زمان مطالعه: 7 دقیقه

Loading

سریال وایکینگ‌ها: سفری حماسی به دنیای فتح، افتخار و خونخواهی

سریال وایکینگ‌ها یکی از محبوب‌ترین سریال‌های تاریخی در جهان است که داستان زندگی و ماجراجویی‌های وایکینگ‌ها را در قرن نهم میلادی روایت می‌کند. این سریال بر اساس شخصیت تاریخی رگنار لوثبروک، پادشاه افسانه‌ای دانمارکی و در ادامه زندگی فرزندان او، ساخته شده است.

این سریال محصول دو کشور کانادا و ایرلند است. کارگردان و نویسنده آن “مایکل هرست” انگلیسی، استاد ژانرهای تاریخی است. او نویسنده ماهر و باهوشی است و علاوه‌بر وایکینگ‌ها، سریال تودورها را نیز در ژانر تاریخی ساخته است. اما این سریال اثر استثنایی اوست و به خوبی داستان تبدیل شدن یک کشاورز با رویاهای بزرگ به یک قهرمان تاریخی و پادشاه را روایت کرده است. روند اتفاقات سریال نه به اندازه کند است که حوصله بیننده را سر ببرد و نه به قدری تند و پیچیده است که مخاطب را گیج کند. این هنر مایکل هرست است.

این سریال با استفاده از صحنه‌های نبردهای واقعی، لباس‌های تاریخی و دکوراسیون‌های دقیق، فضای و فرهنگ وایکینگ‌ها را به خوبی به تصویر می‌کشد. محل اصلی فیلم برداری، استودیو اشفورد در شهر ویک لو ایرلند است. این استودیو پس از پایان فصل سوم با دریافت یک بودجه 90 میلیون دلاری بخش‌های جدید و بزرگی برای ساخت سریال طراحی و اجرا کرد.

سریال Vikings دو فصل اسپین آف دارد. فصل اول این اسپین آف با عنوان «وایکینگ‌ها: والهالا» در سال 2022 پخش شد و فصل دوم آن نیز در سال 2023 در حال پخش است. این اسپین آف داستان زندگی فرزندان رگنار لوثبروک را روایت می‌کند.

خلاصه داستان - سریال وایکینگ_هاوایکینگ_ها
تصویر برگرفته از سایت variety.com

خلاصه داستان وایکینگ‌ها

این سریال در 6 فصل و مجموعا 69 قسمت ساخته و پخش شده است. در طول این قسمت‌ها، داستان زندگی رگنار و پسران او روایت می‌شود.

سه فصل اول و 10 قسمت ابتدایی فصل چهارم، به داستان زندگی رگنار و مرگ تاثیرگذار آن می‌پردازد. رگنار لوثبروک یک کشاورز ساده است که آرزوی تبدیل شدن به یک جنگجوی بزرگ و فتح سرزمین های جدید را دارد.

رگنار با کمک دوست مورد اعتمادش، فلوکی که نابغه طراحی و ساخت کشتی است، رویا خود را عملی می‌کند و موفق می‌شود همراه برادرش رولو و همسرش لاگرتا، به انگلستان حمله کند.

آن‌ها در این هجوم، غنایم بسیاری به دست می‌آورند؛ از جمله یک کشیش مسیحی به نام اتلستن که تاثیر عمیقی از نظر فکری، روی رگنار دارد. همچنین اطلاعات خوبی از انگلستان و شرایط مناسب آن برای زندگی به رگنار می‌دهد.

این اطلاعات باعث می‌شود رگنار رویاهای بزرگ‌تری در ذهن خود بپروراند. سرزمین کوهستانی کتگات، محل زندگی رگنار، شرایط مناسبی برای کشاورزی ندارد و به همین دلیل، رگنار تصمیم می‌گیرد با فتح یکی از مناطق پادشاهی انگلستان، سرزمین جدید و حاصلخیزی را به مردم قبیله خود هدیه بدهد.

موفقیت‌های وایکینگ‌ها به انگلستان محدود نمی‌شود. در ادامه سریال، داستان جذاب فتح پاریس توسط رگنار را شاهد هستیم که مهارت‌های فنی و توانایی‌های استراتژیک رگنار و همراهان او و همچنین مقاومت مردم پاریس را به خوبی روایت می‌شود.

در ادامه مرگ حماسی رگنار و انتقام فرزندان، دوستان و همراهان او، از نقاط عطف سریال وایکینگ‌هاست.

پس از مرگ رگنار، فرزندان او حکومت را در دست می‌گیرند و در ادامه جهان‌گردی وایکینگ‌ها تا اندلس که در آن زمان تحت حکومت مسلمانان بود، روایت می‌شود. همچنین سرنوشت فرزندان رگنار در جنگ‌های متعدد با انگلیسی‌ها، رویاهای آیوار، فرزند آخر رگنار و توانایی‌هایی که از پدر به ارث برده است، جذابیت داستان وایکینگ‌ها را پس از رگنار، حفظ می‌کند.

بازیگران سریال وایکینگ_ها؛ قهرمانانی به دنبال - سریال وایکینگ_هاقدرت
تصویر برگرفته از سایت blog.vkngjewelry.com

بازیگران سریال وایکینگ‌ها؛ قهرمانانی به دنبال قدرت

بازیگران سریال Vikings از عوامل اصلی موفقیت این سریال بوده‌اند. این بازیگران با ایفای نقش‌های باورپذیر توانستند فرهنگ و زندگی وایکینگ‌ها را به تصویر بکشند. در ادامه با بازیگران اصلی و برخی از بازیگران فرعی آشنا می‌شویم.

تراویس فیمل در نقش رگنار لوثبروک

تراویس فیمل، بازیگر استرالیایی، نقش اصلی سریال را بر عهده داشت. او در این سریال نقش رگنار لوثبروک، رهبر و جنگجوی وایکینگ‌ها را بازی می‌کرد. او مردی بلندپرواز و جاه طلب بود که به دنبال فتح سرزمین‌های جدید بود. او در طول سریال با چالش‌های زیادی روبرو شد، اما در نهایت به یکی از قدرتمندترین وایکینگ‌ها تبدیل شد.

گوستاو اسکارسگارد در نقش فلوکی

بازیگر سوئدی در نقش Floki، دوست نزدیک Ragnar و یک کشتی‌ساز ماهر ظاهر شده است. شخصیتی باهوش، خلاق و مذهبی که توانست کشتی‌هایی بسازد که وایکینگ‌ها بتوانند به دور دنیا سفر کنند.

جورج بلگدن در نقش اتلستن

George Blagden بازیگر بریتانیایی در نقش Athelstan، یک کشیش مسیحی است که به دست وایکینگ‌ها اسیر می‌شود. Athelstan شخصیتی آرام، صلح‌جو و مذهبی دارد که نقش مهمی در تغییر دیدگاه وایکینگ‌ها نسبت به مسیحیت ایفا می‌کند.

الکس هوگ اندرسن در نقش آیوار لوثبروک

الکس هیو اندرسن در نقش ایوار لوثبروک که با نام آیوار بی استخوان نیز شناخته می‌شود، بازی می‌کند. آیوار کوچکترین پسر رگنار و یک جنگجوی ترسناک با وجود ناتوانی جسمی‌اش است. آیوار با حیله‌گری و بی‌رحمی،  مصمم است خود را به عنوان یک رهبر ثابت کند و به دنبال تحقق رویای پدرش است.

و کلایو استاندن در نقش رولو

Clive Standen بازیگر انگلیسی در نقش Rollo، برادر ناتنی Ragnar و یک رهبر جنگجو به ایفای نقش پرداخته است.ش او خصیتی قدرتمند، خشن و جاه‌طلب است که پادشاهی نورمن‌ها را توسعه می‌دهد.

کاترین وینیک در - سریال وایکینگ_ها نقش لاگرتا
تصویر بر گرفته از سایت www.bustle.com

کاترین وینیک در نقش لاگرتا

Katheryn Winnick بازیگر کانادایی در نقش Lagertha، همسر Ragnar و یک جنگجوی ماهر به ایفای نقش پرداخته است. لاگرتا شخصیتی قدرتمند، مستقل و شجاع دارد که به همسرش رگنارو پس از او به پسرش بیورن، بسیار کمک می‌کند.

او به یکی از مهم‌ترین چهره‌های تاریخ وایکینگ تبدیل می‌شود که به خاطر مهارت‌های رزمی و رهبری قوی‌اش شناخته می‌شود. لاگرتا نقش‌های جنسیتی سنتی زمان خود را به چالش می‌کشد و پیچیدگی‌های شخصیت قدرتمند او را به تصویر می‌کشد.

الکساندر لودویگ در نقش بیورن

Alexander Ludwig بازیگر کانادایی در نقش Bjorn Ironside، پسر Ragnar و Lagertha و یک جنگجوی ماهر به ایفای نقش پرداخته است. او شخصیتی جسور، شجاع و وفادار است که تلاش می‌کند رویاهای پدرش در کشورگشایی را به انجام برساند.

آلیسا سادرلند در نقش اسلاگ

Alyssa Sutherland بازیگر استرالیایی در نقش Aslaug، همسر دوم Ragnar و مادر 4 پسر دیگر اوست. اسلاگ شخصیتی زیبا، فریبنده و قدرتمند دارد.

جردن پاتریک اسمیت در نقش اوبه لوثبروک

جردن پاتریک اسمیت نقش اوبه لوثبروک، یکی از پسران رگنار را بازی می‌کند. او به وفاداری و عدالت شهرت دارد و در تلاش برای حفظ سنت‌های وایکینگ‌هاست و مانند یک رهبر خردمند و با نفوذ عمل می‌کند.

فیلم‌های لءوناردو دی کاپریو

دیگر بازیگران سریال

  • گابریل برن در نقش ارل هارالدسون
  • پیتر فرانزندر نقش پادشاه هارالد فاینهیر
  • جورجیا هرست در نقش توروی
  • ماود هرست در نقش هلگا
  • فردیا والش پیلو در نقش پادشاه آلفرد
  • لینوس روچ در نقش پادشاه اکبرت
  • لوگ دونال در نقش پادشاه هوریک
  • مارکو ایلسو در نقش ویتسرک لوثبروک
  • دانیلا کوزلوفسکی در نقش شاهزاده اولگ نوگورود
- سریال وایکینگ‌هانقد و بررسی سریال
تصویر برگرفته از سایت nereye.com.tr

نقد و بررسی سریال

سریال وایکینگ‌ها یک سریال تاریخی جذاب و پرمخاطب است که اطلاعات زیادی درباره فرهنگ و تاریخ وایکینگ‌ها به مخاطبان ارائه می‌دهد.

سریال Vikings از نظر تاریخی تا حد زیادی دقیق است. سازندگان سریال تحقیقات زیادی درباره تاریخ وایکینگ‌ها انجام داده‌اند و سعی کرده‌اند تا حد امکان به واقعیت تاریخی نزدیک شوند.

با این حال، سریال دارای برخی عناصر تخیلی نیز هست. به عنوان مثال، شخصیت رگنار لوثبروک یک شخصیت تاریخی واقعی است، اما بعضی از ماجراجویی‌های او در سریال، صرفا برای جذابیت بیشتر سریال ساخته شده‌اند.

داستان سریال جذاب و پرکشش است و بیننده را تا پایان سریال با خود همراه می‌کند. این سریال به خوبی توانسته است زندگی و ماجراجویی‌های وایکینگ‌ها را به تصویر بکشد.

شخصیت‌های سریال Vikings به خوبی پردازش شده‌اند و هر یک از آنها ویژگی‌ها و انگیزه‌های خاص خود را دارند. روابط بین شخصیت‌ها را به خوبی می‌توان در سریال مشاهده کرد که باعث همراهی مخاطب با آن‌ها می‌شود.

سریال از فیلمبرداری و جلوه‌های ویژه زیبایی برخوردار است و به خوبی توانسته فضای تاریخی و فرهنگی اسکاندیناوی در قرن نهم میلادی را به تصویر بکشد. این سریال به دلیل جلوه‌های ویژه خیره کننده و صحنه‌های نبرد هیجان‌انگیز، مورد تحسین منتقدان قرار گرفته است.

سریال وایکینگ‌ها یک سریال ارزشمند است که تماشای آن برای علاقه‌مندان به تاریخ و داستان‌های حماسی توصیه می‌شود.

حقایق سریال وایکینگ ها - سریال وایکینگ‌ها
تصویر برگرفته از سایت www.theupcoming.co.uk

حقایق سریال وایکینگ ها

انتخاب بازیگران فرعی و ثانویه سریال، قبل از انتخاب شخصیت‌های اصلی انجام شد.

تراویس فیمل، بازیگر شخصیت اصلی سریال، در یک صحنه مجبور شد مارگزیدگی واقعی را تحمل کند تا سکانس واقعی‌تر و تاثیرگذارتر شود.

70 درصد صحنه‌های فیلم در فضای باز فیلمبرداری شده است. این موضوع از نظر تکنیکی، بسیار مهم است و توانایی گروه تولید را به خوبی می‌توان در نتیجه پخش شده تماشا کرد.

دختران مایکل هرست، ماود و جورجیا نیز در این سریال نقش آفرینی کرده‌اند. ماود در نقش هلگا و جورجیا در نقش توروی.

این سریال، داستان وایکینگ‌ها در قرن نهم را روایت می‌کند که در آن زمان، زبان گویش مردم متفاوت از امروز بوده است. با وجود اینکه زبان اصلی سریال انگلیسی است، سازندگان تلاش کردند 4 زبان مرده را نیز نمایش دهند تا بار اطلاعات تاریخی آن را بالا ببرند.

علی رغم استفاده از جلوه‌های ویژه حرفه‌ای، برخی صحنه‌ها توسط بازیگران اجرا و فیلمبرداری شده است.

یکی از نقاط قوت سریال، صحنه‌های جذاب و نزدیک به واقعیت جنگ و درگیری‌های رودرروی بازیگران است. به همین منظور بازیگران مهارت‌های جنگی بالایی کسب کردند و از سلاح‌های واقعی استفاده شده است. تمرینات آن‌ها تا سه هفته نیز ادامه داشته است.

کاترین وینیک بازیگر نقش لاگرتا، در کارگردانی فصل ششم سریال نیز نقش داشته است و توانایی‌های خود را نشان داده است.

در ابتدا گوستاو اسکارسگارد(فلوکی) و کلایو استاندن (رولو) برای نقش رگنار تست دادند و تراویس فیمل نیز نقش فلوکی را می‌خواست. اما نتیجه چیزی شد که در سریال می‌بینید و به نظر می‌رسد که انتخاب‌ها به درستی انجام شده‌اند.

نظر نهایی - سریال وایکینگ‌ها
تصویر برگرفته از سایت themepack.me

سریال وایکینگ والهالا دوبله فارسی بدون سانسور

سریال وایکینگ والهالا دوبله فارسی بدون سانسور
سریال وایکینگ والهالا دوبله فارسی بدون سانسور از شبکه فارسی تورنتو

نظر نهایی

سریال وایکینگ‌ها یکی از سریال‌های تاریخی باکیفیت محسوب می‌شود. به دلیل توجه به جزییات و تلاش برای واقعی کردن صحنه‌های جنگ، در دسته سریال‌های خشن نیز قرار گرفته است. اگر به داستان وایکینگ‌ها، ژانر تاریخی و هیجان‌انگیز علاقه دارید، این سریال را حتما تماشا کنید.

سؤالات متداول

سریال وایکینگ‌ها در چه سالی پخش شده است؟

پخش این سریال از سال 2013 و تا سال 2020 ادامه داشته است.

آیا داستان سریال واقعی است؟

مایکل هرست تحقیقات بسیاری انجام داد تا بتواند فیلمنامه‌ای دقیق، باجزییات و نزدیک به واقعیت بنویسد. با توجه به تاریخ قدیمی وایکینگ‌ها، اطلاعات کاملی در دست نبوده است و برخی صحنه‌ها برای جذابیت سریال اضافه شده‌اند.

منابع

televisionstats.com

www.thethings.com

www.thethings.com