زمان مطالعه: 6 دقیقه

Loading

بهترین فیلم‌های کریستوفر نولان شامل 12 فیلم است که از سال 1998 تا سال 2023 اکران شده‌اند. کریستوفر نولان از سن 7 سالگی با دوربین آشنا شده‌است و با رشد نبوغ و خلاقیت خود توانسته وارد دنیای بزرگ و پرهزینه سینما شود و شاهکارهایی خلق کند که فقط از او انتظار می‌رود. در ادامه به بهترین فیلم‌های کریستوفر نولان، آخرین فیلم و جوایز و افتخارات او می‌پردازیم.

کریستوفر نولان

کریستوفر ادوارد نولان در تاریخ 30 ژوئیه 1970 در منطقه وست مینستر لندن متولد شد. او در منطقه هایگیت در شمال لندن بزرگ شد. برندن جیمز نولان، پدر کریستوفر، اهل انگلیس و مجری تبلیغاتی بود. مادر او، کریستینا، اهل آمریکا و مهماندار هواپیما و معلم زبان انگلیسی بود.

کریستوفر نولان در سن 19 سالگی و در کالج دانشگاهی لندن با اما توماس آشنا شد. این آشنایی به ازدواج منجر شد و این زوج اکنون 4 فرزند دارند.

کریستوفر فیلم‌سازی در سن 7 سالگی و با دوربین پدرش شروع کرد. نولان تحت تاثیر رایدلی اسکات، فیلم‌های علمی تخیلی A Space Odyssey محصول سال 1968 و فیلم Star Wars محصول سال 1977 قرار گرفته بود. او در 8 سالگی یک انیمیشن با استفاده از تکنیک استاپ موشن و با الهام از فیلم جنگ ستارگان ساخت. سن 11 سالگی بود که او آرزو کرد فیلمساز حرفه‌ای شود.

کریستوفر نولان در کالج دانشگاهی لندن، در رشته ادبیات انگلیسی تحصیل کرد و با استفاده از امکانات فیلم‌سازی این دانشگاه، به همراه اما توماس، فیلم‌های 35 میلیمتری می‌ساخت. با پولی که از این طریق به دست می‌آورد، فیلم‌های 16 میلیمتری تولید می‌کرد.

کریستوفر بعد از فارغ التحصیلی در سال 1993، فعالیت خود را به عنوان منتقد فیلمنامه، فیلمبردار و کارگردان فیلم‌های تبلیغاتی آغاز کرد.

شاهکارهای کریستوفر نولان

بهترین فیلم‌های کریستوفر نولان در واقع شاهکارهای او هستند که از ذهن خلاق و باز او روی پرده سینما به نمایش درآمده‌اند. در ادامه با شاهکارهای کریستوفر نولان نابغه آشنا می‌شویم.

سه گانه بتمن

در میان بهترین فیلم‌های کریستوفر نولان، سه گانه بتمن جایگاه ویژه‌ای دارند. کریستوفر نولان در فیلمسازی از فضای سوپرهیرویی فاصله داشت. اما او با ساخت سه گانه بتمن نشان داد که چه توانایی بالایی در خلق چندباره شخصیت‌های کمیک و ابرقهرمان‌ها دارد. نولان بتمنی را ارائه داد که به جای ویژگی‌های ابر قهرمانی، ویژگی‌های قابل لمس جهان امروز ما را دارد و او را به واقعیتی باورپذیر تبدیل کرده بود.

اولین فیلم Batman Begins بود که در سال 2005 اکران شد و امتیاز 8.2 از 10 راردر سایت IMDB گرفت.

فیلم دوم The Dark Knight بود که هنرنمایی هیث لجر در نقش جوکر آن را به یکی از بهترین فیلم‌های سینمایی تاریخ تبدیل کرد و خود نیز با نقش جوکر ماندگار شد. پارادوکس عجیب و قوی میان جوکر و بتمن صحنه‌های مسحورکننده‌ای خلق کرده است. این فیلم محصول سال 2008 است و امتیاز عالی 9 را کسب کرده است.

فیلم The Dark Knight Rise محصول سال 2012 است که به اندازه دو سری قبلی مورد استقبال قرار نگرفت. با این حال امتیاز 8..2 از 10 را از نگاه تماشاگران به دست آورد.

فیلم Following

فیلم Following محصول سال 1998 است. نولان این فیلم با کمترین بودجه در سطح جهانی ساخته است و امتیاز 7.5 از 10 را در سایت IMDB به دست آورده است. دلیل امتیاز پایین فیلم، کمتر دیده شدن آن است. ژانر Following معمایی، دلهره‌آور و جرم و جنایت است. این فیلم جلوه‌های ویژه ندارد اما روایت داستان فیلم بسیار حرفه‌ای انجام شده است. با دیدن این فیلم خواهید دانست نولان جوان با امکانات کمتر هم چه فیلمساز خارق العاده‌ای است.

فیلم عاشقانه ۲۰۲۳

فیلم  Insomnia

این فیلم محصول سال 2002 است. کریستوفر نولان با این فیلم از دنیای فیلمسازی با بودجه کم وارد دنیای استودیویی با بودجه‌های سنگین شد. داستان فیلم نیز اقتباسی از یک فیلم نروژی است و امتیاز 7.2 از 10 را در سایت IMDB دارد. با توجه به تجربه کم نولان در این گونه پروژه‌ها ضعف‌هایی در این فیلم دیده می‌شود. اما در فیلم‌های تولید شده پس از Insomnia, تقریبا ضعف‌های مشابهی دیده نشده است.

بهترین فیلم‌های کریستوفر نولان - momento
تصویر برگرفته از وبسایت imdb.com

فیلم Momento

بی‌شک یکی از شاهکارهای کریستوفر نولان فیلم Momento است. داستان هیجان‌انگیزی که ممکن است تا اواسط فیلم هم نتوانید حدس بزنید که با چه چیزی مواجه هستید. این فیلم ژانر معمایی و دلهره‌آور دارد و امتیاز 8.4 از 10 را به دست آورده است. با تماشای این فیلم به خوبی رشد فکری نولان مشخص می‌شود و توانایی او برای خلق یک شاهکار را به نمایش می‌گذارد.

فیلم The Prestige

این فیلم محصول سال 2006 است. در سایت IMDB امتیاز 8.5 از 10 را از نگاه تماشاگران به دست آورده است. ژانر آن درام و ماجراجویی است و داستان آن از رمان معروفی با همین نام الهام گرفته است. داستان این فیلم درباره دو شعبده‌باز با بازی کریستین بیل و هیو جکمن است که نشان می‌دهد چه فیلم هیجان‌انگیز و سرگرم‌کننده‌ای است.

فیلم Inception

این فیلم محصول سال 2010 است و امتیاز 8.8 از 10 را در سایت IMDB به دست آورده است. ژانر آن اکشن و ماجراجویی است. کریستوفر نولان در این فیلم به مفهوم زمان، مکان و رویا می‌پردازد. فیلم “تلقین” علاوه‌بر این که یکی از شاهکارهای کریستوفر  نولان است، از محبوب‌ترین آثار او نیز هست و در گیشه 825 میلیون دلار به فروش رفته است.

فیلم Interstellar

شاید بتوان گفت معروف‌ترین اثر کریستوفر نولان و قطعا یکی از شاهکارهای کریستوفر نولان است. داستان فیلم درباره سفر به فضا و مفهوم زمان و فاصله میان سیاره‌هاست. اما در پس این فضا، داستان غمگینانه و عمیق‌تری به تصویر کشیده می‌شود که می‌تواند ذهن را آشفته کند. فیلم “Interstellar” یکی از غمگین‌ترین آثار کریستوفر نولان است که محصول سال 2014 بوده و امتیاز 8.7 از 10 را دارد.

بهترین فیلم‌های کریستوفر نولان - Dunkirk
تصویر برگرفته از وبسایت gcaptain.com

فیلم Dunkirk

این فیلم محصول سال 2017 است و امتیاز 7.8 از 10 را در سایت IMDB دارد. ژانر آن درام، تاریخی و جنگی است. کریستوفر نولان یکی از بهترین آثار در ژانر جنگ را خلق کرده است. پیشنهاد می‌کنیم در صفحه نمایشی بزرگ به تماشای یکی از شاهکارهای کریستوفر نولان بنشینید و از زیبایی فریم‌ها در کنار روایت داستان جذابی از جنگ جهانی دوم لذت ببرید.

فیلم Tenet

فیلم تنت محصول سال 2020 است. کریستوفر نولان در این فیلم به مفهوم زمان و تونل‌های زمانی پرداخته است. صحنه‌های جذاب خلق شده در فیلم فقط از کریستوفر نولان انتظار می‌رود. این فیلم امتیاز 7.3 از 10 را در سایت IMDB از نگاه تماشاگران را به دست آورده است. ژانر فیلم تنت دلهره‌آور و اکشن است.

آخرین فیلم کریستوفر نولان چیست؟

آخرین فیلم کریستوفر نولان فیلم Oppenheimer است که با کارگردانی او تولید شده است. خبر تولید این فیلم در سپتامبر 2021 منتشر و فیلم نیز در تاریخ 21 ژوئیه 2023 اکران شد.

داستان آخرین فیلم کریستوفر نولان نیز اقتباسی از کتاب پرومته آمریکایی، پیروزی و تراژدی جی رابرت اوپنهایمر است. این کتاب پس از 25 سال تلاش برای نگارش در سال 2005 منتشر شده است.

داستان کتاب درباره جی رابرت اوپنهایمر، سازنده بمب اتم است. فیلم نیز درباره همین شخصیت ساخته شده است و زمانی را به تصویر می‌کشد که آمریکا تلاش دارد به جنگ جهانی دوم خاتمه دهد.

بازیگران اوپنهایمر؛ آخرین فیلم کریستوفر نولان

کیلیان مورفی در نقش جی رابرت اوپنهایمر در آخرین فیلم کریستوفر نولان ایفای نقش کرده است.

امیلی بلانت در فیلم سینمایی اوپنهایمر در نقش کاترین اوپنهایمر، یک زیست‌شناس و گیاه‌شناس و همسر جی رابرت اوپنهایمر بازی کرده است.

مت دیمون در نقش ژنرال لزلی گرووز جونیور یک افسر ارتش مهندسین آمریکا ایفای نقش کرده است. این شخصیت مدیریت پروژه منهتن که در نهایت منجر به ساخت بمب اتم شد، را نیز در دست داشت.

رابرت داونی جونیور در نقش لوئیس لیختنشتاین اشتراوس، تاجر، نیکوکار و افسر نیروس دریایی آمریکا بازی کرده است. این شخصیت مدتی رئیس کمیسیون انرژی اتمی آمریکا و یکی از شخصیت‌های اصلی در توسعه سلاح‌های هسته‌ای و انرژی هسته‌ای در آمریکا بود.

جوایزی که کریستوفر نولان برنده شده است. - بهترین فیلم‌های کریستوفر نولان
تصویر برگرفته از وبسایت unilad.com

جوایزی که کریستوفر نولان برنده شده است

کریستوفر نولان نامزد دریافت پنج جایزه اسکار، پنج جایزه بفتا و شش جایزه گلدن گلوب بوده‌است. نولان در سال ۲۰۰۶ عضو افتخاری کالج دانشگاهی لندن شد و در سال ۲۰۱۷ دکترای افتخاری ادبیات به او اهدا شد.

در سال ۲۰۱۲ جوان‌ترین کارگردانی شد که اثر دست و پای او در سالن نمایش چینی گرامن در لس آنجلس ثبت شد.

مجله تایم در سال ۲۰۱۵ نولان را یکی از ۱۰۰ شخص تأثیرگذار در جهان نامید.

در سال ۲۰۱۹ برای قدردانی از خدماتش در زمینه سینما، نشان افتخاری فرمانده والا مقام امپراتوری بریتانیا را کسب کرد.

در نگاه کلی کریستوفر نولان تا امروز برای 532 جایزه مختلف نامزد دریافت جایزه شده است و از این تعداد، 192 جایزه را دریافت کرده است.

سؤالات متداول

بهترین فیلم نولان کدام است؟

بسیاری معتقدند شوالیه تاریکی یا The Dark Knight همچنان بهترین فیلم کریستوفر نولان است.

ضعیف‌ترین فیلم نولان کدام است؟

خیلی‌ها معتقدند فیلم Tenet نسبت به تمام فیلم‌های نولان ضعیف‌تر بوده است.

منبع:ign.com

منبع:allmovie.com