملکرد این فصل تیم خود اعلام کردند که این تیم با 18 بازیکن جوان جدید قرارداد امضاء کرده اند.

بنا به گزارشها Arjun Nimmala 17 ساله اهل فلوریدای آمریکا ، جدیدترین و جوانترین بازیکنی است که با این تیم قرارداد امضاء کرده است.

globalnews.ca

اخبار فرهنگی

18- شکیرا به کلاهبرداری مالیاتی متهم شد

اداره مالیات اسپانیا که از شکیرا بخاطر عدم پرداخت 14.5 میلیون یورو مالیات بر درآمد سال های 2012 تا 2014 به دادگاه شکایت کرده و روند رسیدگی به ان ادامه دارد اعلام کرد که شکایت جدیدی را با عنوان کلاهبرداری مالیاتی این خواننده به دادگاه ارائه کرده است.

هنوز جزئیات جدیدی درباره ی این اتهام منتشر نشده است.

www.ctvnews.ca

19– Zoe Saldana بازی در سریال جدید Taylor Sheridan را پذیرفت.

این بازیگر مطرح که در فیلمهای معروفی از جمله آواتار و نگهبانان کهکشان نقش آفرینی کرده در مصاحبه ای گفت: من به تردیدها درباره توانایی هایی خودم غلبه کردم و بازی در سریال  Opers  Special:  Lioness را پذیرفتم.

وی افزود من به اختلال ADD  مبتلا هستم و تمرکز برای یادگیری دیالوگها همواره برایم مشکل بوده به همین دلیل همیشه نقشهای اکشن را قبول کرده ام.

او تاکید کرد، نقش من در این سریال به عنوان یک نیروی عملیات ویژه دیالوگهای زیاد و طولانی دارد و میدانم چالش سختی پیش رو دارم ولی  تمام تلاش خود را میکنم تا این نقش را به بهترین نحو اجرا کنم.

www.ctvnews.ca

بیت کوین –تتر – دلار

هر واحد از بیت کوین در 24 ساعت گذشته به طور متوسط با قیمت 29742 دلار ، معادل  ۱,۴۶۱,۹۵۲,۴۶۳  تومان معامله شد و حجم مبادلات آن 3/4میلیون دلار برآورد گردیده است.  میانگین قیمت این ارز در ۲۴ ساعت اخیر 05/1- % کاهش یافته است.

هر واحد از اتریوم در 24 ساعت گذشته به طور متوسط با قیمت 1886  دلار، معادل ۹۲,۷۴۵,۵۷۰ تومان معامله شد و حجم مبادلات روزانه آن 29/1 میلیون دلار برآورد گردیده است. میانگین قیمت  این ارز در ۲۴ ساعت اخیر 29/1- % کاهش  یافته است.

هر واحد از تتر در 24 ساعت گذشته به طور متوسط با قیمت 99/0  دلار،   معادل 49173 تومان معامله شد و حجم مبادلات روزانه آن 58/16 میلیون  دلار برآورد گردیده است. میانگین قیمت این ارز  در ۲۴ ساعت اخیر 04/0- % کاهش یافته است.

آخرین قیمت دلار امریکا در بازار آزاد 48600 اعلام شد.

آخرین نرخ دلار کانادا در بازار آزاد  36950 تومان اعلام شده است.

 آب و هوا کانادا

 دمای هوا تورنتو امروز  بین 17 تا  24 درجه سانتی گراد است و شاهد بارش باران و وقوع طوفان  هستیم. همچنین فردا دمای هوا بین 16تا 26 درجه سانتی گراد خواهد بود و شاهد آسمانی صاف خواهیم بود.

دمای هوا ونکوور امروز  بین 15تا 27درجه سانتی گراد است  و شاهد آسمانی نیمه ابری  هستیم همچنین فردا دمای هوا بین 16 تا 25 درجه سانتی گراد خواهد بود و شاهد آسمانی نیمه ابری خواهیم  بود.

دمای هوای مونترال امروز بین 18 تا 23 درجه سانتیگراد است و  شاهد بارش باران و طوفان  هستیم همچنین فردا،  نیز دمای هوا بین 17تا 24 درجه سانتیگراد خواهد بود و شاهد بارش باران و طوفان خواهیم بود.