زمان مطالعه: 7 دقیقه

Loading

جان ویک واقعیت دارد؟ اسم اصلی جان ویک چیست؟ فیلم جان ویک چند قسمت دارد؟

جان ویک یکی از محبوب‌ترین فرانچیزهای اکشن جهان است. این فیلم مخاطبان بسیاری از سراسر جهان را به خود جذب کرده و البته سوالات بسیار زیادی را نیز در ذهن آنها ایجاد کرده است. اما آیا داستان یک قاتل که از مسیر اصلی خارج می‌شود واقعا خیالیست؟ برای کشف تاریخچه شخصیت جان ویک با ما تا انتهای پست همراه باشید.

شخصیت جان ویک واقعیت دارد؟

در پاسخ به این سوال پرتکرار  جان ویک وقعیت دارد؟ باید بگوییم که نه، جان ویک بر اساس یک داستان واقعی نیست. هرچند که برخی از عناصر فیلم از دنیای واقعی الهام گرفته شده‌اند، شخصیت و داستان جان ویک کاملاً خیالی است.

جان ویک، نوشتهٔ دریک کلستاد است که می‌خواست داستانی با محوریت انتقام همراه با یک حادثهٔ فراموش‌نشدنی بنویسد. او میگوید: “اگرچه من بسیار می‌نویسم، هرگز داستان انتقامی ‌خالصی ننوشته بودم”، او همچنین معتقد است که داستان‌های انتقامی‌خوبی ندیده و همگی ناامید کننده بودند و از آنجایی که هرکسی عاشق یک فیلم انتقامی‌خوب است، خودش دست به کار نوشتن یک داستان شده.

کلستاد همچنین ادامه میدهد: “آلیستر مک‌لین و استفن کینگ تأثیرات بزرگی بر من داشتند. مک‌لین می‌توانست یک دنیا بسازد و کینگ می‌توانست شما را با واقعیت‌هایی که قهرمان واقعی می‌تواند داشته باشد، متعجب کند.”

اسم اصلی جان ویک چیست؟

یکی از سوال برانگیزترین بخش‌ها فیلم جان ویک این است که اسم اصلی جان ویک چیست؟

در فیلم “جان ویک: فصل 3 – پارابلوم” که به داستان اصلی جان ویک می‌پردازد، نام واقعی جان ویک، به نام “جاردانی جووانوویچ” (Jardani Jovonovich) آشکار شد. در اولین فصل فیلم تنها این موضوع ذکر شد که جان یک قاتل ماهر بوده که در گذشته برای کنتیننتال (The Continental) فعالیت می‌کرد و پس از اینکه سگش کشته می‌شود، به این زندگی بازمی‌گردد.

در فصل دوم جان ویک، جزئیات بیشتری از اتحاد جهانی قاتلان که جان در آن قرار دارد، آشکار شد و فصل 3 “پارابلوم” به تفصیل بیشتری به گذشته‌ی جان ویک به عنوان یکی از اعضای “روسکا روما” (Ruska Roma)، یکی از گروه‌های جنایی قدرتمند که وفادار به (High Table) هستند، می‌پردازد.

همچنین، در فیلم “جان ویک: فصل چهار”، به عنوان ادامه‌ای بر داستان اصلی، بررسی‌های بیشتری از گذشته‌ی جان ویک انجام خواهد شد. در این فیلم، جان و طرفدارانش در مقابل مقام (Elder) و (High Table)  ایستاده و سعی در آشکار کردن اسرار این سازمان جنایی خواهند داشت.

علاوه بر جان ویک، این شخصیت لقب دیگری نیز دارد. در طول فصل‌های این فیلم، داستان‌هایی از زندگی جان و نحوه به دست آوردن لقب “بابا یاگا” نیز ارائه شده‌اند. در نهایت، فصل چهار می‌تواند به مخاطبان درباره اینکه چگونه جاردانی جووانوویچ به جان ویک تبدیل شد و چگونه واقعاً این لقب “بابا یاگا” را به دست آورد، جزئیات بیشتری بدهد.

اسم اصلی جان ویک چیست؟

کدام بخش‌های فیلم جان ویک واقعیت دارد؟

برخی از بخش‌ها و عناصر فیلم جان ویک از دنیای واقعی الهام گرفته شده است. هنگامی‌که فیلم “جان ویک” منتشر شد، تماشاگران  از اینکه داستان این فیلم چقدر اصیل است و مبتنی بر حتی یک کتاب کمیک یا رمان گرافیکی نیست بسیار شگفت زده شدند. این اثر توسط چد استاهلسکی و دیوید لیچ ساخته شده است.

این فیلم هیجان انگیز، بازیگر محبوب کیانو ریوز را در نقش یکی از خطرناک‌ترین قاتلان شناخته شده مرد به نمایش می‌گذارد و احساس می‌شود که با توانایی‌های فراوان در جنگ و بهبود زخم‌ها و همچنین اجرای حرکات مرگبار مداوم، جان می‌تواند به اصطلاح یک ابرقهرمان در نظر گرفته شود که برای انجام کارهای بی‌نظیر، بسیار توانا است.

اما جهان جان ویک به شدت ریشه در افراد، مکان‌ها و چیزهای واقعی دارد، که احتمالاً یکی از دلایلی است که این فرنچایز حتی در بین مخاطبانی که معمولاً دنبال تعقیب ماشین یا مبارزه با اسلحه‌ در میان دنیای عمیق وسیع High Table و موارد مشابه نمی‌روند، به اندازه‌ی کافی عمیقاً تاثیرگذار بوده است. از زمینه شخصیت جان تا کارآیی فوق‌العاده در مبارزه، در ادامه به الهام‌های واقعی در پشت همه چیز در جهان جان ویک می‌پردازیم.

روسکا روما در جان ویک واقعیت دارد؟

گروه قومی‌”روسکا روما” واقعی هستند.

در حالی که کیانو ریوز، ستاره جان ویک، یک مرد آسیایی چند نژادی است و مادر خوانده‌اش در فیلم، کارگردان (آنجلیکا هیوستون) در زندگی واقعی از نظر نژادی سفیدپوست است، در فصل 3 جان ویک متوجه می‌شویم که هر دوی آن‌ها اعضایی از  Ruska Roma هستند. روسکا روما به یک قبیله رومی‌واقعی در روسیه اشاره دارد که تعداد آنها تقریباً 209000 نفر است.

روسکا روما در فیلم جان ویک

به دلیل تبعیض گسترده علیه روسکا روما، دولت روسیه از صدور گذرنامه برای آنها امتناع می‌ورزد تا آنها نتوانند از نظر قانونی از کار و شرایط زندگی وحشتناک سیستمیک که منجر به استثمار و حبس می‌شود فرار کنند. کودکان روسکا روما اغلب از صدور شناسنامه‌های تولد محروم می‌شوند که با اینکه در محدودهٔ مرزهای روسیه زندگی می‌کنند، از زوایای بسیاری آن‌ها را جمعیتی بی‌وطن می‌کند.

در دنیای ویک، این زمینه دربارهٔ روسک روما تکرار می‌شود، زیرا مدیر مجبور بود که جان ویک جوان را از بلاروس قاچاق کند و او را به مخفیگاهی در موسسه که در آن به عنوان پسری آموزش‌های خود را آغاز کرد، منتقل کند.

دنیای کانتیننتال

برای پاسخ به این سوال که چه مواردی در فیلم جان ویک واقعیت دارد؟ باید به دنیای کانتیننتال نیز اشاره کنیم. کانتیننتال بر اساس کشور سوئیس مدل‌سازی شده‌است. در هر نسخه از فیلم‌های جان ویک، ما بخشی از داستان را در کانتیننتال می‌گذرانیم، یک هتل و مرکز ملاقات برای زیرزمینی‌ها و مردمان مرتبط با “ High Table” با دفتر مرکزی در شهر نیویورک، رم، و کازابلانکا.

کانتیننتال یک قانون ساده دارد: “هیچ تجارتی در محدوده کانتیننتال انجام نمی‌شود” که به معنای ممنوعیت قتل وکشتار در زمین کانتیننتال است. به گفتهٔ نویسنده جان ویک، دریک کولستاد، این فضای خنثی بر اساس کشور واقعی سوئیس و وضعیت غیرسیاسی آن در منطقه، به خصوص در زمان‌های جنگ مدل‌سازی شده‌است.

ما این سناریو دقیق را در رم بین جان و (کامن) مشاهده می‌کنیم که دعوا و مشاجره‌ی سختی دارند و در نهایت از پنجره‌های کانتیننتال می‌افتند. با رعایت قوانین آنجا، خود را تمیز کرده و در بار یک شراب ویسکی می‌نوشند و هنگامی‌ که از محوطهٔ شکوهمند کانتیننتال اخراج می‌شوند به دعوای خود ادامه می‌دهند.

کانتیننتال

زیبایی‌شناسی اپراتورهای کانتیننتال

اپراتورهای کانتیننتال تحت تأثیر Suicide Girls و فناوری آنالوگ ساخته شدند. برای یک قاتل پیشرفته و زیرزمینی جنایی که به سلاح درجه‌یک و تعداد زیادی از ماشین کشتار کارآمد مجهز شده‌اند، اینکه ببینیم که تابلو اداری کانتیننتال از کاغذ، مهر لاستیکی، تخته‌های سیاه و دستگاه‌های قدیمی‌ استفاده می‌کند، در ابتدا شگفت‌آور است.

اپراتورهای مرموز همگی مانند دختران پین‌آپی از دهه 1950 لباس‌پوشیده و با پیراهن‌های صورتی متناسب و دامن‌های سیاه هستند. به گفته نویسنده جان ویک، طراحی وینتیج آن‌ها سطحی جدید از واقعیت را به جهان خیالی جان ویک اضافه می‌کند.

 آیا داستان جان ویک واقعیت دارد؟

مینیمالیسم

مینیمالیسم نیز بخشی از دنیای ویک را تشکیل می‌دهد. یک سبک هنر و معماری که برای اولین بار در دهه 1960 ظهور کرد. مینیمالیسم از سبک‌های پیچیده‌تری که قبلاً وجود داشت جداست. همانطور که از نامش پیداست، مینیمالیسم از زیبایی‌شناسی “کم، زیاد است” یا همان “less is more” پیروی میکند.

این سبک روی خطوط تمیز، ظواهر جسور و استفاده استراتژیک از رنگ برای حداکثر اثر، متمرکز است. در مورد مینیمالیسم در فیلم‌های جان ویک، کارگردان چاد استاهلسکی در مصاحبه‌ای اشاره کرد: “تصاویر ساده هستند. همه چیز درباره شخصیت است و شما می‌بینید که جان چه تجربه‌هایی دارد.”

در همان مصاحبه، نویسنده دریک کولستاد به‌طور دقیق‌تر ادامه داد: “ما بسیاری از داستان را حذف و فقط آن را روی شخصیت متمرکز کرده‌ایم. منظورم این است که جان ویک، واقعاً درباره سفر بسیار ساده‌ی این مرد است.

نقدو برسی فیلم جان ویک

در همین سبک مینیمالیسم، خود خانه‌ی جان و هلن نیز در نهایت بر تشکیل شخصیت و روان‌شناسی خود جان تأثیر گذاشت. این خانه که در یک مکان نامشخص در نیویورک شمالی واقع شده است، توسط معمار مدرن آلواریو سیزا طراحی شده است. خانه‌ی جان دارای نور طبیعی فوق‌العاده، خطوط زیبا، مبلمان شیک و به‌ویژه حریم خصوصی کاملا رعایت شده است.

تا به حال، مینیمالیسم توانسته است مخاطبان زیادی را به سری فیلم‌های جان ویک جذب کند.

پرفروشترین فیلم های جهان

جان ویک چند قسمت دارد؟

“کیانو ریوز” به تازگی برای چهارمین بار به عنوان قهرمان اصلی این مجموعه فیلم اکشن بازگشته است. برای پاسخ دقیق به اینکه جان ویک چند قسمت دارد؟ باید گفت تاکنون“جان ویک: فصل 4” روی پرده سینماها رفته است. به عبارت دیگر در حال حاضر، مجموعه فیلم‌های «جان ویک» شامل چهار فیلم است. این مجموعه با فیلم “جان ویک” در اکتبر 2014 آغاز شد.

آیا فیلم جان ویک 5 نیز وجود خواهد داشت؟

تا کنون تأیید رسمی‌ درباره وجود فیلم جان ویک 5 اعلام نشده است. اما امید خود را از دست ندهید! هیچکس آماده نیست که با کیانو ریوز در این فرانچایز وداع کند. نویسنده جان ویک درباره آینده فیلم در مصاحبه‌ای خاطر نشان کرد”این که چه جایگزینی وجود خواهد داشت… چندین گزینه مختلف وجود دارد که می‌توانیم انتخاب کنیم.” این یعنی هنوز برای ناامید شدن وقت هست!

منابع:

www.dexerto.com

www.looper.com

سوالات متداول

آیا داستان فیلم جان ویک واقعیت دارد؟ خود شخصیت جان ویک، برگرفته از ذهن نویسنده است. اما بسیاری از بخش‌ها و عناصر استفاده شده در فیلم جان ویک برگرفته از جهان واقعی است.

فیلم جان ویک چند قسمت دارد؟ تا کنون فصل چهارم مجموعه فیلم جان ویک به روی پرده سینما رفته است و ممکن است قسمت‌های دیگری نیز در آینده وجود داشته باشد. اما سازندگان فیلم به صورت قطعی درباره این موضوع صحبتی نکرده‌اند.

اسم اصلی جان ویک چیست؟ کیانو ریوز بازیگری است که نقش جان ویک را بازی میکند. جاردانی جووانوویچ نیز نام اصلی خود شخصیت جان ویک در فیلم است.