زمان مطالعه: 5 دقیقه

Loading

سریال (narcos) نارکوها مجموعه تلویزیونی آمریکایی در ژانر درام و جنایی است که توسط کریس برنکتو، کارلو برنارد، و دوگ میرو ساخته شده و پخش آن از ۲۵ اوت ۲۰۱۵ در نتفلیکس شروع شد. این سریال در سه فصل و مجموعا 30 قسمت ساخته و پخش شده است و در آن به دو زبان انگلیسی و اسپانیایی صحبت می‌شود.

دو فصل اول آن بر اساس زندگی قاچاقچی معروف مواد مخدر، پابلو اسکوبار کلمبیایی، ساخته شده و در فصل سوم روی داستان کارتل کالی، رقیب کارتل مدئین متعلق به پابلو اسکوبار، تمرکز دارد.

از سریال (narcos) نارکوها، یک اسپین آف به نام نارکوها: مکزیک نیز ساخته و پخش شده است. سریال نارکوس مکزیک فصل اول آن در تاریخ 16 نوامبر 2018 پخش شد که ابتدا تصمیم بر این بود، فصل چهارم سریال اصلی نارکوها باشد. اما تصمیم تغییر کرد و سریال نارکوس مکزیک، به عنوان اسپین آف تا دو فصل دیگر ادامه پیدا کرد. فصل دوم در 13 فوریه 2020 و فصل سوم در 5 نوامبر 2021 پخش شدند.

خلاصه داستان سریال (narcos) - سریال (narcos) نارکوهانارکوها
تصویر برگرفته از سایت wyborcza.pl

خلاصه داستان سریال (narcos) نارکوها (سریال پابلو اسکوبار)

دو فصل اول نارکوها در واقع سریال پابلو اسکوبار است. از زمانی که او در قاچاق مواد مخدر صاحب قدرت شد و کارتل کلمبیایی مدئین تشکیل شد و تا زمان دستگیری و کشته شدن او توسط مأموران آمریکایی و کلمبیایی سازمان مبارزه با مواد مخدر ادامه می‌یابد. این دو فصل در کلمبیا فیلمبرداری شدند تا تصویر دقیق‌تری از زندگی پابلو اسکوبار به مخاطب نشان دهند.

فصل سوم نیز درباره کارتل کالی است. دو برادر با نام‌های گیلبرتو رودریگز اورخوئلا و میگل رودریگز اورخوئلا ابتدا عضو کارتل پابلو اسکوبار بودند اما از او جدا شدند و به همراه دو نفر دیگر، کارتل کالی را تشکیل دادند. آن‌ها توانستند به مدت 3 سال کنترل 91 درصد بازار کوکائین جهان را در دست داشته باشند. در نهایت نیز توسط ماموران آمریکایی کشته و زندانی شدند.

بازیگران سریال سریال (narcos) نارکوها - Narcos
تصویر بر گرفته از سایت www.hollywoodreporter.com

بازیگران سریال Narcos

بازیگران سریال نارکوها به خوبی توانستند با بازی باورپذیر خود، شخصیت‌های واقعی و خیالی این سریال را به تصویر بکشند. بازی‌های آنها یکی از عوامل موفقیت این سریال بود. در ادامه تعدادی از بازیگران اصلی سریال را معرفی می‌کنیم.

  • واگنر مورا برزیلی در نقش پابلو اسکوبار، قاچاقچی موادمخدر کلمبیایی و رهبر شبکه سازمان یافته کارتل مدئین ایفای نقش کرد. مورا برای بازی در این نقش مورد تحسین منتقدان قرار گرفت و نامزد دریافت جایزه امی برای بهترین بازیگر نقش اول مرد در سریال درام شد.
  • بوید هالبروک بازیگر نقش استیون مورفی، مأمور اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا است که هدف او دستگیری اسکوبار است.
  • پدرو پاسکال در نقش خاویر پنیا، مأمور اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا و همکار استیون مورفی است.
  • آندره ماتوس در نقش خوخه اوچوآ  که یکی از رقبای پابلو اسکوبار است.
  • پاولینا گایتان در نقش تاتا اسکوبار، همسر اسکوبار ایفای نقش کرده است.
  • پائولینا گارسیا در نقش هرمیلدا، مادر اسکوبار و معلم سابق کلمبیایی بازی کرده است.
  • استفانی سیگمن در نقش والریا ولز، روزنامه‌نگار کلمبیایی که معشوقه پابلو اسکوبار نیز بود.
  • برونو بیچیر در نقش فرناندو دوکه، وکیل کلمبیایی است.
  • رائول مندز در نقش سزار گاوریا، اقتصاددان و سیاستمدار کلمبیایی و بیست و هشتمین رئیس‌جمهور کلمبیا ایفای نقش کرده است.
  • دامیان آلکازار در نقش گیلبرتو رودریگز اورخوئلا، رهبر کارتل کالی که یکی از اصلی‌ترین رقیبان پابلو اسکوبار است.
نقد و بررسی سریال - سریال (narcos) نارکوهانارکوها
تصویر بر گرفته از سایت www.netflix.com

نقد و بررسی سریال نارکوها

استیون مورفی، مامور آمریکایی که به دنبال دستگیری پابلو اسکوبار است، به عنوان دانای کل در طول سریال، نریشن‌هایی را با صدای زیبا و غرورآمیزش روایت می‌کند. او با صدا و لحن شیطنت آمیز و معماگونه مخاطب را به پیگیری داستان ترغیب می‌کند. با اینکه مخاطبان می‌توانند سرنوشت اسکوبار را با یک سرچ در گوگل بخوانند، اما ساخت قوی و باکیفیت سریال باعث می‌شود تماشاگر روند صعود و سقوط اسکوبار را دنبال کند و با او در این مسیر فراز و فرود همراه شود.

در سریال از تصاویر واقعی و مستند شده از پابلو اسکوبار استفاده شده است که به جذابیت سریال اضافه کرده است. همچنین در طول سریال به جنگ داخلی کلمبیا و وقایع تاریخی آن دوره نیز پرداخته می‌شود.

بهترین مینی سریال های نتفلیکس

سریال (narcos) نارکوها بر اساس زندگی یک شخصیت واقعی ساخته شده است اما سازندگان برای حفظ جذابیت‌های داستانی و هنری سریال، دست خو درا باز گذاشته‌اند تا به اهداف نمایشی خود برسند. کلیت داستان و شخصیت‌های آن واقعی هستند اما شخصیت‌های خیالی و اتفاقات ساختگی نیز در سریال وجود دارند که که باعث شده این سریال از نظر تاریخی کاملا دقیق نباشد.

این سریال تلاش می‌کند از طریق روایت داستانی مانند مکالمات، جزییات خاص و سایر عناصر داستانی، واقعیت تجارت مواد مخدر را روایت کند و ظهور و سقوط افراد قدرتمند در این زمینه را نشان دهد. با وجود این موضوع، سازندگان که به تحقیقات تاریخی و دست اول دسترسی داشتند، تلاش کردند روایتی نزدیک به واقعیت داشته باشند و از هدف خود دور نشوند.

نقدی که می‌توان به طور جدی به نحوه ساخت سریال داشت، آمریکایی شدن داستان پابلو اسکوبار و موضوع قاچاق مواد مخدر در کلمبیا است. به نظر می‌رسد سازندگان قص داشته‌اند که آمریکا را به عنوان فرشته نجات در این داستان معرفی کنند. این در صورتی است که حوادث رخ داده در تاریخ و آثار دیگری که از داستان پابلو اسکوبار ساخته شده‌اند، چیز دیگری نشان می‌دهند.

سریال فراری

از زندگی پابلو اسکوبار مستندها و فیلم‌های زیادی ساخته شده است که اگر به این موضوع علاقمندید می‌توانید آن‌ها را تماشا کنید و به این شخصیت معروف از زوایای متفاوتی نگاه کنید.

با این حال، سریال نارکوس، به عنوان سریال هنری کار خو درا به بهترین شکل انجام داده است و مخاطب را به خوبی با شخصیت پابلو اسکوبار همراه می‌کند. چرا که اسکوبار به دلیل انجام کارهای خیرخواهانه و کمک به مردم شهرش بسیار محبوب بود و افراد زیادی از مرگ او ناراحت شدند.

پخش سریال نارکوس از شبکه جهانی تی اف ان

زمان پخش سریال نارکوها

نظر نهایی

سریال نارکوس یک مجموعه تلویزیونی بسیار موفق و تحسین‌شده است که به یکی از پربیننده‌ترین سریال‌های نتفلیکس نیز تبدیل شده است. تماشای این سریال ارزشمند به علاقه‌مندان ژانر درام جنایی توصیه می‌شود. این سریال با روایتی جذاب و درگیرکننده، به خوبی توانسته است زندگی و کار قاچاقچیان مواد مخدر را به تصویر بکشد.

سؤالات متداول

سریال نارکوها چند فصل دارد؟

سریال نارکوس در 3 فصل تولید و پخش شده است که هر فصل 10 قسمت دارد. همچنین اسپین آف این سریال نیز با نام نارکوها:مکزیک ساخته و پخش شده است.

آیا سریال نارکوس کاملا بر اساس داستان واقعی ساخته شده است؟

پابلو اسکوبار شخصیت واقعی است و سازندگان تلاش کردند نزدیک‌ترین روایت را به او و زندگی‌اش به مخاطبان نشان دهند. با این حال برخی شخصیت غیرواقعی نیز به داستان اضافه شده است.

منبع