زمان مطالعه: 11 دقیقه

Loading

راک

دواین داگلاس جانسون (Dwayne Douglas Johnson) معروف به راک یکی از محبوب‌ ترین و موفق ‌ترین بازیگران و کشتی ‌گیران حرفه‌ای آمریکایی است. او در 2 می 1972 در هیوارد کالیفرنیا به دنیا آمد.

میراث دواین جانسون ترکیبی از فرهنگ های غنی است. پدرش، راکی جانسون، یک کشتی گیر سیاه پوست حرفه ای بود و مادرش، آتا مایویا، از خانواده ای از کشتی گیران ساموایی است. این تأثیرات متنوع نقش بسزایی در شکل گیری شخصیت و عزم او داشت.

راک در حالی که بزرگ می‌شد، به دلیل شغل پدرش در کشتی با والدینش سفرهای زیادی می‌کرد و مبارزات پدرش را در رینگ تماشا می نمود. از همان روزهای کودکی، همواره هدفمندی و پشتکار قوی راک به همگان آشکار بوده است.

دواین داگلاس جانسون (راک)
زندگینامه دواین داگلاس جانسون (راک)

از درخشش تا بدشانسی در فوتبال آمریکایی دواین داگلاس جانسون (راک)

راک فوتبال آمریکایی را در دوران دبیرستان شروع کرد و به زودی موفق شد بورسیه تحصیلی کامل را از دانشگاه میامی دریافت کند. مهارت ها و فداکاری استثنایی او باعث شد تا در سال 1991 در لیگ ملی فوتبال (NFL) حضور داشته باشد. این تجربه برای او به عنوان دوران طلایی در این ورزش محسوب می شد چون توانست در یک دوره مسابقات ملی برنده شود.

در سال 1995، راک از ناحیه کمر دچار آسیب دیدگی شد که این اتفاق از ارزش او در لیگ NFL کاهش داد. این یک شکست ویرانگر برای دواین جانسون بود که او را افسرده کرد و باعث شد که نمراتش در دانشگاه به شدت افت کند اما او نمی دانست که فرصت های بزرگ تری در انتظار او می باشند.

دواین جانسون نه تنها روی نیمکت نشسته بود، بلکه در دوره تحصیلی نیز به سر می برد. جانسون تا حدودی به لطف همسر آینده‌اش، دنی گارسیا، یک کارشناس حرفه ‌ای که در میامی با او آشنا شده بود، توانست خود را جمع و جور کند. گارسیا او را تشویق کرد که کتاب‌های درسی را با انگیزه بخواند. او در نهایت توانست در سال 1995 با مدرک لیسانس در رشته ی جرم شناسی از دانشگاه میامی فارغ التحصیل بشود.

بعد از آن زمانی که تیم کلگری استمپدرز(Calgary Stampeders) برایش پیشنهاد فرستاد، قرارداد سه ساله برای بازی در لیگ کانادا را امضا کرد و راهی آن جا شد. زندگی در کانادا برایش تلخ می گذشت. جانسون در آن تیم شاهد فعالیت های میدانی کمی بود و کمتر از 200 دلار در هفته دستمزد می گرفت و به عنوان بازیکن تیم تمرینی بازی می کرد. او یک آپارتمان کوچک و کثیف اجاره کرد و روی تشکی که نزدیک یک زباله دان محلی پیدا کرده بود می خوابید. دستمزد او فضای کمی برای پول غذا باقی می‌گذاشت بنابراین با اینکه شرکت در میتینگ های تیم اجباری نبود، در هر جلسه گردهمایی تیم شرکت می‌کرد تا ساندویچ رایگانی که آنجا سرو می‌شود را از دست ندهد.

او در مصاحبه ای اوضاعش را اینگونه توصیف کرد: «این شرایط سخت است دقیقا زمانی که قرار بود ثمره کارم را درو کنم اوضاع به سمتی رفت که الان در کانادا هستم و باید همه چیز را از نو شروع کنم»

دواین جانسون ملقب به راک
درخشش راک در لباس فوتبال آمریکایی

ورود به دنیای حرفه ای کشتی دواین داگلاس جانسون (راک)

دواین جانسون، با پشتیبانی خانواده خود، به دنبال رویاهای خود درعرصه کشتی ‌گیری بود. او در تیم کشتی مدرسه مانند پدر خود درخشید و همواره برای پیشرفت و ارتقاء توانمندی ‌هایش تلاش می‌کرد. ورود دواین جانسون به دنیای کشتی حرفه ای با توجه به میراث خانواده اش اجتناب ناپذیر محسوب می شد.

جانسون از کانادا به فلوریدا بازگشت، جایی که پدر و مادرش و دنی گارسیا در آن زندگی می کردند، و بلافاصله با پیشنهاد پدرش برای کشتی موافقت کرد. او می خواست به عنوان یک کشتی گیر آموزش ببیند. تصمیم او تا حدی از روی ناچاری گرفته شد، اما جانسون نیز عشق واقعی به این ورزش را درون وجود خود به همراه داشت. از این گذشته، او اولین مسابقه کشتی خود را در سن سه هفتگی دیده بود و در شش سالگی پدرش حرکات اساسی مانند قفل سر و بازو را به او یاد داده بود.

پدر او راکی جانسون به موفقیت او شک داشت. او می دانست که زندگی یک کشتی گیر آسان نیست و می خواست پسرش را از راه سختی که خود پیموده بود نجات دهد. راکی جانسون در نهایت تسلیم شد و تصمیم گرفت برای چند ماه این بازیکن بالقوه را در یک برنامه تمرینی طاقت فرسا نگه دارد.

زمانی که دواین جانسون به اندازه کافی احساس آمادگی کرد رضایت پدرش را جلب نمود، با یکی از همکاران پدربزرگش تماس گرفت، که به باز کردن درهای آزمایشی با فدراسیون جهانی کشتی (WWF) در تگزاس کمک کرد.

در تابستان 1996 جانسون در مسابقات تبلیغاتی با نام فلکس کاوانا (Flex Kavana) کشتی گرفت و هر شب 40 دلار درآمد داشت. در ماه اوت، او دومین آزمایش حرفه ای خود را انجام داد، این بار در مقابل یک کشتی گیر معروف به نام ون هارت (wen Hart) قرار گرفت. او آنقدر خوب عمل کرد که به کانکتیکات (Connecticut) منتقل شد، جایی که مقر WWF و مرکز آموزشی در آن قرار داشت.

دواین حانسون (راک) در فوتبال آمریکایی
زمانی که راک ستاره ی فوتبال آمریکایی بود

علت انتخاب لقب راک برای دواین جانسون

در 16 نوامبر 1996، تنها یک سال پس از رسیدن به نقطه نا امیدی در کانادا، رسما به WWE (World Wrestling Entertainment) پیوست و نام “Rocky Maivia” را به منظور ادای احترام به پدر و پدربزرگش انتخاب کرد.

دواین جانسون اولین کشتی حرفه ای خود را در مدیسون اسکوئر گاردن (Madison Square Garden) در شهر نیویورک انجام داد. اگرچه در ابتدا با واکنش های متفاوتی از سوی تماشاگران مواجه شد، اما جذابیت و استعداد خام دواین به زودی آنها را به خود جلب کرد.

جانسون به سرعت مورد توجه جمعیت کشتی قرار گرفت و در فوریه 1997 اولین قهرمانی خود در WWF را به دست آورد که او را در سن بیست و چهار سالگی به جوانترین کشتی گیر آن زمان تبدیل کرد که کمربند ارزشمند کشتی کج را به دست آورده است. اما فقط چند ماه بعد راک در طول مسابقات هو شد. ظاهراً مخاطبان در این ورزش به کارکترهای «پسرهای بد» علاقه ‌مندتر می‌شدند. در کسب ‌و کاری که تصویر همه‌ چیز محسوب می شود، جانسون به فکر بازنگری شخصیت خودش افتاد.

راک در اواسط سال 1997، پس از آسیب دیدگی زانو، مدتی را برای بهبودی، ازدواج با دوست دختر قدیمی خود دنی گارسیا و استراتژیک کردن برنامه هایش سپری کرد.

دواین جانسون در یک خلاقیت درخشان، هویت اولیه خود را کنار گذاشت و به عنوان یک شخصیت کاریزماتیک و خوخواه که طرفداران دوست داشتند از آن متنفر باشند خود را معرفی نمود مبارزات لفظی او با کشتی گیران دیگر پرطرفدار شد و محبوبیت او را بیشتر از گذشتته افزایش داد.

دواین جانسون یا راک
شکل گیری کارکتر راک

کشتی در اواخر دهه 1990 با دنیای کشتی ‌گیری که پدرش در آن زندگی کرده بود بسیار فرق می کرد. در سال 1979 فدراسیون های منطقه ای که در سراسر ایالات متحده وجود داشت در یک سازمان واحد به نام فدراسیون جهانی کشتی ادغام شدند و در اواسط دهه 1980 کشتی حرفه ای از یک فعالیت ورزشی به شکلی از سرگرمی های پر انرژی تبدیل شد.

اکنون کشتی گیران اعتراف کردند که حرکات آنها طراحی شده است و نتایج مسابقات از قبل تعیین شده می باشد. کشتی به تجارت بزرگ تبدیل شده بود و میلیون ها هوادار را به خود جذب می کرد. این ورزش پرطرفدار میلیون ها دلار برای مروجین و جاذبه های اصلی آن یعنی کشتی گیران به دست می آورد.

نویسندگان و تهیه کنندگان جانسون و WWF برای ارائه تصویری مناسب برای تازه وارد 270 پوندی و خوش تیپ شش فوت و چهار اینچی خود تلاش کردند. چیزی که سرانجام ظاهر شد شخصیتی به نام The Rock بود که دنیای کشتی را متحول می کرد.

راک با پوشیدن چکمه‌های مشکی، شورت سیاه و با خالکوبی گاو برهما (Brahma bull) روی بازوی بیست و دو اینچی خود، به عنوان بخشی از Nation of Domination، لیگ کشتی‌ گیران «پسر بد» برایش تبلیغ می‌شد. او همچنین در داخل و خارج از رینگ به یک نیروی مهیب در انظارعمومی تبدیل شد، مخصوصاً وقتی که با بلند کردن ابروی راست خود به حریفان خیره می شد.

هنگامی که از شخصیت The Rock در 11 اوت 1997 در جکسون، می سی سی پی رونمایی شد، ازدحام جمعیت زیاد شد و طی چندین سال بعد طرفداران در صف می ایستادند تا قسمت بعدی داستان کشتی او را ببینند. تهیه‌ کنندگان او را در مقابل شخصیت‌ های مختلف در مسابقات ساختگی کینه توزی قرار دادند و راک پیروز شد، سپس شکست خورد، سپس چندین بار قهرمانی فدراسیون خود را به دست آورد.

او به عنوان “راک” با کشتی گیر استیو آستین(Steve Austin) مبارزه کرد و بارها عنوان قهرمانی سنگین وزن WWE را به دست آورد.

قهرمانی راک یا دواین داگلاس جانسون
درخشش راک در کشتی کج

تبدیل شدن به قهرمان مردم برای دواین داگلاس جانسون (راک)

دواین جانسون به عنوان “راک” به یکی از نمادین ترین چهره های تاریخ کشتی حرفه ای تبدیل شد. اجرای شگفت انگیز او در رینگ و توانایی منحصر به فردش در برقراری ارتباط با تماشاگران، عنوان “قهرمان مردم” را برای او به ارمغان آورد. کاریزما و اخلاق کاری راک او را به یک سوپراستار جهانی تبدیل کرد تا از دنیای کشتی فراتر برود و توجه هالیوود را به خود جلب کند. حرکت ابروی او حتی نامی به خود گرفت (ابروی مردم).

علاوه بر این، راک تبدیل به یک معدن طلای تجاری شد. تصویر او روی تی شرت ها، پوسترها و ماسک های هالووین ظاهر شد. و اکشن فیگورهای راک در بازی های ویدیویی شکل گرفته بود. در دهه 2000، طبق گفته گیلیان فلین (Gillian Flynn)، WWF تنها به لطف راک، سالانه 120 میلیون دلار فروش کالا به ارمغان می آورد.

قهرمانی راک یا دواین داگلاس جانسون در کشتی کج
قهرمانی راک و نمایش لقب ابروی مردم

از مبارزات خونین در رینگ تا درخشیدن در پرده های سینمای هالیوود 

راک برای پیوستن به دنیای سینما، چالشی بزرگ را پذیرفت. جذابیت راک فقط به طرفداران کشتی محدود نمی شد، او به قدری محبوب بود که در سال 2000، زمانی که زندگی نامه خود را با نام راک می گوید (The Rock Says) منتشر کرد، این کتاب به مدت 20 هفته در فهرست پرفروش ترین های نیویورک تایمز باقی ماند. راک در امضای کتاب‌ها جمعیت بی‌سابقه‌ ای را جذب کرد و شروع به نمایش در تلویزیون کرد، هم برای تبلیغ کتابش و هم برای ایفای نقش‌های کوچک بازیگری درخشید. او چندین بار در برنامه کمدی آخر شب شنبه زنده ظاهر شد و در برنامه های تلویزیونی مانند DAG، Star Trek Voyager و That’70’s Show حضور داشت.

در سال 2001، جانسون برای مدت کوتاهی در فیلم پرفروش تابستانی «بازگشت مومیایی» ظاهر شد، که برای هنرنمایی در آن، به تعبیر هالیوود، مبلغ ناچیز 500000 دلار دریافت کرد. اگرچه تنها چند دقیقه به او زمان نمایش داده شد، اما تهیه ‌کنندگان به اندازه‌ای تحت تأثیر قرار گرفتند که فیلمی پیرامون شخصیت مومیایی جانسون به نام پادشاه عقرب ساختند. این فیلم که در سال 2002 اکران شد، یک فیلم اکشن ماجراجویی است که در مصر باستان اتفاق می‌افتد.

در این فیلم راک نقش ماتایوس، جنگجوی صحرا را بازی می کند که مصمم است مردمش را از دست فاتح شیطانی به نام ممنون (Memnon) نجات دهد. اگر موفق شود، جایگاه شایسته خود را به عنوان پادشاه عقرب خواهد گرفت. با توجه به اینکه شخصیت راک بیشتر وقت خود را صرف شمشیر زدن و بریدن اعضای دشمنان خود می کرد، بازیگری نقش خود را جدی گرفت. در واقع او در طول فیلمبرداری فیلم از نزدیک با یک مربی بازیگری همکاری می کرد.

زمانی که The Scorpion King در آوریل 2002 وارد سینما شد، در آخر هفته افتتاحیه خود بیش از 36 میلیون دلار فروش داشت. منتقدان درباره سکانس‌های اکشن دیجیتالی شده بحث کردند و فیلم را با مومیایی مقایسه کردند، اما بیشتر بر راک و بازی میلیون دلاری او (دقیقا 5 میلیون دلار) تمرکز کردند. در نقدهای مختلف او را یک قهرمان پرده بزرگ و چهره جدید اکشن هالیوود نامیدند.

The Scorpion King حرفه جدیدی را برای دواین جانسون باز کرد. در سال 2003 او Scorpion را با The Rundown دنبال کرد، یک فیلم اکشن دیگر، اما فیلمی با ویژگی کمدی که به او آزادی بازیگری بیشتری داد. باز هم، بینندگان به طرز خوشایندی شگفت زده شدند. آن‌ها The Rundown را فیلمی نامیدند که بالاتر از میانگین فیلم‌های پرفروش بود. به ویژه، منتقدان توانایی‌های کمدی او را که بینندگان در نقش‌های تلویزیونی او مشاهده کرده بودند، تحسین کردند.

دواین جانسون در هالیوود
راک از رینگ تا هالیوود

با بازی‌های ممتاز و نقش‌های نهایی، او محبوبیت بیشتری به دست آورد و همواره با حضور چشمگیر خود، دل‌های طرفداران را فتح کرد.

در اواسط دهه 2000، راک یک ستاره تمام عیار سینما بود. در سال 2004 او اولین بازی دراماتیک خود را در Walking Tall با بازی کریس وان (Chris Vaughn) انجام داد. این فیلم داستان یک کلانتر است که با فروشندگان مواد مخدر و کلاهبردارانی که تهدید به تصرف شهر صلح آمیز واشنگتن می کنند، مبارزه می کند. حرفه او در این زمان پر رونق تر از همیشه شده بود و چندین فیلم دیگر با بازی راک نیز در دست ساخت بود، از جمله دو کمدی، Be Cool  (2004)، دنباله ای بر فیلم موفق 1995 Get Shorty، و Instant Karma که قرار بود در سال 2005 اکران شود.

اگرچه راک مشغول نقش‌ های متعدد سینمایی خود بود، اما همچنان توانست برنامه‌ ی پرتنش کشتی خود را حفظ کند. چنین برنامه سختی برای زندگی خانوادگی سخت بود، به ویژه با توجه به اینکه جانسون و دنی اولین فرزندشان، سیمون الکساندرا، را در سال 2001 به دنیا آوردند. با این حال، راک حتی در جاده هم ادعا می کند که هر روز زمانی را پیدا می کند که با دنی تماس بگیرد و هنوز روابط نزدیکی با مادرش دارد.

همانطور که هیوز اظهار داشت: “راک پسر مامان است.” اما راک همچنین مردی بسیار مصمم است که برای آینده برنامه ریزی کرده است. همانطور که او به هیوز گفت، “من می‌خواهم کارهای بیشتری در WWF انجام دهم. من می‌خواهم کارهای بیشتری در صنعت سینما انجام دهم. در نهایت، من می‌خواهم پر انرژی‌ترین مرد در سرگرمی ‌های ورزشی باشم.

راک در هالیوود
درخشش راک در پرده های سینمای هالیوود

راک نخستین کسی که برای بازی در یک فیلم ۱۲ میلیون دلار دریافت کرد

از نظر موفقیت‌ها، دووین جانسون (راک) به عنوان یک بازیگر برجسته و پرطرفدار توانسته است عنوان‌های مختلفی را به دست آورد. وی اولین بازیگری بود که برای بازی در یک فیلم، هزینه ۱۲ میلیون دلاری دریافت کرد و این نشان‌دهنده از موفقیت‌های بزرگ او در حرفه بازیگری است. همچنین، با بازی‌های توانمند و استعدادی که در فیلم‌های موفق هالیوود ارائه داده، جایگاه خود را به عنوان یک بازیگر برجسته در این صنعت به خوبی نشان داده است.

نیکوکاری‌ها و موفقیت‌های دواین داگلاس جانسون (راک بازیگر)

علاوه بر موفقیت‌های هنری و ورزشی، دواین جانسون (راک) به عنوان یک فعال خیریه ‌ای همچنین شناخته می‌شود. با توجه به نیکوکاری‌ها و موفقیت‌های دووین جانسون، او یکی از شخصیت‌های تأثیرگذار و خیرخواه در صنعت سرگرمی و ورزش است. او به فعالیت‌های خیریه‌ای و اجتماعی علاقه ‌مند است و به بنیادها و سازمان‌های خیریه مختلف کمک‌های مالی و غیرمالی ارائه می‌دهد. همچنین، او با تشکیل برنامه‌ها و پروژه‌های خیریه، به بهبود وضعیت افراد نیازمند کمک می‌کند و به طور فعال در کمپین‌های اجتماعی شرکت می‌کند.

از جمله نیکوکاری‌های جانسون می‌توان به حمایت از بیماران مبتلا به بیماری‌های مزمن، کمک به افراد فقیر و نیازمند، حمایت از کودکان بی ‌سرپرست و تحت تکلف، و همچنین حمایت از افرادی که با مشکلات روحی و روانی مواجه هستند، اشاره کرد. او به عنوان یک الگوی خوبی در ارتقاء فرهنگ خیرخواهی و بهبود زندگی افراد کم‌ بضاعت و محروم شناخته می‌شود.

بازیگری او در فیلم‌هایی مانند سریع و خشن، جومانجی و بسیاری دیگر، او را به یکی از محبوب ‌ترین بازیگران جهان تبدیل کرده است. او با نقش‌های قوی و هیجان‌انگیز، بازی‌هایی را به اجرا درآورده که مخاطبان را به خود جذب کرده و تعداد طرفداران و هواداران خود را بالا برده است.

دووین جانسون با همه موفقیت‌ها و نیکوکاری‌هایش، نمونه ‌ای الهام‌ بخش برای جوانان و علاقه ‌مندان به هنر و ورزش است. او نشان داده که با تلاش، پشتکار و عشق به کار خود، می‌توانیم به بالاترین اهداف حرفه‌ ای دست پیدا کرد و در کنار آن، به خیرخواهی و کمک به نیازمندان پرداخت تا برتری ‌های بزرگی را کسب کنیم. او با رفتارها و عمل ‌های انسان ‌مدارانه ‌اش، دنیا را به محل بهتری تبدیل کرده و ارزش انسانیت را بالا برده است.

بیوگرافی دواین داگلاس جانسون (راک)
دواین داگلاس جانسون (راک بازیگر)

حتما بخوانید: بهترین فیلم‌های عاشقانه 2023

فهرست منابع:

notablebiographies

www.imdb.com

www.empireonline

www.britannica

www.imdb.com